windows 7 hard disk problemi

Başlatan maliacar, 23 Mayıs 2010 - 21:27:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maliacar

arkadaşlar ubuntu(f:) ve windows 7(c:) kurulu bilgisayarımda e: olarak ayırmış olduğum harddisk bölümüne ubuntuda girebiliyorken win7 de giremiyorum.  "e:\ erişilemiyor. Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda" diye bir uyarı veriyor. daha önce böyle bir uyarı ile hiç karşılaşmamıştım. (bir de d: bölümü var ama onda bir problem yok.) problemin de ubuntu kaynaklı olmasından şüpheleniyorum. beni, bu problemin ubuntu kaynaklı olduğuna inandıran sebep ise şu: windowsta deep freeze kurulu olduğu için ubuntuyu kullanarak flash diskten bir klasörü e:'ye kopyalamış olmam. yardımcı olursanız sevinirim.

bytan

E'ye kopyalamayı yapmadan önce görebiliyor muydun? O bölümün dosya sistemi nedir? Fdisk -l faydalı olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maliacar

evet daha öncesinde görebiliyordum. dosya sistemi ntfs
cahilliğimi bağışlayın Fdisk -l komut galiba nasıl kullanacağımı biraz daha açabilir misiniz
teşekkürler

eribol

Deep Freeze sapıtmış olduğundan olabilir. Deep Freeze devre dışı bırakıp yeniden başlatmayı deneyin birde.

bytan

Alıntı yapılan: maliacar - 24 Mayıs 2010 - 10:54:49
evet daha öncesinde görebiliyordum. dosya sistemi ntfs
cahilliğimi bağışlayın Fdisk -l komut galiba nasıl kullanacağımı biraz daha açabilir misiniz
teşekkürler

Uçbirimden:

sudo fdisk -l

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

maliacar

mali@mali-laptop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for mali:

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7bc6d2dc

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        3824    30716248+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            3825       30401   213479752+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            3825       16572   102398278+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           16573       29320   102398278+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda7           29321       30276     7679038+  83  Linux
/dev/sda8           30277       30401     1004031   82  Linux takas / Solaris
mali@mali-laptop:~$

bytan

Dosya sistemiyle ilgili herhangi bir sorun görünmüyor. Ntfs'i görüp görmemesi win tarafından kaynaklanan bir sorun.

PF @ ST

maliacar

peki nasıl çözebilirim acaba yardım ederseniz sevinirim.

garafatma

Sistemde mount işlemi varsa umount kullanılıp tekrar mount edilebilir. Şu an kafam o kadar karışık ki komutları hatırlayamıyorum. arkadaşlardan birisi yardım edecektir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

agritux

Hangi dizini ayırıp tekrar bağlamak istiyoruz? ilk olarak bunu tespit edelim.

Daha sonra hangi dizine bağlı olduğunu görelim

ls /media/

Daha sonra ayıralım

sudo umount sdax

ve tekrar bağlayalım

sudo mount sdax /media/xxx

not: x ve xxx yazılı yerlere kendiniz için uygun terimleri gireceksiniz.

maliacar

Alıntı yapılan: agritux - 01 Haziran 2010 - 23:27:11
Hangi dizini ayırıp tekrar bağlamak istiyoruz? ilk olarak bunu tespit edelim.

Daha sonra hangi dizine bağlı olduğunu görelim

ls /media/

Daha sonra ayıralım

sudo umount sdax

ve tekrar bağlayalım

sudo mount sdax /media/xxx

not: x ve xxx yazılı yerlere kendiniz için uygun terimleri gireceksiniz.

cahilliğimi bağışlayın ama ben kubuntu'da bu sda ifadesine hiç rastlamadım. pardus kullanırken hep görüyordum. kubutu'yu kurarken de görmüştüm ama şuan da göremiyorum. yukarıdaki komutu uygulayınca da çıkmıyor:

mali@mali-laptop:~$ ls /media/
cdrom  cdrom0  disk  disk-1

bir de "media/xxx" buradaki xxx neyi ifade ediyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2010 - 10:16:52

son olarak şunu yaptım:
yine kubuntu ile bellekteki dosyaları iki farklı harici belleğe klasör şeklinde kaydettim. win7'de o klasörleride açamadım. win7'de belleği biçimlendirdim. belleğe girebiliyorum fakat harici belleklerden tekrar buraya iki farklı klasör şeklinde kopyaladığım klasörlere giremiyorum. uyarı yine aynı....

screenshot

Sorun tamamıyle win7 den dolayı kaynaklanıyor.

Olası ihtimaller

1- Deep Freeze kaynaklı olabilir. Kaldırıp sorunun kalkıp kalkmadığına bakabilirsiniz.
2- Bahsettiğiniz sürücünüzde virüs olabilir. Genelde autorun virüsleri bu tip sıkıntılar çıkarıyor. Klasör seçeneklerinden görünüm tabına gelip gizli dosya ve klasörleri gösteri işaretleyip uygula tamama tıklayın. Sonrasında klasör seçeneklerinden görünüm tabına gelin eğer az önceki yaptığınız işlem sonrası gizli dosya ve klasörleri göster işaretli değilse sisteminizde virüs var demektir ve o sürücüye erişmeniz engelleniyordur. Güncel bir virüs programı ile tarayabilirsiniz yada ubuntu ile o bölüme ulaşıp autorun dosyası olup olmadığına bakabilirsiniz.
3- İlgili bölümün  Checkdisk ihtiyacı olabilir. Ubuntu sorun yaratmazken windows bu tip sorunlar yaratabiliyor. Sorunlu bölüm üzerinde sağ tıklayıp özellikler penceresine ulaşın. Araçlar tabında hata denetimi yapın.

Son olarak aşağıdaki komutu terminalde yazıp çıktıyı buraya aktarabilirmisin.

ls /dev/sdax

Not : x yerine hangi sürücünde sorun var ise onu yazman gerekiyor.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"