Sis 672 Ekran Kartı

Başlatan Eren, 19 Haziran 2008 - 01:19:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Dell ve Packard Bell dizüstü bilgisayarda Sis 672 ekran kartı gelmeye başladı, bu kart nedir, ne değildir? Ubuntu da bu kartı kullanan var mı? Aradım ama en ufak bir bilgi bulamadım. Kullanan varsa bilgi vermesini rica ediyorum. Teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FUBU

http://barroslee.blogspot.com/2008/02/sis-linux-3d-driver-supported.html

bu bloga göre ubuntu 7.10 la, mandriva ile falan çalışıyor bu ekran kartı .ama ne kadar doğru bilemiyecem.

bir de yazıya yapılan yorumlar pek iç açıcı değil tabi.
mesela
Alıntı YapActually, SiS don't have any driver can work on mdv2008.1 and ubuntu 8.04.

But SiS will release linux 2d driver source code soon.
böyle bir yorum var.

hobapli

casper laptop aldım bende 2 gun unce basımı ağrıtmaktan baska işe yaramada en basta kurulum bile yapmadı sırf 48 saatimi kuruluma ayırdım hadi onu becerdik sonra 800x600 cozunurluk çıktı basımıza xorg.conf a neler yapmayı denemedimki sonra ebubekirs arkadasımız yardım ettide 1280x800 yaptık ama 3d yok yani ne compiz var nede cairo dock vs.

uzak durun derimm arkadaslar

topuzoğlu

kardeş bendede sis var (sis mirage3) packard bell de leptop  ekran 800*600 baska olmuyo  xorg.conf dosyasıylada birşeyler yaptım olmadı  . bir yardımcı olursanız 1024*768 için ne yapabilirim ayrıca bu kartın 3d özelliği var 

komut satırına

glxinfo|grep rendering yazarsan  yes yada no diye bir cevap alırsın

osmancan

Alıntı yapılan: hobapli - 04 Ekim 2008 - 13:56:53
casper laptop aldım bende 2 gun unce basımı ağrıtmaktan baska işe yaramada en basta kurulum bile yapmadı sırf 48 saatimi kuruluma ayırdım hadi onu becerdik sonra 800x600 cozunurluk çıktı basımıza xorg.conf a neler yapmayı denemedimki sonra ebubekirs arkadasımız yardım ettide 1280x800 yaptık ama 3d yok yani ne compiz var nede cairo dock vs.

uzak durun derimm arkadaslar

nasıl yaptığınızı anlatırsanız bizde öğrenmiş oluruz.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

kuleyni

@osmancan forumda daha önce paylaşılan 2d sürücü var onu yükleyip bilgisayarını yeniden başlattığında Sistem-Tercihler-Görüntü yolunu takip ederek desteklenen çözünürlüğe geçebilirsin.Ayrıca bugün açılan başka bir konu bakmanda yarar var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14757

osmancan

Alıntı yapılan: kuleyni - 22 Aralık 2009 - 22:27:43
@osmancan forumda daha önce paylaşılan 2d sürücü var onu yükleyip bilgisayarını yeniden başlattığında Sistem-Tercihler-Görüntü yolunu takip ederek desteklenen çözünürlüğe geçebilirsin.Ayrıca bugün açılan başka bir konu bakmanda yarar var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14757
ubuntu 9.10 kurulu.verdiğiniz linkte xorg-driver-sisimedia_0.9-1_i386.deb indirip kurduğumda aynı sürüm zaten yüklü uyarısını verdi.yeniden başlattım hiç açılmadı ubuntu.çözünürlük tamamen uçtu.nasıl çözerim.başka nasıl bir yol deneyebilirim.

zeitgeist

Sürücü yüklemeden önce xorg yedeği almış mıydın?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

osmancan

Alıntı yapılan: zeitgeist - 23 Aralık 2009 - 21:58:16
Sürücü yüklemeden önce xorg yedeği almış mıydın?

yedek almayı unuttum:(

zeitgeist

Recovery mode ile bilgisayarı açabiliyor musun?

Açabiliyorsan root shell ile açıp etc/X11/xorg.conf klasörüne gidip xorg dosyasını nano ile açtıktan sonra belgedeki "sisimedia" ibaresini kaldırman işe yarayabilir ya da forumda çeşitli başlıklar altında verilmiş standart bir xorg dosyası içeriğini kendi xorg dosyana işleyebilirsin.

Forumda daha önce hiç şu an kullandığın sisteme ait bir xorg çıktısı vermiş miydin? Eğer verdiysen ondan da faydalanabilirsin.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kuleyni

@osmancan kusura bakma geç gördüm yazdığını benim kullandığım xorg dosyasını aşağıya geçiyorum:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
        Driver "sisimedia"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor        "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
EndSection

@command arkadaşın bugün paylaştığı sürücünün sisteme kurmuş olduğu paketleri aşağıda yazıyorum @zeitgeist'in dedikleri olmazsa bu paketleri kaldır.

xserver-xorg-video-sisusb
xserver-xorg-video-sis

command

@osmancan verilen xorg.conf dosyasını kendi dosyana kaydedip denedinmi ?

tdenizeren

Selamlar,

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13312.0.html

Bu linkteki yolu izledinmi? Eğer denediysen nerede takıldığını söyle yardımcı olmaya çalışayım.