Bilgisayar kendi kendine kapanıyor/açılıyor

Başlatan deruni, 06 Mayıs 2010 - 16:23:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deruni

Merhaba,

Ubuntu 9.04 sürümü kullanırken, bilgisayar kendi kendine kapanıp açıldı. Daha sonraları da yine böyle çalışırken kendiliğinden kapanmaya ve açılmaya başladı. Kurtarma ekranından önceki dönemlere yükledim, ama bu da çözüm olmadı. Bir sabah kapalı olan bilgisayar kendiliğinden açıldı. Önce kapatma ekranı beliriyor ve restart atmaya çalışıp, bir türlü açılamıyordu. Zor da olsa açıp bazı yedekler aldım ve format atmaya karar verdim. Elimdeki openSUSE'yi deneme fırsatı doğmuştu. Bir süredir, yaklaşık 1 ay kadar oldu yanılmıyorsam, sorunsuz kullanıyordum. Bugün bilgisayarı açarken, şifre giriş ekranında şifremi girerken bilgisayar kapandı. Sonra yeniden açtım ve yine kapatma ekranı belirmeye başladı. İnternetten biraz araştırma yaptım ve biosu default ayarlara yükledim. Şimdi sorun gözükmüyor ama kafam da karışmış durumda. Sizce bu sorun neden kaynaklandı?

Bilgilendirirseniz sevinirim.
Herkes bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir.

barış

openSUSE ve Ubuntu'da aynı hatayı yaşıyorsunuz yazdığınıza göre. Bu bir tesadüf değil bence. Bilgisayarın kendi kendine açılması bios üzerinden ayarlanabiliyor. Eğer böyle bir ayar yapmadıysanız bilgisayar kendini uyku moduna almıştır. Siz bilgisayarı normal bir biçimde mi kapattıktan sonra bilgisayar sabah kendi kendine açıldı?
Sorun donanımsal gözüküyor, biostan kaynaklanıyor gibi...

deruni

Bu sorun ilk kez olduğunda bilgisayar açıktı ve durduk yere kapandı. Daha sonraları da kendini restart edip duruyordu. Sonra önceki zamana yükledim. Sorun kalmamış gözüküyordu. Normal bir şekilde kapadığım bilgisayar, sabah kendiliğinden açıldı ve yine açılmaya çalışmalar...

Biz de sorunun donanımdan kaynaklandığını düşündük, içini temizleyip tekrar açtığımızda açıldı ama sorun tekrarladı. O zaman format atarak sistemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlarım diye düşünmüştüm. Sorun yaşadığım dönemde bios'a bir müdahalem de oldu ama ne yaptığımı hatırlamıyorum. Bios'a girmek istediğimde, düşük çözünürlük uyarısı almıştım. Grub 2 güncellemesi bu soruna neden olmuş olabilir mi?

Belki de sorun tekrarlarsa servise göstermek en güzeli...

zeitgeist

Biosu varsayılan ayarlarına getirince sorun düzeldi demişsin, o halde sorun bios da yaptığın değişikliklerle ilgili olmalı. Hangi ayarın buna neden olduğunu öğrenmek için de bios da ne tür değişiklikler yaptığını bilmek, gerekirse bir kenara not edip denemeler yapmak gerek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

asicok

Donanım ısınması ya cpu pervanesi çalışmıyor yada ekran kartının çalışmıyordur.Yada termal macunda bitmiş olabilir.Donanımın yıkılıyor yavaş yavaş .En iyi ihtimalle ubuntu yükle yada windows yükle kasadan tuaf tuaf sesler geliyorsa bilki donanım acilen donanımdan anlayana göster eğer sesler gelmiyorsa şifren kırılıyor yada sistem senin donanımlarını desteklemiyor saygılar.Bios ayarlarını fabrika ayarlarına geri getir varsayılan olarak.
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

barış

Alıntı yapılan: deruni - 06 Mayıs 2010 - 19:24:48
Bu sorun ilk kez olduğunda bilgisayar açıktı ve durduk yere kapandı. Daha sonraları da kendini restart edip duruyordu. Sonra önceki zamana yükledim. Sorun kalmamış gözüküyordu. Normal bir şekilde kapadığım bilgisayar, sabah kendiliğinden açıldı ve yine açılmaya çalışmalar...

Biz de sorunun donanımdan kaynaklandığını düşündük, içini temizleyip tekrar açtığımızda açıldı ama sorun tekrarladı. O zaman format atarak sistemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlarım diye düşünmüştüm. Sorun yaşadığım dönemde bios'a bir müdahalem de oldu ama ne yaptığımı hatırlamıyorum. Bios'a girmek istediğimde, düşük çözünürlük uyarısı almıştım. Grub 2 güncellemesi bu soruna neden olmuş olabilir mi?

Belki de sorun tekrarlarsa servise göstermek en güzeli...
Tam olarak ne yaptığınızı söylemiyorsunuz GRUB2 güncellemesi yaptığınızı yeni öğrendim mesela :)
GRUB2 güncellemesi zorunlu kalınmadıkça yapılmamalı diye biliyorum ben zaten anlatımında da yazıyor. Ancak bilgisayarın kendi kendine açılması bios kaynaklı bir sorun gibi gözüküyor. Ancak işlemci pervanelerinde de sorun olabilir tabi. RAM'lerden bir tanesi temassızlık edebiliyor.
Bir çok donanımsal sorun sıralanabilir, güç kaynağında kısa devre olabilir.
Ancak dediğim gibi bilgisayarın kendi kendine açılması bios ile ilgili bir durum. Diğer bir durum hard diskte bozukluk olabilir.

Alıntı yapılan: asicok - 07 Mayıs 2010 - 02:52:37
Donanım ısınması ya cpu pervanesi çalışmıyor yada ekran kartının çalışmıyordur.Yada terminal macunda bitmiş olabilir.Donanımın yıkılıyor yavaş yavaş .En iyi ihtimalle ubuntu yükle yada windows yükle kasadan tuaf tuaf sesler geliyorsa bilki donanım acilen donanımdan anlayana göster eğer sesler gelmiyorsa şifren kırılıyor yada sistem senin donanımlarını desteklemiyor saygılar.Bios ayarlarını fabrika ayarlarına geri getir varsayılan olarak.
Ekran kartıyla ilgili olacağını zannetmiyorum. Ekran kartı Onboard olan bilgisayarlarda da bu sorun olabiliyor. Ayrıca terminal macun değil termal macun :)
Benim bilgisayarım 7senelik ve donanımlarımda hiç bir sorun yok.
Zaten sorun Ubuntu'da yaşanıyor.
"Eğer sesler gelmiyorsa şifren kırılıyor" bundan da bir şey anlamadım şifre kırılıp kırılmadığını kasadan gelen garip seslerle mi anlıyoruz?  :-\

asicok

Şifren kırılıyor dememin sebebi bilgisayar yazılımsal olarak kafasına buyruk hareket etmesinden kaynaklanıyor .Durdurk yere bunu kendi kendine sanal zeka yapacak hali yok ya birileri kurcalamak istemiş olabilir. Bilgisayarını göresem sıkıntının ne olduğunu hemen söylerim akıllara zarar bilgisayarlara ubuntu yükledim çoğunun nedenini çözdüm burdan işi çok iyi bildiğimi idda etmiyorum yardımcı olmak istemiştim.Bir de anlamadığım bilgisayarın fişi takılımı ki kendiliğinden açılıyor .Bir keresinde yaşadığım sıkıntı pirizde topraklama yokmuş statik elektirik yığılmış kasaya tabi bilmiyorum her kese gösterdik sonuç yok bir donanım kuran arkadaşa gösterdik topraklama yok bütün sıkıntı bu dedi ve adamın bilgisayarı topraklamadan sonra sorunsuz çalışdı.Biosu güncellememek bu sıkıntıları verebilir yada hız aşırtmış olabilirsin yada ALU işlemcinin bazı kısımları hasar görmüş olabilir.Sadece görmeden söyleye bildiklerim tahmini bunlar kesin diyemem.Unutmayın ki bilgisayar biliyorum demiyorum koca ubuntu garanti vermezken benden kesin sonuc bekleyip eleştirmen bence pek olmamış bilirim ki benden daha iyisinizdir.
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

eribol

@heartsmagic; çok teşekkür ederim :) Rahatladım gerçekten. Bu mesajların sonu geldi nihayet.

heartsmagic

Grub2 belirlenen duruma sebep olmaz, kurulmasında da bir sıkıntı mevcut değildir.
@zeitgeist'in dediği gibi BIOS üzerinde yapılan değişiklikleri not etmek lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

deruni

Merhaba,

Sorun tekrarladı. Sanırım biraz daha bilgilendirmem gerekecek sizleri. Kasadan sesler geliyor mu? demişsiniz, evet fanların çok ses yaptığını düşünüyorum. Sorun ilk çıktığında klavyemde temassızlık sorunu vardı daha sonra klavyeyi yaptırdık, şimdi çalışıyor. Ancak beni düşündüren yaklaşık bir ay kadar süredir sorun yaşamadan OpenSUSE kullanırken, yeniden sorunun tekrarlaması.

heartsmagic

Kısacası BIOS sıfırlandığı halde yine de yaşanıyor mu bu problem?

deruni

Evet. "LOAD OPTIMIZED DEFAULTS" diyerek sıfırladım. OpenSUSE ile problem daha farklı, Ubuntu'da kapanıp, yeniden açılıyorken, OpenSUSE sadece kapanıyor.

heartsmagic

Hani sadece kapansa veya yeniden başlasa acaba ısınıyor mu diyeceğim ancak kapalı olan bilgisayarın açılması bana çok garip geliyor cidden.

bytan

Kapanan bilgisayarın kendiliğinden açılmasını bir işletim sistemiyle bağdaştırmak oldukça güç.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

deruni

Bu sorun uzun süredir tekrarlamıyordu ki, bu sabah bilgisayar kendi kendine açıldı, kapandı ve açılmaya çalıştı. Sabah kalktığımda elektrikler kesikti, sonra geldi ve anında tekrar kesildi. Daha sonra tekrar geldi. Sorun bu olaylardan sonra gerçekleşti.

Daha sonra bilgisayarı fişten çektik ve yeniden açmayı denedim, bios ekranına girdim ve ayarları varsayılanlara çektim. Şimdilik kapanma olmadı ama sistemi izliyorum ve fiziksel bellek çalışması yüksek gibi geldi bana. Resimde sistem durumu gösteriliyor. Resim çekildiğinde başka hiç bir program açık değildi.

zeitgeist

Bilgisayarın kendi kendine açılmasının akla gelebilecek mantıklı açıklamalarından biri de elektrik aksamında görülen aksilikler olabilir. Örneğin bilgisayarın başlatma düğmesine gelen kablolarda arada bir kendini gösteren temas durumu olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aliorhan

Bana power ile ilgili bir sorunmuş gibi geldi. @zeitgeist inde dediği gibi bilgisayara elektrik girişini sağlayan kabloların birbirine teması böyle bir durumu tetikleyebilir. Güç kaynağını kontrol et derim ben.

heartsmagic

Güç kaynağı, binanın elektrik tesisatı, bilgisayarın güç kaynağına giden kablo, priz... Hepsi birer etken olabilir söylendiği üzere.

microanaliz

Benim bilgisayarda hır hır pervane çalışması gibi sesler geliyor.Biraz çalıştıktan sonra ses azalıyor ama tam anlamı ile gitmiyor başlarda böyle değildi bilgisayar iki senede böyle hale geldi.(birde oda sıcaksa bu tarz sesler gelmiyor.Arkadaş güç kanağı nemden dolayı bitmiş dedi 6 ay içinde değişmeli )Not kasa fanı açılırken 1542 ile açılıyor dönüş hızı 2200 ulaşınca ses bitiyor anlamadım.
MicroAnaliz

gecegezen

Bilgisyarım kendini resetlemesi elektrik şebekesinden olabilir daha önce kendiliğinden açılan bilgisayar haberleri aldım bir kerede benim eski bilgisayarıma olmuştu. Ama klayvedeki bir sorunu tamir ettirdiğiniz yazmışınız buda benim aklıma bazı  klavyelerdeki power tuşunu aklıma getirdi bir ihtimal bunda da olabilir gibi geldi.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

arslanyusuf

herkese merhaba, benim de aynı problemim var, sony vaio dizüstü pc kullanıyorum, ilk önce windows 7 vardı sadece, sonra ubuntuyu da kurdum ek olarak ve ondan sonra neredeyse her gün ve hep aynı saatlerde (sabaha doğru) bilgisayar kapalıyken (pili veya elektrik kablosu takılı fark etmiyor) kendi kendine açılıyor, kapağı kapalı halde uyku modunda bekliyor öyle... her gün aynı sorunu yaşıyordum, bu yüzden artık kablosunu çıkarıyorum veya pilini üzerinde bırakmıyorum... ayrıca bir de yine ubuntu oturumum açıkken, oturum saniyeler içinde kapanıp tekrar kullanıcı şifresinin girileceği açılış ekranına geliyor ve o anda açık olan tüm programları kapatıyor...

linux tecrübem hiç yoktu, birkaç ay önce yükledim, bios ayarlarına da hiç girmedim aldığımdan beri... power tuşuyla alakalı bir iletişim sıkıntısı olsa, acaba windowsta da aynı sıkıntıyı yapmaz mıydı? neyse paylaşmak istedim... yardım edebilirseniz çok sevinirim...

heartsmagic

Güç düğmesiyle ilgili olsa hep aynı saatlerde olmaz, cidden BIOS üzerinde bir şeyler olmasın?

Ayrıca modeli nedir bu makinenin?

microanaliz

Ekran koruyu ayarlarına bir bakın orda 5 dakika diyor ve güç yönetimde hiç bir zamanı işaretleyin faydası olur... Sanırım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Haziran 2011 - 18:31:32

Sistem izlemede zombi yazan uygulamaları kapatın sadece gnome ekran çalışıyor olmalı bazı programlar nedense güç kesildiğinde kendiliğinde anormalleşiyor sistem takibine bir bakın durduk yere çalışan hangi programsa yeniden yükleyin
MicroAnaliz

arslanyusuf

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2011 - 15:35:23
Güç düğmesiyle ilgili olsa hep aynı saatlerde olmaz, cidden BIOS üzerinde bir şeyler olmasın?

Ayrıca modeli nedir bu makinenin?

Bilemiyorum belki de bios ayarlarındandır, ama dediğim gibi Linux kurduğumdan beri hiç dokunmadım, hatta bilgisayarı aldığımdan beri hiç dokunmadım.... makinenin modeli VPCEC4L1E...

Ayrıca, ekran koruyucu ayarlarına baktım, "bilgisayar bekleme durumundayken ekran koruyucuyu etkinleştir" sekmesi seçiliydi, onu iptal ettim, bakalım ne olacak... ben de araştırmaya devam edeyim, dediğiniz gibi belki bios ayarlarındandır... teşekkürler...

heartsmagic

Genel forumda göremedim bir şeyler bu konuda. BIOS üzerindeki ayarlardan herşeyi sıfırlamayı denedin mi? Fabrika ayarlarına döneceksin kısacası. Gerçi pek umudum yok bu konuda.