[Nasıl] Lamp Server'da php hata mesajlarını görüntülemek

Başlatan canosayan, 15 Mayıs 2010 - 16:09:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Eğer php ile lamp server üzerinde bir şeyleri geliştiriyorsanız şüphesiz hata mesajları çok faydalı oluyordur.

Fakat Ubuntu 10.04 ile bu hata mesajları varsayılan olarak kapalı gelmeye başladı.(En azından benimki öyle).
Tabi kapalı gelmesi açılamayacağı anlamına gelmez. php.ini dosyasında bir kaç ufak değişiklikle bu durumu değiştirebiliriz.

İlk önce herhangi bir durumda geri dönebilmek için bir yedek dosyası oluşturalım.
sudo cp /etc/php5/apache2/php.ini /etc/php5/apache2/php.ini.yedek

Bu yedek dosyamızı oluşturduktan sonra dosyamızı açarak değişiklik yapabiliriz. Dosyayı düzenlemek için şu komutu giriyoruz.
sudo gedit '/etc/php5/apache2/php.ini'

Dosyayı açtıktan sonra display_errors = off değerini buluyoruz. Bu noktada arama yapmak faydalı olabilir. Bu satırı display_errors = on olarak değiştiriyoruz.
Hatta bu mesajların önemli yerlerinin vurgulanmasını isteyebiliriz. Bunun içinde yine aynı dosyada html_errors = off satırını bularak html_errors = on durumuna getiriyoruz.

Bu noktadan sonra apache her hatayı getirecek. Fakat işler burada biraz sıkıcılaşıyor. Notice uyarıları alıp sıkılabiliyorsunuz. Bu yüzden notice uyarılarını kapatmak için error_reporting =  E_ALL & ~E_DEPRECATED satırını da error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE olarak değiştiriyoruz.

Bütün bu işlemlerden sonra dosyamızı kaydedip çıkıyoruz. Fakat hemen denerseniz hayal kırıklığı olabilir.

Bu yüzden apache sunucusu tekrar başlasın diye şu komutu veriyoruz.
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Eğer bir hata yapmadıysak artık apache hataları gösterecek.

Tbi bu işlemleri geride almak isteyebilirsiniz. Bu durumda şu iki komut ile yedeklediğimiz yara dönüp apache yi tekrar başlatıyoruz.
sudo cp /etc/php5/apache2/php.ini.yedek /etc/php5/apache2/php.ini
sudo /etc/init.d/apache2 restart
Chmod bizim işimiz.

Felâsife

Teşekkürler canosayan
Bu olay FAMP'ta yani BSD de çok işime yarayacak, sadece php.ini 'nin yolu ve restartı değişik o kadar.
Geri kalan aynı  :D

# kwrite /usr/local/etc/php.ini

# /usr/local/etc/rc.d/apache22 restart
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ct

Bende neden gözükmüyor diye düşünüyordum. php.ini aklıma gelmemişti. Teşekkürler :)

s7e7v7e7n

verdiginiz komut satırında boş sayfa ile karşılaştım

ben XAMPP kurulumu yapmıştım.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

heartsmagic

@s7e7v7e7n, XAMPP kurulumu yaptıysan lütfen onun üzerine git. Başlıkta Lamp Server yazıyor. php.ini dosyan neredeyse onu bul lütfen önce.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 23 Ekim 2011 - 17:25:12
verdiginiz komut satırında boş sayfa ile karşılaştım

ben XAMPP kurulumu yapmıştım.

kendi sürümünüz üzerine gidin.
loacate php.ini demek işinizi görebilir.
Chmod bizim işimiz.

CeRNoBiL

sudo gedit /opt/lampp/etc/php.ini
komutu ile açabilirsiniz. xampp bende kullanıyorum, diğer tüm php.ini işlemlerinide /opt/lampp/etc/php.ini bu dizine bakarak yapabilirsiniz.