Wubi kurulumu nasıl?

Başlatan daron, 16 Mart 2008 - 17:23:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

daron

Wubi - Windows Uzerine En Kolay Linux (Ubuntu) Kurma
arkadaşlar lugatsoft sitesınde bu yazılm hakkında şu şekilde yazı var
Wubi, Windows kullanıcılarını Linux dünyasına tek bir tıklama ile ulaştıracak bir Ubuntu yükleme aracıdır. Wubi, size Linux'u herhangi bir program yükler gibi yükleme ve kaldırma imkanı sunar. Eğer Linux'a biraz merakınız varsa fakat denemeye çekiniyorsanız, bu sizin için!

Wubi Güvenlidir

Sabit diskinizde yeni bölüm oluşturmanıza gerek yoktur.

Wubi Basittir

Yükleme aracını çalıştırmanız yeterlidir, cd kullanmanıza gerek kalmaz.

Wubi Ayrık Çalışır

Wubi, dosyalarını tek bir klasörde saklar. Eğer kullanmak istemezseniz kaldırmak son derece basittir.

Wubi Ücretsizdir

Açık kaynak dünyasına destek olan Wubi için hiç bir ücret ödemeniz gerekmez.

bu yazılanlar doğru mu ?böyle bir program varmı ? verılen linkten programı indirdım ama bir türlü kuramadım :(

heartsmagic

http://wubi-installer.org/screenshots.php
buradan da görülebileceği gibi program tıkır tıkır çalışmakta.
https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide şuradan da anlaşılacağı üzere denenebilir.

Neden programı kurmadığını söyle diyeceğim ancak bu bir Windows problemi. Haliyle Linux için bir şey söylemek güç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Semih

bende bugün ubuntu kuracaktım şu anda indirmekteyim önceki cd'im arızalanmış yarıda kaldı xp'nin üstünde denicem bunu bakalım olacak indirdim su anda programı neler yaşadığımı anlatırım:)
A.Semih Türk

Sypro

virtualbox varken ve -> ubuntu <-> windows <-> macos <- çalışabiliyorken Wubi'nin tam özelliği nedir acaba ? :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

garafatma

evet virtual box varken gereği varmı? veya daha mı fazla özelliği var diyeceğim ama virtual box zaetn yeterince güzel ve yeterli..
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Farklı

Alıntı yapılan: Sypro - 17 Mart 2008 - 16:36:20
virtualbox varken ve -> ubuntu <-> windows <-> macos <- çalışabiliyorken Wubi'nin tam özelliği nedir acaba ? :)

arkadaslar ben wubiyle Ubuntuyu kurdum cok guzel bir program tek sikindim klavyemde turkce karakterlerin olmamasi

virtual box sanal surucuye kurmaya yardim ediyor bu direk cye kuruyor hemde windowsla birlikte

sadece bilgisayar acilirken iki secenek cikiyor alt alta isletim sistemi secimi windowsmu Ubuntumu diye
By Axamcı -  vBulletin Ubuntu Teması Burada Ubuntucu oldum:D
Meraklısına ücretsiz verebilrim

linsis

ben bugün cd ile kurduğum ubuntu'yu sildim ve wubi ile ubuntu'yu kurdum.gerçekten cd ile kurmaktan çok daha kolay ve sorunsuz çalışıyor.

cd ile kurduğum zaman bazı sorunlar vardı wubi ile olmadı.inşallah'da olmayacak.

yanlız bir sorum olacak.

diyelim; xp'ye format attığımız zaman  bu wubi'nin kurulu olduğu sistemi nasıl yedekliyebiliriz.
çünkü xp'de wubi çalıştırdığımızda direk linux sürümü indirmeye başlıyor.

sonuçta bazı değişikliler yapacağımız linux'un zarar görmeden  nasıl yeniden kullanıma başlıyabiliriz.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

sedefsiz_masrapa

bugün benim de wubi yi deneme imkanım oldu. harika bir buluş bence..
hiç virtual box kullanmadım ama aynı şey olsa bile güzel bir iş. sonuçta ek program vasıtasıyla yaptığın işi direk programsız yapıyorsun, gayet güzel. bi de birçok insan elle disk bölümlendirme falan yapamıyor. diskin bir kısmına ubuntu kuracam derken tüm vistayı falan siliyor. bunlar için çok ideal. sadece kaç gb ayırmak istediğini seçip kuruyorsun. bi de çoğu insan format atmadan kullanmak ister linuxu. yok sistem d de filmim var müzğim var, bunlar dursun ama ubuntu da deniyim der. bu insanlar için ideal..
tebrik ediyorum bunu düşünenleri.. windowsun 6 senede yapmadığı kadar çok yenilik ubuntuda 6 ayda geliyor bazen. ne güzel..

ufuk_k

Bütün bu "bilgisayara zarar vermeme", "veri kaybetmeme", "bütün diski formatlamadan kurma" gibi özelliklere ubuntuyu direk livecdden kurunca da sahip oluyor insan. Yeter ki kurmadan önce kurulum ile ilgili tonlarca belgeden 2 sayfa okusun. Yani bana wubi ile linux kurmak şakacıktan linux kurmak gibi geliyor. Benim fikrim bu tabii.

linsis

ufuk_k wubi aslında linux'a yeni geçenler için ideal.

yani inan çevremde çoğu kişi sadece bu kurulumda başaramadıkları için linux'u bıraktılar.evet biraz uğraş gerekiyor.ama acemilik döneminde linux insana atomu çekirdeklerine ayırmaktan daha zor geliyor.

linux'a biraz alışan ve linux oluşumunu biraz anlayan kişi normal cd'den kurabilir.ama şimdilik böyle iyi oluyor.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Xp zarar görmez ancak sana 3gb yetmez. Daha geniş bir bölüm bulman gerekiyor. Rahat etmek için 10Gb, eğer imkân yoksa 7-8 GB gibi bir bölüm ayarlaman senin yararına olacakdır.

heartsmagic

Alt ve üstte iki tane panel olması gerekiyor en azından. 256 Ram bir miktar düşük ancak o kadar kasmaması lazım. Wubi'nin performansı hakkında en ufak bir fikrim yok, o nedenle yorum yapmam pek doğru olmaz.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Sypro - 17 Mart 2008 - 16:36:20

Virtualbox'ta henüz ekran kartlarının 3B özelliği kullanılamıyor (benim bildiğim kadarıyla) ama bunun Wubi'de destekleniyor olması lazım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: akif - 18 Kasım 2008 - 19:23:24
panel göremedim. Farenin imleci bile donuyordu.

O zaman yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Kurulum eksiksiz yapıldı mı bilemiyorum ancak normal şartlar altında böyle olmaz.

heartsmagic

Tek tavsiyem temiz bir kurulum. Wubi ile tecrübem sıfır ve kendisini kullanmıyorum. Kullanıp da memnun olan arkadaşlar var, demek ki senin kurulumda bir sorun var.

heartsmagic

Bu durumda geriye tavsiyem kalmıyor ne yazık ki.