Avast! Antivirüs

Başlatan yavuzsenyigit, 16 Haziran 2008 - 17:25:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Bu yüzlerce dağıtım içerisinde kaç tane farklı binary sistemi var ki birinde çalışan bir binary program diğerinde çalışmasın?

atomkarinca

Alıntı yapılan: asd99 - 25 Ekim 2008 - 17:12:28
Mac in dünyada pazar payı %15 ten falza olmasına rağmen daha virüs içermiyorsa %1-2 lik kullanıma sahip linux dağıtımlarında anvtivirüs kullanmak baya tuhaf. Birde unutmamak lazım ki %1-2 lik dilimin içinde kaç yüz tane dağıtım vardır. Birinin etkilendiği virüsten çoğu etkilenmez ...

Pazar payı kesinlikle %15 değil, çoğu yerde %4-5, en fazla %7 olarak tahmin ediliyor.

maxspacemax

Linux'te virus olur mu ? Olmaz.  :D

asd99

munirekinci, kaç tane binary var ? bir virüsün bir işletim sisteminde çalışıp diğerinde çalışmaması için neyin farklı olması gerekli ? bunu biraz açıklayabilirmisin ?

atomkarinca, çoğu istatistiklerde %15 e vurduğunu okumuştum. Ama bunu kesin olarak bilemeyiz tabi. ama ben %10 macin olduğunu tahmin ediyorum... %1-2 de linux dağıtımlarının.

munirekinci

i386 platformuna göre derlenmiş bir ikilik dosyayı bütün x86 tabanlı (32 bit) Linux tabalı işletim sistemlerinde çalıştıran ben bunu merak ettim, cevabı sizin vermeniz gerekiyor.

asd99

munirekinci , bu doğruysa çok kötü :(  ben böyle bir durum olduğunu bilmiyordum . internette farklı yazılar okumuştum...

munirekinci

Okuduğunuz yazı muhtemelen Linux işteltim sistemlerindeki paket sistemi hakkındadır. Bu konu hakkında şurayı okursanız daha fazla bilgi alabilirsiniz; http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3131.0.html

asd99

munirekinci, ama bir de şu açıdan bakarsak, olay farklı oluyor: tamam belki virüs hepsine bulaşabilir fakat biz burda virüsün sisteme sızıp sızmama ihtimalinden bahsediyoruz. Sisteme sızması için tüm dağıtımların aynı güvenlik açığına sahip olması gerekir. Böyle bir şey de yanılmıyorsam yoktur. Mesela pardus ün bir açığını bulup ona saldırı yapıp ordan virüsü devreye sokmak gerekir.  Ama aynı işlemi ubuntu kulancısına yaparsanız başarısız olursunuz. Çünkü linux dağıtımlarının hepsi aynı şekilde yürümüyor ,yani aynı açıklara sahip değiller. Bu şekilde benim bahsettiğim gibi bir linux dağıtımına zarar gelme ihtimali linux dağıtımlarının sayısı kadar azalıyor...Yanılıyormuyum? (bu konuda pek bilgi sahibi değilim. öğrenme amaçlı soruyorum...)

munirekinci

Evet, bu doğru. Her dağıtımın içerdiği yazılımların aynı olmaması buna sebep olur. :)
Örneğin ben Konqueror ile internette geziyorsam Firefox'un herhangi bir açığından faydalanarak sisteme zarar verecek bir zararlıdan etkilenmem mümkün değil. Bu durum Linux'a özgü değil. Windows üzerinde de farklı programlar ile güvenlik konusunda farklı sonuçlar alınacaktır.

Felâsife

Aşağıda ki habere göre, Linux kullanmak bile %100 güvenlik anlamına gelmiyormuş.

Haberin detayları:

Alıntı YapClickjacking: Araştırmacılar Alarma Geçiyor

Tüm platformları ve tüm internet tarayıcıları etkileyen yeni bir tehdit araştırmacıları harekete geçirdi.

Clickjacking, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari ve bilinen diğer tüm tarayıcıları etkiliyor (lynx hariç). Ayrıca işletim sistemi de gözetmiyor.

Açığı kullanan kötü amaçlı bir site ziyaret edildiğinde, saldırgan, tarayıcının ziyaret ettiği linklerin kontrolünü ele geçirebiliyor. Bu açığın Javascript ile bir alakası olmadığından, Javascript'i kapatmak veya NoScript eklentileri işe yaramıyor.

Şu an için tek önlem Lynx kullanmak olarak görülüyor. ayrıca Microsoft ve Mozilla'dan gelen açıklamalar da pek iç açıcı değil, kısa vadeve bir yama beklenmiyor.
Gittigidiyor benzeri, kullanıcıların içerik sağladığı alışveriş sitelerinde dikkatli olmakta fayda var.

Kaynak: Doctus
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

asd99

iş daha da kötüye gidiyor :( !! hadi ms vista kullanalım sp2li aeroyla şöyle bi güzel :)  peki ciddi ciddi biz burda bunu tartışıyorsak, pazar payının linuxtan kesin daha fazla oldğunu bildiğimiz mac ne alemde ? (gerçi apple kullananlara 999$ a salak bi antivirüs satsan da hepsi alır heralde :) .....)

ironic

Alıntı yapılan: mono - 26 Ekim 2008 - 16:22:34
Aşağıda ki habere göre, Linux kullanmak bile %100 güvenlik anlamına gelmiyormuş.

Haberin detayları:

Alıntı YapClickjacking: Araştırmacılar Alarma Geçiyor

Tüm platformları ve tüm internet tarayıcıları etkileyen yeni bir tehdit araştırmacıları harekete geçirdi.

Clickjacking, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari ve bilinen diğer tüm tarayıcıları etkiliyor (lynx hariç). Ayrıca işletim sistemi de gözetmiyor.

Açığı kullanan kötü amaçlı bir site ziyaret edildiğinde, saldırgan, tarayıcının ziyaret ettiği linklerin kontrolünü ele geçirebiliyor. Bu açığın Javascript ile bir alakası olmadığından, Javascript'i kapatmak veya NoScript eklentileri işe yaramıyor.

Şu an için tek önlem Lynx kullanmak olarak görülüyor. ayrıca Microsoft ve Mozilla'dan gelen açıklamalar da pek iç açıcı değil, kısa vadeve bir yama beklenmiyor.
Gittigidiyor benzeri, kullanıcıların içerik sağladığı alışveriş sitelerinde dikkatli olmakta fayda var.

Kaynak: Doctus

Hep derim ne yapılırsa yapılsın adamlar hep bir adam önde. Bütün dünya 3 -5 kişi ile başedemiyor.  :D Ben bu konuda zaten tedbiri elden bırakmam. Tarayıcılarımı, kapatılırken tüm geçmiş,çerez vs 'yi silmeye ayarlıyorum.

Felâsife

Alıntı yapılan: ironic - 26 Ekim 2008 - 17:25:13
Hep derim ne yapılırsa yapılsın adamlar hep bir adam önde. Bütün dünya 3 -5 kişi ile başedemiyor.  :D Ben bu konuda zaten tedbiri elden bırakmam. Tarayıcılarımı, kapatılırken tüm geçmiş,çerez vs 'yi silmeye ayarlıyorum.
Galiba dediğiniz gibi bu adamlar hep bir adım ilerdeler ve hiç te rahat durmuyorlar.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Hiçbir sistemde güvenlik %100 sağlam değildir. Bu çok genel geçer bir kaidedir zaten, inkâr etmek çok saçma olur, bu nedenle şehir efrsanesi olarak "Linux'a virüs bulaşmaz veya Linux geçilmez kaledir" ifadelerini unutmak lazım :)

Fakat bizim savunduğumuz şey şudur. Linux diğer işletim sistemlerine (çok genel ve bilinenler :)) nazaran çok daha güvenlidir. Bunun sebebi bir miktar kullanılma oranı olabilir fakat temel sebebi değildir. Olaya bu açıdan bakacak olursak sunucuların büyük çoğunluğunda Linux veya hiç olmazsa Apache koşmakta. Bu durumda neden onlar için virüs yazılmıyor veya yazılıyorsa neden başarılı olamıyor? Hakeza virüs harici güvenliği tehdit edici açıklar için de bu geçerli. Bir güvenlik tehdidi olduğunda genellikle bizde çözümü kısa sürede geliyor, işte bu en büyük güvencelerimizden biri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Zaten açık kaynağın en büyük avantajı.. Güncelleştirmeler çok hızlı ve kesinlikle zamanlı oluyor. Allah'ın winzort ekibi de paralı elemanlarının eline bakıyor açıkçası.. Gerçi onlar da bir çok güncelleştirme yayınlıyorlar ama yine de yeterli olmuyor tabi.. İş bazen sadece para kazanmaya dönünce..

MURATSPLAT

Linux'un güvenli olmasında en önemli nokta  işletim sisteminin güvenliğini diğer paket programlara dayamamasıdır. Windows ilk kurduğunuzda size hemen bir anti virüs kurun uyarısı verir.

Windowsun güvenlik zahafiyetlerinin temel nedeni bana kalırsa budur.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

FeNDeR

Avast ile bir ilgisi yok ancak forumda yalnızca burada söz edildiği için clickjacking ile ilgili bir ekleme yapmak istedim. Firefox kullanıcıları için söylüyorum. Noscript eklentisinin 1.8.2 versiyonundan itibaren clearclick isimli bir özellik sayesinde bu sorun hallolmuş durumda (ki güncel versiyon 1.8.5). Iframe engellemeye de gerek kalmıyor.
Kaynak: http://noscript.net/faq#clearclick
ve  http://hackademix.net/2008/10/08/hello-clearclick-goodbye-clickjacking/

youngneil

merhaba
ben hem ubuntu hem xp kullanıyorum
xpde *.exe leri çalıştıramıyorum. nsis error diye bir hata veriyor. sebebinin virüs olabileceği düşünülüyor. exeleri çalıştıramadığım için de antivirüs ile xp de taratamıyorum.. ubuntuda bir tarama yapmak istiyorum..
ubuntu için böyle bir antivirüs programı var mı?
teşekkürler.

acemiyim91