Freeciv'e Müzik Ekleme

Başlatan XRumer, 21 Aralık 2009 - 12:30:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Merhaba az önce bilgisayarıma Freeciv oyununu kurdum, ses yoktu Synaptic'ten ses pakedini kurdum ve ses efektlerine sahibim fakat oyunda hiç müzik yok. http://download.gna.org/freeciv/contrib/audio/music/
adresinden müzikler indirilebiliyor ama bu müzikleri hangi klasöre atacağım bilen var mı?

Sherlock Holmes

/usr/share/games/freeciv/......
konumuna göz atınız.
Ses efektleri varda Müzik yok anladığım kadarıyla.
Uçbirimden çalıştırıpta kontrol edebilirsiniz,
hangi konumlardan neler kullanıldığına dair.

XRumer

Uçbirimden denedim ama hiçbir şey göstermiyor. Dediğiniz klasörde de sizin de belirttiğiniz gibi müziklerle ilgili bir klasör yok sadece ses efektleri ile ilgili klasör var.

Sherlock Holmes

Uçbirimden;
civclient
komutu ile çalışmakta.
Kendim çalıştırdığımda şöyle bir uyarı ile karşılaştım;
Cannot find sound spec-file "stdsounds".
Fakat
sudo aptitude install freeciv-client-xaw3d freeciv-sound-standard xaw3dg
komutu sonrası düzeldi.  ;)

XRumer

ben de civclient komutu ile çalıştırdım ama sizdeki gibi bir hata mesajı ile karşılaşmadım, oyun çalışırken terminalden hiç ses çıkmıyor.

Sherlock Holmes

civ
yada
civclient-gtk
olarak denermisiniz birde.!

Oynama esnasında olmasada,
çalıştırırken belli çıktıları belirtmesi gerekir.  :-\

XRumer

denedim ama hiçbir şey belirtmiyor
komutu giriyorum ve çalıştırıyor sadece.

Sherlock Holmes

FreeCiv'i depodan'mı kurdunuz.?
civclient -S mysounds
Komutu bir çıktı veriyormu.?

XRumer

artık mandriva kullanıyorum, bu nedenle deneme imkanım yok. bir başka arkadaşın deneme imkanı varsa, kendisine minnettar kalırız.

Sherlock Holmes

Bu sorunu Mandriva üzerinde yaşamadığınızı umut ediyorum.    :D

XRumer

Mandriva'da ses efektleri otomatik kuruluyor, oyunla beraber. Fakat onda da müzikler kurulu gelmiyor ve nasıl ekleneceğini bilmiyorum.

Sherlock Holmes

sudo aptitude install freeciv-client-xaw3d freeciv-sound-standard xaw3dg
komutun bir faydası oluyormu.?

XRumer

Bu paketlerin hepsi zaten kuruluymuş.

Sherlock Holmes

Yerel ayarlar altında Ses seçeneği mevcut.
Ses eklentisi olarak iki seçenek beliriyor,
Kendim her ikisinden'de ses alabiliyorum.
Seçenekler: Sdl, Fss birde none var.  :)
Siz hangisini kullanarak denediniz.?

XRumer

Her ikisini de denedim. Şu an sorunum ses efektlerini duyamamak değil, depodan Freeciv-sound-standart paketini kurdum ve efektleri duyabiliyorum, her ikisininde de. Sorun bu konunun başında verdiğim linkteki müzikleri nereye kaydedeceğim ve nasıl çalıştıracağım.

XRumer

Müzikleri nereye kaydedeceğimi ve ayar dosyasının nerede olduğunu buldum. Aşağıdaki linkte anlatılmış:

http://forum.freeciv.org/viewtopic.php?t=5805&highlight=music

Buradaki anlatıma göre bütün şarkıları ogg biçimde indirdim. root hakları ile nautilusu açıp /usr/share/games/freeciv/stdsounds dizinine kopyaladım bu şarkıları. daha sonra /usr/share/games/freeciv dizinindeki stdsounds.soundspec dosyasının en altındaki music_start = " " satırını şu şekilde değiştirdim:

music_start = "stdsounds/CullamBruce-Lockhart--Dawning_Fanfare.ogg"
music_peace_Ancient_0 = "stdsounds/AndrewBeck-Ancient.ogg"
music_peace_Ancient_1 = "stdsounds/AndrewBeck-Strings.ogg"
music_peace_Ancient_2 = "stdsounds/AndrewBeck-WarTheme.ogg"
music_war_Ancient_0 = "stdsounds/Flash_Gordon_-_A_Space_Odyssey_-_The_City_Escape.ogg"
music_peace_Industrial_0 = "stdsounds/RadekSedivy-FreeCiv-Industrial-Demo2.ogg"
music_war_Industrial_0 = "stdsounds/Trap_-_A_Space_Odyssey_-_Battle_For_The_Planet_Part_1.ogg"
music_peace_Modern_0 = "stdsounds/RadekSedivy-FreeCiv-Modern-Demo1.ogg"
music_peace_Modern_1 = "stdsounds/RadekSedivy-FreeCiv-Modern2-Demo1.ogg"
music_peace_Modern_2 = "stdsounds/RadekSedivy-FreeCiv-Orchestral-Demo.ogg"
music_war_Modern_0 = "stdsounds/Trap_-_A_Space_Odyssey_-_Battle_For_Planet_Part_2.ogg"
music_peace_PostModern_0 = "stdsounds/RadekSedivy-FreeCiv-PostModern3-Demo1.ogg"
music_war_PostModern_0 = "stdsounds/War_-_A_Space_Odyssey_-_First_Steps_Into_Cosmos.ogg"

ve kaydettim, daha sonra oyuna girdim. oyun ilk başladığında ayarları yaptığımız ve ülke seçtiğimiz ekrandaki müzik çalıyor, ama oyunu başlattığımda hiçbir müzik çalmıyor. verdiğim link de ingilizce olduğu için hiçbir şey anlamıyorum. acaba yardımcı olabilir misiniz?