Firefox 3'ün 15 sırrı

Başlatan komikimben, 19 Haziran 2008 - 15:55:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

1-) Sayfalar Daha Hızlı Açılıyor
Firefox 3 ile birlikte çekirdekte yapılan gelişmeler, web sayfalarının açılma hızlarını da artırmış durumda. Bunu çok iyi başaran Apple Safari, Firefox 3'e yarışır durumda. Internet Explorer ise, hız konusunda havlu atmış durumda.

2-) Güvenlik
Güvenlik, Firefox 3'ün en önemli özelliklerinden biri. Bir dosya indirdiğiniz zaman bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs yazılımı tarafından hemen tarama işlemi gerçekleşir.

3-) Aldatmaya Karşı Koruma
Veritabanı günde 48 kez güncellenen Firefox, hangi web sitelerinin zararlı olduğunu belirler ve bu sitelerden birine girdiğinizde sizi hemen uyarır.

4-) Parolalarınız Yönetin
Yönetilmesi çok daha kolay bir arabirim sizi karşılıyor. Önceden uyarı ekranı olarak çıkan bu iletişim penceresi, şimdi sayfanın en üst bölümünde çıkıyor ve tek tıkla sık girdiğiniz bir web sitesine ait form verilerini kaydedebiliyorsunuz

5-) Yetenekleri Artıyor
Firefox 3, kurulumundan hemen sonra başarılı bir sörf için size gereken her şeyi sağlıyor. 5.000'den fazla eklenti sayesinde, dilediğiniz özelliği tarayıcınıza dahil edebiliyorsunuz.

Göze Hitap Ediyor
6-) Firefox 3, ziyaret edilen web sitelerini ön plana çıkarmak için kendi arabirimini sade tutmaya özen gösteriyor. Kullanıcılar, bu tasarımdan vazgeçerek kendi zevklerine uygun renkleri ve butonları isterse yine yüzlerce seçenek var

7-) RSS Okuyucusu
Web sitelerinin olmazsa olmazlarından biri haline gelen RSS beslemelerini, Firefox üzerinden kolayca takip edebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz

8-) İndirme Yöneticisi
Yenilenen indirme yöneticisi, tarayıcı üzerinden download edilen dosyalar üzerinde tam hakimiyet kurmanızı sağlıyor. Dilerseniz, indirilen dosyalar içerisinde arama yapabiliyorsunuz.

9-) Yazım Denetimi
Tarayıcı üzerinden e-posta gönderirken veya bir forumda mesaj yazarken, cümlelerinizin imla hatasına uygun olup olmadığını denetlemeniz mümkün.

10-) Oturum Kurtarma
Tarayıcınızda çok sayıda sekme açık ve bir anda elektrikleriniz kesildi ya da bilgisayarınız kilitlendi. Firefox 3'ü yeniden başlattığınızda aynı adresler siz istediğiniz takdirde yeniden açılacaktır.

11-) Arama
Dahili olarak gelen Google arama çubuğu sayesinde, merak ettiğiniz bir kelimeyi yazmaya başladığınızda kelimeyi tamamlamanıza ve eksiksiz olarak yazmanıza imkan sağlamak için hemen tavsiye edilen kelimeleri altta listeleyecektir

12-) Sayfa Yakınlaştırma
Daha önce metinler üzerinde yapabildiğiniz yakınlaştırma işlemini, Firefox 3'te tüm sayfaya uygulayabilirsiniz.

13-) Seçme İşlemi
Bir metni veya resmi seçip sürüklediğinizde, görsel olarak da o bölümün taşındığını göreceksiniz. Bunun dışında, tıpkı Word belgelerinde olduğu gibi birbirlerinden bağımsız olan metinleri Ctrl tuşuna basılı tutarak seçme imkanınız da var.

14-) Adresleri Kolayca Yönetin
Sık gezdiğiniz web siteleri ile ilgili birkaç harf girmeye başladığınızda (web sitesinin adresinin başındaki harfler değil, herhangi bir yerinden) size anında seçenekler sunuluyor.

15-) İşletim Sistemine Uyum
Firefox 3Windows XP'ye, Vista'ya veya Linux işletim sistemine kurduğunuzda abuk renk ve butonlar ile tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmıyor.

Kaynak:
http://shiftdelete.net/site/200806194510/Firefox-3-un-15-Sirri.html

izzetguntalaz

Bunu hazırladığın çok iyi oldu.

ufuk_k

Yazının kaynağını tam belirtirsen iyi olur.

maxspacemax

Teşekkürler komikimben devamını bekleriz.

eren

Paylaşım için teşekkürler ancak 2. madde bize uymuyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

komikimben

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2008 - 21:31:47

Biliyorum bende bizim için olmadığını ancak, arada bir virüslerden korkan ve muhabbetini yapan arkadaşlar oluyor. Onları rahatlatmak maksadı ile.  ;)

portalturks

güzelmiş :)
Biliyorum forumda tartışıldı ancak tam anlayamadım. Synaptic te firefox 3.0 var, onu indirip kuralım mı ? :)

FUBU

http://shiftdelete.net/site/200806204529/Firefox-u-Sevmemek-icin-5-Neden.html

Al bi de buradan yak :) firefox 3 ün 5 sorunu.. Elbette + lar - lerden çok daha fazla..

Bir de yukarıda bahsedilen uyumsuzluk, eklenti ve flash sorunu, firefox un sorunu değil ama bunlar da var tabi.

Sitede bahsedilen eklenti sorunu firefox 2 den 3 e geçerken karşılaşılacak sorun ama bir de windows taki firefox da çalışıp ubuntu daki firefox da çalışmayan eklentiler var ki sanki sırf bizi sinir etmek için özel olarak yapılmış :)

maxspacemax

Yazının başlığı bile ilginç

Firefox'u Sevmemek için 5 Neden

Peki neyi seveceğimizide söyleseler :D

Yazıyı dikkatlice okudum. Hep gündemde olan flash sitelerinden ve firefoxun aşırı bellek yemesinden bahsedilmiş. Birde firefox 2 deki bazı eklentetilerin  Firefox 3 te çalışmadığından bahsedilmiş sadece bunda haklılar ama bu o kadarda büyük bir problem değil.

Firefox rekor kırdı. bu açık kaynak kodun gücüdür. GNU felsefesinin gücüdür.

xxx3

Bende bu yazıları okumuştum bazı yanları tutarlı ama bazı yanları bana tutarsız geldi şu an için firefox'un en önemli sorunu bence sayfa uyumluluğu bugune kadar sistemine firefox kurdugum bir çok arkadaş bazı sitelere giremediğini söyledi ve sistemlerinden firefox'u kaldırdı acı ama gerçek bu onun dışında gerçekten çok güzel bir internet tarayıcısı  :D

munirekinci

Sayfa uyumluluğu diye bahsettiğiniz sorun Firefox ile alakalı değil. Standartlara uymayan internet tarayıcısı için yazılan standartlara uymayan kodlamaların bir ürünü. Bu sorun o web sitesini kodlayanlara aittir.

d4rkmor3

Evet bende kendi tasarımlarımda firefox kullanıyorum fakat internet explorer çok sorun yaşıyorum aslında internet explorer göre yapmam gerekiyor çünkü çoğunluk orada. fakat firefox 3 te beyenmediğim bir olay var internette dolaşırken bir anda sayfalara girmemeye başlıyor.Bu Sorunu Yaşayan Varmı?

fortran

Firefox 3'te henüz giderilememiş bazı sorunlar var. İnternet üzerinde sözgelimi Galeon ile çok daha işlevsel bir gezinti sözkonusu ise kimi ayrıntılar üzerinde "beklemek" gerektiği kendiliğinden ortaya çıkıyor.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

oytun5555

Teşekkürler fakat firefox denilen kadar olmasada sorunları olan bir tarayıcı biraz daha beklemek gerek. Gerçi kararlı diyorlar ama bazı ekentiler uymuyor.

fallenangel

tek geçerim 2004den beri web browserim ram biraz problem oluyor ama çok fazla önemsemiyorum.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

ironic

camekan dayken opera kullanırım. hem de yıllardır. ama gördüm ki linux ta firefox camekan sürümüne göre çok daha hızlı. ve güzel. opera linux ta yeni olduğundan daha geliştirilmeye ihtiyacı var.

dogubuntu

Bencede  :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: dogubuntu - 27 Eylül 2008 - 20:35:46

Bencede  :)

Sanırım Firefox kullanan insan sayısı çok fazla SDN forumdaki anket dikkatimi çekti. Link vereyim. Başka forumdan link verdik :D
http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/54999-sdn-hangi-tarayiciyi-kullaniyor.html

heartsmagic

Alıntı yapılan: maxspacemax - 03 Ekim 2008 - 18:48:29
Başka forumdan link verdik :D

Diğer forumlardan bağlantı vermek yasak değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ekim 2008 - 23:11:44
Alıntı yapılan: maxspacemax - 03 Ekim 2008 - 18:48:29
Başka forumdan link verdik :D

Diğer forumlardan bağlantı vermek yasak değil.
Bilmem ki başka forum olsa başka forumdan link verirsin ha ! Ban :D

Anketteki sıralama aynen şöyle.

Mozilla Firefox             72,28%
Opera                         20,97%
Google Chrome          20,97%
Internet Explorer        16,85%
Safari                           4,49%
Diğer                            0,75%

eren

@maxspacemax

Yasa dışı ve kanunlara aykırı içerik barındırmayan konuyla ilgili her siteye/foruma bağlantı verebilirsiniz. Bizim amacımız çıkar sağlamak ya da reklam yapmak olmadığı için diğer forumlarla aynı kategoride değiliz. Ayrıca bağlantısını verdiği yerin uygun olup olmadığını biz değil bağlantıyı veren kullanıcı denetler, yani denetim mekanizması kullanıcıda başlayıp kullanıcıda bitiyor. Biz ancak çok gerekli olduğu yerlerde müdahale ediyoruz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

btermeli

Alıntı yapılan: maxspacemax - 23 Ekim 2008 - 07:35:18

bende mi hata var, yoksa bunlarin toplaminin 100 olmasi gerekmiyor mu?? Yoksa cakma bir anketle mi karsi karsiyayiz :P

Eger dogruysa chrome cikar cikmaz Exploreri gecmis, helal olsun. Ama bana gore chrome google'in daha fazla kisisel bilgiye ulasmak icin yeni araci, microsoft'un explorerindan farkli bir amac degil.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

maxspacemax

Alıntı yapılan: btermeli - 23 Ekim 2008 - 15:36:37
Alıntı yapılan: maxspacemax - 23 Ekim 2008 - 07:35:18

bende mi hata var, yoksa bunlarin toplaminin 100 olmasi gerekmiyor mu?? Yoksa cakma bir anketle mi karsi karsiyayiz :P

Eger dogruysa chrome cikar cikmaz Exploreri gecmis, helal olsun. Ama bana gore chrome google'in daha fazla kisisel bilgiye ulasmak icin yeni araci, microsoft'un explorerindan farkli bir amac degil.

Çok ram yesede hantal çalışsada firefox'un yeri bir başka. :D

Bu arada toplan %100 'den fazla :D çok dikkatlisin.

erginemr

IE karşısında Firefox'u hepimiz destekliyoruz ama kendimizi kandırmayalım. Bence Wikipedia'daki şu dağılım çok daha gerçekçi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

maxspacemax

Alıntı yapılan: erginemr - 23 Ekim 2008 - 22:18:52
IE karşısında Firefox'u hepimiz destekliyoruz ama kendimizi kandırmayalım. Bence Wikipedia'daki şu dağılım çok daha gerçekçi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

Verilen adresteki bilgiler %100 doğru olsa bile Firefox'un geleceği çok parlak. Kullanım oranı hiç düşmemiş. Hep yükselmiş. :D