Mozilla 3

Başlatan OKAN, 18 Haziran 2008 - 15:33:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Acaba bunun sebebi, henüz Firefox 3.0 kararlı sürümün Ubuntu için pakedinin hazır olmaması olabilir mi? Bir program yeni sürüm çıkardığı anda .deb, ,rpm gibi sistemlere özel paketler hemen hazır olmuyor ki.

OKAN

Her neyse arkadaşlar. Biraz daha bekleyebilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kozmo

Binary haldeki paketleri çalıştırmak pek sağlıklı değil, bu paketler bağımlılıklarını kendi içerisinde barındırıyor ve oldukça fazla sorun yaşatabiliyor. Bu sebeple her zaman depo da olan bir uygulamayı depodan kurmak lazım. Şu an Ubuntu da aynı anda hem Firefox 2 hemde Firefox 3 çalıştırılabiliyor. Tabi paketlerini depodan kurarsanız.

ykurtulus

Merhaba arkadaşlar,

Firefox-3.0.tar.bz2 dosyasını indirdim. Kurulum talimatlarını yapıyorum ama takılıyorum.

6.06 kullanıyorum ve upgrade etmek istemiyorum çünkü laptopum Centrino.

7.xx kaldırmaz yavaş çalışır belki diye.

.deb dosyası olsada kurulum yapsak mis gibi.

Bir de software source yok tabi ki benim menülerde.

Bunun için bir şey yapabilirmiyiz?

teşekkürler

ufuk_k

Şu an Hardy için firefox 3.0 kararlı sürümü depolarda var. Dapper (6.06) için güncelleme olması gerek, eğer yoksa www.getdeb.net ya da firefox sitesinden ubuntu için bir .deb pakedi bulabilirsin.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ykurtulus - 19 Haziran 2008 - 15:28:27
Merhaba arkadaşlar,

Firefox-3.0.tar.bz2 dosyasını indirdim. Kurulum talimatlarını yapıyorum ama takılıyorum.

Bunun için bişi yapabilirmiyiz?

teşekkürler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2008 - 15:51:07
O paket kurulum sağlamaz. Derlenmiş ikilik dosyalar içerir, indirir doğrudan çalıştırırsın:
İndirdiğin dizine git aşağıdaki kodu ver.
./firefox

İstiyorsan panele yeni bir simge koy, çalışabilir uygulama yolu için de bu dizinin içindeki firefox dosyasını göster.
Depolara girmesini beklersen daha güzel olur ama.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ufuk_k - 19 Haziran 2008 - 15:31:51
Şu an Hardy için firefox 3.0 kararlı sürümü depolarda var. Dapper (6.06) için güncelleme olması gerek, eğer yoksa www.getdeb.net ya da firefox sitesinden ubuntu için bir .deb pakedi bulabilirsin.

Depodaki beta 5 dendi bana dün.
Hatta ben inatlaştım.  :)

ufuk_k

Evet çünkü sendeki sürüm betaydı. Firefox 3.0 kararlı sürümü depolara bugün geldi sanırım, çünkü halen ubuntu packages sitesinde hardy kısmında beta olan versiyon görünüyor.

http://packages.ubuntu.com/intrepid/firefox-3.0

Intrepid için olan paketlerde ise kararlı sürüm var.

izzetguntalaz

[IMG]http://img168.imageshack.us/img168/4701/screenshot2ga5.th.png[/img]

Sürekli güncelliyorum ama benim paket yöneticisinin görüntüsü hiç değişmedi. (Yansı da değiştirdim.)

ykurtulus

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 19 Haziran 2008 - 15:32:11
Alıntı yapılan: ykurtulus - 19 Haziran 2008 - 15:28:27
Merhaba arkadaşlar,

Bunun için bişi yapabilirmiyiz?

teşekkürler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2008 - 15:51:07
O paket kurulum sağlamaz. Derlenmiş ikilik dosyalar içerir, indirir doğrudan çalıştırırsın:
İndirdiğin dizine git aşağıdaki kodu ver.
./firefox

İstiyorsan panele yeni bir simge koy, çalışabilir uygulama yolu için de bu dizinin içindeki firefox dosyasını göster.
Depolara girmesini beklersen daha güzel olur ama.

merhaba izzet arkadaş alıntıyla belirtmek istediğin mesajı okudum kurulum talimatlarını yapıyorum derken bunu da kastetmiştim teşekkürler

ykurtulus

Merhaba ufuk hocam.

Çabuk cevabın için teşekkür ederim.

Yalnız ne getdeb.net'te ne de firefox'un sitesinde .deb uzantılı firefox3.0 bulamadım.

getdeb'in firefox download'ı için verdiği link bu
http://www.gnomefiles.org/app.php/Mozilla_Firefox

zaten firefox'u bulana kadar canım çıktı

ayrıca verdiği link ftp ve .deb değil firefox'un resmi sitesinden indirdiğimiz tar.bz2 uzantısı

Teşekkürler...

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ykurtulus - 20 Haziran 2008 - 09:39:41

merhaba ufuk hocam

çabuk cevabın için teşekkür ederim

yalnız ne getdeb.net'te ne de firefox'un sitesinde .dep uzantılı firefox3.0 bulamadım

getdeb'in firefox download'u için verdiği link bu
http://www.gnomefiles.org/app.php/Mozilla_Firefox

zaten firefox'u bulana kadar canım çıktı

ayrıca verdiği link ftp ve .deb değil firefox'un resmi sitesinden indirdiğimiz tar.bz2 uzantısı

teşekkürler...

.deb için bence en güvenilir adres paket yöneticisi.

ufuk_k

http://packages.ubuntu.com/intrepid/firefox-3.0
Altta i386 ve 64 bit yazan linkler var.

ykurtulus

ufuk hocam linkler için teşekkürler, indirdim

yalnız böyle bir hata aldım, hazır sen buradayken sorayım  :)

http://i32.tinypic.com/5s12u.png

zahmet veriyoruz ama.

ufuk_k

Şİmdi sen Dapper Drake kullanıyorsun. Ve Dapper'da "Firefox" diye adı geçen paket Firefox 2. Fakat Hardy'de "Firefox" diye geçen ve kurulan meta paket ise Firefox 3. Bu nedenle onu yüklemen sanırım karışıklık yaratacak. Yani anlayacağın, Dapper'da öntanımlı Firefox 2, Hardy'de ise Firefox 3. Dapper'ın desteği ne zamana kadar bilmiyorum ama, Firefox 3'ü depolarına eklemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Şimdi bir çözüm sende bulunan Firefox pakedini kaldırıp bunu kurmak ama, daha sonradan güncelleme yaparken filan sorun çıkarabilir. Diğer bir çözüm de tabii güncel sürümü yüklemen. Yüklemen diyorum çünkü sağlıklı bir yükseltme yapman zor, sürümün çok eski. Yavaşlayacağını sanmıyorum, Ubuntu sürümleri arasında sistem gereksinimi farkılıkları ne kadar olur bilmiyorum tabii. Yine de bir karşılaştır. Uzun vadede şunu da düşünmen gerek: Kullandığın Dapper sürümü LTS yani uzun dönem destek veriyor, fakat bu yeni çıkan 8.04 sürümü de LTS ve Dapper'ın yerini alacak gibi görünüyor. Bu nedenle 8.04 Hardy yüklemen en mantıklısı. Ha, tabi yine de senin bileceğin bişey, bir firefox pakedi için değmez de diyebilirsin. Opera son sürümü de indirip deneyebilirsin istersen, benzer özellikler sağlıyor, belki daha fazlası fakat kaynak kodu kapalı.

heartsmagic

Ben de Hardy yüklenmesinden yanayım ve yavaşlayacağını falan düşünmüyorum. Windows mantığıyla yaklaşmamak lazım bunlara. Ne yavaşlatabilir ki sistemi? Misal şu an Compiz Fusion kullanabiliyorsan Hardy altında da kullanırsın, kullanmıyorsan yine kullanmamaya devam edersin olur biter. Onun haricinde sistemi kasacak bir gelişme yok zaten. Ancak Hardy kurulumu yapacaksan forumda bahsi geçen günlük hazırlanan ISO'lardan çekip kur.

Contempt

Arkadaşlar, peki ben bu muhabbete şöyle bir cevap versem. Hardy kurduğumda beta idi, sonra güncelleme sayesinde 3.0'a erdiğimi söylesem. Yani normal olarak  depoda var firefox:3
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

Dediğin gibi zaten, farklı birşey söylemedik. Beta yani RC olan Firefox 3.0 sürümleri kararlı çıkınca güncellendi.

Foresight

Güncellense ne olacak Firefox giderek kötüleşiyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: Foresight - 24 Ekim 2008 - 21:27:42
Güncellense ne olacak Firefox giderek kötüleşiyor

Bazıları için tam tersidir bunun doğrusu.