[Çözüldü] Linux altinda Windows virtual Maschine nasil kurulur

Başlatan klaus, 24 Mayıs 2010 - 20:27:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

klaus

Selam

Ben Linux altinda bir VMware kurmak istiyorum. Bunun icin gerekli Oracle VM virtuelbox u yükledim. Elimde bir tane windows2000 cd si var. Programi calistirdiktan sonra isletim sisteminin oldugu yeri göstermem lasim.  Benim Problemim iste burda basliyor. Isletim sisteminin cd sini masaüstüne kopyaladim (icerigini, yani kisayolunu degil) ama bir türlü bir adim öne gidemiyorum. Lütfen yardim edin

tesekkürler

utdmr

İçeriğini değil, imajını almanız gerek diskin. Bunun için brasero gibi bir yardımcı program kullanabilirsiniz. Bu arada VMware ve VirtualBox farklı iki sanallaştırma yazılımıdır.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

klaus

Evet haklisiniz su fark konusunda.(dikkat etmedim). Brasero programini yükledim ama su dediginiz image alma olayini nasil yapacagim. hehangi bir tutorial ya da benzeri bir sayfa önerebilirmisiniz?

tesekkürler

utdmr

Brasero'yu çalıştırdıktan sonra, "Diski Kopyala" kısmında "Yazılacağı disk" kısmından kalıp dosyası'nı seçip yapabilirsiniz.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

klaus

evet detayli anlatilmis ama asil problem( yani benim cözemedigim kisim icin bir sey bulamadim) isletim sisteminin yüklenmesi. http://www.filestube.com/d7bedc2a5824016503e9,g/VMware-Windows-95-install-EN.html surada 3 tane dosya var. Bu dosyalarda sanirim image var. Ama ilk önce su brasero ile cözmek istiyorum. ama bir türlü beceremedim. braseroda 5 secenek var. ama birtürlü yapamadim

ironic

klaus

Evet o butonu sectim ama kaydettigm yere kaydetme yetkim olmadigi iletisi aliyorum. Baska nereye sectiysem ayni seyi söylüyor. Söylemeye pek gerek duymadim ama benim linux isletim sistemide bir VMware. Hazir. Onun üstüne bir tane windows kurmayi düsünüyorum. (windows 95) Daha sonra bir Simulasyon gerceklestirecegim.

ırmak

Alıntı yapılan: klaus - 25 Mayıs 2010 - 01:16:36
Evet o butonu sectim ama kaydettigm yere kaydetme yetkim olmadigi iletisi aliyorum. Baska nereye sectiysem ayni seyi söylüyor. Söylemeye pek gerek duymadim ama benim linux isletim sistemide bir VMware. Hazir. Onun üstüne bir tane windows kurmayi düsünüyorum. (windows 95) Daha sonra bir Simulasyon gerceklestirecegim.

Enteresanmış:)

Brasero ile ile Burn Image kısmından iso dosyanızı hazırlayabilirsiniz.
Kaydetme yetkisi olayını her şekilde
Alt+F2 >> gksu nautilus
yaparak çözebileceğinizi zannediyorum.
Ayrıca sanal içine bir sanal daha kurmak yerine -bunu ilk kez duydum üstelik= işletim sistemini gruba eklemek daha mantıklı değil mi?
Bir de sanal diske ne kadar alan ayırmıştınız, çatlamasın:)

klaus

Yaptigim herseyi bildigimden yapmadim:)) 10 GB alan ayirdim ikinici makina icin. su dediginiz isletim sistemini gruba eklemek kulaga hos geliyor. Ama haftaya bu calismayi vermek zorundayim. Windowsumu kurdum calisiyor su an. Ama bana lasim olan netzwerk olayi. Linux imageten buraya bir baglanti kurmak istiyorum aslinda. Ama windowsun Netzwerk olayi maalesef cok ilginc. Bana secure32.dll eksik oldugunu söylüyor. Ama sisteme hic bir sekilde veri kopyalayamiyorum(windows) usb yok zaten, cd playeri görmüyor. CD yi disari cikariyorum ama CD icerigini gösteremiyorum.

ırmak

Alıntı yapılan: klaus - 25 Mayıs 2010 - 22:17:18
Yaptigim herseyi bildigimden yapmadim:)) 10 GB alan ayirdim ikinici makina icin. su dediginiz isletim sistemini gruba eklemek kulaga hos geliyor. Ama haftaya bu calismayi vermek zorundayim. Windowsumu kurdum calisiyor su an. Ama bana lasim olan netzwerk olayi. Linux imageten buraya bir baglanti kurmak istiyorum aslinda. Ama windowsun Netzwerk olayi maalesef cok ilginc. Bana secure32.dll eksik oldugunu söylüyor. Ama sisteme hic bir sekilde veri kopyalayamiyorum(windows) usb yok zaten, cd playeri görmüyor. CD yi disari cikariyorum ama CD icerigini gösteremiyorum.

Ubuntu için konuşuyorum, kurulum seçeneklerinde disk alanını belirlerken yanyana kurulumu seçerseniz Windows ile Ubuntu'yu değişik aksiyonlara gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Grub menüsüne işletim sistemleriniz eklenir. Ve açılışta istediğiniz sistemi seçebilirsiniz.
Windows için kılımı kıpırdatmazdım ama kullanan bir insan olunca:)
http://www.dll-files.com/secur32.zip?0VJgV0ZGhQ

Burdan buyrun. Ayrıca aklınızda olsun kaybolan/bozulan sistem dosyalarını her zaman Windows Cd'nizden bulma şansınız olacaktır genellikle.
Ağ ile ilgili satır yazamıyorum. Sıfıra yakın bir değerdeyim bu konudaki bilgi düzeyinde.

heartsmagic

Başlığın açılmasına sebep olan sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

klaus

kusura bakmayin bayagi oldu yazmayali. Derslerle bayagi mesguldum de.

Sorun cözüldü:)) Söyleki

Sanal makinanin icinde bir windwos sanal makinasi kurdum. Ama netzbaglantisinda problem vardi. Daha sonra BAska bir image i paralel olarak yeni bir WM calistirdim. Böylesi daha hizli oldu. Allah'tan bir asma olmadi da linux makinasi asiri alan gereksinimi yüzünden basimi agritmadi.

Nette buldugum birkac saldiri türü yapan tool vardi. Linuxtan win95 saldirdim(tabiki göstermelik olaarak.Burada sadece iki sanal makina vardi.) Merak eden arkadaslar gercekten deneyebilir. Anlatilanlardan sonra birebir görmek degisik bir tecrübe oldu. Benim yaptigim saldiri yada canlardigim saldiri Winnuke saldirisiydi(Mavi ekran yani).
Türkiye de ki okullarda da netzwerke ilgisi olan ögrencierin rahatlikla yapabilecegi hatta tecrübe kazanabileckleri bir tecrübe olur diye de bir not düsmekte fayda görüyürum.

(Umuyorum yanlis icerikli bir Yazi göndermiyorumdur. eger öyleyse simdiden özür diliyorum.)

heartsmagic

İçerik doğrudan paylaşılmadığı için sorun olmaz diyelim. Fakat genelde bu tip meselelerle bizlerin pek işi olmuyor. Seninkisine de eğitim amaçlı deneme diyerek konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.