MontaVista??

Başlatan 1903, 21 Mayıs 2010 - 13:44:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1903

arkadaşlar az önce http://www.chip.com.tr/konu/iste-en-hizli-acilan-sistem-montavista_13985.html linke baktm monta vista diye bişeyden bahsediyo 1 sn de açılıyormuş bilgisayar ama ben pek anlamadm bu bi işletim sistemi mi yoksa program gibi bişey mi açıklayabilecek olan varsa şimdiden teşekkürler..

heartsmagic

Alıntı YapTabii ki bu inanılmaz hızı sağlamak için MontaVista ufak bir hile kullanıyor. Sistem sadece kendi üzerine kurulmuş olduğu özel donanım ile bu şekilde çalışabiliyor. Bu sayede donanım bileşenlerinin sürücülerini ayrı ayrı yüklemek için vakit kaybetmiyor, çünkü zaten bu ürünleri doğal olarak tanıyor. Diğer yandan bu kadar hızlı çalışan bir işletim sistemi isteyen kullanıcıların bu duruma itirazı olacağını sanmıyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

utdmr

Bir işletim sistemi Linux tabanlı, ancak sadece belirli donanımında çalıştığı için kullanılabilir değil gibi.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

1903

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2010 - 13:47:37
Alıntı YapTabii ki bu inanılmaz hızı sağlamak için MontaVista ufak bir hile kullanıyor. Sistem sadece kendi üzerine kurulmuş olduğu özel donanım ile bu şekilde çalışabiliyor. Bu sayede donanım bileşenlerinin sürücülerini ayrı ayrı yüklemek için vakit kaybetmiyor, çünkü zaten bu ürünleri doğal olarak tanıyor. Diğer yandan bu kadar hızlı çalışan bir işletim sistemi isteyen kullanıcıların bu duruma itirazı olacağını sanmıyoruz.

o ufak hile nasıl yapılıyor o konuda bi fikriniz var mı?? ya da nerden indirebilirim??

utdmr

Alıntı yapılan: 1903 - 21 Mayıs 2010 - 13:54:59
Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2010 - 13:47:37

o ufak hile nasıl yapılıyor o konuda bi fikriniz var mı?? ya da nerden indirebilirim??
İlk cümleden sonrasını okuma zahmetine katlanırsanız...
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

1903

nese genede sagolun demek ki donanıma özel işletim sistemi mantıgıyla gitmişler heralde mac gibi yanlış anlamadıysam..

plymouth

MontaVista Embedded Linux kategorisinde değerlendirlmesi gereken bir Linux varyasyonu...
Kullanıdğım telefon Motorola VE66 Luxury içerinde MontaVista yüklü geliyor. Zaten sırf linux olması sebebiyle kızaklı bir telefonu ilk kez aldım.
Doğru 1 saniye de açılıyor. Ama sadece bu telefon için hazırlanmış linux kerneli ile.  2.6. kernel var ama toplam boyutu 1 Mbyte. Yetenekli mi? Evet. Çoklu uygulama çalıştırabiliyor.
En azından ben radyo dinlerken fotoğraf çekebiliyorum ve DLNA ile paylaşabiliyorum. MontaVista için yazılım geliştirebilmeniz için bir geliştirme kiti MontaVistanın sitesinde mevcut.
Ama işletim sistemi free değil... Ancak bu onun Kernell özellikleri değiştirilmiş yeni binary paketlerinin hazırlanmasını ve telefona yüklenmesini engellemiyor. Fakat bu tam anlamıyla bir güncelleme içeriyor denemez zira, kernelin sadece bazı özelliklerini aktive ediyorsunuz. Bash, Swap gibi eklemeler yapılabiliyor. Motorola yayınlarsa yeni sürüm yazılım olacak ama Motorola MontaVistayı bir daha kullanmayacağını  ve artık tamamen Android'e ağırlık vereceğini duyurdu...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it