[Nasıl] Numlock sorununa çözüm

Başlatan Ozmo, 16 Mayıs 2010 - 15:44:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

Unbuntu genellikle notebook netbook kullanıcıları tarafından kullanılıyor bazen numlock başlangıçta açık oluyor bu durum kullanıcıların sinirlerini bozuyor işte çözümü...

sudo apt-get install numlockx

sudo gedit /etc/gdm/Init/Default

içinden en alt satıra exit 0 üstüne

if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
/usr/bin/numlockx on
fi

bu kod blogunu yazıyoruz bu kod açılışta numlock tuşunu aktifeder

/usr/bin/numlockx off
fi

bu kod blogu numlock tuşunu deaktifeder

bu gnome için geçerli...

kde için

sudo kate /etc/kde4/kdm/Xsetup

sudo kate /etc/kde3/kdm/Xsetup

aynı kod blogları geçerli

Oturum katıp açmayı unutmayın...

plymouth

Alıntı yapılan: Ozmo - 16 Mayıs 2010 - 15:44:59

sudo gedit /etc/gdm/Init/Default

içinden en alt satıra exit 0 üstüne

/usr/bin/numlockx on
fi

bu kod blogunu yazıyoruz bu kod açılışta numlock tuşunu aktifeder

/usr/bin/numlockx off
fi

bu kod blogu numlock tuşunu deaktifeder

bu gnome için geçerli...

Oturum katıp açmayı unutmayın...

Bu editleme kısmı ile ilgili olarak program kurulunca kendini otomatik olarak başlangıçta çalışacak şekilde yapılandırmıyor mu?
Acaba bir servis olarak çalışması için yazılmamış mı program...
10.04 ile mi ilgili yoksa?

This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Ozmo

1. hayır
2. hayır
3. tüm linux dağıtımları için geceli

bytan

Programı başlangıca attığınız zaman giriş yöneticisinden sonra çalışmaya başlıyor. Ancak gdm şifre giriş ekranında da işlerlik kazanabilmesi için gdm yapılandırma dosyasının içine bir kaç satır ekleniyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

plymouth

Alıntı yapılan: bytan - 16 Mayıs 2010 - 23:04:36
Programı başlangıca attığınız zaman giriş yöneticisinden sonra çalışmaya başlıyor. Ancak gdm şifre giriş ekranında da işlerlik kazanabilmesi için gdm yapılandırma dosyasının içine bir kaç satır ekleniyor.
Tamamdır...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

sem

Ozmo'nun dediklerini yapıyoruz, sonra her açılışta otomatik olarak aktif olması için yine de ek birşeyler mi gerekiyor?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Ozmo

Alıntı yapılan: sem0900 - 17 Mayıs 2010 - 11:50:07
Ozmo'nun dediklerini yapıyoruz, sonra her açılışta otomatik olarak aktif olması için yine de ek birşeyler mi gerekiyor?
hayır ek bişiye gerek yok gnome ise cat /etc/gdm/Init/Default içerine baka bilirmiyim ?

sem

Ozmo, ben de herhangi bir problem yok. Kız arkadaşıma yüklemiştim, açılışta numpad inaktif durumda oluyor (masa üstü bilgisayar). Sizin gösterdiğiniz yol ile aktif hale getirdikten sonra her açılışta aktif olacak yani anladım. Ama açılış üzerine konuşulmuş, o nedenle çelişkide kaldım... Sizin dediklerinizi yaptıktan sonra her seferde açılıyor diyorsanız sorun yok o zaman... Öbür türlü de sorun yok da=) Böyke daha iyi ama...  Teşekkürler paylaşım için bu arada...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Ozmo

sem

Ozmo, dediğim gibi ben de sıkıntı olmadığı için denemedim, kız arkadaşıma denetirim. Sonra geri dönüş yaparım ya da üye olup o da yapabilir artık Ubuntu kullanıyor =)... Şu anda deneme şansımız yok çünkü evde değil... Dediğim  gibi denedikten hemen sonra sonucu bildiririm...
Burası dünya?