Pardus 2009.2 RC

Başlatan fortran, 28 Mayıs 2010 - 21:27:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Pardus 2009.2'nin sürüm adayı, Onur Küçük tarafından duyuruldu. 2.6.31.13 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde, KDE 4.4.3 masaüstü yöneticisi kullanılmış. Pardus 2009.2 Beta sürümünden bu yana yapılan hata düzeltmelerini içeren Pardus 2009.2 RC; %100 Türkçe OpenOffice.org 3.2.1.1, Mozilla Firefox 3.6.3, Gimp 2.6.8, Xorg 1.6.5, Python 2.6.5 gibi yazılımlarla birlikte geliyor. Pardus 2009.1 gibi melez .iso kalıbı olarak sunulan Pardus 2009.2 RC; CD, DVD, USB Bellek, SD kart gibi ortamlardan kurulabiliyor. Ancak sürümün bir "deneme sürümü" olduğunun unutulmaması gerektiğinin altı çiziliyor ve test amaçlı kullanımının uygun olacağı hatırlatılıyor. Sürümü test eden kullanıcıların tesbit ettikleri hataları http://hata.pardus.org.tr  adresine bildirmeleri rica ediliyor. Bu arada, 4 Haziran 2010 akşamı çıkarılması planlanan final sürüm için sürüm sayacı da güncellenmiş bulunuyor. Pardus 2009.2 RC hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Pardus 2009.2 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

* FTP (ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009.2/)
    * Pardus-2009.2-RC.iso (ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009.2/Pardus-2009.2-RC.iso) (695 MB, MD5 (ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009.2/Pardus-2009.2-RC.iso.md5sum) )

2dbilgisayar.com.tr

Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yiğit Ateş

Bu sürümde KDE 4.4'ün yarattığı belirgin hız farkı hissediliyor. Paket yöneticisinden de gereksiz birkaç bağımlılık kaldırıp bayağı hızlandırmışlar. Kısacası çok beğendim :)

doe

Yiğit Bey'in  yaptığı yorum benide epey heyecanlandırdı. Bir kuralım bakalım. :)

gelturi

bir bilen 2009,2 rc veya kararlı sürümde ati radeon xpress için birşeyler yapılmışmı söylese ona göre indirip pc ye kuralım 2008 2009 sürümleri tam anlamıyla bir hezmetti ati cephesinden bakınca...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: gelturi - 29 Mayıs 2010 - 00:31:31
bir bilen 2009,2 rc veya kararlı sürümde ati radeon xpress için birşeyler yapılmışmı söylese ona göre indirip pc ye kuralım 2008 2009 sürümleri tam anlamıyla bir hezmetti ati cephesinden bakınca...
Ben Nvidia kullanıyorum yani rahatım, ama Ati konusunda forumlarından takip ettiğim kadarıyla değişen bir şey yok. Geliştiricilere de kızamıyorum, Ati kullandığım zamanlarda Ubuntu'da aynı sorunları ben de yaşıyordum. Bana göre, Ati ile Linux kullanmak tam bir işkence :)

gelturi

ati il linux kullanmak kesinlikle bir işkence  ama sadece pardus de ubuntunun hiç bir sürümünde 9,04 den sonrası... mandriva debian opensuse mint  kullandım en ufak bir sorun yaşamadım ama nedense bir türlü benim kartla pardus  pc de geçim sağlayamadı  :)