Dosya Arayıcı

Başlatan ironic, 31 Mayıs 2010 - 18:26:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Dosyaları uçbirimden de açma özelliği ekledim. Sonuçlar görüntülenince, açmak istediğiniz dosyayı, dosya yoluyla beraber kopyalayın. "u" ya basın , bildirim yazısı çıkacak. Altına yapıştırın.

#!/bin/bash

clear

yeniden () {

bash -c "`basename "$0"`" 2> /dev/null
        exit 0
  }

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;35m"
SON="\033[0m"

yer=`zenity --file-selection --directory --title "Bölüm/Dizin seçin" --filename "/"`
     if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON"

dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosyanın adını girin" `   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON"
echo " "       
echo -e $MAGENTA" Aranıyor..."$SON
echo " "         

sonuc=`find "$yer"  -iname  "*$dosya*" 2> /dev/null`

Sonuclar () {
             if [ "$sonuc" = "" ]; then
                  canberra-gtk-play --file="/usr/share/sounds/gnome/default/alerts/drip.ogg" &
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ; echo -e "$SARI Aradığınız dosya bulunamadı.. $SON"
             else 
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ;echo -e "$YESiL$sonuc$SON" ;echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" Arama Tamamlandı. "$MAGENTA~~~~~~$SON"

fi   
         }                     

Anasorgu () {
    Sonuclar                       
echo " "
echo -e "$MAGENTA Lütfen yapmak istediğiniz işlemi seçiniz $SARIÖr: c $SON"
echo " "             
echo -e "$SARI  a : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç     $SARI  u : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç (uçbirimden) $SON"
echo -e "$SARI  c : $MAGENTA Çıktı al (*.txt)         $SARI  p : $MAGENTA Yazıcıdan çıktı al $SON"
echo -e "$SARI  y : $MAGENTA Yeni arama               $SARI  k : $MAGENTA Çık  $SON" 

echo " "

read secenek
      echo " "
              case $secenek in

c | C )
                        zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçlarının çıktısı alınacak ? \n Not: Bulunduğunuz dizinde '$dosya'-zaman.txt dosyası oluşacak." --ok-label="Evet" --cancel-label="Hayır"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                               echo -e "$sonuc" > `pwd`/"$dosya"-`date +%H%M%S`.txt ; echo -e "$SARI Çıktı alındı ! $SON"; sleep 2 ; Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu       
                          fi
                        ;;
                p | P )
                        zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçları için yazıcıdan çıktı alınacak ?" --ok-label="Yazdır" --cancel-label="Çık"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                              echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı ! $SON" ; sleep 2;  Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu 

fi       
                        ;;                         
                y | Y ) yeniden
                        ;;               
                a | A )
                        ac=`echo -e "$sonuc" |  zenity --title "Dosya seçimi"  --width="650" --height="405" --list --text="<big>Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin </big>" --column "Dosyalar"  `     
                         if [  "$?" = "1" ] || [ "$?" = "0" ]; then
                             Anasorgu
                          fi

echo -e "$SARI Açılan dosya \n$YESiL $ac $SON" ;echo ""                       

gnome-open "$ac" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu         
                        ;;
                u | U )
                        echo -e "$SARI Açmak istediğiniz dosyanın adını buraya yapıştırın $SON"

read acbeni
                        echo " " ; echo -e "$SARI Açılan dosya \n$YESiL $acbeni $SON"

gnome-open "$acbeni" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu
                        ;;
                k | K )
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5; exit 0
                        ;;

* )
                        echo -e "$SARI Girdiğiniz anahtar için tanımlama yok !$SON" ; sleep 1.5 ; Anasorgu
                        ;;
              esac         
     }       

Anasorgu             

Bu da KDE sürümü. Dosya seçimi şimdilik (çözüm bulana dek ) sadece uçbirimden açılıyor. 

#!/bin/bash

clear

yeniden () {

exit 0
  }

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;36m"
SON="\033[0m"

yer=`kdialog --getexistingdirectory "/" --title "Bölüm/Dizin seçin"  2> /dev/null `
     if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

dosya=`kdialog --title "Dosya adı" --inputbox "Aranacak dosyanın adını girin" `   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo " "       
echo " "         

Sonuclar () {
                 clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ; echo -e "$SARI Aradığınız dosya bulunamadı.. $SON"
             else 
                 clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ;echo -e "$YESiL$sonuc$SON" ;echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" Arama Tamamlandı. "$MAGENTA~~~~~~$SON"

fi   
         }                     

Anasorgu () {
    Sonuclar                       
echo " "
echo " "             
echo -e "$SARI  a : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç     $SARI  u : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç (uçbirimden) $SON"
echo -e "$SARI  c : $MAGENTA Çıktı al (*.txt)         $SARI  p : $MAGENTA Yazıcıdan çıktı al $SON"
echo -e "$SARI  y : $MAGENTA Yeni arama               $SARI  k : $MAGENTA Çık  $SON" 
echo " "

read secenek
      echo " "
              case $secenek in

c | C )
                        kdialog  --title="Çıktı alma" --yesno "'$dosya' arama sonuçlarının çıktısı alınacak ? \n Not: Bulunduğunuz dizinde '$dosya'-zaman.txt dosyası oluşacak."

if [ $? -eq 0 ] ;then
                               echo -e "$sonuc" > `pwd`/"$dosya"-`date +%H%M%S`.txt ; echo -e "$SARI Çıktı alındı ! $SON"; sleep 2 ; Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu       
                          fi
                        ;;
                p | P )
                        kdialog  --title "Çıktı alma" --yesno "'$dosya' arama sonuçları için yazıcıdan çıktı alınacak ?"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                              echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı ! $SON" ; sleep 2;  Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu 

fi       
                        ;;                         
                y | Y ) yeniden
                        ;;               
                a | A )
                        echo -e "$SARI Bu özellik şimdilik askıda  $SON";sleep 2; Anasorgu                 
                        ;;
                  u | U )
                        echo -e "$SARI Açmak istediğiniz dosyanın konumunu buraya yapıştırın $SON"

read acbeni

xdg-open "$acbeni" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu
                        ;;
                k | K )
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5; exit 0
                        ;;

* )
                        echo -e "$SARI Girdiğiniz anahtar için tanımlama yok !$SON" ; sleep 1.5 ; Anasorgu
                        ;;
              esac         
     }       

Anasorgu             

ironic

Çıktı kaydetme işlemi için diyalog ekledim. Ufak tefek düzenlemeler vs. yapıldı.

Güncel hali için

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,19614.msg238233.html#msg238233

sema

Gerçekten çok güzel olmuş, bugün deneme fırsatım oldu. Bir de araya gizli yumurtalar saklanmış (Bulun onu :P). Harika olmuş gerçekten, ellerinize sağlık. Son hâli de http://indir.ubuntu-tr.net/kategori/Bash buradan indirilebilir.. Tebrikler tekrar..
susema

sem

Programı rahat kullanmak için ve deneme amaçlı olarak, çalışan dosyalar gibi işlem görür mü dedim, $PATH içersinden baktım nereye atayım diye, /usr/sbin içine attım, çok güzel çalışıyor diğer komutlar gibi çalışıtabiliyorum. Fakat otomatik olarak şimdi terminali açınca bu program açılıyor, programı kapatınca terminal de kapanıyor... Dedim /usr/sbin otomatik olarak çalıştırılan dosyamı acaba, sonra baktım içine daha önceden de program atmıştım, olmamıştı böyle... Ubuntu-tr özelleştirme betiğini kuralacak olan bazı programlar varken çalıştırmıştım, bir takım hatalardan bahsetmiştin sen @ironic, onunla alakalı bir şey mi acaba?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı Yapprogramı kapatınca terminal de kapanıyor... Dedim /usr/sbin otomatik olarak çalıştırılan dosyamı acaba, sonra baktım içine daha önceden de program atmıştım, olmamıştı böyle.
işlem bitince terminalde kapanır
bi dosyasın içine sadece
sudo apt-get update
yaz çalıştırma hakkı ver çift tıkla uçbirimde çalıştır güncelleme bitince terminal kapanır çünkü başka bi komut beklenmiyordur ama
sudo apt-get update ; read
bu şekilde yaparsan biraz bekler cevap verince yine kapanır yani normal değil mi ?

sema

Aslında normal değil @hitokiri. Anladığım kadarıyla terminali açıyor ve terminal bu programla başlıyor, yanlış mı anladım bilmiyorum ama az önce aynı yola kopyalayıp oradan çalıştırdım ama böyle bir sorun yaşamadım. Yani terminal arabul ile açılmadı bende..
susema

sem

@hitokiri, terminali açtım diyelim, uygulamalardan girip açsak, alt+f2 ile  gksu gnome-terminal desem de, yani terminali nasıl açarsam açayım bu program çıkıyor... Doğrudan bu program açılıyor hiç komut vermeden. Sonra programı kapatınca terminal de kapanıyor... Yani terminale erişemiyorum şu an =) Yaptığım işlem bu dosyayı fatih diye kaydedip çalıştırma hakkı verdikten sonra

sudo mv fatih  /usr/sbin

Komutunu verdim, veriş o veriş...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hitokiri

heh şimdi oldu :)
crtral alt f1 veya sitem gözlemcisini aç orda bir fatih olucak işlemi sonlndır
killall fatih mesela
daha sonra
sudo mv /usr/sbin/fatih /usr/local/bin
tamamdır :)

ironic

sbin altı ne için kullanılıyor bilmiyorum. ben usr/bin ve usr/local/bin altını kasdetmiştim.  :) sbin altında Gdm de bulunduğuna göre otomatik yükleme gibi bir özelliği olabilir.

İsterseniz

mkdir bin

gedit .bashrc

içeriği şu satırları ekleyin.

PATH=/home/kullanıcı_adı/bin:$PATH
export PATH

source .bashrc

ev dizinindeki, bin dosyasına atacağınız her betiği adıyla çalıştırabilirsiniz.

Bu arada içerde makas unutmuşum.  :) Bir güncelleme daha geçtim. ev dizinindeki .config/arabul dosyasını silin öncelikle.

rm -rf ~/.config/arabul

sem

Fatih diye çıkmıyor, sh diye iki tane proccess var onları sonlandırmaya çalıştım "System Monitor" ile, yine "dosya arayıcı" programı çalışıyor. O değil panel hata verdi, bu küçük notlar varya tomby ekle diyorum sticky ekliyor, sticky ekle diyorum dosya arayıcı çalışıyor =)=)

Hangi komutun çalıştığını .bash_history içine yazması gerekmez mi? Orayı da sildim şimdi büsbtün, hala pamuk gibi bembeyaz sayfa ama terminali açınca yine de bir kod çalışıyor, fatihi sildim, ara diye kaydetmişdim home klasörüne ne olur ne olmaz onu bile silmiştim fakat lakin ama sorun devam ediyor... Ne yaptım Allah bilir =)
Burası dünya?

heartsmagic

/usr/sbin de olur aslında ancak orası sistem dosyaları içindir, genelde kullanıcı pek ellemez. Söylendiği üzere en güzel yer /usr/local/bin olacaktır.
Fakat sbin altına koyulsa bile bu etkiyi yapmaması lazım.

echo $PATH
cat ~/.bashrc
ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Terminali açınca dosya arayıcı çalışıyor, kapatınca da terminalde kapanıyor, alternatif bir yol var mı gksu ile de denedim onda da aynı sonuç, terminale ulaşamıyorum...
bashrc
# ~/.bashrc: executed by bash(1) for non-login shells.
# see /usr/share/doc/bash/examples/startup-files (in the package bash-doc)
# for examples

# If not running interactively, don't do anything
[ -z "$PS1" ] && return

# don't put duplicate lines in the history. See bash(1) for more options
# ... or force ignoredups and ignorespace
HISTCONTROL=ignoredups:ignorespace

# append to the history file, don't overwrite it
shopt -s histappend

# for setting history length see HISTSIZE and HISTFILESIZE in bash(1)
HISTSIZE=1000
HISTFILESIZE=2000

# check the window size after each command and, if necessary,
# update the values of LINES and COLUMNS.
shopt -s checkwinsize

# make less more friendly for non-text input files, see lesspipe(1)
[ -x /usr/bin/lesspipe ] && eval "$(SHELL=/bin/sh lesspipe)"

# set variable identifying the chroot you work in (used in the prompt below)
if [ -z "$debian_chroot" ] && [ -r /etc/debian_chroot ]; then
    debian_chroot=$(cat /etc/debian_chroot)
fi

# set a fancy prompt (non-color, unless we know we "want" color)
case "$TERM" in
    xterm-color) color_prompt=yes;;
esac

# uncomment for a colored prompt, if the terminal has the capability; turned
# off by default to not distract the user: the focus in a terminal window
# should be on the output of commands, not on the prompt
#force_color_prompt=yes

if [ -n "$force_color_prompt" ]; then
    if [ -x /usr/bin/tput ] && tput setaf 1 >&/dev/null; then
# We have color support; assume it's compliant with Ecma-48
# (ISO/IEC-6429). (Lack of such support is extremely rare, and such
# a case would tend to support setf rather than setaf.)
color_prompt=yes
    else
color_prompt=
    fi
fi

if [ "$color_prompt" = yes ]; then
    PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m\]\$ '
else
    PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$ '
fi
unset color_prompt force_color_prompt

# If this is an xterm set the title to user@host:dir
case "$TERM" in
xterm*|rxvt*)
    PS1="\[\e]0;${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h: \w\a\]$PS1"
    ;;
*)
    ;;
esac

# enable color support of ls and also add handy aliases
if [ -x /usr/bin/dircolors ]; then
    test -r ~/.dircolors && eval "$(dircolors -b ~/.dircolors)" || eval "$(dircolors -b)"
    alias ls='ls --color=auto'
    #alias dir='dir --color=auto'
    #alias vdir='vdir --color=auto'

alias grep='grep --color=auto'
    alias fgrep='fgrep --color=auto'
    alias egrep='egrep --color=auto'
fi

# some more ls aliases
alias ll='ls -alF'
alias la='ls -A'
alias l='ls -CF'

# Alias definitions.
# You may want to put all your additions into a separate file like
# ~/.bash_aliases, instead of adding them here directly.
# See /usr/share/doc/bash-doc/examples in the bash-doc package.

if [ -f ~/.bash_aliases ]; then
    . ~/.bash_aliases
fi

# enable programmable completion features (you don't need to enable
# this, if it's already enabled in /etc/bash.bashrc and /etc/profile
# sources /etc/bash.bashrc).
if [ -f /etc/bash_completion ] && ! shopt -oq posix; then
    . /etc/bash_completion
fi

Burası dünya?

sema

Ctrl + Alt + F1 ile terminale geçip silmeye çalışsan onu;

sudo rm -rf /usr/sbin/fatih
susema

sem

Fatihi sildim sbin içerisinden, nautilus'a root olarak girip sbin içersinden fatihi sildim. O yüzden anlamıyorum nereden çalışıyor bu dosya. history içinde de bir şey yok...
ctrl+alt+f1 ile de giriş yapamıyorum sem0900 kullanıcı ile. root ile denedim onda da aynı hatayı veriyor.
Alıntı Yapcan not execute /bin/bash: Exec format error

/bin/bash ile ilgili bir sıkıntı var da... Ama sticky, tomboy  falan bunlara kadar nasıl etkiliyor. Ben sanırım yanlışlıkla /bin/bash bu programı atadım...

Aynen öyle /bin/bash içersinde dosya arayıcı programı var... Onu silerim ordan fakat eski bash'i nasıl getireceğim yerine?

/bin/bash içeriği =)

#!/bin/bash
#d 270610 -1

clear

yeniden () {

exit 0
  }

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;35m"
SON="\033[0m"

yer=`zenity --file-selection --directory --title "Bölüm/Dizin seçin" --filename "/"`
     if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosyanın adını girin"`   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo " "       
echo " "         

Sonuclar () {
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranan dosya    : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ; echo -e "$SARI Aradığınız dosya bulunamadı.. $SON"
             else 
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranan dosya    : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ;echo -e "$YESiL$sonuc$SON" ;echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" Arama Tamamlandı. "$MAGENTA~~~~~~$SON"

fi   
         }                     

Anasorgu () {
    Sonuclar                       
echo " "
echo " "             

echo " "

read secenek
      echo " "
              case $secenek in

c | C )
                        zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçlarının çıktısı alınacak ? " --ok-label="Çıktı Al" --cancel-label="Geri Dön"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                              cikti=`zenity --file-selection --save --confirm-overwrite --title="Çıktıyı kaydet" --filename="$HOME/.txt"`
                                       if [ $? = 1 ]; then
                                           Anasorgu
                                       fi

echo -e "$sonuc" > "$cikti" ; echo -e "$SARI Çıktı alındı ! $SON"; sleep 3 ; Anasorgu

elif [ $? -eq 1 ]; then
                                Anasorgu       
                          fi
                        ;;
                p | P )
                        zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçları için yazıcıdan çıktı alınacak ?" --ok-label="Yazdır" --cancel-label="Geri Dön"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                              echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı ! $SON" ; sleep 3;  Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu 

fi       
                        ;;                         
                y | Y ) yeniden
                        ;;               
                a | A )
                        ac=`echo -e "$sonuc" |  zenity --title "Dosya seçimi"  --width="750" --height="505" --list --text="<big>Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin </big>" --column "Dosyalar"  `     
                         if [  $? = 1 ] || [ $? = 0 ]; then
                             Anasorgu
                          fi

echo -e "$SARI Açılan dosya \n$YESiL $ac $SON" ;echo ""                       

xdg-open "$ac" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu         
                        ;;
                u | U )
                        echo -e "$SARI Açmak istediğiniz dosyanın adını buraya yapıştırın $SON"

read acbeni

xdg-open "$acbeni" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu
                        ;;
                k | K )
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5; clear; exit 0
                        ;;

* )
                        ;;
              esac         
     }       

Anasorgu             

Burası dünya?

ironic

echo $SHELL

ls -l /bin | grep sh

çıktıları neler? Tabi terminal açabiliyorsan

sem

Açamıyorum terminal doğrudan programı açıyor, /bin/bash'i program olarak yapmışım =) /bin/bash içeriğini nerden elde ederim, bana /bin/bash içeriği lazım sanırım düzeltmem için, yoksa terminal dediğimiz zaten /bin/bash olduğu için, senin programı açacağım daima... cshell falan mı yüklesem acaba, ya da bash'i hangi yolla kaldırabilirim, böyle bir alternatif var mı, synaptic'den denedim kaldıramadım...
Burası dünya?

ironic

Aşağıdaki konuda varsayılan kabuğu değiştirme anlatılmış ama uçbirim açmadan nasıl yapabiliriz, bir fikrim yok.

http://linuxwave.blogspot.com/2009/03/changing-default-shell-in-ubuntu.html

sem

Sil diyorum Synaptic'ten bash'i, silmeden önce tekrar yükleyin diyor, tekrar yükle diyorum aşağıdaki hatayı veriyor. csh yüklemeyi denersem de aşağıdaki hatayı veriyor.

E: /var/cache/apt/archives/bash_4.1-2ubuntu3_i386.deb: subprocess new pre-removal script returned error exit status 2

Selecting previously deselected package bash.
(Reading database ... 127313 files and directories currently installed.)
Preparing to replace bash 4.1-2ubuntu3 (using .../bash_4.1-2ubuntu3_i386.deb) ...
dpkg (subprocess): unable to execute old pre-removal script: Exec format error
dpkg: warning: old pre-removal script returned error exit status 2
dpkg - trying script from the new package instead ...
dpkg (subprocess): unable to execute new pre-removal script: Exec format error
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/bash_4.1-2ubuntu3_i386.deb (--unpack):
subprocess new pre-removal script returned error exit status 2
dpkg (subprocess): unable to execute installed post-installation script: Exec format error
dpkg: error while cleaning up:
subprocess installed post-installation script returned error exit status 2
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/bash_4.1-2ubuntu3_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
A package failed to install.  Trying to recover:
dpkg: error processing bash (--configure):
Package is in a very bad inconsistent state - you should
reinstall it before attempting configuration.
Errors were encountered while processing:
bash

Ayrıntılardaki hata ise bu...

Burası dünya?

ironic

@sem, Ctrl + Alt+ F1 ile terminali açtığında çalışıyorsa, şu komutları verip, Synpatic' ten bash ı tekrar yüklemeyi dene. Elle kopyalama da olabilir sanırım.

sudo cp /bin/true /var/lib/dpkg/info/bash.prerm
sudo cp /bin/true /var/lib/dpkg/info/bash.postrm

sem

Yok oradan da az önce bahsetmiştim, "Exec format error hatası" veriyor. Fakat şöyle bir şey yaptım ben, bir başka bilgisyarda daha Ubuntu kurulu, oradan kendime "/bin/bash" dosyasını kopyaladım attım, sonra "alt+f2" ile  "gksu nautilus" komutuyla mailden indirdiğim bash dosyasını hatalı olan ile değiştirdim... Şu anda bash açılıyor fakat bir gariplik var mesela sem0900@desktop$ demesi gerekirken sadece $ işareti var...
Gördüğüm kadarı ile çoğu komutu kullanabiliyorum fakat root girişi yapamıyorum, permission denied diyor... Şu an bir kabuk olduğu için belki cltr+alt+f1 işe yarayabilir belki, bir daha deneyeyim...

Yok hayır yine olmadı ama bu sefer de bash dosyası için izin hatası veriyor (permission denied) hatta root için bile veriyor aynı hatayı, sanırım başka bilgisayardan aldım onunla alakalı oldu bu sorunda... Az önce kod isteklerinin çıktısnı şu an verebilirim...

echo $SHELL
/bin/bash

$  ls -l /bin | grep sh
-rw-r--r-- 1 root root  818232 2010-07-03 19:09 bash
-rwxr-xr-x 1 root root   83888 2010-04-01 22:22 dash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-06-26 18:49 rbash -> bash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-06-26 18:49 sh -> dash
lrwxrwxrwx 1 root root       4 2010-06-26 18:49 sh.distrib -> bash
lrwxrwxrwx 1 root root       7 2010-06-26 18:49 static-sh -> busybox

bash için çalıştırma komutunu verince root olarak da giriş yapabiliyorum artık...
Burası dünya?

ironic

Synpatic' ten tekrardan kurmayı dene. Yapılnadırmayı düzeltebilir. Yüklendikten sonra aç kapa yap.

sem

Şu anda hiç sorun kalmadı * her şey düzgün her şey yolunda... çalıştırma iznini de verince tamamdır... Akılnızda olsun bash'i silerseniz böyle yaparsınız =)
Burası dünya?

ironic

sudo chmod 755 /bin/bash

komutuyla izinleri düzeltebilirsin.

sem

Ayarladım izinleri de, sadece x yoktu zaten, chmod +x deyince, 755 olarak düzeldi... .teşekkürler hepinize... Kusura bakma Fatih konuyu dağıttım biraz ama... Yeni konu açsaydım keşke,  bir [Çözüldü] daha eklerdik siteye =)
Burası dünya?

barisyilmaz78

Merhaba Arkadaslar,

find /byilmaz/ - name "baris.log" -ctime -1

yazdigimda  gün icinde olusan farkli dizinlerideki tüm baris.log adinda dosyalar geliyor. Ben burda son 3 dakika icinde degisen dosyalarin gelmesini istiyorum.Eger böyle bir secenke varsa muhtemelen 1 tane dosya gelecek ve bu dosyanin icinde herhangi bir satirinda "ri01_R,SubNetwork=" yaziyor. Burada esittir isaretinden sonraki alti karakteri bir degiskene ya da dosyaya atamak istiyorum. Bana yardimci olursaniz cok sevinirim..

Bu dilde Kod yazmaya acemiyim!