[Çözüldü] Xubuntu 8.04 te masaüstü silinme sorunu

Başlatan MeBuNtU, 18 Haziran 2008 - 15:57:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MeBuNtU

Ben Xubuntu 8.04 kullanıyorum. ctrl+alt+esc e bastığınızda ''x'' işareti çıkıyor bende yanlişlıkla * masaüstüne tıkladım ve * masaüstü birden kayboldu. Terminalden, komut çalıştırdan falan denedim bir türlü gelmedi xfce4-desktop yazıyorum gelmiyor. Lütfen yardım edin.

komikimben

arkadaşım başlığı değiştirmen senin yararına olcaktır.

MeBuNtU

tamam değiştirdim ama yardım edecek biri yok mu

ynt

paneli de kaldırmadıysan xfce menüsünden setting menager /masaüstü/xfce nin masaüstünü yönetmesine izin veri tıkla.(panelden xfce menüsünü kaldırdıysan yeni nesne ekleden xfce menüsünü seç)

MeBuNtU

kardeş benim panelim xfce4 paneli yani senin dediğn şeylerden hiçbirini barındırmıyorkomut çalıştırdan bunu açamazmıyın
örn:xfce4-panel gibi

ynt

arkadaşım panele sağ tıkla, yeni nesne ekle den xfce menüsünü seçeneği olacak.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: ynt - 18 Haziran 2008 - 17:29:31
paneli de kaldırmadıysan xfce menüsünden setting menager /masaüstü/xfce nin masaüstünü yönetmesine izin veri tıkla.(panelden xfce menüsünü kaldırdıysan yeni nesne ekleden xfce menüsünü seç)

orada senin bahsettiğin gibi bir şey yok

ynt

ayar yöneticisi / masaüstü (masaüstü seçenekleri) bölümünde görünüm ve davarnış butonunun üstünde xfce masa üstü yöneticisine izin ver seçeneği yazısına tıklamanız gerekir. tabi varsa. belki de xfce nin farklı sürümlerinini kullanıyoruz ondan kaynaklanabilir. bende çok tecrübeli olmadığım için pek fazla birşey bilmiyorum. aynı şeyi yaptığımda bu çözümle durumu düzeltiyorum.

MeBuNtU

Ben xubuntu 8.4 kullanıyorum.xfce4 paneli ama masaüstünü uygulama çalıştırdan tekrar getiremezmiyiz örneğin panel gittiğinde xfce4-panel gibi mesela tecrübelilerin ilgilenmesini rica ediyorum

ufuk_k

sudo aptitude remove xubuntu-desktop
sudo aptitude install xubuntu-desktop

Ayrıca sistem başlayınca xfce masaüstü başlamıyor mu? Sorunu tam anlayamadım. Hiç mi başlamıyor?

MeBuNtU

açıldığında ekranın üstünde panel var masaüstü olacağı yer karanlık hiç bir şey yok ve üstüne öğe koyamıyorum

MeBuNtU

kodları denedim işe yaramıyorlar  :(

ufuk_k

xfce ile ilgili uygulamaları, paneli filan silip tekrar yüklemeyi dene.
Eğer ayarları kaybetme riskini göze alıyorsan, ev dizinindeki .xfce klasörünü de silip deneyebilirsin. Çünkü ne olduğunu anlayamadım, başka bir şey öneremiyorum.

MeBuNtU

nasıl yani tekrar yüklemek.yani bilgisayara format atmak mı...

ufuk_k

Hayır xfce masaüstü paketlerini kaldırıp yeninden kurmak gibi.

sudo apt-get --purge remove xubuntu-desktop kaldırmak için mesela.

MeBuNtU

ya senin dediğin herhalde ubuntu üzerine xfce4 yüklemek ama ben xubuntu kullanıyorum

ynt

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 18 Haziran 2008 - 17:52:21
Alıntı yapılan: ynt - 18 Haziran 2008 - 17:29:31

orada senin bahsettiğin gibi bir şey yok

aklıma menüyü düzenlemiyeceğin gelmedi.  . bunun için paneldeki applications yere sağ tıkla özellikleri seç. menü dosyasına şimdiki menü dosyasını kullan seçeneğini seç ve şunu kopyala.

/etc/xdg/xfce4/desktop/menu.xml

şimdi xfce ayar yöneticisine ulaşıp ordan masaüstü seçeneğini seçip gerekli değişiklikleri yapabileceğini umuyorum.

MeBuNtU

çok sağol kardeş oldu  :D çok teşekkürler  :D  :D  :D

munirekinci

Bu xfce'i sadece pencere yöneticisi olarak kullanmaya olanak veren bir özellik, Xfce ile yeni tanıştığımda bu özelliğin olduğundan haberim yoktu aynen senin gibi paniklemiştim. Meğerki özelliğiymiş.

Herneyse geçmiş olsun.