Mint te yansı seçme(me)?

Başlatan izzetguntalaz, 17 Haziran 2008 - 11:26:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Arkadaşlar mint 5 kullanıyorum. yeniyim. :)
ubuntu da "System>administration>software sources" deki gibi yansı seçme alanı
Mint te yokmu? Var da ben mi gözden kaçırıyorum.

Contempt

selam bugün bende mint kurdum gayette hos bir yapıya sahip açıkcası beğendim. Ama ekran kartı driverimi bir türlü kuramadım sanırım depolarım ayarsız oldugu için. Envy ile kurmaya çalıştım oda hata vermedi ama ölece o bana ben ona bakakaldık uzun süre driver kurmak istediğimde

W: http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/l/linux-restricted-modules-2.6.24/xorg-driver-fglrx_7.1.0-8-3+2.6.24.13-18.41_i386.deb adresinden indirme başarısız
  404 Not Found

bu hatayı almaktayım acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
Herşeye Rağmen...

atomkarinca

Hata verdiği dosyayı bu adresten kurarak tekrar deneyebilirsiniz.

erginemr

@izzetguntalaz,

Şu başlıktan hareketle: http://www.linuxmint.com/forum/viewtopic.php?f=47&t=13037

Synaptic'ten ya da "apt-get" ile "software-properties-gtk"yı kurarsanız, menüye "Software Sources / Yazılım Kaynakları" aracı geliyor. Bildiğiniz gibi buradan istediğiniz yansıyı seçebilirsiniz, ya da en hızlı yansıyı test ederek bulabilirsiniz.

Ancak oradaki arkadaşlar uyarmış, bu Ubuntu aracı, Mint'in depo ayarlarını bozabilir diye. Onun için önceden bir yedek bulundurmakta fayda var:
sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.mint

Linux Mint Live CD'de ufak bir deneme yaptım, sorun yok gibi görünüyor; sadece Ubuntu yansıları değişiyor, Mint depo ayarlarına dokunmuyor.

izzetguntalaz

Contempt

Alıntı yapılan: erginemr - 18 Temmuz 2008 - 10:04:04
@izzetguntalaz,

Şu başlıktan hareketle: http://www.linuxmint.com/forum/viewtopic.php?f=47&t=13037

Synaptic'ten ya da "apt-get" ile "software-properties-gtk"yı kurarsanız, menüye "Software Sources / Yazılım Kaynakları" aracı geliyor. Bildiğiniz gibi buradan istediğiniz yansıyı seçebilirsiniz, ya da en hızlı yansıyı test ederek bulabilirsiniz.

Ancak oradaki arkadaşlar uyarmış, bu Ubuntu aracı, Mint'in depo ayarlarını bozabilir diye. Onun için önceden bir yedek bulundurmakta fayda var:
sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.mint

Linux Mint Live CD'de ufak bir deneme yaptım, sorun yok gibi görünüyor; sadece Ubuntu yansıları değişiyor, Mint depo ayarlarına dokunmuyor.
Ubuntuda buna alışık oldugumuz için mintte  olmamasından dolayı zor geldi depo ayarlarını yapmak ama şimdi  daha kolay olucak teşekkürler...
Herşeye Rağmen...

terrarin

ben de mint kullanıyorum.dediklerinizi yaptım.evet "yazılım kaynakları" da eklendi.ve fakat sıra "yazılım kaynakları"na basıp çalıştırmaya geldi mi açılıyormuş gibi yapıp açılmıyor.saat görünüyor ancak o kadar.sonra saat kayboluyor.her şey eskisi gibi.masaüstü görünüyor sadece.belki faydası olur Linux Mint 6 Felicia kullanıyorum.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.bu sorunumu halledersem Wine kurup IE kurabilecem(sevdiğimden değil;zorunluluktan :))
Öğreniyorum..

heartsmagic

Mint üzerinde yazılım kaynaklarını ayarlamaya yarayan programın ismi neyse terminalden çalıştırıp hata olarak ne döndürüyor diye bakılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

terrarin

dediğinizden çok * bir şey anlaymadım açıkçası.biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?mintte yazılım kaynaklarını ayarlamaya yaryan başka program varmıdır varsa adı nedir ben de bilmiyorum(nereden bakılabilir? birisi söylerse terminalde çalıştırıp ne döndürdüğünü söyleyebilirim).ben böyle bir program yok zannedip ubuntudaki "software sources"i bu yüzden ekledik sanıyordum :)
Öğreniyorum..

heartsmagic

Başlığa hızlıca bakmanın sonuçları bunlar :)
Ubuntu tarafındaki programı kurduysan:

sudo software-properties-gtk

ile çalıştırmayı dene. Böylece hatayı görmüş oluruz.

terrarin

çıkan sonuç şu:

/usr/lib/python2.5/site-packages/apt/__init__.py:18: FutureWarning: apt API not stable yet
  warnings.warn("apt API not stable yet", FutureWarning)
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/software-properties-gtk", line 101, in <module>
    app = SoftwarePropertiesGtk(datadir=data_dir, options=options, file=file)
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/softwareproperties/gtk/SoftwarePropertiesGtk.py", line 75, in __init__
    SoftwareProperties.__init__(self, options=options, datadir=datadir)
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 78, in __init__
    self.reload_sourceslist()
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 516, in reload_sourceslist
    self.distro.get_sources(self.sourceslist)   
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/aptsources/distro.py", line 85, in get_sources
    "Error: could not find a distribution template")
aptsources.distro.NoDistroTemplateException
Öğreniyorum..

heartsmagic

terrarin

çözümü olmamasına bozuldum  :( Yine de ilgilenip bilgilendirdiğin için çok sağol.En azından bilgi edinip merakımı giderdim.
Öğreniyorum..

heartsmagic

Çözüm yok demişim ben ancak şu an Jaunty veya Intrepid üzerinde bu sorun yoksa mesele halledilmiş demektir. Mint tarafındaki bazı paketlerde sıkıntı olabilir.