Dizüstü bilgisayara Ubuntu kuramadım?

Başlatan aslan24, 17 Haziran 2008 - 00:04:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslan24

Packard Bell marka dizüssü  bilgisayarıma Ubuntu kurmak istıyorum ama bir türlü beceremedim. Çünkü ilk aşamayı geçemedim. Işık bır iki kere gidip geliyor sonrasında donup kalıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aslan24

Açılış sırasında turuncu şerit var ya işte onu diyorum .anlatamadığım için özür dilerim.

heartsmagic

Özre gerek yok. Nerede takıldığını bulmamız lazım. Açılış ekranında alttaki seçeneklerden kernel satırına girip quiet seçeneğini silersen nerede takıldığını öğrenmiş oluruz. Bir de kernel parametrelerine noacpi, nolapic gibi seçenekler eklemeyi deneyebilirsin.

aslan24

okul tatil oldu şimdi uğraşabilirim .ustam ben acemiyim yukarıda yazdıklarından birşey anlamdım.daha açık anlatabilir misin .okul açıldığımda arkadaşlarıma windowstan başka işletim sistemleri olduğunu göstermek istiyorum.ubuntunun wistaya 100 yüz çekeceğini göstermek istiyorum. masaüstünde kurulu .kardeşimin hp marka dizüssüne kurdum fakat benimkine kuramadım.dil seçeneğini tr seçiyorum  daha sonta intsal ı tıklıyorum ondan sonra takılıp kalıyor.pardus ta denedim onuda kuramadım.acil yardım istiyorum.cevaplarınız için teşekkürler.bu sene tatilde lınuxu iyice öğreneceğim tavsiyeleriniz nedir ?nereden başlamalıyım .

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: aslan24 - 30 Haziran 2008 - 17:49:50
Ubuntu' nun Wista' ya 100 yüz çekeceğini göstermek istiyorum.

Afedersiniz ama bişey hatırlatayım. Burada bir yüz fazla galiba.

Mesajınızın daha anlaşılır olması için Türkçe deki paragraf düzenine uygun mesajlar yazılırsa iyi olur diye düşünüyorum.
Bu arada nokta, iki nokta, soru işaretinden sonra bir boşluk bırakılır ve büyük harfle başlanır. Özel adlardan sonra gelen ekler " ' " ile ayrılır.

aslan24

Uyarılarınız için teşekkür ederim. Biraz önce acil işim olduğu için dikkat edemedim. Bundan sonra daha dikkatli olcağım fakat sorunuma cevap vermemişsin. Cevabını biliyorsan yardım eder misin?  Teşekkür ederim.

izzetguntalaz

İlk olarak cd yi nasıl yazdınız ? İndirdiğiniz iso ya md5sum doğrulaması yaptınız mı?

aslan24

Masaüstü bilgisayarıma  indirdiğim cd ile kurdum ,sorun yoktur.Sata disk ile ilgili bir sorun olabilir mi.

izzetguntalaz

Bios tan AHCI modu kapatıp SATA modu IDE mod a değiştirirsen bir faydası olabilir.

Ama bir önceki mesajımda bahsettiğim gibi önce iso nun doğruluğu kanıtlanmalı, iyi bir cd ye yavaş yazılmalı.

heartsmagic

Açılıştaki menüde F4 ya da F'lilerden bir tanesi ile kernel satırına parametre ekleyebilirsin. Ekleyebileceklerinden bazılarını ben bir önceki mesajımda yazdım.

aslan24

Üstat kusura bakma;Ubuntu'yu kurdum  fakat cd yi çıkarıp sabit diskten açıncabilgisayarım açılmadı.şimdi ne yapmam gerekiyor? Cevaplar için teşekkürler.Hakkınızı helal edin.

heartsmagic

Önce nasıl kurduğunu söyle ki çözüme oradan ulaşmaya çalışalım. Eğer benim verdiğim parametrelerle ise aynı parametreleri Grub menüsündeki Ubuntu kernel isminin üzerine geldikten sone e tuşuna basarak da ekleyebilirsin.

Problemin ne olduğunu anlamamız için de açılmadığı an nerede kaldığı ve ne hata döndürdüğünü söylersen güzel olur.

XemreG

Açılırken grup menu mu açılmıyor yoksa onu geçiyor loading  ekranında mı takılıyor?
Yoksa onuda mı geçiyor? Bunların hepsini ayrıntısıyla anlatırsan arkadaşlarım yardımcı olabilir. Açılmıyor diye bir problem bir çok sebepten olabilir.   

Sypro

Benim anladığım şu: CD'yi takıyorsunuz, boot ediyor, dil seçimini yapıyorsunuz ve ilk seçeneği seçiyorsunuz.. Sonra da çakılıyor.

Seçeneği seçmeden önce (try ubuntu bla bla) quiet 'i silerseniz çakılmanın olduğu yeri tespit edebiliriz.

@XemreG,
Soru anlamındaki "mi" ayrı yazılır. Dikkat ederseniz seviniriz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

hobapli

aynı sorunu bende yaşıyorum dostum bu buyuk bir problem henüz çözemedim...

aslan24

8.10 da da kurulmuyor.Umudumu kestim lanet işletim sistemine mecburen devam edeceğiz.

heartsmagic

Ben başlığın mazisinde bir soru sormuşum ve cevap alamamışım @aslan24, bu durumda yardım etmek güçleşiyor.

dolunayy

arkadaşlar bendede aynısorun var dediginizgibi  quiet  i silerek cd den kurulum yaparken (loading hardware dirivers ) de takılıyor daha önce VMware diye bi programla hatasız kurdu bu programı bılıyorsanız neyse şimdi neyapmam lazım bunu nasıl atlarız birde bu ekran kartımıdır

heartsmagic

Alıntı yapılan: dolunayy - 26 Kasım 2008 - 05:37:54
arkadaşlar bendede aynısorun var dediginizgibi  quiet  i silerek cd den kurulum yaparken (loading hardware dirivers ) de takılıyor daha önce VMware diye bi programla hatasız kurdu bu programı bılıyorsanız neyse şimdi neyapmam lazım bunu nasıl atlarız birde bu ekran kartımıdır

http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5020.0.html başlığında sorununu dile getirmişsin, oradan devam edelim ki başlıklar karışmasın.

aslan24

bilgisayarın modeli : packard bell EasNote MH35
Pardus 'uda kuramadım,kısacası melun işletim sisteminden başkası çalışmıyor.bunun olduğunu bilsem almazdım. kendi çapında amatör kullanıcıyım .Yardım lütfen,param olsa bunu atacağım yenisini alacağım ama öğretmen maaşıyla bunu yapma lüksüm yok.İlginiz için teşekkürler.İnternettende aradım ama bir çare bulamadım.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1912.msg48867.html#msg48867

Cevaplar karışmış durumda. Önce kuramadım demişsin, sonra biz bir şeyler söylemişiz. Sen anlamadım demişsin, fakat sonra kurdum demişsin, sonra ben nasıl kurdun demişim, sonra cevap alamamışım.

Şu an Ubuntu'yu kurabiliyor musun?

aslan24

Hayır kurulmuyor. Linux tabanlı işletim sistemlerinin hiçbiri kurulmuyor. Sadace  xp ve vista kuruluyor .  ??? :'(

heartsmagic

Bir daha baktım başlığa masaüstü bilgisayara kurdum demişsin, benim hatam.

Peki, noacpi, nolapic, acpi=off gibi parametrelerle kurmayı denedin mi?
Alternate ISO ile deneme yaptın mı?

aslan24

Üstadım denedim olmadı kuruluş ekranında olmadı.Dizüstünde linuxu kullanıyacağıma üzülüyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.