Çeviremediğimiz gıcık şeyler

Başlatan maydin95, 15 Mayıs 2010 - 14:48:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Nisan 2012 - 21:00:39
Değil :) Tamam, seçkeler üzerinde arama yapıyor ama o seçkeye ait vazifeyi de yerine getiriyor. Örneğin Firefox'ta geçmişi açmak, Blender'da bir görevi yerine getirmek (gölge katmak mesela), Nautilus üzerinde yeni dizin açmak vs. Kısacası o seçkelerde yapılabilecek her şeyi yapıyor kendisi.

"Uygulama Seçkesi" fena değil. Aslında tam olarak bu görevi. Hangi uygulama kullanılıyorsa ön planda 'Alt' tuşuna basıldığında o uygulamanın seçkesi oluyor..

heartsmagic

Ama biz onu "Dash" için kullandık :) Cuk da oturdu, çünkü onun vazifesi tam olarak o. Uyglamaların her türlüsü oradan denetleniyor. HUD ise seçkeler üzerinden hakimiyet sağlıyor.  Seçke Yöneticisi mi deseymişiz?

@Rbbt'in yaptığı "Sunu" ile ilgili önerileri de konuşabiliriz. Ayrı bir başlık açsak mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Nisan 2012 - 23:17:22
Ama biz onu "Dash" için kullandık :) Cuk da oturdu, çünkü onun vazifesi tam olarak o. Uyglamaların her türlüsü oradan denetleniyor. HUD ise seçkeler üzerinden hakimiyet sağlıyor.  Seçke Yöneticisi mi deseymişiz?

@Rbbt'in yaptığı "Sunu" ile ilgili önerileri de konuşabiliriz. Ayrı bir başlık açsak mı?

Seçke dedikten sonra "bir şeyler seçmemize yarayan alan ve komut satırı bölümü"nü anlıyorum.

dash >> seçke anasayfası (değil mi?)
hud >> uygulama seçkesi
alt+F2 >> komut seçkesi

Seçke nedir?

heartsmagic

Evet, seçke tanımı doğru. Zaten "Dash" için bu nedenle kendisi düşünüldü. Ancak biz tamamı için düşündük bunu haliyle. Böyle bir ayrıma gidersek fena olmaz gibi ancak başka fikirleri de duymak isterim ben :)

hasanyılmaz

Ayrıma gidilmesi lazım zaten. Ayrıca benzer bölümler. Dash için düşündüm de önerim "Ana Seçke". Diğerleri için "Uygulama Seçkesi" ve "Komut Seçkesi".

heartsmagic

Ana Seçke çok güzel göründü gözüme. Böylece ayrım da çok güzel gerçekleşmiş oluyor.

hasanyılmaz

Seçke türetmesini kim yaptı? Yerine oturmuş. Bu konuyu kaçırdım.

heartsmagic

zeitgeist

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 26 Nisan 2012 - 23:41:21
Ayrıma gidilmesi lazım zaten. Ayrıca benzer bölümler. Dash için düşündüm de önerim "Ana Seçke". Diğerleri için "Uygulama Seçkesi" ve "Komut Seçkesi".

Bu haliyle ne kulağı tırmalıyor ne de gözü yoruyor. Anlamı da cuk oturmuş.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sakirasci

Başüstü Göstergesi yeniden canlanmış :D

Konu epey eskiye gidiyor Hasan abi, ben önermiştim başüstü göstergesini. Birebir çeviri oluyor ama kullanımı olduğu için sıcak bakılmıştı. Çok uzun yanıt yazınca işler uzuyor, o yüzden:

Dash: Ana Seçke
HUD: Uygulama Seçkesi
Alt+F2: Komut Seçkesi

Bu şekliyle bence de oturdu çeviri.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2012 - 20:53:43

Her ne kadar oturdu desem de yine duramadım... İçime sinmeyen bir nokta var.

Şimdi, uygulama seçkesi dediğimizde sanki uygulamaları seçtiğimiz seçke, yer gibi bir anlam da çıkıyor ortaya, o da Ana Seçke'yle (Dash) aynı olmuş oluyor bu sefer. Heads-Up Display'in tam olayı şu değil mi: uygulamaların işlevlerini kullanmamızı sağlıyor. Öyleyse:

Dash: Ana Seçke (ya da Uygulama Seçkesi)
HUD: İşlev Seçkesi

olarak çevirsek nasıl olur? Bu HUD için çok kafa patlattık ama umarım bir de işlev seçkesi'ni önermekle iyice karıştırmıyorumdur işleri...
Dil uslanmadan davranış arlanmaz.

ct

Konunun çok dışında kaldım ama aklıma geldi tutamadım kendimi. Sudo dergisinin özel sayısında HUD'ın bulanık mantık (fuzzy logic) - yapay zeka kullanılarak ne istediğimizi daha kolay kestirebilecek şekilde tasarlandığını okudum. Buna vurgu yapıp Akıllı Seçke veya Akıllı Uçbirim tarzı bir şey çok mu garip kaçar? Seçke'yi günlük hayatta hiç kullanmadığım için kafamda bişi canlanmıyor ama öztürkçesi bu sanırım.

Kendime not: Merak edip TDK sözlüğüne baktım orada bulamadım. Nişanyanyan'ın etimoloji sözlüğünün sitesine giremediğim için oradan bakamadım. Ama nette menünün karşılığı olarak tanımlanmış. Nişanyan'ın sitesi açılınca oraya da bakacağım.

hasanyılmaz

Seçke, bir nevi menü'nün karşılığı. "Bir komut yazarak ya da imleçle bir seçim yapılmasına yarayan alan" olarak anlıyorum ben seçkeyi.

Unity'de ana menü yok 'dash' var (öneri: Ana Seçke)
Uygulama menüsü ve sistem tepsisi uygulamaları komutları yerine hud (öneri: Uygulama(nın) Seçkesi)
Komut penceresi yok yerine diğerleri gibi bir alan var (öneri: Komut Seçkesi)

Bu üçü için öneride bulunun arkadaşlar. Hangi mantıkla bu önerileri sunduğunuzu yazmayı unutmayın. Öneriler oluştuktan sonra anket açacağım. Nasıl kullanmak istediğimize karar veririz..

Not: Öneriler alındıktan sonra bu konu kilitlenecektir. Her kelime için ayrı ayrı konu açılması daha iyi olacak.

sakirasci

Seçke, TDK'nin veritabanında yok; ancak türetimsel olarak olası bir sözcük. -gA yapım ekiyle türetilen ve de senin de dediğin gibi Fransızca'dan Türkçe'ye geçen menü sözcüğünün Türkçesi :) Bu konunun eski sayfalarında bununla ilgili gönderileri bulabilirsin.

Önerine gelirsek, uçbirim sözcüğü konsol için kullanılmakta, bu yüzden akıllı uçbirim olamaz. Ama akıllı seçke olabilir :) Öneriler çoğaldıkça işler karışıyor :D Ben başta başüstü göstergesi dedim, olmadı uygulama seçkesi olsun dedik, tam içime sinmişti sonra vazgeçtim işlev seçkesi dedim, şimdi de akıllı seçke önerisi var ve bulanık mantık özelliğini de göz önüne alınca çeviri olarak mümkün geliyor bana...

Ne yapsak, ne desek?

ct

Alıntı yapılan: sakirasci - 28 Nisan 2012 - 01:09:49
Seçke, TDK'nin veritabanında yok; ancak türetimsel olarak olası bir sözcük. -gA yapım ekiyle türetilen ve de senin de dediğin gibi Fransızca'dan Türkçe'ye geçen menü sözcüğünün Türkçesi :) Bu konunun eski sayfalarında bununla ilgili gönderileri bulabilirsin.

Önerine gelirsek, uçbirim sözcüğü konsol için kullanılmakta, bu yüzden akıllı uçbirim olamaz. Ama akıllı seçke olabilir :) Öneriler çoğaldıkça işler karışıyor :D Ben başta başüstü göstergesi dedim, olmadı uygulama seçkesi olsun dedik, tam içime sinmişti sonra vazgeçtim işlev seçkesi dedim, şimdi de akıllı seçke önerisi var ve bulanık mantık özelliğini de göz önüne alınca çeviri olarak mümkün geliyor bana...

Ne yapsak, ne desek?

Bilgilendirme için teşekkürler. Bir süredir uzak kalmıştım foruma.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: sakirasci - 28 Nisan 2012 - 01:09:49
...
Ne yapsak, ne desek?

Üçü için önerilerini düşün, yaz buraya. Pazar akşamına kadar önerileri toplayalım. Karar verdikten sonra çevirileri güncellememiz gerekli..

sakirasci

Senin yanıtını görmemiştim :) Önerilerim birkaç gönderi öncesindeki gibi:

Dash: Ana Seçke
Bütün uygulamalara erişim buradan sağlandığı için ana seçke yerinde bence de.

HUD: İşlev Seçkesi
Heads-Up Display ile uygulamaların işlevlerine eriştiğimiz için HUD bir işlev menüsü, seçkesi. Uygulama seçkesi ilk başta mantıklı geldi; ancak düşününce uygulamaların seçildiğin yer olarak da anlaşılıyor, ki bu da Dash ile aynı yere çıkıyor. Bu yüzden uygulama seçkesi yerine işlev seçkesini öneriyorum. @ct'nin önerdiği akıllı seçke de uygun gözüküyor, akıllı seçkeye de kayabilirim oylamada; ancak şimdilik önerim işlev seçkesinden yana.

Bunun için bir açıklamaya gerek yok.

alquirel

Alıntı yapılan: sakirasci - 28 Nisan 2012 - 01:30:04
Bunun için bir açıklamaya gerek yok.

Alt+F2 için "seçke" dememiz gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü çok da menülük bir durumu yok gibi.
"Komut satırı" demek yeterlidir bence.

* Not : Menülük bir durum yok dedim ama son anda Alt+F2'nin şekil şemalinin Unity'de değiştirildiğini hatırladım. :)
Olsun, yine de komut satırı olarak kalsın derim.

ibrahimcelik

Alt+F2 için Komut Satırı'nı kullandığımızda Uçbirimle karıştırılma riski olmazsa Komut Seçkesi'den daha iyi olur bence de. Ama kavram karmaşası yaratmaması gerekir. Dash için Ana Seçke güzel duruyor ama mesela Dash Home'u çevirdiğimiz zaman Ana Seçke Anasayfası gibi bir çeviri olacak bu da pek iyi gelmiyor benim kulağıma. Dash'i Hızlı Seçke olarak da bırakabiliriz. HUD için de benim oyum İşlev Seçkesi'nden yanadır. :)

zeitgeist

"Akıllı seçke" pek hoşuma gitti.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Ben anketi bekleyeceğim sanırım :)

Yüksel_

Menü için Yeni Uygur Türkçesinde sanıyorum tizimlik kelimesi kullanılıyor (http://www.jalpiturktili.com/forum/index.php/topic,209.msg225.html#msg225). Bu Türkiye Türkçesine dizimlik şeklinde uyarlanabilir.

hasanyılmaz

Aşağıda bağlantıları bulunan iki anket açılmıştır. Seçenekler bu konuda yorumda bulunan arkadaşların önerileridir:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33430.0

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33431

Bundan sonraki bilinmeyen karşılıkların yeni bir konu açılarak sorulması daha uygundur. Konu kilitlenmiştir..