Ubuntu yüklenmiyor

Başlatan ExcLousion1907, 04 Haziran 2010 - 13:24:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ExcLousion1907

Ben Ubuntu'yu ilk başta 16x'de yazdırmıştım ve loading yaparken boot failed:press any key hatası alıyorum

Geany

Cd'ye yakarken kalıp dosyası olarak yakmanız gerekiyor. Söylediğiniz gibi maximum 8x 'de yazarsanız daha güvenli olur.

Ek olarak, sanırım şuan windows sistemi üzerindesiniz, Unetbootin kullanarak Ubuntu'yu 1 GB'lık flaş disk üzerine yazabilir, kurulumu yapabilirsiniz.

ExcLousion1907

Ben Nero'yu yükLedikden sonra direk indirdiğim linux dosyasini 16x'de yakmıstım ondanmı kaynaklanıyor
yani dosyayı açtım direk .iso dosyasını 16x seçiliydi direk yaktım yanlış yaptığım kesinde o şekilde 8x'i mi seçmem gerekiyor.

bytan

İletilerindeki gereksiz büyük-küçük harfleri düzenlemeni rica ediyorum.

Md5sum kontrolünü de yaptıktan sonra mümkün olan en yavaş hızda yazdırmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ExcLousion1907

Md5sum kontrolünün nasıl yapıldığı hakkında bir bilgi verirmisiniz acaba? bilmiyorumda

Sherlock Holmes

Yazdırılan Cd'yi hata için denetleyebilirsiniz.

Resimdeki üçüncü seçenek.  :)  ;)

Geany

Dosyayı açmayıp, seçeneklerde " Kalıbı Diske Yaz " diyerek cd'ye yakmalısınız. 16x'te yazdığın için hata ondandır demek yanlış aslında. Birazda cd kalitesine göre değişiyor. Hata almamak için 8x ideal sayılır.

Nero'yu hatırlamıyorum ama araştırdığım kadarıyla, NeroSmart 'ta Yedekleme menüsünde bu seçenek varmış.  :-X

ExcLousion1907

ama nereden denetleyeceğim programın adını ilk defa duyuyorum linux hoşuma gitti bu işletim sistemini kurucam fakat md5sum kontrolünü bilmedigim için yardımcı olun lütfen yani diyorumki ben cd yi takıp auto boot select 10 second diye sayarken loading diyor sonra boot failed press any key diyor ve ayrica linuzm gibi birşeyde çıkmıştı onu yüklerkende 4. nokta da takılıyordu ve boot failed press any key hatasını veriyordu

Geany

Windows üzerinde, buradan programı indirerek kontrol edebilirsin. Kullanımı gayet basit.

Md5 değerini ise burada paylaşılan değerler ile karşılaştırabilirsin.

ExcLousion1907

MD5 sum da çıkan (06fc2f27f8352a2bac5516b86c020755) parantez içinde gösterdigim değer şuan benim indirdigim http://www.kahyainsaat.com/ubuntu adresindeki linux mint 8' i indirdim ben ne yapmam gerekmekte bu arada 8x de yazdırdım halen aynı hatayı almaktayım Loading diyor bekliyorum ve 80ax bişiler yazıorda anlayamadim tam onun altındada Boot Failed : Press any key yazıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2010 - 14:06:51

yahu bilmiyorum nasıl düzelteceğim konu başlığını

Geany

Siz Mint kullanmaya çalışıyorsunuz. Ubuntu ve Mint birbirinden ayrı dağıtımlardır.

Linux mint'in kısa bir süre önce dokuzuncu sürümü yayınlandı. Bir önceki sürümü indirmişsiniz yani.

Resmi sitelerinden indirmeniz herzaman daha güvenilirdir. Linux mint resmi sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

Linux Mint 9 - 32 bit indirme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. MD5 değeri sayfa üzerinde yazıyor.

Ubuntu 10.04 indirme sayfası için de burayı ziyaret edebilirsiniz. 32 - 64 bit sisteminize göre seçersiniz.

Cd'ye yakma işleminde ikisinde de bir fark yok. Söylediğim gibi kalıp dosyası olarak yazdırmalısınız arşivi açarak değil.

Bir diğer seçenek ise cd'leri boşa harcamamak için elinizde var ise 1 GB 'lık flash bellek üzerinden de kurulumu yapabilirsiniz.

ExcLousion1907

Anladımda maalesef elimde flash bellek bulunmamakta yani şuana kadar en az 5 6 cd harcadım Cd'ye yakma işlemi hakkında bir bilgi verirseniz sevinirim ben .iso dosyasını açıp direk 16x seçili oluyordu bende direk yakıyordum şuan dosyayı indiriyorum yapmam gereken nedir? yani açık bir bilgi verirseniz çok sevinirim :)

Geany

Cd'ye yakma ve USB üzerinden kurma dışında bir de wubi kurulumu var.

İndirdiğiniz dosyayı Winrar gibi bir araç ile klasöre çıkartıp içindeki wubi.exe dosyasını çalıştırarak windows içerisinde kullanabilirsiniz.

Wubi kurulumu gayet basit. Belli bir alan ve boyut veriyorsunuz devamını kendi yapıyor. İstediğiniz zamanda Denetim Masası üzerinden kaldırabiliyorsunuz.

Sistemi tanıyana kadar bu yol ile kullanabilirsiniz. Linux Mint ve Ubuntu 'nun de wubi kurulum desteği var. Size uygun olanı seçip kurabilirsiniz.

Örnek wubi kurulum ekranı bu şekilde ;

Dili Türkçe olarak seçtiğiniz de bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yüklenecek disk ve diskte sisteme ayrılacak boyutu giriyorsunuz kuruluyor.

Burada önemli olan belki de tek şey, belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre. :)

Bunu kullanım sürecin de çok sık soracaktır. O yüzden unutmayacağınız birşeyler belirlemeye dikkat edin.

ExcLousion1907

Şuan linux mint 9'u indiriyorum kalıp dosyası olarak yazdırmayı google aracılığı ile araştırdım Cd'ye öyle yakmayı deniyeceğim inşallah olur.  :)

Geany

Tamam. Cd - Usb - Wubi kurulumlarında bir fark yoktur. Aldığınız sonuç aynıdır. Belli bir kısıtlama vesayre olmaz yani.

Yanlız benim önerim sistemi tanıyana kadar wubi kurulumu ile kullanmanız.

Belli başlı bilgileri edindiğiniz de normal kurulum ile kullanmaya devam edersiniz. Tabi bu sadece öneri :)