ati x1250 driver sorunu

Başlatan nymfer, 16 Haziran 2008 - 18:17:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nymfer

öncelikle hepinize merabalar...
ben yaklaşık 1 hafta önce kullandıgım laptopa(packard bell) ubuntu kurdum.fakat ne yaptıysam yapayım bir türlü arayüze gelemedim.sürekli komut isteminde kalıyorum."startx" komutunu verdiğimde ise "no screens found","vesa(0): no matching modes","screen(s) found but none have a usable canfiguration" ve "unable to connect x server" hatalarını alıyorum.internette ve bu sitede forumlarda yer olası ve başkalarında işe yaramış çözümleri denedim ama pek bir sonu alamadım.şimdi bu sorunu nasıl çözerim yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

not:ekran kartım başlıktada belirttiğim gibi ati x1250

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: nymfer - 16 Haziran 2008 - 18:17:09
öncelikle hepinize merabalar...
ben yaklaşık 1 hafta önce kullandıgım laptopa(packard bell) ubuntu kurdum.fakat ne yaptıysam yapayım bir türlü arayüze gelemedim.sürekli komut isteminde kalıyorum."startx" komutunu verdiğimde ise "no screens found","vesa(0): no matching modes","screen(s) found but none have a usable canfiguration" ve "unable to connect x server" hatalarını alıyorum.internette ve bu sitede forumlarda yer olası ve başkalarında işe yaramış çözümleri denedim ama pek bir sonu alamadım.şimdi bu sorunu nasıl çözerim yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

not:ekran kartım başlıktada belirttiğim gibi ati x1250

Yani ben şunu anlıyorum. Bu güne kadar hiç kurulumu tamamlayamadınızmı?

nymfer

aslında evet şu ana kadar hiç masaüstüne geçemedim.hep konsolda kaldım.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: nymfer - 16 Haziran 2008 - 18:44:54
aslında evet şu ana kadar hiç masaüstüne geçemedim.hep konsolda kaldım.

CD yi bilgisayara takıp açılışta dil sorulan alan var o raya gelebildiniz mi?
Eğer o bölüme gelebildiyseniz F4=safe graphicsmode u seçin.

nymfer

aslında benim elimde bir ubuntu cd si yok.wubi sayesinde internetten download ettim ve ordan windows üzerine kurdum ubuntuyu. :(

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: nymfer - 16 Haziran 2008 - 18:55:19
aslında benim elimde bir ubuntu cd si yok.wubi sayesinde internetten download ettim ve ordan windows üzerine kurdum ubuntuyu. :(

Ben şahsen wubi olarak hiç denemedim. bir bilgim yok.
Normal kurulum için 10gb bir alan ve 1-2gb takas alanı lazım o kadar.
Kullandığınız hdd de kaç bölüm var?
Ben normal kurulumdan yanayım.
Korkmayın normal şartlarda veri kaybınız olmaz.

nymfer

harddiskim 3 bölüm bi tanesinde vista yuklu diger bölümde yedeklerim var.birde linux için 10 gb yer ayırdım.1,2 gb bos var hala linuz bölümünde.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: nymfer - 16 Haziran 2008 - 19:03:16
harddiskim 3 bölüm bi tanesinde vista yuklu diger bölümde yedeklerim var.birde linux için 10 gb yer ayırdım.1,2 gb bos var hala linuz bölümünde.

Dvd yazıcını varsa yedek bölümünün yedeğini alın.
Win de disk yönetiminden o bölümü silin.
Sonra silinen alandan daha küçük alanlar yaratın.
Belki yedekleriniz sonradan oluşturacağınız biraz ufalmış alana sığar.

Diğer seçenek var olan Linux dan vazgeçin.

Aklıma başka bişey gelmiyor.

nymfer

yani sorun ekran kartı ile ilgili diil mi?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: nymfer - 16 Haziran 2008 - 19:14:51
yani sorun ekran kartı ile ilgili diil mi?

Kesin bişey söyleyemiyorum.
Ben sağdece normal kurulum yapmanız taraftarıyım dedim.

Sherlock Holmes

Wubi ile Ubuntu'yu kurma.
Bir arkadaşımın Acer Laptopunda aynı sorunu yaşamıştık. -Unnable to connect X server-
Cd'den tekrar kurmayı denedik,Partitition Editor ile fazla vakit harcamıştık ama sağlıklı bir şekilde kurmayı başarmıştık.
Sonradan Xp'yi kurmuştuk,yedekleme yaptığımız için herhangi bir veri kaybı olmamıştı.
(Wubi is an officially supported Ubuntu installer for Windows) yani Windowsa zarar gelmemesi için Wubi Ubuntuyu kısıtlı bir şekilde kurulmasını sağlıyor diye düşünüyorum.

-Cd'den kurmayı dene-

nymfer

cd den de kurdum ama yine aynı hatayı aldım...bu sefer daha gelişmiş(driver bakımından) bir sürümü deneyim dedim ve suse 10 u denedim ama sonuc yine aynı surekli "connect x server" hatasını alıyorum...aynı şekilde safe mode da çalıştırdım ama hata yine aynı...

heartsmagic

Kurulumdan sonra xorg.conf dosyasında hangi sürücü seçili diye baktın mı? ati ile şansını deneyebilirsin örneğin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.