OLPC'den Filistin'e Yardım

Başlatan fortran, 15 Mayıs 2010 - 18:44:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Dünyadaki bütün çocukların eğitimine katkı sağlamak amaçlı başlatılan proje, Her Çocuğa Bir Laptop (OLPC), Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ile yeni bir ortaklık imzaladığını duyurdu.

Anlaşmaya göre, iki organizasyonun hedefi, Doğu Afrika Topluluğu ülkelerindeki, ilkokul seviyesinden üniversiteye, tüm öğrencileri 2015 yılına kadar dizüstü bilgisayarlar sağlamak ve dizüstü bilgisayarlara bağlantı ve bağlanırlığı ilerletmek. OLPC Başkan yardımcısı Matt KELLER, "OLPC'nin Doğu Afrika ile ortaklığı, her çocuğun, birbirlerine, bilgi dünyasına ve dünya standartlarında bir eğitime bağlandığı bir dünyaya doğru atılan önemli bir adımı temsil ediyor." dedi.

OLPC Projesi, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) ile otak bir çalışma yürütüyor. Bu iki umut, 2012 yılına kadar yarım milyon Filistinli mülteci çocuğa yeni bir öğrenme fırsatı getiriyor. Yeni ortaklık görüşmesinde, UNRWA Kurul Üyesi ve Başkanı Filippo GRANDI "Bizim OLPC ile ortaklığımız işlerimizi geliştirmek için bize yardım edecek çok önemli bir potansiyel" diyerek ekledi, " UNRWA için öncelik Filistin'in gelecek nesilleri için, ortaklığı somutlaştırmak, yeni teknoloji ve yeni eğitimsel girişimler, ümit ve barış getirmek olmalıdır."

BBC'ye göre, 2015'e kadar, Doğu Afrika'ya yaklaşık 30 milyon ve Orta Doğu'ya da 500.000 tane dizüstü bilgisayarın teslim edilmiş olması bekleniyor.

OLPC Projesi, çocuklara kendi eğitimleri için, dünyadaki orana karşı az maliyetli dizüstü bilgisayar sağlama görevini üstlenmiş kâr amacı gütmeyen bir organizasyon.

Kaynak: The H Open

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yiğit Ateş

Ah Filistin ah söylenecek çok şey var ama neyse...