ubuntuda ekran okuyucu

Başlatan aslanbey, 07 Mayıs 2010 - 09:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslanbey

merhabalar arkadaşlar. öncelikle forumda arama yapmama rağmen bulamadım. eğer konu vardıda ben bulamamış ve bu konuyu açmışsam şimdiden özür dilerim. beni uyarınız. ben görme engelli bir bilgisayar kullanıcısıyım. xp kullanıyorum. xp de jaws for windows isimli bir programla, bu program kendi yaptığım www.korlervadisi.com sitesinden indirilip incelene bilir. windows ortamında zorlanmadan bilgisayar kullanabiliyoruz. öyleki program yazabilen arkadaşlarımız bile var. kendimze ait mail gruplarımız falanda var. yani bilgisayar ortamında bir körler camiyasıda var. ve ben bu camiyayı linux'a veya linux'U bu camiyaya kazandırmaya karar verdim. ama linux u da hiç bilmiyorum. zaten ekran bana okunmadığı için bilgisayara kurdum öylece duruyor. sizlerden ricam aının osca olduğunu bildiğim program hakkında bilg. ubuntuda çalışan bir ekran okuyucu program olduğunu öğrendim. bu program nasıl çalıştırılabilir? veya xp de kullanmakta olduğmuz jaws programının ubuntuda çalıştırılmasının bir yolu varmıdır? ilginize şimdiden teşekkürler.

ebubekirs

Orca programını bir deneyin isterseniz. Tam olarak isteğinizi karşılar mı bilmiyorum ancak bu amaçla yapılmış bir programdır. Ubuntu içerisinde kurulu olarak gelir. Alt+F2 tuşları ile açılan ekranda orca yazarak çalıştırabilirsiniz. 
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

aslanbey

ilginize teşekkürler. mesajınızı okur okumaz xp yi kapatıp ubuntudan açtım bilgisayarımı. ekranı görüyor ancak yazıları seçemiyorum. alt+f2 tuşlarına astım. ne olduğunu bilmediğim bir ekran pencereye geldi. oraya dediğiniz gibi sadece orca yazdm ve enter bastım. pencere gitti ve yerine içinde imlecin yanıp söndüğü bir editör geldi. bu arada ubuntu açıldığında windows ta olduğu gibi açılış sesi çalmıyor. ubuntuda bu yokmu yoksa benim driver larımı tanımadı? ben ekranı kısmen görüyorum o editörün içinde yanıp sönen imleç ve onbeş yirmi satır kadar yazı vardı. ama ne yazdığını bilmiyorum. işimi görme konusuna gelince, en azından menüleri falan bana okusa girdiğim yerlerden haberdar olsam ubuntu hakkında bir fikir sahibi olurdum belki.