Web Hosting

Başlatan hasantayyar, 16 Haziran 2008 - 18:52:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasantayyar

Merhaba
Ubuntu Hardy cikti cikali tum islemlerimi onunla yapmaya basladim ve hergun yeni bir sey ogrenip heyecanla yapmaya calismaktan bir kac haftadir sabahlar oldum. (Klavyemdeki gecici Turkce karakter sorunu yuzunden Turkce karakterleri yazamiyorum. Hos gorun lutfen)

Sistem bilgim fazla olmadigindan detayli bir sorum olacak Ubuntu-tr forum insanlarina

1. Sabit bir ip ye sahibim
2. Duzgun bir Apache+Mysql+PHP5+PHP4+Sendmail kurulumuna sahibim. Inanilmaz memnunum. IIS ayarlamalarini hatirladikca lanet ediyorum o gunlere.
3. Bir alanadina sahibim (varsayim) hasantayyar.com olsun.

Yapdiklarim

1. hasantayyar.com alan adi aldigim firmanin DNS sunucusunu kendi makineme yonlendirerek kullanmak icin firmanni bana actigi yonetim panelinden DNS kayit yonetiminden kendi IP numarami verdim 85.xx.xx.xx
Aynen resimdeki gibi yaptim (dogrumu yaptim bilmiyorum aslinda)

2. hasantayyar.com yazdim kendi makinemden modem ayar sayfam acildi (modem ip adresim olan 192.168.1.253 yazmisim gibi)
3. Baska bir baglantidan denedim sahiden benim sunucum acildi.

Sorularim

1. Ustte anlattigim gibi ag ve sunucu ayarlarimi ne sekilde ayarlamaliyim ki kendi makinemden hasantayyar.com yazinca modem ayar sayfam acilmasin
2. Maillerimin hasantayyar.com uzerinden gitmesi artik mum olabilecek herhalde (kendi makinemdeki sendmail ayarlarini yaparsam)
3. Aslinda kisaca soru soyle olmali kendi adsl hattim ve ala adim ile disa yayin yapmak icin yapmam gereken adimlar ve ayarlar neler olmai/ Nasil bir strateji izlemeleyim?.

Tesekkurler.

(Dedigim gibi. Sistem bilgim fazla olmadigindan forumdaki daginik konulardan fazla bir sey cikaramadim ve klay olan yola kacip yeni baslik actim :) )

Hasan Tayyar BEŞİK

heartsmagic

Sunucu işinden anlamam da senin 80. portu içeriden apache hizmeti çalıştırdığın makineye yönlendirmen gerekmiyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasantayyar

Tabi :)
heyecandan olsa gerek küçük detayları atlıyorum.

Gelişmelerimi aktaracağım fakat yinede son sorum geçerli:
"adsl hattı ile dışa açık web hosting için izlenmesi gereken strateji ne olmalı" gibi bir dokuman çok faydalı olur. Tabiki çevrimiçi kaynaklardan da bilgi toplamaktayım.

Hasan Tayyar BEŞİK

heartsmagic

Öyle tek bir belge hatta Türkçe olan bir belge bulursan lütfen burada da paylaş. Derli toplu bir belge var mıdır bilmiyorum ancak eğer varsa cidden çok güzel olur.

Timucin_Kizilay

Evdeki hattımdan ubuntu server ile web sitesi yayını yapıyorum. Apache ve network ayarlarının kurulumunu nasıl yaptığımı kısa zaman içinde bir dokuman haline getirme işini üstlenirim ama yazı yazmakta pek iyi değilim, birilerinin de düzeltmeye yardım etmesi gerek.
Bu hafta çok fazla önceden salladığım için birirmem gereken işim var, önümüzdeki haftasonumu bu işe ayırabilirim. Umarım gecikme yüzünden kızmazsınız.
ubuntu'nun apache ayarları gerçekten çok kolay geldi bana. Centos ile de uğraşmak zorunda kalmıştım oradan biliyorum, ubuntu centos yanında süper basit kalıyor.

hasantayyar

Harika olur.
Duzeltmeye calisirim ben.
Mail server da kurduysaniz cok daha guzel olur.
Hasan Tayyar BEŞİK

heartsmagic

Burada paylaştıktan sonra düzenleyecek birileri illa ki çıkar. Özellikle Wiki'ye koyarsan birçok kişi el atabilme şansına sahip olur.

patalojik

Ubuntu üzerinde full webmin kurulu sunucumdan çoklu site yayını yapmak istiyorum. Bu konuda makale veya bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar;

• Daha önce gördüğü kaynakları da paylaşabilir
  • Makale bilgisi de verebilir
  • Aramama yardımcı olmak için anahtar kelimeler de verebilir
  • Kendi bilgisini de açıklayabilir

Her türlü bilgiye ihtiyacım var.

vampire

webmin aslında bir çok işini kolaylaştıracak bir yazılım ancak her güzelin kusuru olduğu gibi onunda var kesinlikle büyük bir serverda webmin kullanma çünkü sürekli açık çıkıyor bunun haricinde aradığın şey nasıl bir bilgi detay istersen elimden geldiğince yazayım genel olarak son sürümü gerek apache gerek php gereksede serverla daha uyumlu çalışıyor mail server kurmadığım için o noktada bir şey diyemeceğim apache altında virtual hostlarını yada diğerlerini sana gösteriyor o domainlerin php ayarlarını yada diğer ayarlarını rahatlıkla yapmanı sağlıyor tamamen türkçe değil webmin ancak bir çok işini halletmene yardımcı olacaktır her uygulama için modülleri var güncellemesinide bir iki tıkla yapabiliyorsun ama dediğim gibi asla büyük bir serverda kullanma illa kullanacağım diyorsan webmin'in standart çalışma portu olan 10000'ı değiştir ve dışarıya kapat sadece localde çalışmasını sağla buda güvenliği tam sağlamaz ama en azından hatırı sayılır bir problemde olmaz
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

patalojik

Alıntı yapılan: vampire - 14 Haziran 2009 - 23:20:41
webmin aslında bir çok işini kolaylaştıracak bir yazılım ancak her güzelin kusuru olduğu gibi onunda var kesinlikle büyük bir serverda webmin kullanma çünkü sürekli açık çıkıyor bunun haricinde aradığın şey nasıl bir bilgi detay istersen elimden geldiğince yazayım genel olarak son sürümü gerek apache gerek php gereksede serverla daha uyumlu çalışıyor mail server kurmadığım için o noktada bir şey diyemeceğim apache altında virtual hostlarını yada diğerlerini sana gösteriyor o domainlerin php ayarlarını yada diğer ayarlarını rahatlıkla yapmanı sağlıyor tamamen türkçe değil webmin ancak bir çok işini halletmene yardımcı olacaktır her uygulama için modülleri var güncellemesinide bir iki tıkla yapabiliyorsun ama dediğim gibi asla büyük bir serverda kullanma illa kullanacağım diyorsan webmin'in standart çalışma portu olan 10000'ı değiştir ve dışarıya kapat sadece localde çalışmasını sağla buda güvenliği tam sağlamaz ama en azından hatırı sayılır bir problemde olmaz

Bilgilerin için çok teşekkür ediyorum. Ben istersen kabaca ne amacladığımı yazayım. Gelecekte server alıp hosting hizmeti vermeyi düşünüyorum. (Çevremden bana çok talep geldiği için) Ücretli paneller bulunuyor fakat maliyetleri açısından ve kullanıcı sayımın az olası nedenizle maliyet analizinde bana rasyonel gelmedi. (İleride olabilir) Bu nedenle yaptığım işi bilinçli yapmak istiyorum. Merdiven altı iş olmayacak.
Bu aralar yogun olduğumdan dolayı araştırmam durma aşamasına geldi. Ama eğitimime devam etmeye çalışıyorum. Site yayını tamam fakat panel olmadan virtual hosting anlamsız oluyor. Ya bilgilrimi kullacaım kendi panelimi kendim yazacağım(külfetli) ya da ücretsiz panel arayışına gireceğim.

Toparlamak gerekirse bana çoklu site hakkında makale de olsa link verirsen sevinirim. Okumaktan korkmam.

Bu arada java platformuna uygun olursa sevinirim.

canosayan

sana önerim bir kaç dökümanı toparla tecrüblerini kat wikiye aktar.
wiki tayfası seni yalnız bırakmayacaktır. sessizce sayesinde nasıl belgeleri sayfasıda güncellendi nasıl olsa.
Chmod bizim işimiz.

Ertan ERBEK

Hala sorun devam ediyormu bilmiyorum, ama en başta verilen soruna ilişkin arkadaş sadece ipsinin a kaydını yapmış fakat örnek olarak ertanerbek.net için yapılacak kayıt şu şekilde olmalı.

ns.ertanerbek.net A 85.105.9.102 ( kendi dns sunucunuz var ise yoksa sağlayıcının dns sunucularını kullanın )
ertanerbek.net. A 85.105.9.102
www CNAME ertanerbek.net.

Örnek dns kayıt dosyamı altta veriyorum

@ IN SOA ns1.ertanerbek.net. ertanerbek.master.info.tr. (
                                                                                                2009110321 ;serial
                                                                                                7h ;refresh
                                                                                                3h ;retry
                                                                                                1w ;expiry
                                                                                                86400 ;minimum TTL
)

@       IN      NS      ns1.ertanerbek.net.
@       IN      NS      ns2.ertanerbek.net.
@       IN      MX      10 mail.ertanerbek.net.

ertanerbek.net.         IN      A               85.105.9.102
ns1                     IN      A               85.105.9.102
ns2                     IN      A               85.105.9.102
mail                    IN      A               85.105.9.102

www                     IN      CNAME           ertanerbek.net.
ftp                     IN      CNAME           ertanerbek.net.
pop                     IN      CNAME           mail
smtp                    IN      CNAME           mail

ertanerbek.net.      IN      TXT     "v=spf1 a mx include:aspmx.googlemail.com ?all"

Örnek PTR kayıtlarıda bu şekilde olmalı

@ IN SOA ns1.ertanerbek.net. ertanerbek.master.info.tr. (
                                                                2009110322 ;serial
                                                                7h ;refresh
                                                                3h ;retry
                                                                1w ;expiry
                                                                86400 ;minimum TTL
)

@       IN      NS      ns1.erbek.org.
@       IN      NS      ns2.erbek.org.

102     IN      PTR     erbek.org.
102     IN      PTR     ns1.erbek.org.
102     IN      PTR     ns2.erbek.org.
102     IN      PTR     mail.erbek.org.

102     IN      PTR     asteriskturk.org.
102     IN      PTR     ns1.asteriskturk.org.
102     IN      PTR     ns2.asteriskturk.org.
102     IN      PTR     mail.asteriskturk.org.

102     IN      PTR     ertanerbek.net.
102     IN      PTR     ns1.ertanerbek.net.
102     IN      PTR     ns2.ertanerbek.net.
102     IN      PTR     mail.ertanerbek.net.

102     IN      PTR     ezgierbek.net.
102     IN      PTR     ns1.ezgierbek.net.
102     IN      PTR     ns2.ezgierbek.net.
102     IN      PTR     mail.ezgierbek.net.

102     IN      PTR     master.info.tr.
102     IN      PTR     ns1.master.info.tr.
102     IN      PTR     ns2.master.info.tr.
102     IN      PTR     mail.master.info.tr.

Tabi ki ben sadece deneme amaçlı bu sunucuyu evde bulunduruyorum, eğer bir ip gurubunuz var ise PTR kayıtlarınız buna istinaden olmalıdır.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.