programcıklar

Başlatan doe, 08 Mayıs 2010 - 14:16:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doe

XFCE de masaüstüne çeşitli ufak programcıkları nasıl ekleyebiliriz? Mesela bu panellere konulabilen ufak cpu gösterici tarzı proğramlardan bahsediyorum. Ayrıca bu eklentiler kde ye oranla çok çok az. İki elin parmaklarını geçmiyor. Bunları sayıca arttırabileceğimiz bir yöntem var mı? Örneğin haber sitelerinden masaüstüne rss'den haber çekmesini istiyorum. ancak böyle bir proğramcık yok.

Sherlock Holmes

http://goodies.xfce.org/projects/panel-plugins/xfce4-xfapplet-plugin
Anlamadığınız yer, satır, vs... olur ise,
sormaktan çekinmeyiniz.
:)

ironic

Masaüstü uygulamaları için; Screenlets, Cairo-dock , Google Gadgets gibi çözümler mevcut.

doe

Teşekkürler.

Ben Linux ve dolayısıyla Ubuntu'da yeni sayılırım. Bu nedenle birçok pratik bilgiden mahrumum.

Şimdi bu pluginlerden istediğimi indiriyorum; tar.bz2 dosyası çeklinde geliyor. Şimdi bunu ben nasıl kullanılır hale getireceğim? Yani nasıl yükleyeceğim?

Bunun dışında google gadgets'lerdende indirdim. ancak onunda nasıl kurulduğunu bilmiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ironic

derleme yapmana gerek yok depoda mevcutlar..

panel uygulamaları için

sudo aptitude install  xfce4-xfapplet-plugin

Google Gadgets için

sudo aptitude install google-gadgets-gtk

doe

Gayet güzel oldu çok teşekkür ederim. Yalnız bu Google-Gadgets'ten sadece Türkçe olan uygulamaları indirebiliyorum. Onlarda oldukça sınırlı sayıda. English (US) yaptığımda herhangi bir uygulamayı yükle dediğimde yüklemiyor.

Ben netten indirip .gg uzantılı uygulamalardan birisini;  usr/share/google-gadgets klasörünün içerisine attım ancak yine olmadı.

ironic

Biraz bekleyince diğer eklentiler geliyor bende.. Ek bir işlem yapmana gerek yok.  :)

doe

Bende değişen birşey yok.

The gadget could not be loaded:

/home/doe/.google/gadgets/downloaded_gadgets/2B647460-9B0F-11DB-B606-0800200C9A66.gg

Bu şekilde hata veriyor çoğu eklentide.

yazılı ooan klasöre baktığımda her uygulamanın yüklenmiş olduğunu görüyorum. Yukarıdaki gibi numaralanmış bir şekilde. Ancak çalışmıyorlar.

ironic

Bir süre önbelleğe alınmasını bekle.. Bende herhangi bir sorun çıkarmıyor. Sanırım bağlantın yavaş olduğundan oluyor.

doe

Bağlantıdan mı bilemiyorum. Kablo ile deneyeceğim. Ancak bu uyarıyı belli birsüre bekledikten sonra değil, uygulamayı yükle der demez veriyor. İstesemde bekleyemiyorum. :)