sendmail domain ayarları

Başlatan hasantayyar, 18 Haziran 2008 - 14:18:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasantayyar

Merhabalar;
Sendmail kullanarak (php projemde phpmailer class kullanarak) şu şekilde

$mail->IsMail();
// PHp mail() komutu ile gönderilecek  smtp ile değil
$mail->From     = "info@irsturkey.org";

$mail->FromName = "Hasan Tayyar BEŞİK";

$mail->Subject = " Duyuru ";

$mail->MsgHTML($body);

$mail->AddAddress($kime, $ad);

// $mail->Sender = "info@xyz.com";

$mail->Send();

gönderdiğim maillerin başlık kısmında (gmail için) şu belirmekte ve spam olarak algılanmakta.

Received-SPF: fail (google.com: domain of nobody@xyz.com does not designate 85.xx.xx.xx as permitted sender) client-ip=85.xx.xx.xx;

Sendmail ayarlarından ne yapmalıyım ki 85.xx.xx.xx ip numaram için @xyz.com "permitted sender" olsun.

Not: başka sunucularda şunu denedim:
1. sender alanı olarak başka bir mail adresi vermeyi
2. From alanına başka bir mail adresi vermeyi

ve tüm bunlara rağmen header alanında SPF için fail ibaresi olmadı ve hatta spam olmadı. Bunu artık benim de yaopabilmem gerek. Geçerli mailler gönderebilmem gerek fakat sendmail ayarlarını bilmiyorum.
Genel olarak ne yapmam gerek acaba?
Hasan Tayyar BEŞİK

drlinux

anladığım kadarıyla yerel ağınızda kurulu olan sendmail aracılığı ile yollamaya çalışıyorsunuz. Bu durum sendmail ile alakalı değil. Kısacası yapmanız gereken ip'nizi telekomdan sabit hale getirmek ve ter dns kaydının mail.blabla.com şeklinde yapılmasını istemek. bundan sonra ise yapmanız gereken google bir mail atıp sizin bir spammer olmadığınızı ellerindeki "kara liste"den ip numaranızın çıkartılmasını istemek. :) postfix ile uykusuz geceler geçirmeme neden olduğu için gayet iyi biliyorum. umarım doğru anlamışımdır, umarım yardımcı olmuşumdur.

drlinux

hasantayyar

aslında daha zahmetsiz bir pratik şeyler umarak yaşıyodum..
DNS meselesine gelince bir DNS kaydım yok fakat sunucuma bir domain yönlendirdim xyz.com gibi. Bu domainden de mail atabildim.
DNS kayıtları, MX kayıtları çok fazla bilmediğimden nezaman bulaşsam karmakarışık edip tüm sunucu ayarlarımı mahvettiğimden artık bulaşmıyorum.. Yerelden mail gönderme meselesinden vazgeçtim :) bunun için güvenli ve "izinli" (nasıl bir izin bilmiyorum. kendileri öyle diyor) toplu mail servisleri var. Böylesi daha yasal ve hızlı olur heralde.

Spam olayı konusunda servislerin bazen fazla abarttığını(özellikle gmail) düşünsem de az bile aslında.. Çok daha katı olunmalı :)

Sonuç itibari ile kendime çıkardığım sonuç : "Eğer sunucu bilgim yeterli değilse güzelce çalışan Linux sunucunu kurcalama"
Hasan Tayyar BEŞİK