Xubuntu Dosya'yı masaüstüne yapıştırma sorunu

Başlatan salih1906, 26 Mayıs 2010 - 23:57:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

salih1906

Merhabalar.

Bilgisayarıma Xubuntu 10.04 kurdum.(Wubi ile)

Masaüstünden kopyaladığım herhangi bir dosyayı ntfs biçimli D bölümüne yapıştıramıyorum. Yapıştır seçeneği etkin değil.
Aynı olay tam tersi için de geçerli.
Kubuntu ve ubuntu da böyle bir problem yoktu.

NTFS-3G kurulu. NTFS yazma desteği yapılandırma aracı ile tüm yazma ve okuma haklarını etkinleştirdim.

Ancak, klasör içinden kopyala/yapıştır çalışıyor. Yani klasör içinde /home/kullanıcı/Masaüstü konumunu gidip yapıştır diyince oluyor.

Ve iki ayrı klasör açık, birinden koyala yapıyorum diğerine yapıştır dedğimde yine yapıştır etkin değil.

Teşekkürler.

salih1906

XRumer

Sorun Xfce'den kaynaklanıyor. Sadece Xubuntu'da değil, bütün Xfce kullanan dağıtımlarda bu böyle. Öbür türlü kullanmaya alışmanız ya da başka bir masaüstü yöneticisine geçmeniz gerekiyor. Bu konu burada daha önce konuşuldu, bir çözüm bulamadık. Aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Orada uzun uzadıya konuşmuşuz bunu.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13721.0.html

sema

Bende böyle bir problem yoktu.. Bir yerlerden desktop manager'ın aktifleştirilmesi gerekiyor yalnız Xubuntu yüklü olmadığı için bakamıyorum, şunun çıktısı nedir?

xfdesktop

susema

XRumer

Ben şimdi kurup bakıyorum, bir bu sorunu bir de Samsung uyumlu video dönüştürücü sorununu çözebilsem Xfce'ye geçeceğim. Bilgisayarım için daha hafif ve aynı zamanda Türkçe desteği olan bir masaüstü ortamı arıyorum. Bunu da Xfce sağlıyor. Sen çıktı istediğin için Xfce kuruyorum, bunu untumazsın artık. :D

sema

Tamam sen kur, bu işe yaramazsa başka şey diyeceğim. Bir de masaüstü ayarlarını kontrol eder misin o sırada, yolunu hatırlamıyorum, öyle bir seçenek vardı sanki, desktop manager'a bakabilirsin.
susema

salih1906

Alıntı yapılan: semagkyz - 28 Mayıs 2010 - 20:27:22
Bende böyle bir problem yoktu.. Bir yerlerden desktop manager'ın aktifleştirilmesi gerekiyor yalnız Xubuntu yüklü olmadığı için bakamıyorum, şunun çıktısı nedir?

xfdesktop

salih@ubuntu:~$ xfdesktop
/home/salih/.themes/Murrina-Black/gtk-2.0/gtkrc:56: Murrine configuration option "scrollbar_color" is no longer supported and will be ignored.
xfdesktop[1623] is already running; assuming --reload
xfdesktop[1623]: starting up

XRumer unutmam üstat unutmam :D

XRumer

Aynı çıktıyı ben de aldım ama değişen bir şey yok. Masaüstüne hala bir şey yapışmıyor.

salih1906

Alıntı yapılan: semagkyz - 28 Mayıs 2010 - 21:12:28
Tamam sen kur, bu işe yaramazsa başka şey diyeceğim. Bir de masaüstü ayarlarını kontrol eder misin o sırada, yolunu hatırlamıyorum, öyle bir seçenek vardı sanki, desktop manager'a bakabilirsin.

Doğru mu ? :)
[IMG]http://i49.tinypic.com/2w3swg2.png[/img]

sema

@XRumer çalışıyor çünkü xfdesktop.. Bir değişiklik yapmadık..

Evet söylediğim o ayar @salih1906, onu etkinleştirince çalışmıyor mu? Bir de xfce4-desktop'u da kontrol eder misiniz? Etkinleştirin yani.
susema

salih1906

Alıntı yapılan: semagkyz - 28 Mayıs 2010 - 21:34:57
Okan çalışıyor çünkü xfdesktop.. Bir değişiklik yapmadık..

Evet söylediğim o ayar @salih1906, onu etkinleştirince çalışmıyor mu? Bir de xfce4-desktop'u da kontrol eder misiniz? Etkinleştirin yani.

Kilitli. Kilidi nasıl açabilirim ?

sema

Alıntı yapılan: salih1906 - 28 Mayıs 2010 - 21:37:42
Kilitli. Kilidi nasıl açabilirim ?

Hımm.. Kilitli demek, tıklanmıyor yani? Sağa tıklama olayını o tick çözer diye düşünüyorum yalnız o kilit nasıl kalkar bilmiyorum. O kilidin nasıl kalkacağını biri söyleyene kadar ben yeni bir öneride bulunayım size, Thunar diye bir program var, farenin sağ tuşuna bazı özellikler kazandırıyor.

sudo apt-get install thunar

Komutunu verip kurun, ayarlamalarına da şuradan göz atın, sağ tuş ile ilgili bir bölüm var, umarım çözülür..
susema

salih1906

Fark etmedi sema kilit hala açılmadı ama galiba ben bu hatayla barışık bir şekilde yaşamayı öğrendim herkeze yardımları için teşekkürler...

XRumer

Yine de bu sorunu çözebilsek çok iyi olurdu. Çok güzel bir masaüstü yöneticisi yapmışlar ama sadece bu yüzden kullanamayan çok insan var.

ironic

Şöyle bir çözüm buldum. Dosya  işlemlerini açacağınız yeni  pencereden yapın. Açtığınız pencereden, dosyayı kopyalayın ve istediğiniz yere yine aynı pencereden gidin ve yapıştırın. Yapıştırma ve kopyalama çalışıyor bu şekilde.

salih1906

dostlar 2 aydır linux kullanıyorum ubuntu ve kubuntu kullandım pek hoşuma gitmedi fakat bu masaüstü hem hoş hemde hızlı fakat böylede önemli bir sorunun var düzeltilirse gerçekten kullanıcılarınında artacağına eminim...