Fedora 13 Duyuruldu!

Başlatan badhero, 25 Mayıs 2010 - 22:30:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badhero

Dünyanın en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Fedora'nın 13. sürümü, bugün Fedora Project kapsamında duyuruldu.

Yeni sürümün başlıca yenilikleri şunlar;

Otomatik yazıcı sürücüsü yükleme, yeni masaüstü uygulamaları ve geliştirmeleri, Shotwell fotoğraf yöneticisi, Deja-dup yedekleme yazılımı, Pino Identi.ca / Twitter istemcisi, geliştirilmiş iPod işlevleri, ATI ekran kartları için 3D Radeon sürücüsü.

Daha detaylı bilgi için, sürüm duyurusuna göz atabilirsiniz. (İngilizce)

Fedora 13 sürümünü indirmek için, indirme bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Habertux.com | Linux ve Özgür Yazılım Portalı

omergex

fedorada bi çekicilik var ya anlayamıyorum :D
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

sabian

İnsan özeniyor aslında kurmak için ama ben Debian tanbanına alıştığım için kullanmakta sorun çekiyorum. Bir de farklı pek bişey olmuyor, Ubuntu'da olan herşey kendi parogramları veya uygulamaları dışında onda da oluyor. Bir de Red Hat gibi, Debian kadar eski ve sözü geöen bir dağıtımın deneme tahtası olması onu biraz daha uzakta tutuyor benim açımdan. Fedora 12 kurmuştum ama pek ısınamadan Ubuntu'ya dönüş yaptım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

hasansahin

Fedora'yı tam olarak tanımayanlar, sadece KDE ve Gnome tabanlı imajlar olduğunu sanabilir ama bu yanlıştır. Resmi olarak desteklenen Fedora Spin projesi kapsamında
LXDE ve XFCE imajlarınıda indirip kurabilirsiniz.

İndirmek için : http://fedoraproject.org/en/get-fedora-options
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

badhero

Alıntı yapılan: dewrim2 - 26 Mayıs 2010 - 01:50:42
İnsan özeniyor aslında kurmak için ama ben Debian tanbanına alıştığım için kullanmakta sorun çekiyorum. Bir de farklı pek bişey olmuyor, Ubuntu'da olan * her şey kendi parogramları veya uygulamaları dışında onda da oluyor. Bir de Red Hat gibi, Debian kadar eski ve sözü geöen bir dağıtımın deneme tahtası olması onu biraz daha uzakta tutuyor benim açımdan. Fedora 12 kurmuştum ama pek ısınamadan Ubuntu'ya dönüş yaptım.

Söylediğiniz gibi pek farkı yok Ubuntu'dan. Fedora 12'de ben de çok sorun yaşamıştım. Fedora 13'ü ise sadece kısa süreliğine denedim. Aslında bazı konularda bana   daha kullanışlı geliyor. Ubuntu'dan sıkılanlar için iyi bir alternatif değil ama diğer dağıtımlardan sıkılanlar için olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Deb paketlerine alıştıktan sonra Fedora zor gelir.

Ozmo

fedoranın paket sisteminin bash komutlarını öğrenince debian/ubuntu kadar zevkli bir dağıtım :)

hasansahin

Dün itibariyle, yani 13ncü sürüm yayınlandıktan sadece iki gün sonra 121 tane paket güncellemesi yayınlanmış.
Fedora kullananlara kolaylıklar diliyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2010 - 12:00:36

Test etme imkanım oldu, gerçekten de yukarıdaki dileklerimi tekrarlamak istiyorum.
Çünkü gnome ortamında, yum(paket yönetimi) sisteminde ve bazı paketlerde o kadar garip hatalar varki, hani günlük kullanımda test edeyim veya birkaç paket ekleyip/kaldırayım şeklinde
bile fenalıklar geçirdim.

Bu dağıtımın nasıl olupta Distrowatch'ta 3ncü olduğuna akıl erdiremiyorum? Bizim bilmediğimiz birşeylermi var?
Albert Einstein.

badhero

Alıntı yapılan: hasansahin - 28 Mayıs 2010 - 10:01:00
Bu dağıtımın nasıl olupta Distrowatch'ta 3ncü olduğuna akıl erdiremiyorum? Bizim bilmediğimiz birşeylermi var?

+1. Distrowatch'daki sıralama kullanım oranına göre değil ama yine de bu kadar ilgi görmesi şaşırtıcı. Aynı şey Mint ve Sabayon için de geçerli bence.

hasansahin

Genel anlamda değil ama son zamanlardaki olaylarla Sabayon konusunda +1 diyorum. Çünkü
5.2 sürümü ile oldukça çuvalladılar, sevdiğim ve desteklediğim bir dağıtımdır ama maalesef çizgilerinden sapmış durumdalar.
Albert Einstein.

badhero

Alıntı yapılan: hasansahin - 28 Mayıs 2010 - 21:43:20
Genel anlamda değil ama son zamanlardaki olaylarla Sabayon konusunda +1 diyorum. Çünkü
5.2 sürümü ile oldukça çuvalladılar, sevdiğim ve desteklediğim bir dağıtımdır ama maalesef çizgilerinden sapmış durumdalar.

Ben yalnızca 5.2'yi deneme şansı buldum.

Geany

Daha önceden denemek istediğimi forumda yazmış ve birkaç kişinin fikirlerini almıştım. Şuan itibariyle bahsi geçen sistemden yazıyorum :)

Söylediğiniz gibi basit paket işlemlerinde bile bâzı engellemeler var. Ama kolay aşılıyor. Bunun yanısıra sâde ve hızlı gördüm.

Deneme tahtası olarak anıldığı için, stabil olma konusunda bir şey diyemem. Zamanla görücez bakalım.. :)

agritux

Tüm versiyonlarını indirdim. Birazdan kde versiyonu kuracağım. İlk fedora deneyimim. Yorumlara kulak asmıyorum. Bakalım ne olacak.

Düzenleme:
Kde versiyonu kuracağıma pişman oldum. Fedora macerası benim için bitti. Diğerlerini kurmayacağım bile....
bir haftada 161 güncelleme çıkmış. Sistemi baştan indirsem daha iyiydi. Kurulum hızlı bitti diye seviniyordum bir de :) 2 saat güncelleme bekledim. Gerçi 2 3 kere çöktü kpackagekit güncelleme sırasında. Bir de o var...

omergex

Alıntı yapılan: agritux - 03 Haziran 2010 - 23:22:38
Tüm versiyonlarını indirdim. Birazdan kde versiyonu kuracağım. İlk fedora deneyimim. Yorumlara kulak asmıyorum. Bakalım ne olacak.

Düzenleme:
Kde versiyonu kuracağıma pişman oldum. Fedora macerası benim için bitti. Diğerlerini kurmayacağım bile....
bir haftada 161 güncelleme çıkmış. Sistemi baştan indirsem daha iyiydi. Kurulum hızlı bitti diye seviniyordum bir de :) 2 saat güncelleme bekledim. Gerçi 2 3 kere çöktü kpackagekit güncelleme sırasında. Bir de o var...

hehe :D
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

badhero

Alıntı yapılan: omergex - 04 Haziran 2010 - 14:33:00
Alıntı yapılan: agritux - 03 Haziran 2010 - 23:22:38

Düzenleme:
hehe :D

+1. Boşuna yapmadık o yorumları :P

hasansahin

Söylemiştim demekten nefret ediyorum  :P
Albert Einstein.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: omergex - 26 Mayıs 2010 - 00:12:30
fedorada bi çekicilik var ya anlayamıyorum.
Kesinlikle katılıyorum.  ;D

Geany

Bende her şey yolunda. Bence bir sistemi tanımak istiyorsanız bu kadar çabuk vazgeçmemelisiniz.

Bilmiyorum, sorunlarla uğraşmak benim hoşuma gidiyor. Sorunlar kadar öğretici bir şey yok bence :)

Doğru, söylediğiniz gibi Fedora çok sık hata veren ve sorun çıkartan sistem ama öğretici yanı da var :)

cemoli

fedoranın bu sürümünde kde oldukça başarılı

gayet kararlı

çökertmek için her türlü pisliği yaptığım halde çökmedi

ama bi türlü türkçe desteği alamadım bu yüzden kaldırdım

özellikle kurulumun 10 dakikadan az sürmesi çok hoşuma gitti
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

agritux

kde sürümü kurduğum dakka 166 tane güncelleme uyarısı geldi ve güncellemeleri aldıktan sonra plazma çöktü.

cemoli

Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

özgürubuntu

Benzer birşey benim de başıma gelmişti Fedora 12 ile, kurarken Ubuntu'yu görmedi, kendisini tüm diske kurmakta ısrar etti, ayırdığım alanı bile gösteremedim.. Kurup güncellemeleri yapıp yeniden başlattığımda açılmadı XD siyah ekranla başbaşa kaldım XD Fedora bildiğim tüm galiz şeyleri saydırdım. Harcadığım zamana yazık, o değil Ubuntu'yu sıfırdan bir kez daha kurmam da cabası (:

localhost

Bu aksam denemek istiyorum. Distrowatch ta 3. degil 2. sirada duruyor :)
Linux LPIC1 - MCSA