Pardus 2008 RC2 Nerede?

Başlatan izzetguntalaz, 16 Haziran 2008 - 19:10:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Bu gün pardus rc2 gelmesi lazımdı.
Bu saat oldu halen yok. :(

Düzeltme: 18 ine ertelenmiş.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

eren

Bazen 1 gün öncesinden test için pardus-devel kanalında bağlantı adresini veriyorlar, sabırsızlanıyorsanız bu gece devel kanalına takılabilirsiniz. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Pardus RC2 bu güne ertelenmişti bu saat oldu halen yok. (distrowatch da yok)
Pardus ekibinin çok çalıştığını ve iyi bişey çıkarmak istediklerini biliyorum.

Umarım bu emeklerinin karşılığında başarılı bir dağıtım olur.

eren

FUBU

nihai surum de 27 haziran a ertelenmis..

eren

Bazı sorunlar vardı, yetişmedi. Bu sebeple bir erteleme oldu.

hasansahin

RC2'yi test etmek istedim. Sistemi sorunsuz bir şekilde kurdum. Sonradan paket yöneticisi ile nvidia sürücülerini aradım,buldum ve yükledim. Benden root parolası istedi ve verdim. Hiçbir sorun yok.

Gelgelelim ayar dosyaları ile oynamaya .su ile root hakları istediğimde root şifresinin yanlış girildiğini falan söylüyor. Kafayı sıyırtacak bana bu pardus.  Hiçbir ayar yapamadım. Kullanıcı hakları ile ne yapılırsa o kadar... Bu nedir yahu?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

maxspacemax

Pardusu bir arkadaşıma kurmuştum. Beğenerek kullanmıştı.
Pardusun gnome sürümünü beklemekteyim.
Güzel bir dağıtım olursa kullanırım.
Almanyanın Suse'si var. Bizim niye Pardus'umuz olmasın. :D

lseker

Pardus Gnome'a destek vermiyor resmi olarak. Ancak resmi olmayan forumda gnome projesi diye bir şey var.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

DeFacto

Alıntı yapılan: maxspacemax - 22 Haziran 2008 - 00:09:44

Da bizim niye Ubuntu'muz olamıyor da pardusumuz oluyor :) Türk insanını gnome'dan mahrum bırakmayın. Tabe Pardus KDE'ye bu kadar özelleşmişken biraz zor GNOME'a  geçişi zaten sitelerinde bile diyor. Biz sadece KDE'ye destek veriyoruz diye.

eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 21 Haziran 2008 - 16:59:38
RC2'yi test etmek istedim. Sistemi sorunsuz bir şekilde kurdum. Sonradan paket yöneticisi ile nvidia sürücülerini aradım,buldum ve yükledim. Benden root parolası istedi ve verdim. Hiçbir sorun yok.

Gelgelelim ayar dosyaları ile oynamaya .su ile root hakları istediğimde root şifresinin yanlış girildiğini falan söylüyor. Kafayı sıyırtacak bana bu pardus.  Hiçbir ayar yapamadım. Kullanıcı hakları ile ne yapılırsa o kadar... Bu nedir yahu?

Güncellemeleri yap hasan.

sudo pisi up

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 00:20:50
Alıntı yapılan: maxspacemax - 22 Haziran 2008 - 00:09:44

Da bizim niye Ubuntu'muz olamıyor da pardusumuz oluyor :) Türk insanını gnome'dan mahrum bırakmayın. Tabe Pardus KDE'ye bu kadar özelleşmişken biraz zor GNOME'a  geçişi zaten sitelerinde bile diyor. Biz sadece KDE'ye destek veriyoruz diye.

Ubuntu kullanıyorum. Neden mi ?

Sabit disk bölümlerini bağlamayı bile otomatikleştirmişler. Bu özelliğe PclinuxOS'ta ve  Ubuntuda rastladım. PclinuxOS benim en çok beğendiğim dağıtımlardan biridir.
Aslında Debian fanatiğiyim ama Ubuntu için güncel paket bulmanın rahatlığı karşısında hep Ubuntu kullanmaktayım. Kolay gelsin. :D 

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 22 Haziran 2008 - 00:21:02
Alıntı yapılan: HasanŞahin - 21 Haziran 2008 - 16:59:38

Güncellemeleri yap hasan.

sudo pisi up
Zaten ilk aklıma gelende o oldu ama işe yaramadı. Sonra ubuntu live-cd ile sistemi boot ettim. Pardus bölümünde /etc/passwd dosyasında hasan kullanıcısının UUID ayarını 1000'den 0'a getirdim. ve sistemi açtım. hasan ile login olmaya çalıştığımda beni root zannetti ve izin vermedi :) konsola düştüm ve root şifresini değiştirdim. Ama yine olmuyor.
Birde şu arıza var. nvidia sürücülerini kuruyorsun (paket yöneticisi ile) ama nvidia modulünü yükleyemiyor. Doğru nvidia sürücüsü olduğundan da eminim. Modulü modprobe ile manual yüklüyorsun ve X'e geçmeye çalıştığında böyle bir modul yok diyor :)
Bence bu sürüme RC2 değilde "alpha1" falan demek lazım diye düşünüyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

eren

Ben kurduğumda bu sorunları yaşamadım, benzer bir donanıma sahibim ve Nvidia ekran kartı kullanıyorum.

http://hata.pardus.org.tr adresine yaşadığın sorunları yazabilirsin.

lseker

Alıntı yapılan: lseker - 22 Haziran 2008 - 00:18:24
Pardus Gnome'a destek vermiyor resmi olarak. Ancak resmi olmayan forumda gnome projesi diye bir şey var.

@JesusPenguin , resmi olmayan forum diye belirtmiştim. Buradan daha detaylı bilgi alabilirsin.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

eren

Pardus 2008 artık sistemde kurulu diğer Solaris, Linux ve BSD dağıtımlarını açılış menüsüne otomatik olarak ekleyecek. Bu konu Pardus'un büyük eleştiri almasına sebep oluyordu çünkü Pardus açılış menüsüne Windows harici diğer işletim sistemlerinin açılış yollarını ekleyemiyordu. Bu sorunda 2008 sürümü ile çözülecek.

RC2 sürümünde hala çözülmedi. Pardus 2008 yol haritası ile Pardus'un geliştirme aşamasının ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

DeFacto

Verdiğiniz linki inceledim ve ben de gayet hoş bir çalışma olduğu kanısına vardım. Fakat -bence- GNOME ortamının Pardus'ta gelişmesine daha var. Görünüm olarak gayet hoş da bakalım stabilizasyon da çok önemli.

DeFacto

Bir de Pardus forumlarında şöyle bir konuşmaya rastladım. Ben de onlara katılmıyor değilim

http://www.ozgurlukicin.com/forum/diger-masaustleri/602/?page=1

Fakat kararlılık açısından onlara katılmıyorum :)

eren

Pardus 2009 ile Gnome desteği gelebilir, daha doğrusu sorunsuz bir Gnome desteği -belki- gelebilir ama daha öncesinde Pardus da Gnome'u hayal etmek zor. XFCE ise Eren Türkay'ın kişisel çabaları ile biraz daha ilerlemiş durumda ama KDE kadar kararlı çalışmasını beklemeyin.

Resmi olarak Gnome ya da XFCE desteğinin gelmemesinin nedeni yeterli geliştirici olmamasından kaynaklanıyor. Bakın koskoca Ubuntu, KDE masaüstü ortamına -yeterli geliştiricisi olmasına rağmen- gerekli önemi vermiyor ve üvey evlat muamelesi yapıyor.

Gnome için Ubuntu, KDE için Pardus kullanmak şu an için yapılabilecek en iyi seçim. KDE yerleştirmesini Pardus kadar iyi yapan, Gnome yerleştirmesini Ubuntu kadar iyi yapan başka dağıtımlar -bence- yok.

DeFacto

Peki XFCE yerleştirmesi için en iyi seçim ne olabilir.

GNOME>Ubuntu
KDE>Pardus
XFCE> ?

eren

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 14:27:42

Xubuntu bu iş için ideal. Vector de idealdi ama proje durma safhasında. Bence XFCE alanında Brezilyalıların dağıtımı DreamLinux bir adım önde. Hem XFCE görünümünü çok güzel yapıyorlar hemde XFCE araçlarının kullanımını yükseltiyorlar. DreamLinux bence en rahat XFCE kullanılabilecek dağıtım, tabi son kullanıcı için.

ynt

Alıntı yapılan: Eren - 22 Haziran 2008 - 14:35:40
Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 14:27:42

Xubuntu bu iş için ideal. Vector de idealdi ama proje durma safhasında. Bence XFCE alanında Brezilyalıların dağıtımı DreamLinux bir adım önde. Hem XFCE görünümünü çok güzel yapıyorlar hemde XFCE araçlarının kullanımını yükseltiyorlar. DreamLinux bence en rahat XFCE kullanılabilecek dağıtım, tabi son kullanıcı için.

Xfce alanında Zenwalk'ı nasıl buluyorsunuz?