[Çözüldü] Toshiba A300 20F ısınma sorunu

Başlatan zaforitos, 13 Mayıs 2010 - 16:54:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaforitos

merhabalar, laptobun çok ısnıyor neyden kaynaklanabilir ekran parlaklığını en düşüğe indirdim, yine bi faydası olmadı

heartsmagic

Grafik kartın nedir? Compiz açık mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zaforitos

ekran kartım Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family. compizi anlamadım açık olduğunu nasıl bilicem

heartsmagic

Grafik kartı için:

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
çıktılarına bir bakalım.

Compiz için masaüstünde fare ile sağ tıklayıp "Masaüstü arkaplanını değiştir" değiştir dedikten sonra Görsel Efektler bölümüne gelmelisin.

Gerçi mesele Compiz ile de alakalı olmayabilir. Panele sağ tıklayıp, Panele Ekle de.  İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi uygulamacığını ekle. Burada işlemci ayarını On Demand konumuna getirip bir deneme yap.

omergex

bende de a300 var hacı gorsel efektleri kapattıktan sonra baya bi sıcaklık gitti gerçi senin ekran kartınla farklıyız, nvdia olmadıktan sonra biraz zor işler, kolay gelsin :)
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

zaforitos

-----@-----laptop:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
-----@------laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset GEM 20090712 2009Q2 RC3 x86/MMX/SSE2
------@------laptop:~$

sonuçlar bunlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mayıs 2010 - 10:47:07

İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi uygulamacığını ekledim 1.20GHz gösteriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mayıs 2010 - 10:50:59

şunu belirtmeye unutmuşum görsel efectler (normal) seçili

omergex

en üsttekini seç görsel efektlerden rahat edersin

zaforitos

olur seçerim, sağolun görsel effectler ne yararı var pek anlamadım

omergex

ekran kartın nvidia deil ya, hatta ati de deil baya yorar makinayı. çünkü nvdia hariç ekran kartlarıyla biraz sorunluyuz :)

zaforitos

bana ne önerebilirsiniz, çünkü şuanda üniversitedeyim üzerinde çalıştığım konu ancak ubuntu gibi linux işletim sistemlerindeki programlarda yapabiliyorum, fazlada çalışamıyorum laptobu yakçam diye bazen 5 saat çalıştıyorrum yanık kokuları geliyor :D, şimdi birşey şöylücem sizlere biraz ayıp olacak pardus veya linux mint gibi işletim sistemleri var acaba onları kursam yine aynı sorunla karşılaşabiliir miyim?

heartsmagic

ATI haricinde olan kartlarda ben ısınma sorunu görmedim. Kısacası sorunun grafik kartı tabanlı olmayabilir. Fanlar hiç dönmüyor mu?

Bu arada istediğin dağıtımı deneyebilirsin elbette. Senin için en sorunsuzu hangisiyse onu kullanman en doğal hakkın.

zaforitos

teşekkür ederim, fan dönmüyor, yeniden başlatıp vistayı açtığımda fan dönüyor, inşallah grafik kartından değildir.

heartsmagic

Fandan dolayı bu durumda. Dönmüyorsa soğutma olmuyor demektir. Şu fan meselesi oldukça cahili olduğum bir konu. Biraz bakınıp bir şeyler bulmak lazım.

zaforitos

heartsmagic

Çözülen başlıktaki mesele grafik kartı, senin sorununun bu olduğunu sanmıyorum.

zaforitos

benim fan sorunu birkaç arkadaşıma sordum laptobumun sürücüleri ile ubuntunun sürücüleri uyuşmadığı için dediler kesin vardır onunla uyuşan driver paket yöneticisinden bak dedileer. doğru olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2010 - 07:35:34

toshutils, açıklaması toshiba laptop utilities
fnfxd
bu iki programı paket yöneticisinden kurdum fan bir an çalışmaya başladı sonra durdu, belkide doğru programlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2010 - 07:38:21

acpi-support onuda yükledim şimdi fan çalışmaya başladı, yalnız biraz çalışıyor sonra duruyor

heartsmagic

acpi-support yüklü gelmiyor muymuş? İlginç.
Sürekli çalışması zaten normal değil. Ara ara çalışması gerekiyor. Isınma sorunu devam ediyor mu peki?

zaforitos

azar azar çalışıyor belli aralıklarla ısınıyor(yani sıcaklığı artıyor) oda ilginç. yine bu forumda A300 ile ilgili fan sorunu olmuş onunla mesajlaştım o diyorki ubuntu 9.10 da sıcaklık 80 dereceyi buluyormuş, şimdi ubuntu 10.04 kullanmaya başlamış 7 saat çalışmış sıcaklık 45-50 derece oluyormuş fanda çalışıyormuş, bana ubuntu10.04 tavsiye etti, muhtemelen bizim laptobumuz ubuntu 9.10 ile uyumlu değil

heartsmagic

Yeni sürümü imkanın varsa bir dene bakalım. Umarım orada çözülür sorun.

zaforitos

yeni sürümü indirdim, şimdi finallerim var 2 hafta sonra yüklücem. onda biraz kaygılarım var yükleme yaparken bölümleme yapmayı benden isticek mi? ister herhalde bölümlemeyi yaparken ubuntu 9.10 olduğu bölmeyi seçtiğimde orayı biçimlendirip 10.04 yükler miki acaba

bytan

Bölümlendirme tablosunda zaten hazır olan bölümleri kullanıp kurulumu yapabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Fırat Doğan

Bendede benser bir sorun var fazla ısınıyor laptopum malesef. Ati ekran kartım var ancak sürücüsünü yüklemeyi başaramadım.
A Ton Etoile....

zaforitos

Alıntı yapılan: Fırat Doğan - 23 Mayıs 2010 - 20:40:53
Bendede benser bir sorun var fazla ısınıyor laptopum malesef. Ati ekran kartım var ancak sürücüsünü yüklemeyi başaramadım.
synamatic paket yönetisinde ati ile ilgili epey program var (fan ile ilgili) hatta bir tanesi [fglrx]

omergex

Alıntı yapılan: Fırat Doğan - 23 Mayıs 2010 - 20:40:53

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.0.html 2. yöntem işinizi görecektir.

zaforitos

sevindirici bir haberim var fan harıl harıl çalışmaya başladı nasıl oldu anlamadım sorun falan kalmadı yeni sürümü yüklemeye gerek kalmadı. galiba bu programları yükleyip güncenleme yapınca laptobun kendi sürümüne ait artık ne varsa onları düzenlemiş. sorunum çözüldü. teşekkürler

Alıntı yapılan: zaforitos - 19 Mayıs 2010 - 07:15:55
benim fan sorunu birkaç arkadaşıma sordum laptobumun sürücüleri ile ubuntunun sürücüleri uyuşmadığı için dediler kesin vardır onunla uyuşan driver paket yöneticisinden bak dedileer. doğru olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2010 - 07:35:34

toshutils, açıklaması toshiba laptop utilities
fnfxd
bu iki programı paket yöneticisinden kurdum fan bir an çalışmaya başladı sonra durdu, belkide doğru programlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2010 - 07:38:21

acpi-support onuda yükledim şimdi fan çalışmaya başladı, yalnız biraz çalışıyor sonra duruyor
sorunum çözüldü