Dosya Arayıcı

Başlatan ironic, 31 Mayıs 2010 - 18:26:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Uçbirimden arama işlemlerinde  find komutunu biraz daha kolay kullanmak için bir betik hazırladım. Sonuçları yeşil renkte gösteriyor. Ayrıca aradığınız dizinde erişim hatası olan dosyaları sonuçta göstermiyor.  Kullanımı çok kolay. Betiği çalıştırdıktan sonra istediğiniz disk/bölüm ya da dosyayı seçin. (Tüm sistem için dosya sistemini seçin)  Daha sonra çıkacak pencereye aramak istediğiniz dosya adını girin. Betik aramak istediğiniz sözcükle başlayan tüm sonuçları listeleyecek. Yalnız büyük -küçük harf farkı sorun yaratıyor. Ör: Dosya adı "CEM" ise, "Cem" araması sonuç vermiyor. Bunun için nasıl bir  ekleme yapabiliriz bilmiyorum.

Gnome sürümü

http://distroguide.wordpress.com/2010/07/17/linux-dosya-arayici/

hitokiri

ironic şu bulunanlarda mı textte bulunsa uçbirime bağlı kalmasa bir de dizin seçmenin yanında locate alternatifi eklense :)
Güzel çalışma eline sağlık :)

ırmak

Çok güzel olmuş.
Hemen deniyorum:)
Teşekkürler.

ubuntuki lilith

Eline sağlık ironic, bu aralar gördüğüm kadarıyla böyle birkaç çalışmanı aktardın, hepsi için çok teşekkürler.

canosayan

bu ara kodlama işleri iyi gidiyor. o değilde ben hala indir.ubuntu-tr ı kodlayamadım.

hala şafak 10
Chmod bizim işimiz.

ironic

Teşekkürler arkadaşlar. Ufak bir hata düzelttim bu arada. Çalışmasını etkilemeyen ama "Aranıyor" yazısını sonuçlarla beraber veren bir sorun vardı. Düzelttim şimdi.

Alıntı yapılan: hitokiri - 31 Mayıs 2010 - 21:24:49
ironic şu bulunanlarda mı textte bulunsa uçbirime bağlı kalmasa bir de dizin seçmenin yanında locate alternatifi eklense :)
Güzel çalışma eline sağlık :)

Bence en kullanışlısı uçbirim olur. Her seferinde dosyadan bakmak  kolay olmaz. Ek seçenek olarak  ekleyebiliriz ama sık kullanımda bunaltabilir.

Locate için bildiğim kadarıyla önce indekslemeyi güncellemek gerekiyor. find şu anda yeterli geldi bana. Tabi bazı dosyalar için sudo gerektirebilir. Onu da eklersek her aramada şifre gir olmaz.  :)

Alıntı yapılan: canosayan - 31 Mayıs 2010 - 21:45:54
bu ara kodlama işleri iyi gidiyor. o değilde ben hala indir.ubuntu-tr ı kodlayamadım.

hala şafak 10

Küçük kaçamak anlarda yapıyorum bende. Gecemi, gündüzümü veremem zaten. Günün aydınlık olur elbet.  :)

heartsmagic

@ironic, küçük büyük harf için -name yerine -iname denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2010 - 15:40:03
@ironic, küçük büyük harf için -name yerine -iname denemiş miydin?

Hayır ,  ama şimdi deneyince oldu.  :) Teşekkürler.

heartsmagic

Eline sağlık :)
Güzel bir proje daha çıkıyor ortaya.

ironic

Çıktı alma ve yeniden başlatma özelliği ekledim.

Yeniden başlatma özelliğini kullanabilmek için, betiğe verdiğiniz adı 72. satıra ekleyin. (Varsayılan arama) . Eğer başlatıcıdan kullanıyorsanız betiği, betiğin tam konumunu girin. "./nerede/bu/betik"

Eğer çıktıların istediğiniz dizinde oluşmasını istiyorsanız satır 50 de `pwd` komutu yerine istediğiniz dizini girin. (Varsayılan betiğin çalıştığı dizin)

hitokiri

#!/bin/bash
yer=`zenity --file-selection --directory`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosya adını  girin"`   
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
x=`cd "$yer" ; find "$yer" |grep $dosya*`
ye=`
for y in "$x"
do
echo $y
done`
ans=$(zenity --title " yok" --window-icon='/usr/share/pixmaps/gnome-gnomoku.png' --width="350" --height="256" --list --text="<big>şimdi burdan açmak istediğini seç işte tamam de</big>"  --checklist --column "Seç" --column "yok"  FALSE $ye );   
echo '#!/bin/bash
gnome-open \' > ~/dosya.sh
echo $ans |tee -a ~/dosya.sh
sed -i -e 's_|_ ; \n gnome-open _g' ~/dosya.sh

chmod +x ~/dosya.sh
~/dosya.sh

evet şimdi ben iş yaptım :)
dizin seçiliyor bulunanları checklist e ekliyor,
ama dosya ismilerinde ya da dizinlerde boşluk varsa listeye ekliyemiyor şimdilik ona bakamadım ironic beğenirse top onda :D
:D

ironic

@hitokiri, çok teşekkürler.  :)  Biraz düzenleyip ekledim. a kısayoluna atadım bu özelliği. Bu arada betiği yeniden başlatmak için betiğin adını satır 41 de düzenleyin ya da betiğe arama adını verin. Daha önceden de dediğim gibi eğer panel ya da başka bir yere başlatıcı ekleyerek kullanacaksanız bu satıra betiğin tam konumunu girin.

heartsmagic

Süper ikili yine iş başında :)

hitokiri

#!/bin/bash
yer=`zenity --file-selection --directory`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi
dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosya adını  girin"`   
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

ye=`find "$yer"  -iname  "*$dosya*" 2> /dev/null`
ans=`echo "$ye"|zenity --title " yok" --window-icon='/usr/share/pixmaps/gnome-gnomoku.png' --width="350" --height="256" --list --text="<big>şimdi burdan açmak istediğini seç işte tamam de</big>"  --checklist --column "Seç" --column "yok" `
if [ $? -eq 1 ] ; then
zenity --info --text="Hiçbir seçim yok.." ; exit 1
fi
> ~/.cache/arama.sh
echo "#!/bin/bash
gnome-open '$ans' "> ~/.cache/arama.sh
sed -i -e "s_|_' ; \ngnome-open '_g" ~/.cache/arama.sh
chmod +x ~/.cache/arama.sh
~/.cache/arama.sh

Hehe , checklist le ilgili sorun çözülmüştür :)

ironic

@hitokiri, dün bayağı bir uğraştım ama seçilen dosya o şekil bende açılmadı. Üzerinde değişiklik yaparak  açabildim. Şu an görebildiğim tek sorun zenity echo ' nun gönderdiği tüm içeriği listelemiyor. Sorun sanırım zenity' de. İçeriğin uzunluğu ile ilgili bir konu değil, oldukça uzunları da listeliyor ama eksik. xargs ile falan denedim o da dağıtıyor içeriği.. Şu an çok üstüne de gidemem açıkcası.

hitokiri

find "$yer"  -iname  "*$dosya*" 2> /dev/null`
sanırım sorun * işareti eğer önündeyse zenity de o sıraya göre gösteriyor aynı şekilde sadece arkasındaysa da düzgün görünüyor ama ikisi bir önce önündekileri listeliyor sonra göstermesi gereknleri ya boş bir seçim olarak olarak gösteriyor ya da hiç sende de öylemi @ironic ?  ::)

ironic

Ufak bir deneme yaptım bende bir fark olmadı. Sorun bana zenity' de gibi geliyor. echo ile zaten görünen listeyi gönderiyoruz. * ' lı işlemin sonucunu yani. * işlemin akışını sadece daha fazla sonuç çıkarmada değiştiriyor.

hitokiri

find "$yer"  -iname  "$dosya*"
find "$yer"  -iname  "*$dosya"

ikisi de farklı sonuç veriyor ikisi birlikte listeye eklenmiyor ,
başka bi dosyaya alıp grep $ ~/dosya diye okutunca yine o kendi sıralamasına göre okuyor dosyayı ,
düzgün sıra hangisi bulmak sonra da düzenlemek lazım sanırım başka bi yerde sorun yok gibi ?
acaba düzgün sıra nasıl :))

ironic

Diyorum ya sorun zenity tarafında. * sadece sonuçları arttırıyor. Listede her durumda zenity bende eksik gösteriyor. Uğraşacak vaktim olsa bir de kdialog ile denerdim.

ironic

Zentiy' ye çıktıları printf ile gönderdim aynı sorun oldu. Dediğim gibi sorun zenity' den kaynaklanıyor.

Bir güncelleme daha geçeyim. Betiğin yeniden başlama özelliği için ad düzeltme zorunluluğu kaldırdım ama bu seferde betik sadece 1 defa yeniden başlatılabilir. ( yeni arama özelliği)

Ufak tefek düzenlemeler, parlatmalar  yaptım.

#!/bin/bash

clear

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;35m"
SON="\033[0m"

yer=`zenity --file-selection --directory --title "Bölüm/Dizin seçin" --filename "/"`
     if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON"

dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosyanın adını  girin" `   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON"
echo " "       
echo -e $MAGENTA" Aranıyor..."$SON
echo " "

sonuc=`find "$yer"  -iname  "*$dosya*" 2> /dev/null`

if [ "$sonuc" = "" ]; then
                  canberra-gtk-play --file="/usr/share/sounds/gnome/default/alerts/drip.ogg" &
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ; echo -e "$SARI Aradığınız dosya bulunamadı.. $SON"
             else 
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ;echo -e "$YESiL$sonuc$SON" ;echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" Arama Tamamlandı. "$MAGENTA~~~~~~$SON"

fi   

yeniden () {
bash -c ". '$0'" 2> /dev/null
        exit 0
   }

echo " "
echo -e "$MAGENTA Lütfen yapmak istediğiniz işlemi seçiniz $SARIÖr: c $SON"
echo " "             
echo -e "$SARI  c : $MAGENTA Çıktı al (*.txt)       $SARI  y : $MAGENTA Yeni arama $SON" 
echo -e "$SARI  p : $MAGENTA Yazıcıdan çıktı al     $SARI  a : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç $SON"
echo -e "$SARI  k : $MAGENTA Çık $SON"
echo " "

read secenek
echo " "
if [ "$secenek" == "c" ] ;then
   zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçlarının çıktısı alınacak ? \n Not: Bulunduğunuz dizinde '$dosya'-zaman.txt dosyası oluşacak." --ok-label="Evet" --cancel-label="Hayır"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                         echo -e "$sonuc" > `pwd`/"$dosya"-`date +%H%M%S`.txt ; echo -e "$SARI Çıktı alındı !\n  Betik sonlandırılıyor..$SON" ; sleep 3.5 ;exit
                     elif [ $? -eq 1 ]; then
                           exit 1                 

fi
fi

if [ "$secenek" == "p" ] ;then
          zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçları için yazıcıdan çıktı alınacak ?" --ok-label="Yazdır" --cancel-label="Çık"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                          echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı !\n  Betik sonlandırılıyor..$SON" ; sleep 3.5 ;exit
                     elif [ $? -eq 1 ]; then
                          exit 1                 

fi
       fi

if [ "$secenek" == "y" ] ; then
      yeniden

fi

if [ "$secenek" == "a" ] ; then
            ac=`echo -e "$sonuc" |  zenity --title "Dosya seçimi"  --width="500" --height="305" --list --text="<big>Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin </big>"  --radiolist --column "Seç" --column "Dosyalar"  `     
                 if [  "$?" = "1" ]; then
                    exit 1
                 fi   

gnome-open "$ac" 2> /dev/null & 

echo -e "$SARI Açılan dosya \n$YESiL $ac $SON" ;echo ""
                   echo -e "$MAGENTA Yeni arama yapmak için $SARI y  $MAGENTA  çıkmak için $SARI Enter $MAGENTA  basın $SON " ; echo ""

read istek

if [ "$istek" == "y" ]; then
                        yeniden
                     else
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5 ;exit
                     fi     

fi               

if [ "$secenek" == "k" ] ;then
            echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5
         else
            echo -e "$SARI Girdiğiniz anahtar için tanımlama yok ! \nÇıkılıyor..$SON" ; sleep 2
         fi

hitokiri

Ben anladım o listenin mantığını burdaki kullanımda tek sayılar checklist için değer çift sayılar,  listede görünenler bir liste olarak düşünürsek çıktıyı ,
Yani çıktıyı bir listeye atıp her satırdan önce bir satır boşluk koyarsak listeye düzgün gösterir zenity :)

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 17 Haziran 2010 - 20:26:19
Ben anladım o listenin mantığını burdaki kullanımda tek sayılar checklist için değer çift sayılar,  listede görünenler bir liste olarak düşünürsek çıktıyı ,
Yani çıktıyı bir listeye atıp her satırdan önce bir satır boşluk koyarsak listeye düzgün gösterir zenity :)

Harbi ya, hiç aklıma gelmedi benim ama kolay çözümü buldum hemen.   :) Radiolist yerine sadece liste yaptırdık mı yeterli oluyor. Diğer  türlü uğraşmak gerek .

#!/bin/bash

clear

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;35m"
SON="\033[0m"

yer=`zenity --file-selection --directory --title "Bölüm/Dizin seçin" --filename "/"`
     if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosyanın adını  girin" `   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo " "       
echo " "

clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ; echo -e "$SARI Aradığınız dosya bulunamadı.. $SON"
             else
                  clear; echo -e "$MAGENTA Seçilen dizin   : $SARI$yer$SON" ;echo -e "$MAGENTA Aranacak dosya  : $SARI$dosya$SON" ;echo " "; echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" SONUÇLAR "$MAGENTA~~~~~~$SON"; echo " " ;echo -e "$YESiL$sonuc$SON" ;echo -e "$MAGENTA~~~~~~$SARI" Arama Tamamlandı. "$MAGENTA~~~~~~$SON"

fi   

yeniden () {
   bash -c ". '$0'" 2> /dev/null
        exit 0
   }

echo " "
echo " "             
echo -e "$SARI  c : $MAGENTA Çıktı al (*.txt)       $SARI  y : $MAGENTA Yeni arama $SON"
echo -e "$SARI  p : $MAGENTA Yazıcıdan çıktı al     $SARI  a : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç $SON"
echo -e "$SARI  k : $MAGENTA Çık $SON"
echo " "

read secenek
echo " "
if [ "$secenek" == "c" ] ;then
   zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçlarının çıktısı alınacak ? \n Not: Bulunduğunuz dizinde '$dosya'-zaman.txt dosyası oluşacak." --ok-label="Evet" --cancel-label="Hayır"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                         echo -e "$sonuc" > `pwd`/"$dosya"-`date +%H%M%S`.txt ; echo -e "$SARI Çıktı alındı !\n  Betik sonlandırılıyor..$SON" ; sleep 3.5 ;exit
                     elif [ $? -eq 1 ]; then
                           exit 1                 

fi
fi

if [ "$secenek" == "p" ] ;then
          zenity --question --title="Çıktı alma" --text="'$dosya' arama sonuçları için yazıcıdan çıktı alınacak ?" --ok-label="Yazdır" --cancel-label="Çık"

if [ $? -eq 0 ] ;then
                          echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı !\n  Betik sonlandırılıyor..$SON" ; sleep 3.5 ;exit
                     elif [ $? -eq 1 ]; then
                          exit 1                 

fi
       fi

if [ "$secenek" == "y" ] ; then
      yeniden

fi

if [ "$secenek" == "a" ] ; then
            ac=`echo -e "$sonuc" |  zenity --title "Dosya seçimi"  --width="500" --height="305" --list --text="<big>Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin </big>"   --column "Dosyalar"  `     
                 if [  "$?" = "1" ]; then
                    exit 1
                 fi   

gnome-open "$ac" 2> /dev/null &

echo -e "$MAGENTA Yeni arama yapmak için $SARI y  $MAGENTA  çıkmak için $SARI Enter $MAGENTA  basın $SON " ; echo ""

read istek

if [ "$istek" == "y" ]; then
                        yeniden
                     else
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5 ;exit
                     fi     

fi               

if [ "$secenek" == "k" ] ;then
            echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5
         else
            echo -e "$SARI Girdiğiniz anahtar için tanımlama yok ! \nÇıkılıyor..$SON" ; sleep 2
         fi

ironic

Bir güncelleme daha geçeyim. İşlemleri fonskiyon içerisine aldım. Artık menüdeki her işlemi sonsuz defa yapabilirsiniz. Aşağıdaki içeriği istediğiniz bir adla kaydedin. Betiğe gerekli izinleri verip yollar (paths) üzerindeki bir konuma taşıyın.

yollar için

echo $PATH

#!/bin/bash

clear

yeniden () {

bash -c "`basename "$0"`" 2> /dev/null
        exit 0
  }

YESiL="\033[1;32m"
SARI="\033[1;33m"
MAGENTA="\033[1;35m"
SON="\033[0m"

if [ $? -eq 1 ] ; then
         exit 1
     fi

dosya=`zenity --entry --title="Dosya adı" --text="Aranacak dosyanın adını girin" `   
        if [ $? -eq 1 ] ; then
            exit 1
        fi

echo " "       
echo " "         

Sonuclar () {
             else 

fi   
         }                     

Anasorgu () {
    Sonuclar                       
echo " "
echo " "             
echo -e "$SARI  c : $MAGENTA Çıktı al (*.txt)         $SARI  y : $MAGENTA Yeni arama $SON" 
echo -e "$SARI  p : $MAGENTA Yazıcıdan çıktı al       $SARI  a : $MAGENTA Sonuçlardan dosya aç $SON"
echo -e "$SARI  k : $MAGENTA Çık  $SON"
echo " "

read secenek
      echo " "
              case $secenek in

c | C )

if [ $? -eq 0 ] ;then
                               echo -e "$sonuc" > `pwd`/"$dosya"-`date +%H%M%S`.txt ; echo -e "$SARI Çıktı alındı ! $SON"; sleep 2 ; Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu       
                          fi
                        ;;
                p | P )

if [ $? -eq 0 ] ;then
                              echo -e "$sonuc" | lpr  ; echo -e "$SARI Yazıcıdan  çıktı alındı ! $SON" ; sleep 2;  Anasorgu
                          elif [ $? -eq 1 ];then
                                Anasorgu 

fi       
                        ;;                         
                y | Y ) yeniden
                        ;;               
                a | A )
                        ac=`echo -e "$sonuc" |  zenity --title "Dosya seçimi"  --width="650" --height="405" --list --text="<big>Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin </big>" --column "Dosyalar"  `     
                         if [  "$?" = "1" ] || [ "$?" = "0" ]; then
                             Anasorgu
                          fi

gnome-open "$ac" 2> /dev/null & sleep 5; Anasorgu         
                        ;;

k | K )
                        echo -e "$SARI Çıkılıyor..$SON" ; sleep 1.5; exit 0
                        ;;

* )
                        echo -e "$SARI Girdiğiniz anahtar için tanımlama yok !$SON" ; sleep 1.5 ; Anasorgu
                        ;;
              esac         
     }       

Anasorgu             

Kenzi

bashrc için olanı nasıl ?
İlk sayfadaki büyük harf küçük harf ayrımı istiyor.

ironic

Alıntı yapılan: Kenzi - 18 Haziran 2010 - 02:05:34
bashrc için olanı nasıl ?
İlk sayfadaki büyük harf küçük harf ayrımı istiyor.

Hayır, giriştekini düzelttim. O sorun yok artık.

Kabaca kullanımını da anlattım zaten. Dosyayı tüm sistemde arayıp, sonuçları gösteriyor sadece. Her dağıtımda/ masaüstünde çalışsın diye basit bir ekleme oldu.