[Çözüldü] Ekran çözünürlük ayarı problemi

Başlatan sawash35, 18 Mayıs 2010 - 15:43:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sawash35

Merhaba ubuntu 9,10 sürümünü silbaştan kurdum.  Ekrankartı(fx 5200) sorunsuz tanıttım  çözünürlük için forumdaki bi  konuda  aynı ekran kartı kullanan bir kullanıcının paylastıgı xorg dosyasının kendi xorg dosyama  aktarmayı denedim ve çözünürlük ayarım 1024*768 yapmayı basardım.
Fakat makinayı  kapatıp actım  çözünürlük 1152*864 (ekranın ortasında ve eğimli) olarak acıldı tekrar nvidia xserverden çözünürlük ayarı degiştirmeye kalktıgımda save to x configariton tıkladıgımda su hatayı aldım  Unable to create new X config backup file '/etc/X11/xorg.conf.backup'.   Her acılıs kapanısta bununla ugrasmak istemiyorum.Birde neden kurulum baslangıcında driver sorunsuz kuruldugu halde çözünürlük ve xorg dosyasıyla ilgili problem oluyor bunun basit bir yontemi yokmu her kurulumda xorg dosyasımı aramam gerekiyor ekran kartına gore ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2010 - 15:52:30

nvdia settingsi ucbirimden sudo ile actım save to x configure tıkladıgımda o hatayı almadım pc acıp kapatıcagam sorun  giderilmişltir insallah

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2010 - 16:02:46

Şusan için sorun yok gibi ama cevreme hep bu işletim sisteminin nekadar guzel oldugunu stabil oldugunu windowsa gore daha performanslı oldugunu soluyorum  mesela kuzenime kurdum  diğer makinalarda kurulum yaparken aynı sorunlarla bogusmak istemiyorum bunun basit ve sorunsuz bir yolu yokmu umarım nedemek istediğimi  anlatabilmişimdir.

bytan

Sürücüyü kurduktan sonra xorg'u düzenlemen gerekiyorsa yaparsın. Bu işlemleri kolaylaştırmak için kullanmış olduğu nvidia uygulaması gibi uygulamalar az da olsa var. Ancak herşeyi bu tür uygulamalarla yapma olanağı yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST