Kubuntu'da bölüm genişletme

Başlatan agunZagun, 05 Mayıs 2010 - 18:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agunZagun

Kubuntu'yu dün gece kurduğumdan beri kurcalamaktayım, denilenin aksine 1 GB RAM'li, 1.6 GHz Atom işlemcili netbookumda "Desktop" sürümü gayet hızlı ve düzgün çalışıyor. Hem de grafiksel ayarları "Düşük Çözünürlüklü Ekran ve Çok Yüksek İşlemcili" olmasına rağmen.

Neyse, ben de hem görüntüsünü sevdiğimden, hem de kullanımı daha hoş göründüğünden Kubuntu'ya kesin geçiş yapmak istiyorum. Ancak geçiş yapmadan önce bir kaç sorum olacak.

Öncelikle, videolarda ve Amarok'ta ses çalmıyor. Bunun için Uçbirim'de bir komut yazıyorduk ama komutu kaybettim desem yeridir. Forumda aradım ama bulamadım. Çok basit bir problem ancak forumda bulamadığım için başlığı açmışken sorayım dedim. :)

İkincisi, dediğim gibi kesin olarak Kubuntu'ya geçiyorum. 10 GB'lik yer ayırmıştım kurulum için (daha doğrusu o LG'nin Win7 için Recovery alanıydı, temizleyip Kubuntu kurdum :) ), ama şimdi tüm sabit diski kullanmak istiyorum. 10 GB yer ayırdığım için daha önceden, UNE'deki müzik / film arşivimi aktaramıyorum. Bunu nasıl yapacağım? USB bellek veya taşınabilir DVD-RAM gibi malzemelerim olmadığı için soruyorum bunu da (Kubuntu kurulumu için arkadaştan ödünç almıştım USB belleği :D). Yoksa ben de biliyorum, ama her şeyi bilgisayarın üzerinde halletmek istiyorum. Bu arada Kubuntu'nun Live CD'sinde Gparted gelmiyormuş, sonradan kurdum Gparted'ı.

Gparted'dan bir görüntü atayım, lazım olacaktır büyük ihtimal.

serkanburda

Ses sorunu için ben bir şey söyleyemem ama disk alanı için tabloya baktığımda 221.8 gb'lık alanın tek sorununun nasıl kullanılacağının belirtilmemiş olduğunu görüyorum. Ben de sizinkine benzer bir tabloyla kurulum yapıyorum; 10 gb kök dizin için, 1 gb takas alanı ayırıyorum ve geriye kalanı da, ki arşivim içinde, home olarak işaretleyip bölümü biçimlendirme diyorum. Bu şekilde tüm disk ubuntu tarafından kullanılıyor. Tekrar kurulum yapmayacaksanız forumda sonradan disk alanı bağlamak şeklinde arama yaparsanız karşınıza çeşitli anlatımlar çıkacaktır.

agunZagun

Belirtmiştim ilk mesajda, ancak kalabalıktan görülmedi sanırım. Ubuntu Netbook Remix kurulu 221 GB alanda ve o alanda benim müzik arşivim vs. şeyler var. Onları Kubuntu'ya aktarıp, sonra da 221 GB'lik alanı Kubuntu'ya bağlamak istiyorum.

eribol

10gb alana kubuntu kurup 221gb alanı da kurarken biçimlendirmeden /home altına bağlarsanız içerik gitmeyecek. İçerik değişmeyeceği için sizde 10 kök 221gb home disk bölümüne sahip olmuş olacaksınız. Artık film müzik vs dosyalar haricindekileri silip o bölümü kendinizce düzenlersizin kubuntu üzerinden.

agunZagun

Kubuntu kurulu şu an :D. Tekrar kurulum yapmak sorun değil. Kurulum yaparken 10 GB'lik alanı Kubuntu dizini olarak belirteceğim de, 221 GB'lik bölümü home dizinine nasıl bağlayacağım? Sanırım kurulum yaparken "Elle biçimlendir"e girip, bağlama noktası olarak /home yazacağım, ama emin olmak için size tekrar sorayım dedim.

serkanburda

En temizi nasıl olur bence, biliyor musunuz? Kubuntu çalışan cd ile sistemi açın, sonra 221 gb'lık disk alanını sisteme bağlayıp içindeki film müzik arşiviniz dışında kalan tüm dosyaları silin (bunu söylüyorum çünkü o bölümde ubuntu kurulu olduğuna göre sistem dosyaları da mevcuttur mutlaka), daha sonra disk alanını tekrar ayırın ve kurulum aşamasında elle belirt deyip "/home" olarak belirtin ve biçimlendir komutunun işaretli olmamasına özen gösterin. Bu şekilde 221 gb'lık alan sadece arşiviniz için korunmuş olur, diğer bölümlerde zaten sıkıntı olmayacaktır.

eribol

@Trane; elle düzenle dedikten sonra açılan pencereden sonra Biçimlendir sütunu var. Orada 221gb alanın işaretli olmamasına dikkat et. Kısacası biçimlendirmeye başlamadan önceki adımları dikkatlice kontrol edersen sorun olmayacaktır.

@sersang; söylediklerimin aynısını farklı bir şekilde dile getirmişsin. Kulağı tersten tutmak gibi bir durum olmuş sanki :)

Ozmo

fikrin olsun diye gparet görüntümü koyuyorum...

[IMG]http://i43.tinypic.com/dha0x2.png[/img]

serkanburda

@eribol, şimdi dikkat ettim de cidden öyle olmuş :)

agunZagun

Söylediklerinizi dikkatlice okuduktan sonra uygulamaya geçiyorum :). Hadi bakalım, iyi şanslar bana :D.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2010 - 20:27:58

Sanırım doğru şekilde yapıyorum, ancak yine de "İleri" demeden yazayım dedim.

/dev/sda altındaki /dev/sda5 "Bölümü kullanma" olarak görünüyordu. Ben "ext4" tipine çevirdim ve bağlama noktasını "/home" yaptım. Biçimlendirme ile alakalı bir şey yapmadım. "Biçim?" altında görünen kutucukta tik vs. gibi bir şey yok. /dev/sda6 zaten swap alanı. /dev/sda2'yi de "ext4" tipinde yaptım ve temiz kurulum yapmak için biçimlendirdim ve "Biçim?" altındaki kutucukta tik var. Sanırım doğru yapıyorum :D.

Bu arada /dev/sda5'in altındaki arşivim dışındaki dosyaları silemiyorum, izin vermiyor silmeye. Kurulum bittikten sonra bir problem çıkar mı? Ya da hala bilgisayarın açılışında Ubuntu görünür mü seçenek olarak?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2010 - 21:41:56

Flood yapıyormuşum gibi olacak ancak yazmam lazım :).

Kurulum tamam, bağladım 221'liği Kubuntu'ya. Ancak Ubuntu Netbook Edition hala görünmekte. Onun dosyalarını silersem görünür mü hala Grub'un girişinde?