Ubuntu 10.04 Lucid x64 - Ati raedon hd 4650 (yırtılmalar,pırpırlamalar)

Başlatan risperdal, 20 Mayıs 2010 - 18:21:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

risperdal

Selamlar. Yaklaşık 2 haftadır ubuntu kullanıcısıyım. Karşılaştığım bütün problemleri gerek bu forumda gerek başka sitelerden araştırarak çözdüm.

Yalnız bu yırtılmalar ve pırpırlamalar(açılışta ve bazı programlarda anlık kararma) ile başım bir hayli dertte.

Ubuntu'yu ilk kurduğumda driveri otomatik buldu ve "hardware drivers" bölümünden etkinleştirdim. Daha sonra masaüstü butonuna tıklayınca pencerelerin geç açılma sorununu xorg-xserver kurarak çözdüm. Genelde diğer ati kullanan arkadaşlarda olduğu gibi bende de pencereleri sürüklerken kırılma sorunu oluyor. Özellikle compiz aktifken daha çok göze batıyor. Compiz açık olmadığında da sanki ekranın ortasında görünmeyen bir çizgi varmış da pencereleri oradan hareket ettirirken kırılma oluyor. Şöyle bir örnek vereyim. Bir bardak su düşünün içinde çay kaşığı. Işık kırılması gibi bende de pencere kırılması var.

19 inc monitör kullanıyorum. 1440 x 900 çözünürlük 60 hz refresh rate etkin. (60hz den yukarısı yok. bazı anlatımlarla 75 yapmayı deneyince de ekran abuk subuk şekillere bürünüyor)

Acaba bu yırtılmalara ve kararmalara bir çözüm var mıdır. Driveri yükleme yöntemim doğru mudur? Kendi sitesinden ayrıca driver indirmem gerekli midir?

Ubuntuyu çok beğendim böyle basit bir sorun yüzünden kolayca pes etmeye niyetim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.

glxinfo | grep render
xx ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4600 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

lspci | grep VGA

xx ~ $ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV730 PRO [Radeon HD 4650]

cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
Identifier     "amdcccle Layout"
Screen      0  "amdcccle-Screen[1]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
Load  "glx"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option     "Xinerama" "off"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "0-CRT2"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
Option     "PreferredMode" "1440x900"
Option     "TargetRefresh" "60"
Option     "Position" "0 0"
Option     "Rotate" "normal"
Option     "Disable" "false"
# 1440x900 @ 75.00 Hz (GTF) hsync: 70.50 kHz; pclk: 136.49 MHz
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Default Device"
Driver      "ati"
Option     "MigrationHeuristic" "greedy"
Option     "DRI" "true"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "amdcccle-Device[1]-0"
Driver      "fglrx"
Option     "Monitor-CRT2" "0-CRT2"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth     24
EndSection

Section "Screen"
Identifier "amdcccle-Screen[1]-0"
Device     "amdcccle-Device[1]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
Option     "Composite" "Enable"
Option     "OpenGLOverlay" "1"
EndSection

heartsmagic

Sürücü gayet güzel kurulmuş ve etkin durumda. Ancak bu yırtılmaların sebebini bazen bulamıyoruz. Kaldı ki sende sürücüler de etkin durumda. ATI'nin kendi sitesinden indireceğin sürücüler fayda eder mi bilemiyorum, fakat eğer kuracaksan önce kurulu olanları kaldırmayı unutma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

risperdal

Teşekkür ederim cevapladığınız için.

Bu arada pencere sürüklerken hafif kırılmalar refresh rate 60 hz olmasından dolayı olabilir mi acaba.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2010 - 18:57:10

Birde ubuntunun kendi bulduğu driver ile ATI'nin kendi sitesinden indireceğim driverin farkları nedir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2010 - 22:47:45

Tekrar merhabalar.

Yırtılma ve pırpır sorununu aşağıdaki şekilde çözdüm.

wget https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

sudo chmod +x ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

sudo ./ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/lucid

Yukarıdaki komuttan sonra 4 tane .deb dosyası oluştu. Onları topluca kurmak için aşağıdaki kodu kullandım. Dizinde başka deb dosyaları var ise aşağıdaki komut yerine tek tek elinizle kurun.

sudo dpkg -i *.deb

Ardından "system>hardware drivers" bölümünden fglrx driverini etkisizleştirdim.

ardından bilgisayarı yeniden başlattım ve ekran kararmaları+pencere kırılmaları olmadı. Emin olmak için tekrar yeniden başlattım yine olmadı.

Soru2?
Şu an hiçbir efekt aktif değil.

Efektleri aktifleştirmeyi denediğimde "Masaüstü efektleri aktifleştirilemedi" diye bir hata mesajı alıyorum. Aslında o kadar da efekt meraklısı değilim ama bu işlemler sonucu compizde jöleli pencerelerin kırılıp kırılmayacağını merak ettim. Bu sorunla kaç gündür uğraşıyorum. Compizin durumunu merak etmek benim de hakkım :D

Efektler konusunda önerisi, bilgisi olan arkadaşlar var ise cevaplarlarsa sevinirim.

Teşekkürler.

heartsmagic

Bloodless

Samsung r620 kullanıyorum. ve aynı ekran kartı var makinamda fakat kısıtlı sürücüleri yüklemedim orijinal tanıdığı sürücüler daha başarılı geldi bana.

glxgears

ile 12k skor alıyorum fakat bunda ram'in işlemcinin falanda alakası var.

En çok sevindiğim olay ise compiz açıkken pencereleri büyütüp küçültme esnasındaki 1 snlik gecikmelerdi şu an ki sürücülerde bu sorunu çözmüşler gibi duruyor. Fakat benim tek sorunum aşırı derecede bilgisayarın ısınması. Windows da sıcaklık değerleri CoreTemp ile ölçtüğümde 55'i geçmiyor fakat Ubuntu da 55 derece ile açılıyor bilgisayar sonra 70'leri görüyor işlemciyi tam güç kullandığı vakit.

Konuyla alakasız olacak ama

Sensors

çıktısını da ektradan yazabilir misin?

Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

risperdal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mayıs 2010 - 23:18:58
Şu an:

glxinfo | grep render
ne diyor?

Sanırım başarılı olmamış :(

Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

sensors

No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.

Anlamadığım şey yırtılmalar ve pırpırlamalar gitti :D ama film izlerken yavaşlık var biraz.

heartsmagic

ATI sürücüleri etkin değil ve muhtemelen sistem mesa ile idare ediyor. Demek ki pırpırlamalar falan fglrx'ten kaynaklanıyor. Sen tüm gflrx paketlerini ve kurduğun ATI sürücüsünü kaldırıp indirdiğin sürücüyü tekrar kurmayı dene.

sudocu

x serisinden tut 5xxx serisine kadar tum ati kartlarda ayni durum soz konusu olduguna gore bu adamlar surucu konusunda cok ozenli degiller. oyun ve composite destegi gerektiren dock, compiz tarzi efektlerle isin yoksa acik kaynak surucu gayet iyi is goruyor. fglrx olmadan kart duzgun calismiyorsa compiz'i kapatip video cikisini degistirmekten baska yapilabilecek pek bir sey yok.
her seyin basi sudo!

risperdal

Acaba video çıkışını her programda tek tek ayarlamak yerine tek bir yerden bir kere değiştirme gibi bir şansımız var mıdır?

Bir de video çıkışı olarak ne seçmeliyim.

Teşekkürler.

Yeni bir ekran kartı alana kadar bu şekilde idare edeyim : /

vasily

Merhaba arkadaşlar. Bende bir süredir ubuntu kullanıyorum. Aslında çok memnunum fakat efektlerdeki bu yırtılmalar ve 1080p mkv izlerken verdiği performans beni hep hayalkırıklığına uğratıyor. Eğer ati radeon hd4650 kullanan bir arkadaş varsa ve bu sorunları çözebilmişse, lütfen burada paylaşabilirmi.

Bu arada sisteme bi sorundan dolayı format attım ve yeni kurulum yaptım. Şu anda sadece yeni kernel update ve ubuntu-restricted-extras yüklü.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Mayıs 2010 - 20:47:29

yardım edebilecek kimse yok mu acaba. Ubuntunun önerdiği sürücüyü mü yüklemeliyim yoksa ati nin sitesinde olan sürücüyü mü.

risperdal

ati resmi sürücüsünü kaldırıp fglrx kurdum. Yırtılma ve pırpırlamalara göz yumuyorum. : (

Mkv ler de yavaşlama olmuyor ama arkadaşın da dediği gibi yırtılmalar var hala.

vasily

fglrx dediğiniz ubuntunun kendi önerdiği sürücü oluyor dimi. Birde hangi video oynayıcı ve kodekleri kullanıyorsunuz. Ben sadece ubuntu restricted extras yükledim. Kodek hakkında hiç bilgim yok ubuntuda

risperdal

Evet fglrx Ubuntu'nun önerdiği sürücü.

Video oynatıcı olarak vlc player kullanıyorum.

Codecler de ise sizin gibi restirected extras yükledim aşağıda anlatıldığı gibi.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum#Codecler_ve_Eklentiler

stratovarius

bende ati kullanıyorum hd3470 ekran katı var. Ati başlığı altında belitilen compiz yamasını yaptım. vlc ile yırtılma filan olmadan sorunsuz izliyorum filmleri.

Şayet yapmadıysanız;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16472.0.html

bu başlıktaki depoyu ekleyip.Gelen güncellemeleri yapıp sürücüyü yeniden kurun.  Kesin garanti veremem ama denemenizde fayda var.

risperdal

Alıntı yapılan: stratovarius - 23 Mayıs 2010 - 22:15:24
bende ati kullanıyorum hd3470 ekran katı var. Ati başlığı altında belitilen compiz yamasını yaptım. vlc ile yırtılma filan olmadan sorunsuz izliyorum filmleri.

Şayet yapmadıysanız;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16472.0.html

bu başlıktaki depoyu ekleyip.Gelen güncellemeleri yapıp sürücüyü yeniden kurun.  Kesin garanti veremem ama denemenizde fayda var.

Ben oradakileri yapmıştım ama sorun yine devam ediyordu. Acaba yanlış yapmış olabilir miyim?

Sürücüyü  yeniden kur derken fglrx (ubuntunun önerdiği) i mi kastediyorsunuz.

Önce system>hardware devices den önerilen sürücüyü etkisizleştirip

depoları ekleyip xorg-server ı kurup güncellemeleri yapıp sonra ardından system>hardware devices den önerilen sürücüyü aktif hale mi getirmeliyiz.

Siz bu şekilde mi yapmıştınız?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Mayıs 2010 - 22:38:41

Bir de bir sorum olacak. Sizde de ubuntu açılırken pırpırlama oluyor mu?

stratovarius

evet etkisiz hale getir , sonra depoyu ekle. Depoyu eklediğinde güncelleme yöneticisinde 2 adet ppa adı altında xorg güncellemesi gelicek onları kur. Sonra system>hardware devices den önerilen sürücüyü aktif hale getir.

İşlemler bitince bilgisayarı yeniden başlat.

hayspat

HD4870 ile aynı sorunları bende yaşıyorum. Fglrx tüm sorunlarını yazmaya kalksam kitap yazabilirim

Açılıştaki Ubuntu logosunun çözünürlüğü değişiyor. 26" 1920x1200 defult çözünürlüğü olan bir ekranda 640x480 ile açılması çok çirkin bir görüntü oluşturuyor (BURG yükleyerek düzelttim ancak işletim sistemini seçtikten sonra renk sorunu oluşuyor)
Çoğu oyunda ALT+TAB yapamamamın sebebi fglrx miş
Tepki süresini uzatıyor. Örneğin program geçişleri, küçültme büyültme(Tam tersi olması gerekmez miydi? :) )
Ekranda kırılmalar oluyor, compiz efektlerinde renk bozulmaları ortaya çıkıyor.

Tek ümidim açık kaynak sürücülerin geliştirilmesi, 1 yıl önce acınak haldeydi ama şimdi durum ne bilmiyorum.

thedeli

Konunun üstünden biraz vakit geçmiş ama olsun :) Aynı sorunu bende yaşadım uzun süre. Bir çok şey denedim. Ati hd4850 ekran kartım var. Baktım olmuyor dedim ki hiç bir şey yapmayayım :) Ubuntu lucid ile birlikte gelen açık kaynak sürücüleri hiç bir sorun yaşatmıyor bana. Ne yırtılma var ne de kararma. Fglrx sürücüleri inanılmaz kararsız bence. Oyun denemedim açıkçası. Ama zaten sadece oyun oynamak için kullandığım bir işletim sistemi var bir kenarda :)

risperdal

Arada bakıyorum bu konuya kendi kendime içerleniyorum.

Lanet olsun sana ati.

ufuk_k

Bu konuda biraz kafa karışıklığına sebep olacak bilgiler var. Ben biraz ekleme yapmak ve soru sormak istiyorum. Ubuntu, öntanımlı olarak ATI kartlar için mesa adlı açık kaynak sürücüsünü kuruyor. Bu sürücü 2D uygulamalar için düzgün çalışıyor ve sorun çıkarmıyor, ancak 3D uygulamalar için desteği zayıf ve yetersiz FPS veriyor. Bu yüzden ATI için kapalı kaynak kodlu sürücüleri kuruyoruz ki, bunların da adı fglrx diye geçiyor. Bu sürücüler de çok iyi FPS değerleri veriyor fakat videolarda yırtılmalar ve boot ekranı çözünürlük sorunu gibi sorunlar çıkarıyorlar. Ben de ATI 4670 karta sahibim, bu sorunları çok rahatsız edici olmasa da yaşıyorum. Acaba ATI'nin güncel sürücüleri deneyen arkadaşlar var mı? Varsa sorunlar neler, düzelme ya da iyileşme var mı?
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Bloodless

rifat@rifat-laptop ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 4650
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

rifat@rifat-laptop ~ $ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M96 [Mobility Radeon HD 4650]

Atinin sitesinden 10.06 sürücülerini kurdum. glxgears'da 12k aldığım skor 28k'ya çıktı fakat küpü çevirirken pencereler sallanırken yırtılmalar göze çarpıyor. :( hala bir çözüm yok demi
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı