Sabayon Linux 5.3

Başlatan fortran, 06 Haziran 2010 - 19:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Fabio Erculiani, özel paket yönetimi ve pek çok üstün özellikleri ile Gentoo tabanlı bir dağıtım Sabayon Linux'un 5.3 sürümünü duyurdu. 2.6.34 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem GNOME 2.28 ve KDE 4.4.3 masaüstü yöneticilerini içeriyor. KDE ve GNOME versiyonları biçiminde sunulan Sabayon Linux 5.3 kalıplarını GNOME veya KDE versiyonlarına göre tercih etmek mümkün. Yeni GCC 4.4 ve glibc 2.10'a dayalı sürümde, X. Org 7.5 kullanılmış. Varsayılan dosya sistemi olarak ext4 tercih edilen sistemde, NVIDIA ve AMD video sürücüleri bulunuyor. Erculiani, varsayılan olarak hafif bir sisteme dönüştürülen ve önyükleme süresi kısaltılan sistemin 10 dakika içinde kurulabildiğini söyledi. Sabayon Linux 5.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Sabayon Linux 5.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

* İndirme sayfası

2dbilgisayar.com.tr

Özgür yazılım dergisi: eniXma

hasansahin

@fortran, haber için teşekkürler.
Maalesef Sabayon gelişticileri yine acele etmişler.
5.2 yayımlandıktan 1 ay sonra 1 gb civarında güncelleme alıyordu. Şimdiki 5.3 ile de aynı durum söz konusu olacak çünkü Gnome 2.28->2.30 ve Kde 4.4.3->4.4.4
güncellemeleri sırasında (bu güncelleme yakın bir tarihte olur) çok yüklü güncellemeler alacaksınız.
Çok sevdiğim bu dağıtım, 5.2 ile yükselme trendini maalesef kaybetti, umarım bu durum böyle gitmez.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ufuk_k

Ben de iki kez Sabayon Linux'un 2 farklı sürümünü kurup denemiştim. O dönem bilgisayarımdan kaynaklanan problemler de vardı ama sanırım KDE4'ün kurduğum sürümde henüz stabil çalışmıyor olması ve paket yöneticisinin oturmamış oması beni soğutmuştu. Bir çok uygulamanın kurulu gelmesi ve görselliği oldukça cezbedici bir dağıtım. Ben genel olarak paket yöneticisi açısından yeni kurulan dağıtımlarda problemler yaşandığını düşünüyorum. O aralar geliştiricisinin yazdığı ve oturtmaya çalıştığı kendine özel bir paket yönetim uygulaması vardı. Herhalde bu uygulama şu an epey gelişmiştir. Uzun aralarla da olsa farklı dağıtımları kurup denemek ve gelişmeleri yakalamak gerek.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

hasansahin

@ufuk_k, eğer sen eskiden tanıdığımız ufuk_k isen yeniden hoşgeldin diyorum, değilsen de farketmez, hoşgeldin :)

Evet haklısın, Sabayon gentoo tabanlı bir dağıtım ama kendi ikili paket yöneticisi var. İsmi entropy. Komut satırından veya grafik arabiriminden çalışabiliyor (Sulfur)
Fakat grafik arabirimi henüz çok stabil değil. Bunun yanında gentoo'nun paket yöneticisi olan portage ve layman kullanılabiliyor. İkisi nasıl olurda bir arada olabiliyor dersen,
bana da çok ilginç geliyor.
Sabayon, gentoo'nun kararsız dalı olan ~arch depolarını kullanıyor, yani gentoo stable'a göre oldukça güncel paketler var. Ayrıca dediğin gibi birçok paketin kurulu halde
gelmesi ve özellikle live dvd'lere nvidia ve ATI kapalı sürücülerini entegre etmeleride bir artı olarak duruyor. Türkçe desteği de oldukça iyi durumda diyebilirim.

Son söz : Sabayon kullanabilmek için gentoo ve portage bilmek şart değil. Ama eğer orta seviye bir gentoo kullanıcısı, Sabayon'a geçerse eminimki çok rahat edecektir.
Albert Einstein.

if

Sabayon 5.2'yi kısa süreli de olsa kurup kullanmıştım. Görsellerini çok beğenmiştim. Paket yöneticisi entropy'nin zorluk çıkarması hariç sorun yaşamamıştım. O sıralar sık sık dağıtım değiştirdiğim için Sabayon'da uzun süreliğine bilgisayarda kalamadı. Belki ilerde yine denerim.

cemoli

sabayon un 5.2 sürümünü ben kullanmıştım

sülfür ile anlaşamadık

diğerinide kullanamadım

dahada önemlisi bende tam 1.5 saatte yüklenmişti
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

ufuk_k

Alıntı yapılan: hasansahin - 07 Haziran 2010 - 15:07:49
@ufuk_k, eğer sen eskiden tanıdığımız ufuk_k isen yeniden hoşgeldin diyorum, değilsen de farketmez, hoşgeldin :)

Evet haklısın, Sabayon gentoo tabanlı bir dağıtım ama kendi ikili paket yöneticisi var. İsmi entropy. Komut satırından veya grafik arabiriminden çalışabiliyor (Sulfur)
Fakat grafik arabirimi henüz çok stabil değil. Bunun yanında gentoo'nun paket yöneticisi olan portage ve layman kullanılabiliyor. İkisi nasıl olurda bir arada olabiliyor dersen,
bana da çok ilginç geliyor.
Sabayon, gentoo'nun kararsız dalı olan ~arch depolarını kullanıyor, yani gentoo stable'a göre oldukça güncel paketler var. Ayrıca dediğin gibi birçok paketin kurulu halde
gelmesi ve özellikle live dvd'lere nvidia ve ATI kapalı sürücülerini entegre etmeleride bir artı olarak duruyor. Türkçe desteği de oldukça iyi durumda diyebilirim.

Son söz : Sabayon kullanabilmek için gentoo ve portage bilmek şart değil. Ama eğer orta seviye bir gentoo kullanıcısı, Sabayon'a geçerse eminimki çok rahat edecektir.

Hoşbulduk, tekrar @hasansahin. Ben paket yöneticisinin grafik arabirimini kullanamamıştım pek, belki de ondan biraz dengesizdi diye hatırlıyorum. Bahsettiğin sürücü entegrasyonunun yanında bir ara Nexuiz ya da Openarena gibi bir oyun da yüklü geliyordu, hatta Live DVD'den bile oynanabiliyordu diye biliyorum :)
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

hasansahin

Evet, World of Goo oyununun demosu geliyor. Bence çok ilginç güzel bir oyun.
Albert Einstein.

badhero

Alıntı yapılan: hasansahin - 08 Haziran 2010 - 13:12:52
Evet, World of Goo oyununun demosu geliyor. Bence çok ilginç güzel bir oyun.

İki kez Sabayon 5.2 KDE ve bir kez de Gnome kurdum ama hepsinde oyuna çift tıkladığımda uzun süre açılıyor diyip daha sonrasında hiçbir şey olmuyordu. Kötü anılarımdan birisi de bu. :)