Slax Live Cd'sini Nasıl Kullanırım?

Başlatan sabriyurga, 03 Haziran 2010 - 19:36:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabriyurga

İyi günler herkese.Ben live cd yi hiç denemediğim için sormak istedim.Acaba bunu nasıl yapabiliriz.Elimde slax ve knoppix isoları var.Denemek istiyorum.Yardım ederseniz sevinirim

cemoli

çok kolay aslında

slax ı usb den kurmak için
şu linkten kullandığın sisteme uyan versiyonu indiriyorsun

http://unetbootin.sourceforge.net/

sonra normal çalıştırıyorsun kurulum gerektirmiyor
tabiii daha önceden usb cihazını sisteme takıp fat32 ile formatlıyorsun
sonra programı açıp üzerindeki (diskimage) yazan yere tıklıyorsun
karşı tarafında iso nun bulunduğu yeri gösteriyorsun
altta usb nin bulunduğu yeri gösterip sağ alttaki ikona tıklayarak işleme başlıyorsun
işlem bittikten sonra sana sistemi yeniden başlat diyecek sende onaylıyorsun
pc başlarken (delete) tuşuna basarak pc nin bios ayarlarına giriyorsun
ayarlardan öncelikli olarak usb den boot olarak ayarlıyorsun
tekrar yeniden başlatarak slax için kurulan bootloader ekranına geliyorsun ve açılışı onaylayarak sistemi başlatıyorsun
slax üzerinde değişiklik yapman halinde o an için uygulayabilirsin ama tekrar başlatır yada kapatırsan silinir çünkü slax kendini direk olarak (ram) belleğe yazar ve ordan çalışır
pc kapanınca ram boşalacağı için doğal olarak silinecektir
sana tavsiye olarak değişiklilerin kalıcı oması için slax ı usb ye yüklemendir
ayarları ve değişiklikleri yaptıktan sonra yükleme yaparsan olduğu gibi yüklenecektir
ve ne zaman istersen kullanabilirsin
sana tavsiyem bu dur

eğer cd den kullanmak istiyorsan elindeki isoyu normal olarak yazdırıp pc ye takıp kullanabilirsin
tabii yine slax kendini ilk yüklemede direk ram e yükleyecek ve cd yada usb yi çıkarsan bile kullanabilirsin
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

sabriyurga

Şuan Slaxden yazıyorum bunları :) Sizin yazınızı görmeden yaptım hiçbişe yapmadım aslında cd ye yazdırdım pcye taktım restart attım kendim tamamdır :) Bu arada bence gayet güzelmiş :P Özellikle firefox chrome gibi :D Şaşırdım xD Denemek isteyen olabilir gerçekten çok güzel.Türkçe dil sorunu olursa altta Abd bayrağı var oraya girin ordan Türkiye bayrağını seçin uygula deyin tamamdır ;)

Programın Başlıca Uygulamaları
Mozilla Firefox
Kopete
Juk
KPlayer
K3b
Bence gayet başarılı ;) Sistemimize bir şey olduğunda panik yapmayız bunu takarız olaylarımızı çözüp yapmak istediğimizi yaparız ;) Küçük boyutta olması gayet pratik ;) ve 512 mb rame sahibim normalde live cd ler kasabilir hiç kasmadı.Kullanmak isteyenlere bilgi ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2010 - 20:08:33

Bu arada merak edenler için resim kattım Firefox için :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2010 - 20:09:03

Saatini ayarlamadım :D Maksat denemek zaten sistemi ;)