rtorrent kurulumu (resimli)

Başlatan stratovarius, 12 Mayıs 2010 - 19:28:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stratovarius

Bir ubuntu kullanıcı olarak rtorrent kurup bu programla ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim.

İlk olarak rtorrent'i nasıl kuracağız;
Ubuntu: sistem/ yönetim / synaptic paket yöneticisini çalıştırın.
Kubuntu: uygulamalar/sistem/KpackageKit çalıştın.
Arama satırına rtorrent yazınız.

Resimde görüldüğü gibi rtorrent paketimizde mevcut ve bunu seçerek yüklemeyi yapalım.

Böylece kurulumu tamamladık.

Şimdi programı nasıl çalıştıracağız.

Uygulamalar sistem araçlarından konsola girip rtorrent yazıp entera basın.

Büyük ihtimalle rtorrentiniz açılmıyacak ve şöyle bir uyarı alıcaksınız;

Could not read resource file ~/.rtorrent.rc

Bu hatanın nedeni rtorrent.rc dosyasının oluşturulmamış olmasıdır.Şimdi rtorrent.rc dosyasını şu komutla oluşturalım;

touch ~/.rtorrent.rc

Evet şimdi rtorrentimiz oluştu. Fakat bu dosya neyin nesi ne işe yarar. Bu dosya rtorrent'imiz için port tanıtma , eşleri belirleme, dht yi kapatma gibi işlemleri yapacağınız yerdir.

Şimdi rtorrent.rc dosyamızı bulalım. Yerler/bilgisayar/dosya sistemi/home/kullanıcı adı yani ;

/home/xxxxx

Burası bu dosyamızın olduğu yer , yanlız gizli dosya olduğu için görükmeyecektir.

Ubuntu :Ctrl+h Kubuntu: Alt+. ile gizli dosyaların görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yada konsoldan;

ubuntuda;

gedit ~/.rtorrent.rc

Kubuntuda;

kate ~/.rtorrent.rc

rtorrent.rc dosyamızı açalım , açtığımızda boş olarak karşımıza gelicektir. Kendi dosyamı örnek verim ;

min_peers = 40
max_peers = 2000
min_peers_seed = 20
max_peers_seed = 100
max_uploads = 40
download_rate = 0
upload_rate = 0
directory = /xxxx/xxxx/xxxx
schedule = watch_directory,5,5,load=/xxx/xxxx/xxxx/xxxx/*.torrent
session = /xxxx/xxxx/xxxx/xxx
port_range = xxxx-xxxx
port_random = no
check_hash = no
use_udp_trackers = no
encryption = allow_incoming
dht = disable
peer_exchange = no
hash_read_ahead = 10
hash_interval = 100
hash_max_tries = 10

'Buradaki;

"upload_rate" değeri vermek istediğiniz azami upload değerini belirtir.
"download_rate"in de 0 olması, sınırsız olması demektir.
"directory" değeri eğer herhangi bir değişiklik yapmazsanız dosyanın kaydedileceği klasörü gösterir, dosyayı rTorrent'e ekledikten sonra Ctrl+O yaparsanız dosyanın kaydedilmesi gereken farklı bir klasör belirtebilirsiniz.
"schedule"değeri belli bir klasörü yeni eklenen torrent dosyaları için takip ettirir, böylelikle torrent dosyasını o klasöre kaydettiğinizde otomatik olarak rTorrent'in listesine eklenir.
"session" değeri bu torrent dosyalarının nerede tutulacağını gösterir, bu sayede her seferinde torrent'leri listeye eklemeniz gerekmez.
"port_range" değeri transferin yapılmasını istediğiniz portları belirtir, eğer tek bir port istiyorsanız iki değer de aynı olsun.

Bu değerleri size göre düzenleyerek gayet yüksek performansta torrent paylaşımı yapabilirsiniz.

Mesela ben schedule için masasütünde torrent diye bir dosya açıp bu dosyayı gösterdim. Böylece her yeni torrenti bu dosyaya atınca otomatik rtorrente ekleniyor.

Ayarları yaptık artık rtorrentimizi kullanabiliriz. Konsolu açalım ve rtorrent yazıp entera basalım ve açıldı programımız.

Programla ilgili tuslar;

^=ctrl
backspace/enter = yeni torrent ekle
^s = torrenti/cekimi baslat
^O = dosyanin kaydedilecegi yeri belirle (torrent baslatilmadigi zaman mümkün)
^d = aktif torrenti durdur / durdurulmus torrenti sil
^q = rtorrent programini kapatmak

upload download yönetimi Throttle bölümünde görünür
a/s/d tuslari ile upload yükseltilir (a/z=1 er s/x=5 er d/c=50 er yükseltip/azaltma adimlari)
z/x/c tuslari ile upload düsürülür
A/S/D tuslari ile download yükseltilir
Z/X/C tuslari ile download düsürülür

(bu hizlar tüm torrentler icin gecerlidir)

görünüm

yukari/asagi ok = calisan torrent secilir (bilgileri görüntülemek yada düzenlemek icin)
→ (sag ok) ile peers ve torrent icerigi görüntülenir
← (sol ok) ile geri ana menuye gelinir

p = peer ve torrent bilgileri görüntülenir
Azureuste oldugu gibi torrentle beraber gelipte istenilmeyen dosyalarin cekilmesi
"Pri" (öncelik ayarlari olsa gerek türkce) altinda space ile degistirilip cekilmesi engellenir.

tracker bölümünde * tusu ile tracker kullanilmamasi secilir
t/T ile tracker /tüm tracker lerin yeniden denenmesi saglanir

Bir kaç ekran görüntüsü;

Bir kısmını kendim anlattım , bir kısmı alıntıdır. Zamanında bir forumda yapmıştım bu anlatımı bu yüzden alıntı yaptığım yerleri hatırlamıyorum. Bu anlatım ev kullanıcıları içindir. rtorrent şimdiye kadar en iyi performans aldığım ve cpuyu hiç yormayan bir programdır. Tek kötülüğü her başlatımda hash yani dosyaları kontrol etmesidir. Bir çok ünlü torrent sitesinde en fazla kullanılan programdır hatta autodownload için yazımış mirc scritpleri bile mevcuttur.

Ayrıca serverda kullanmak isteyen için rtorrent ve web arayüzü olan rutorrent kurulumu için kaynak bir sayfa verim ; (kendim denemedim hiç servera kurulumu baya zahmetli)

http://filesharefreak.com/2010/02/13/how-to-install-rtorrent-rutorrent-using-socket-ssl-authentication-on-ubuntu-or-debian/  (İngilizce)
http://www.seedboxbul.com/ubuntu-dedicated-veya-vps-servera-rtorrent-ve-rutorrent-programlari-kurulumu-nasil-yapilir/  (Türkçe)

Sitede anlatım olmadığını görünce eklemek istedim umarım işinize yarar.

ironic

@stratovarius, anlatım için teşekkürler.. 

Ufak bir not , .rtorrent.rc dosyasını düzenlemek için yönetici hakları almaya gerek yok. 

hitokiri

stratovarius

ironic unutmuşum haklısın yönetici olmaya gerek yok. Teşekkürler.

Teşekkür ederim hitokiri  :)