"Ubuntu Hakkında" Hakkında

Başlatan bu5, 02 Haziran 2010 - 03:26:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

@heartsmagic size katılıyorum öncelikli öğrenilmesi gereken ubuntu nun bir işletim sistemi olduğu  ve windowstan eksik bir yanının olmadığı gnu gibi şeyler daha sonra öğrenilmesi anlaşılmasınıda kolaylaştıracaktır.ayrıca yazdığınız bir noktaya da tamamen katılıyorum mono gibi projelerle canonical devam ederse sanıyorum en azından ubuntu için gnu bişey ifade etmez hale gelicek.sorun ücretsiz olması değil açık olmaması.=) 8)

heartsmagic

Mono ile yazılan uygulamalar kapalı kaynak değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabriyurga

Açıkçası bu bölümün olması gerçekten iyi olur.Bende ilk Linux maceramı (merakımdan :) ) Wubi programı sayesinde oldu.Bende acemi birisiyim bu sistem konusunda.İlk Wubiyle tanıştığımda da gerçekten de onca yıl Windows kullandıktan sonra zorlanıyor insan.Ancak bu5 hocamın dediğiyle ilgili demek gerekirse bu konuda iyi bir döküman ve bence merakta olması gerek :)Ben hiçbirşey bilmeden bu sistemi kurmuştum sistem garip bir durumla çökmüştü :D Lafın sonuna gelirsek; sonuçta inanıyorum ki şuan çoğu Ubuntu yada diğer Linux türevlerini kullananlar azda olsa bir meraktan bu sistemi tanıdılar.Bu sistem hakkında düşünceleri iyi yada kötü olabilir.Ama önce iyi bir döküman hazırlanmalı acemiler seviyesinde.Daha sonra cesaret ve merak olmalı ;) Ve en sonda da bu sistemin daha çok reklamı yapılmalı.Yani insanların çoğunun internet kavramı Msn'ye girim Facebook'a girim gibi birşey olmuş :) Hiç araştırdıkları merak ettikleri yok anca chat,müzik.Nese ben baya doluyum bu konuda :) Lafın özü bu ortamı yaratacak arkadaşlara şimdiden başarılar ;)

ırmak

@bu5
"fikrinize katılıyordum" kısmını 6 aylık bir hatırlatmayla göstermek istiyorum.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14195.msg181754.html#msg181754

Hatta konuyla ilgili zamanın yöneticilerinden @zeitgeist'a böyle bir proje olursa yardımcı olmak istediğimi belirten bir ileti yollamıştım.

Yönetimle görüşüp mesele netleştiği zaman bana bildireceğini söylemişti.
Sonra yönetim değişti, muhtemelen kendisi yoğundu, belki bu fikir herkese uymadı, hatta kim bilir söylemeyi unutmuş olması bile imkan dahilinde.
"biraz çetrefil." kısmı burda devreye giriyor.

Sonra?
Ben uyduruk blog'umda acemilere yarayabilecek şeyler yazmaya devam ettim.
Wiki'de de yeni kullanıcılara yardımcı olacak belgeleri güncel tutmaya çalıştım.

Peki sizin eleştirilerinize dönecek olursak sevgili @bu5 herkesin kolaylıkla üye olduğu ve her sayfayı kafasına göre değiştirebildiği güzeller güzeli Wiki'mizin Sıkça Sorulan Sorular sayfasındaki "beylik" cevaplara kaç karakterlik bir eklemede bulundunuz?
Oysa biz korkuyla bakılan Wiki'ye yeni kullanıcılar kolay alışabilsin diye bir
[http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_için_Wiki]Acemiler için Wiki[/URL]

maddesi bile oluşturduk.

Böyle konuşunca @ırmak agresif deniliyor.

Ama hep "yapalım" yazılır burada, yapılanlar eleştirilir.
Kimse o "yapalım" kelimesinin içini doldurmaz.
Çok mu istiyorsunuz?
O zaman bir ucundan tutun.
Selamla sevgiyle olmuyor ki bu iş..

zeitgeist

Alıntı yapılan: ırmak - 06 Haziran 2010 - 13:17:26
...
Hatta konuyla ilgili zamanın yöneticilerinden @zeitgeist'a böyle bir proje olursa yardımcı olmak istediğimi belirten bir ileti yollamıştım.

Yönetimle görüşüp mesele netleştiği zaman bana bildireceğini söylemişti.
Sonra yönetim değişti, muhtemelen kendisi yoğundu, belki bu fikir herkese uymadı, hatta kim bilir söylemeyi unutmuş olması bile imkan dahilinde.
"biraz çetrefil." kısmı burda devreye giriyor.
...

Agresif @ırmak  ;)

Önerdiğin projeyle ilgili geri dönüş yapmıştım sana yahu. Hatırlamaya çalış; projende bahsettiğin acemiler için kitapçık meselesi aynı zamanda siteye destek için yapılacaktı ve o sıralar sunucu kiralayabilmek için gönüllü bağış meselesini konuşuyorduk. Mesajlaştığımız aynı gün önerindeki gerekli yerleri alıntılayarak yönetime taşımıştım meseleyi ve 2-3 gün sonra da yönetimden çıkan kararı kendi ifadelerimle sana aktarmıştım. Hatta sana vermiş olduğum cevabın tüm içeriğini daha önce yönetim masasında dile getirmiş "Öyleyse kararımız şu şu ve ben de şöyle bir cevap vereceğim, onaylıyor musunuz?" diye teyit dahi almıştım. Sanırım bu meseleyi bilip de hala yönetimde olan @ironic var. Eğer hala hatırlamadıysan unutkanlığını yüzüne vurmak için  :D @ironic ten o başlığı bulup mesajımı alıntılayarak sana göndermesini isteyeceğim.

Eğer her şeyi konuşmuş mesajı yazmış sonra da sana göndermeyi unutmuşsam vay halime  :o Yok yok yapmamışımdır öyle bir şey, sen unutmuşsundur  ;)

Ama eğer eminsen böyle bir mesaj almadığından belki sunucuyla ilgili bir problem olmuştur.

Bu arada blogun hakkında deme öyle şeyler, bence gayet güzel.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

@zeitgeist, malum olaylardan sonra ne yazık ki arşivimizi kaybettik. Şu an tam hatırlayamasam da , böyle bir konuyu tartışmıştık sanırım. Böyle bir proje arka planda işletmeye çalıştık ama yoğunluktan sekteye uğradı. Umarım yakın zamanda tekrar canlandırabiliriz.  :)

ırmak

@zeitgeist
Ben de onu diyorum zaten. Geri dönüş yaptınız.
Alıntı Yap
Mesele netleştiği vakit nihai sonucu ben veya yönetimden diğer arkadaşlar sana bildiririz.

Sağlıcakla kal.

Şeklinde bir bitişi vardı hatta. Ama o nihai sonucu hiç öğrenemedim:)
Aman sakın yanlış anlaşılmasın sakın burada kimseyi suçlama falan yok.
Tam tersi o mesajda

Alıntı YapDediğim gibi bu süreç uzun sürebilir o yüzden bence bloguna eklemeler yapmaya devam et.
şeklinde bir tavsiyeniz vardı.
Ben de ona uydum bu kadar zaman:)

zeitgeist

Hay allah, mesajı özelden attığımı sanıyordum ama bu başlığa atmışım. Kusuruma bakmayın arkadaşlar. :(
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

badhero

Burada Linux hakkında bilgisi olmayan insanlar için çok kolay anlaşılabilir, en azından başlanıç için insanları Ubuntu kurmaya cesaret ettirecek bir belgeden bahsediyoruz ama siz Wiki'den bahsediyorsunuz. Forumu sık sık kullanmasına rağmen wikiden hiç faydalanmayan insanlar varken tamamen sıfırdan başlamak isteyen bir kullanıcının wikide araştırma yapmasını bekleyemeyiz. Hatta bu konuda öneri sunan birine "wikide kaç katkınız var ki?" diyerek susturmaya çalışmak hiç olmaz.

Daha önce de söylemiştim; eğer böyle bir proje düşünülüyorsa oluşturulan bir grupta bana verilen görevi yerine getiririm. Ama bazı kişilerden böyle tepkiler geldikçe kimse tek başına elini taşın altına sokmaz.

Öneri sunan birine "Wiki'de "şu" sayfada kaç değişikliğiniz var?" cümlesinden ne çıkarılması gerektiğini yanlış anlamış olabilirim.

eribol

Alıntı YapBurada Linux hakkında bilgisi olmayan insanlar için çok kolay anlaşılabilir, en azından başlanıç için insanları Ubuntu kurmaya cesaret ettirecek bir belgeden bahsediyoruz ama siz Wiki'den bahsediyorsunuz.
peki ya bu işi kim yapıyor, wiki yapıyor.
Alıntı YapForumu sık sık kullanmasına rağmen wikiden hiç faydalanmayan insanlar varken tamamen sıfırdan başlamak isteyen bir kullanıcının wikide araştırma yapmasını bekleyemeyiz.
ne yapalım evine kadar çiçekle birlikte eğitim cd'simi gönderelim? Tamam bakmak zorunda değil ama bakacaksa diye wikiye döküman ekliyoruz.
Alıntı YapHatta bu konuda öneri sunan birine "wikide kaç katkınız var ki?" diyerek susturmaya çalışmak hiç olmaz.
bu susturmak değil efendim, önerinin biz ayağıdır. Evet hep böyle öneriler geliyor ama "buyrun" dediğimiz zaman kimsecikler kalmıyor piyasada. Mesela ben Blender Çevirisi dedim kaç kişi yardım etti? 1. Şimdi birileri kalkıp niye türkçe döküman yok hadi hazırlayalım derse ben ne yaparım? 2 kafa atma hakkına sahip olurum :) Yani söylemesi kolay geliyor hepimiz için.
Alıntı YapDaha önce de söylemiştim; eğer böyle bir proje düşünülüyorsa oluşturulan bir grupta bana verilen görevi yerine getiririm. Ama bazı kişilerden böyle tepkiler geldikçe kimse tek başına elini taşın altına sokmaz.
Ama kimse engel olmuş değil size? Wiki orada biz burada hepimiz katkı yapabiliriz. Hatta isteyen dergiye yazı bile hazırlayıp sunabilir. Böylece daha çok kişiye ulaştırabilir izlenim ve tecrübelerini. Katkı yapmak isteyen herkese kapımız açık. Ama malum herkesin 10 ayağı yok. Yani iş bizden çıkıyor artık, sizden oluyor. Mesela şu Programlama Dili Çevirisi önerisine bakın. Birileri çeviri yaptı da biz mi engel olduk? Hayır. Ne oldu diyen kişi dediğiyle kaldı. Oysa isteyen kişi istediği şekilde yapabilirdi.

Umarım anlaşılmıştır söylediklerim. Anlaşılmaması değil de yanlış anlaşılması biraz risk :)

badhero

Linux hakkında hiç bir fikri olmayan insanları Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımı kurmaya cesaret ettirecek bir belgeden bahsediyorum. Wikideki belgeler henüz bilgisayarında Ubuntu kurulu olmayan ama bunu kafasına koymuş olanlar ve Ubuntu'yu kurmuş ve bazı şeylerin üstesinden gelmek isteyenler için bulunmaz bir Türkçe kaynak.

Ubuntu ile yeni tanışmış birine "wikide kaç katkınız var ki?" dedikten sonra soruyu soran kişi olarak nasıl bir cevap almayı beklerdiniz?

Tek başıma iyi-kötü bir şeyler yapabilirim ama ekip çalışması ile daha faydalı bir belge çıkabilir ortaya. Daha iyisini yapmak varken neden daha kötüsü olsun ki -aslında her zaman "daha iyisi" vardır-. Tek başıma uzun sürede hazırlayabileceğim bir belgenin daha iyisini kısa sürede grup çalışması ile hazırlayabiliriz.

eribol

Alıntı YapUbuntu ile yeni tanışmış birine "wikide kaç katkınız var ki?" dedikten sonra soruyu soran kişi olarak nasıl bir cevap almayı beklerdiniz?
Yeni bir üyeye böyle birşey dendiğini sanmıyorum. Yanlış anlaşılmış olabilir mi?
Alıntı YapTek başıma iyi-kötü bir şeyler yapabilirim ama ekip çalışması ile daha faydalı bir belge çıkabilir ortaya. Daha iyisini yapmak varken neden daha kötüsü olsun ki -aslında her zaman "daha iyisi" vardır-. Tek başıma uzun sürede hazırlayabileceğim bir belgenin daha iyisini kısa sürede grup çalışması ile hazırlayabiliriz.
Öneri olarak sunup kaç kişinin yardıme edeceğini öğrenebilirsiniz. Şunu unutmayalım wiki grubu var ve katkı yapmak isterseniz her zaman bize ulaşabilirsiniz.

ırmak

@bethiro forumda "6" iletisi olan bir arkadaşımızın önerisinden bahsediyoruz.
Evet haklısın arkadaşımız yeni.
Bir şeylere alışması için zamana ve yardıma ihtiyacı olacağı da kesin.
Ama forumda yeni üyelerden böyle kaç istek geliyor bir düşün.

Mesela Linux Oyunları sayfası güzelleşsin diyen bir ardaş olmuştu zamanında.
Hatırlayacaksın.
Sen de Wiki Tayfasında çalıştın hala kyardım etmeye devam ediyorsun.
Biz o sayfayı bir şekle sokmaya uğraştık.
Peki isteğini dile getiren üye ne yaptı?
Elbette o iletiden sonra ortadan kayboldu.

Yani biz elimizden geleni yapıyoruz.
İnsanlar şunu demiyor, "arkadaşlar ben böyle bir şey yaptım üstüne de siz bir şey katın da yayınlayalım."
Yok Wiki'nin şurası şöyleymiş de burası böyleymiş demesi üzerine söyledim ben "wikide kaç katkınız var ki?" cümlesini.
Cümleleri cımbızlarsak yanlış anlaşılır elbette.
Kimseyi uzaklaştırmaya ya da kırmaya uğraşmıyorum.
Sadece sürekli hiç bir şey yapmadan eleştiren insanların sözlerini duydukça "haklı olarak" sinirleniyorum.
Bunu böyle düşünürsen senin de bana hak vereceğinden şüphem yok.

canosayan

şu kaç katkınız var ki cümlesi daha yumuşak söylenirse oldukça doğru.
hayatım sosyal faaliyetlerde parmağını kıpırdatmayıp, anca öneri getirenle dolu. ne yazık ki burasıda çok farklı olmamaya başladı.
Chmod bizim işimiz.

bu5

Merhabalar...
Tecrübeli sayılabilecek bir Windows ve istediğini yapan bir Pardus kullanıcısı iken 20 gün önce Ubuntu'yu kurdum ve yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanarak hiçbir sıkıntı çekmedim...
Kendim için bir şey istemiyordum bir başka deyişle...

Forumda "Öneri ve İstekler" başlığını görünce ben de bir "öneri" yazmayı düşündüm. Tekrar ediyorum, bir "öneri" idi bu...

Ama sanki birilerine kötü bir şeyler söylemişim gibi, bir sürü eleştiri geldi...

Hatta, "20 günlük Ubuntu" kullanıcısı ve yalnızca "6" ileti sahibi olan benden "öneri"de bulunduğum konu ile ilgili olarak "sen niye bir şeyler yapmıyorsun?" mealinde "biraz kaşlar çatılı olarak" isteklerde bulunuldu.

Sanırım bu forum ve Ubuntu etrafında buluşanların önemli bir kısmı, Wiki'ye, 20 günlük bir Ubuntu kullanıcısı ve yalnızca 6 ileti sahibi olan birisinden daha fazla şey yazabilirler. Öyle değil mi?

Benimki yalnızca "Öneri ve İstekler" başlığının altına yazılmış bir "öneri" idi...

Forumda "Öneri ve İstekler" bölümü olursa, öneri ve istekler getirilir, dolayısıyla burası da öneri getirenle dolu olur değil mi ?

Görünen o ki, "taze yaprak, otur yerine bakiim, sıfır!" oldu...

cagliari

Alıntı yapılan: bu5 - 07 Haziran 2010 - 02:20:12
...
Görünen o ki, "taze yaprak, otur yerine bakiim, sıfır!" oldu...

Merhaba arkadaşlar,

@bu5, tepkileri bu şekilde algılama bence.  Nihayetinde burası da bir topluluk. Bir topluluğa bir öneride bulunursan. Mutlaka birisi "sen de bir el at" diyecektir.. mutlaka biri olacaktır. Başka forumlarda da ufak bikaç öneride bulunarak bunu test edebilirsin :). Bunun senin iyi niyetli olmanla veya tamamen eleştiri yapma niyetli olmanla bir ilgisi yok. Bir kişiye bir öneride bulunsan tepkisini tahmin edemeyeblirsin, ama topluluğun tepkileri kestirilebilirdir. İlk mesajını yazarken buna hazırlıklı olarak yazmalıydın :). Site için çalışan bir gurup var ve bu gibi önerileri fırsat bilip, yeni arkadaşları yardıma davet edebilirler, gücenmemek gerek.

Önerine gelince... Düşüncem tam net değil. Hakkında kısmını hiç incelememiştim. Acemi kullanıcı için fazla teknik olan bazı kısımlar olabilir. Belki bazı açıklamaların sadeleştirmesi faydalı olabilir. Ama hepten msn var mı internet var mı düzeyine çekilmesi bence doğru olmaz. Sonuçta Windows'tan Linux'a geçmek bir 'değişiklik'tir. Hangi değişim sancısız oluyor ki. Biz ne kadar sadeleştirirsek sadeleştirelim bu süreci yok edemeyiz. Burada Linux'tan geri dönüşü engelleyen tek şey bana göre kullanıcının azmidir.

Kim bilir, belki Linux'u bizim gibi sevebilmesi için bu zorlu süreci aynen bizim gibi yaşaması gerekiyordur. Bunu böyle söylüyorum çünkü, hemen hemen her Linux kullanıcısı işletim sistemine aynı zamanda aşıktır. Dışardan bakanlar tarafından 'zealot' olarak adlandırılmamız da bundandır.

Ayrıca Linux'un bir imajı var; Linux'u 'bilen' kullanır. Diğer dağıtımların kullanıcıları arasında bunu net olarak görebilirsin. Kendi forumlarında arada "ubuntu yüzünden iyice ayağa düştük"  sesleri çıkabiliyor. Ben ubuntu'ya olan bu tepkiden rahatsız değilim, sonuçta acemi kullanıcı da ubuntu'yu rahatça kullanıyor, uzman kullanıcı da alıştığı şekilde kullanabiliyor. Gelenekçi kullanıcılar arasında korunmak istenen bir imaj var, bunu belirtmek için (ubuntu'ya karşı olan)bu tepkiyi örnek verdim. İşin aslı ben de bu imajı sahiplenenler arasındayım.

Kolay gelsin.

garafatma

@bu5, kimseye "sen daha yenisin, sus konuşma bakayım!" tarzında bir yaklaşımımız olamaz olmamıştır.

Getirdiğiniz "öneri"nin ne derece mümkün veya mümkün olmadığının açıklamalarının ardından konu uzadı gitti.

@bethiro, sen bir belgeyi hazırlamaya başla bakalım, ne kadar uzun süreceği önemli değil, sonuçta bitecektir. He bir yere kadar gelirsin, yorulursun, hazırladığın belgede nereye kadar geldiğini, ne şekilde yapmak istediğini anlatıp yardım istersin. Kendi aranızda da bir grup oluşturabilirsiniz daha sonra yaptığınız proje büyüdükçe. Mutlaka çıkacaktır yardım etmek isteyen. Sonuçta bir yere yetiştiğimiz yok, zamanımız bol :)

Şimdi genel olarak,

Aslında @eribol, @ırmak belirtmiş ama ben tekrar edeyim. Şu anda insanlara "hadi şunu yapalım, hadi böylede yapalım" gibi şeyler söylemek çok kolay. Tavsiyelere, önerilere eğer karşı taraftan bir cevap "gelemiyorsa" bunu sizlerde yapabilirsiniz. Kaç mesaj sayınız, kaç günlük üye olduğunuz pek önemli değil açıkçası. Sonuçta Ubuntu'nun canına okumuş, zehir gibi biride olabilirsiniz, buraya üye olup olmamanız, 10000 tane mesaj yazmamanız Ubuntu bilginizi ölçmez.

Mesela şöyle yapılabilir, dergi tayfasıyla irtibata geçilerek, "benim aklımda kapsamlı bir kullanım kılavuzu hazırlama projesi var, bunun her ay bir bölümünü dergide yayınlasak nasıl olur?" gibi bir öneriyle gidebilirsiniz. Hem bölüm bölüm bir çalışma olur, kolay olur, hemde damlaya damlaya göl olur ve bir bakmışsınız elinizde 800 sayfalık bir Ubuntu kullanım belgesi olur.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

sema

Öncelikle her öneriye verilen "aynı tarz ve cevaplardan" gına geldiğini söyleyeyim. Hiç kimse hiçbir şey için yardım etmek zorunda değil arkadaşlar. Ederse ne âlâ! Ancak böyle yaklaşımlarla etmesini bekleyemeyiz, ben beklemem, bekleyen de boşa beklemiş olur. Ve kimsenin mesaj sayısına bakılıp "herhangi bir sonuca" varılamaz. Kendi adıma -eğer yanılmıyorsam- ilk defa bir forumda yazıyorum, sanıyorum başka hiçbir forumda da mesajım yok. Bir ölçüt olamaz mesaj sayısı, kaç günlük kullanıcı olması, ne olduğu, ne olmadığı..

Alıntı yapılan: keiser_soze - 07 Haziran 2010 - 10:38:39
Mesela şöyle yapılabilir, dergi tayfasıyla irtibata geçilerek, "benim aklımda kapsamlı bir kullanım kılavuzu hazırlama projesi var, bunun her ay bir bölümünü dergide yayınlasak nasıl olur?" gibi bir öneriyle gidebilirsiniz. Hem bölüm bölüm bir çalışma olur, kolay olur, hemde damlaya damlaya göl olur ve bir bakmışsınız elinizde 800 sayfalık bir Ubuntu kullanım belgesi olur.

Severek yayımlarız..
susema

ironic

Evet bu bölüm önerileri dile getirmek için başka bir amaç gözeterek de kullanılmıyor zaten. Öneriler getirelim güzel. Çok akla gelmeyecek ya da çok uç noktada bir öneri de değil. Burda eleştiriler yapılacak katkı üzerine oldu. Bu tür çalışmalar 3-5 kişi ile olacak gibi değil. Kaldı ki bizler her konuya da yetişemeyiz. Burda topluluk olma ön plana çıkıyor. Bir Ubuntu belgelendirme  ve yardım sayfalarına bakarsak yüzlerce gönüllünün çalışmalarda etkin olarak katıldığını görebiliriz. İleti sayısı ya da Linux deneyiminin olmaması da sorun değil bir yerde. Genel kullanıcı doğrudan Linux ile başlamayıp, diğer işletim sisteminden geldiği için ordan taşınma çalışmaları için de belgeler hazırlanabilir. Mesela iso md5 denetimi, CD/DVD' ye nasıl yakılır , çeşitli programların yedeklerini Linux a taşımak için yapılacaklar gibi katkılar da sağlanabilir. Diğer taraftan ingilizcemize güveniyorsak yabancı kaynaklar oldukça zengin içerikli. Çevirererek, bu taraftaki çalışmalara katılabiliriz. Forumda bu tür çalışmalar yapan arkadaşlar da oldu.

Bu noktada istekli arkadaşlar bir araya gelir, genel bir yol haritası çizilir, çalışmalar düzenlenir herkes elinden geldiğince katkı sağlamaya çalışır. Bizler bu tür çalışmalara köstek olmayız tam tersi gerekli ne görülüyorsa da destek çıkarız. Tek yeterli katkıcı olsun gerisi elbet hallolacak şeyler. Burası üye olan herkesin forumu. Diğer forumlar gibi kişisel çıkarlar doğrultusunda oluşturulmuş bir ortam değil. Yönetici sıfatıyla bulunan kişiler de buranın geçici sorumluları. Bu noktada , burayı daha fazla sahiplenebilirsiniz. Mutluluk duyarız.

ırmak

Alıntı yapılan: bu5 - 05 Haziran 2010 - 02:44:44
Bakış açıma göre,

Wiki SSS sayfasında, aşağıdaki "beylik" sorulara verilecek tatminkar cevaplar ilgi çekmez mi mesela:

Soru: Ubuntu'da MSN var mı?
Soru: Ubuntu'da Word var mı? Excel var mı?
Soru: Media Player var mı?
Soru: Mp3 dinleyebilir miyim?
Soru: Video izleyebilir miyim?
Soru: Masaüstünü özelleştirebilir miyim?
Soru: Photoshop var mı?
Soru: Bilgisayarı kasıyor mu?
Soru: Açılıp kapanması uzun sürüyor mu?
Soru: Hangi antivirüs programını kurmalıyım?
Soru: Oyun oynayabilir miyim?
Soru: DVD oynatır mı?

(Bana sorulan sorulardan bazılarıydı...)

Bir iki saniye düşünün, ondan sonra "yok, bu kadar da değil" deyin lütfen...

(Bu arada, Ubuntu'nun Wiki'deki ekran görüntülerini ve Ubuntu'yu indirme adresini "Ubuntu'yu tanıtmak için" sitemde kullanmamın bir sakıncası var mıdır?)

Sevgiler ve Selamlar...

SSS sayfası tavsiyeniz üzerine "beylik" sorulara tatminkar cevaplar verecek şekilde tarafımdan düzenlenmiştir.

@bu5 şimdi bu sayfanın düzenlenmiş halini, Wiki'deki ekran görüntülerini ve diğer belgeleri -kaynak göstererek- gönül rahatlığıyla sitenizde kullanabilirsiniz.
Tavsiyenizi okuyup bu sayfaya yorumlarını yazmaya üşenmeyen herkese katkılarından dolayı teşekkürler, sevgiler, saygılar, selamlar..

Tuxie

@bu5 maalesef bazen ve çoğu kez karşımızdakini kendimiz gibi görüyor ve bizi anladığını zannediyoruz.Tabi ki kimse buraya şamdan kayısı gibi gelmedi bir hangi foruma yeni katılmak o konu hakkında acemi olduğunuzu göstermez.buradaki tepkileri artık ben normal karşılıyorum.en iyisi bişeyler yapmayı kişisel olarak düşünmek en yararlısıdır yada canonical ileride böyle bir kılavuz yayınlasın türkçeleşir.

eribol

Bende artık normal karşılıyorum. help.ubuntu.com denilen siteyi de mi görmediniz? Neyse.

garafatma

Alıntı yapılan: Tuxie - 07 Haziran 2010 - 23:22:01
@bu5 maalesef bazen ve çoğu kez karşımızdakini kendimiz gibi görüyor ve bizi anladığını zannediyoruz.Tabi ki kimse buraya şamdan kayısı gibi gelmedi bir hangi foruma yeni katılmak o konu hakkında acemi olduğunuzu göstermez.buradaki tepkileri artık ben normal karşılıyorum.en iyisi bişeyler yapmayı kişisel olarak düşünmek en yararlısıdır yada canonical ileride böyle bir kılavuz yayınlasın türkçeleşir.

Tuxie, bakın defalarca söylendi, kişisel çalışmalar yapabilirsiniz, aranızda toplaşıp toplu çalışmalar yapabilirsiniz. Bizler burada görevdeyiz diye herşeyi biliyoruz anlamına gelmiyor veya herşeyi yapabiliriz. Sizlerde yapabilirsiniz, foruma kayıtlı olan hatta foruma kayıtlı olmayan insanlar bile Özgür Yazılım adına birşeyler yapabilir. Hayır şu kadar sayfa yazıştık, kimse de çıkıp "tamam arkadaşlar ben bunu üstlenirim" demedi kimse. Bahsettiğimiz olayda bu işte, "yapalım, edelim, çevirelim" tamam söylemesi, öneri vermesi, fikir vermesi güzel ancak herhangi bir icraat yok.

GAREZ

Alıntı yapılan: keiser_soze - 05 Haziran 2010 - 18:10:23
Ama zaten adam MSN'in ne iş yaptığını biliyorsa aMSN'nin ne yaptığını açıklamaya gerek olur mu?

He adam MSN'i hiç bilmez, o zaman;

aMSN buduri özellikleri şunlardır vs.. şeklinde bir açıklama yapılabilir. Zaten MSN'i de karıştırmaya gerek olmaz :)
komik gelecek ama hiçte o şekilde olmuyor birine aMSN kullanmasını önerdim o ne diye sordu... bu xxxxx forum sitesinde oldu...  ben hiç kimseye danışmam ne kuracaksam kurarım kurulurken kendisini tanıtıyor neden araştırmakla vakit kaybedeyim ki? diyen niye hiç yok?

garafatma