[Çözüldü] Hiç bir program kuramıyorum neden?

Başlatan Semih, 17 Mart 2008 - 22:15:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Semih

To reload the list you need a working internet connection.
Bu hatayı alıyorum open dns ile bağlanıyorum az önce yaptım ayarları daha firefox'a adobe flash player bile kuramadım nasıl olacak arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum şu anda ubuntumdan yazıyorum ama yazılım kuramıyorum
Şimdiden saolun
A.Semih Türk

Sypro

openDNS i iptal edip deneyin, sorunun kaynağını bulmaya çalışalım.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Sorunu tam anlamadım. İnternete bağlısın, herhangi bir web sitesini açabiliyorsun ancak o dediğin hatayı alıyorsun?
O hata neyin hatası, nerede alıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Semih

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2008 - 22:26:19
Sorunu tam anlamadım. İnternete bağlısın, herhangi bir web sitesini açabiliyorsun ancak o dediğin hatayı alıyorsun?
O hata neyin hatası, nerede alıyorsun?

ekle/kaldır bölümünden operayı kurmak istedim fakat o hatayı verdi.kurmadan önce cd'den açtığımda deneme amaçlı kurmuştum orada ve yine open dns ile yapmıştım bu arada open dns kullanmazsam bağlanamıyorum nete.dediğin gibi nete giriyorum fakat kuramıyorum birşey
A.Semih Türk

heartsmagic

Allah allah ilginç bir hata. DNS meselesi olamaz diye düşünmekteyim. İnterntet bağlantısının olup da Synaptic'in mızıldandığını ilk defa gördüm. Proxy ardından falan bağlanmıyorsun değil mi?

Semih

kurulumdan önce dediğim gibi deneme amaçlı operayı kurdum öyle bi kaç şeye baktım k3b'yi falanda kurdum.kurulumdan sonra tekrar open dns ayarlarını yaptım fakat hiç bişey kuramıyorum.şu anda yine ubuntumdan yazıyorum.proxy ardında kullanmak derken?
A.Semih Türk

heartsmagic

Tamam anlamadıysan muhtemelen proxy arkasında değilsindir. Ancak ben hala fikir yürütemiyorum. Nasıl internete bağlı olursun da synaptic bağlantıyı görmez.

Semih

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2008 - 20:25:48
Tamam anlamadıysan muhtemelen proxy arkasında değilsindir. Ancak ben hala fikir yürütemiyorum. Nasıl internete bağlı olursun da synaptic bağlantıyı görmez.

işte çelişki orada cd'yi takıyorum tekrar o zaman open dns ile tekrar yapılandırıyorum ve istediğim paket kuruluyor şimdi tekrar kursam mı diye düşünüyorum valla bilemiyorum ne yapacağım.The list of applications is not availabe

Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection. şimdide uyarı böyle oldu ve ben hala ubuntumdan yazıyorum kafayı yedım ya hiç bişey kuramadım daha
A.Semih Türk

heartsmagic

Semih bence sen yaptıklarını çok iyi aktaramıyorsun buraya. CD ne CD'si, neden her seferinde OpenDNS yapılandırıyorsun, nasıl yapılandırıyorsun?

En başından açık açık meseleyi anlatır mısın.

Semih

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2008 - 21:11:19
Semih bence sen yaptıklarını çok iyi aktaramıyorsun buraya. CD ne CD'si, neden her seferinde OpenDNS yapılandırıyorsun, nasıl yapılandırıyorsun?

En başından açık açık meseleyi anlatır mısın.
arkadaşlar, burada vereceğim açıklama ile ubuntu üzerinde telekom dnsleri dışında yaygun olarak kullanılan OpenDNS yi dns sunucusu olarak kullanabilirsiniz..

yapacaklarınız:
ilk olarak terminalde şu kodu çalıştırın:
sudo network-admin

bunu girdiğinizde terminal sizden admin şifrenzi isteyecek. girin.

(bu aşamalar system/administration/network yolundan da olabilir)

şimdi ise DNS bölümüne gelin, add (ekle) diyip tek tek şu değerleri girin
208.67.222.222
208.67.220.220

bunlar opendns nin dns çözümleme sunucu ip adresleri. bunları girdiğinizde dnsleriniz artık opendns tarafından çözümlenecek

şimdi bu ayarların kalıcı olmasını sağlamalıyız..
bunun için terminalde şu kodu çalıştırın:
sudo cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.auto
sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf

böylece resolv.conf dosyanızın olası sorunlar için yedeğini almış, ve de ondan sonra dns çözümlemelerini ekleyeceğimiz dhclient.conf dosyamızı açmış oluyoruz.. eğer gedit açılmazsa alt satırı ayrı olarak yeniden çalıştırın
şimdi gedit ile açılan bölümün en altına şu kodu ekleyin
prepend domain-name-servers 208.67.222.222,208.67.220.220;

aynen böyle soulsmasher'in dediği gibi yapıyorum ve ancak böyle bağlanbiliyorum.CD derken ubuntu kurulum cd'im yada live cd'im cd'den tekrar başlatıyorum bu dns'si yapıyorum ve paketleri kurabiliyorum.fakat ubuntuyu sisteme kurduktan sonra yine yukardaki gibi yapılandırdım fakat her hangi bir paket kuramadım
A.Semih Türk

SoulSmasher

modemden dns ayarlarınızı değiştirmiş olabilir misiniz?
veya depo olarak başka bir server seçince düzeliyor mu ?

Semih

Alıntı yapılan: SoulSmasher - 18 Mart 2008 - 21:29:35

dns ile paketlerin bi bağlantısı olabilirmi?ben şu an internette geziyorum fakat paket kuramıyorum.dns'ler değişmişmidir sanmıyorum çünkü evimin altında dükkandan alıyorum adam dns değiştirir mi hiç sanmıyorum öyle anlamazlar yani pc'den.Her neyse evet bu senin makaleni kurulumdan önce live konumda çalışırken yaptım sorunsuz kurdum bi türlü mana veremiyorum.Peki ekle kaldırdaki yazılımları internet olmadan görebilirmiyiz ki?ben görüyorumda yada normal mi bu ilk kez ubuntu kullanıyorumda pardus'tan kaçtım resmen.bütün yazılımları görüyorum ben tıkladıgımda The list of applications is not availabe

Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection.  bu uyarıyı alıyorum
A.Semih Türk

SoulSmasher

Alıntı yapılan: Semih - 18 Mart 2008 - 21:35:38

dns ile paketlerin bi bağlantısı olabilirmi?ben şu an internette geziyorum fakat paket kuramıyorum.dns'ler değişmişmidir sanmıyorum çünkü evimin altında dükkandan alıyorum adam dns değiştirir mi hiç sanmıyorum öyle anlamazlar yani pc'den.Her neyse evet bu senin makaleni kurulumdan önce live konumda çalışırken yaptım sorunsuz kurdum bi türlü mana veremiyorum.Peki ekle kaldırdaki yazılımları internet olmadan görebilirmiyiz ki?ben görüyorumda yada normal mi bu ilk kez ubuntu kullanıyorumda pardus'tan kaçtım resmen.bütün yazılımları görüyorum ben tıkladıgımda The list of applications is not availabe

Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection.  bu uyarıyı alıyorum

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4530217

burada denmiş ki:
sistem/yönetim/program kaynakları (tam türkçesi bu olmayabilir, depo kaynakları gibi bir şey de olabilir türkçe kullanmıyorum ubuntuyu :) ) ya gidip ilk 4 seçeneği seçip kapadıktan sonra terminalde:
sudo apt-get update
kodu çalıştırılınca düzeliyormuş

şöyle yani:
[IMG]http://img223.imageshack.us/img223/6297/screenshotsoftwaresourcjg4.th.png[/img]

denemenizi tavsiye ederim

Semih

Alıntı yapılan: SoulSmasher - 18 Mart 2008 - 21:41:34
Alıntı yapılan: Semih - 18 Mart 2008 - 21:35:38

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4530217

bruada denmiş ki:
sistem/yönetim/program kaynakları (tam türkçesi bu olmayabilir, depo kaynakları gibi bir şey de olabilir türkçe kullanmıyorum ubuntuyu :) ) ya gidip ilk 4 seçeneği seçip kapadıktan sonra terminalde:
sudo apt-get update
kodu çalıştırılınca düzeliyormuş

şöyle yani:
[IMG]http://img223.imageshack.us/img223/6297/screenshotsoftwaresourcjg4.th.png[/img]

denemenizi tavsiye ederim

Ya arkadaşım eline sağlık oldu şimdi kesinlikle vazgeçmem ubuntumdan oley..cocuk gibi sevindim.Yardım eden ve sorunu anlamaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.
A.Semih Türk

Sypro

Alıntı yapılan: Semih - 18 Mart 2008 - 21:49:18
Ya arkadaşım eline sağlık oldu şimdi kesinlikle vazgeçmem ubuntumdan oley..cocuk gibi sevindim.Yardım eden ve sorunu anlamaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

ve yine bir mutlu ubuntu kullanıcısı :)

topic ismini çözüldü olarak değiştirmeye izin veriyor musunuz, eğer sorun çözüldü ise.. :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Semih

evet evet süper ya hariak kurmaya başladım bile.Şİmdi laf demek istemiyorumda 6aydır pardus kullandım 3gündür paket kuramasamda ubuntu kadar zevk vermedi.çözüldü kardeşim
A.Semih Türk

heartsmagic

Hmm çözüm ilginç olmuş. Rahatlamış olduk. Elinize sağlık.

Semih

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2008 - 21:59:57
Hmm çözüm ilginç olmuş. Rahatlamış olduk. Elinize sağlık.
valla hepinize çok teşekkür ederim çatır çatır kuruyorum şimdi:)
A.Semih Türk

garafatma

evet işte edinilmesi gerekn bir bilgi ve mutlu bir ubuntu kullanıcısı :) süper bi bilgi oldu bilmeyenler içinde..

ellerinize sağlık
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010