VLC ve SMplayer'da uzaktan kumanda

Başlatan badhero, 18 Mayıs 2010 - 22:20:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badhero

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi VLC ve SMplayer'da uzaktan kumandayı kullanamıyorum. Totem'de ise sorunsuz. Kullanabilen arkadaşların iletilerini bekliyorum. :)

xwes

VLCyi bilmem ama ben smplayer ile kullaniyorum. SMplayerın ayarlarından kısayol tuşlarınızı ayarlamanız yeterli olacaktır.

badhero

Play-Pause'a geldiğimde kumandadaki Play tuşuna basıyorum ama tepki vermiyor. Başka şeylere bastığımda uyguluyor ama o tuşu uygulamıyor.

xwes

He he, bende de öyle. Kafana göre başka tuşlara istediğin fonksiyonları atamalısın. Bazı tuşlar bende de tanınmıyor. Ama istediğim tuşa istediğim fonksiyonu atayarak istediğimi elde ediyorum.

badhero

Totem gibi bi oynatıcı da bile çalışıyor. Totem'in de hakkını yememek lazım aslında; az önce indirdiğim bi filmde VLC ve SMplayer'da altyazılar kötü görünüyordu ama Totem'deki kocaman kaba yazıların çözünürlükleri iyidi. Umarım yakın zamanda kumanda olayını giderir SMplayer geliştiricileri. Kumanda VLC'de de kullanılabilse "tadından yenmicek".

xwes

SMplayer'da alt yazıyı istediğiniz kılığa sokabiliyorsunuz. (video çıkışını "gl" yaparsanız alt yazı kalitesi iyice coşar) :)

badhero

"xv," yazıyor video çıkışında. Aslında SMplayer'da altyazılar çok iyi, zaten tercih etmemin sebebi de bu ama sadece o filme özgü böyle bir şey vardı.

xwes

Alıntı yapılan: bethiro - 19 Mayıs 2010 - 01:06:15
"xv," yazıyor video çıkışında. Aslında SMplayer'da altyazılar çok iyi, zaten tercih etmemin sebebi de bu ama sadece o filme özgü böyle bir şey vardı.
Işte o xv yazan yeri gl olarak değiştirisen alt yazı çözünürlüğü çok daha iyi kaliteye geliyor.

badhero

xwes

Hımm, orada gl (fast) gl2 gibi seçenekler de var. Onları da deneyebilirsin. Aynı zamanda ses çıkışını da değiştirmeyi deneyebilirsin. Bende ve denediğim farklı bilgisayarlarda olmadı hiç.

heartsmagic

Ben konu başlığına döneyim. VLC için kızılötesi yoluyla uzaktan kumanda yapılandırması biraz meşakkatli gibi. Şurada bir belgelendirme var:
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/VLC/LIRC

Buradan gördüğüm şu ki, Araçlar-Tercihler altından sol alt bölümden Tümü dedikten sonra Arayüz->Kontrol Arayüzleri->Kızılötesi yolunu takip edip, sağ alt taraftan Kaydet diyorsun. Bunun üzerine sanırım boş bir ~/.lircrc dosyası oluşuyor. Ev dizinin altında gizli bir dosya bu. Bunu yukarıdaki belgelendirmede yer alan örneklere bakarak yapılandırabilirsin.

Şu başlıktan [1] da anladığım kadarıyla VLC'yi bu yapılandırmadan sonra aşağıdaki şekilde başlatman gerekiyor:
vlc -I lirc

[1] http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=459465
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

badhero

Çok teşekkürler heartsmagic. Vaktim olduğunda denicem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2010 - 00:43:38

Konunun bayağı bir dışına taştık xwes ama az önce forumda rastladım gl olayına;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18210