Casper Nirvana T585

Başlatan wikwik, 05 Mayıs 2010 - 13:38:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wikwik

Benim sorunum beni çılgına çevirdi. Rahatlıkla pardus kurabiliyorum. Ancak Ubuntuyu hiç kuramadım. Usb den kurulum ekranında(Cd dende aynı şekilde) çekirdek yüklemesinden sonra gelen siyah beyaz ekrandan sonra ekran kararıyor ve kuruluma devam edemiyorum. Bütün tuşları denememe rağmen konsol ekranına da düşemiyorum. Dolayısıyla elim kolum bağlanıyor. Bilgisayarın işlem yaptığı belli ama ekran kapkara. Lütfen yardım..
Bilgi Güçtür...

sema

Benim de Casper. İşletim sistemi kurulumunda sıkıntı olmuyor bende (Lucid haricinde, Kubuntu'da da sorun yaşamıştım ama kurulum sorunu değildi, rahatlıkla kurulmuştu).

Son sürümü mü kurmaya çalışıyorsunuz, son sürümde doğrudur, siyah ekran, mor ekran, hepsi var. Yalnız diğerlerinde olmaması lazım, 9.10'u kurabiliyor musunuz mesela ya da hiç kurdunuz mu önceki sürümleri?
susema

wikwik

Ubuntu sürümlerinin hiçbirini kuramadım maalesef hepsi aynı sonuç. Kurulum ekranı ve siyah bir ekran. Pardusu kullanıyorum ancak bazı noktalarda eksik kalıyor. :(
Bilgi Güçtür...

sema

Anladım, yani önceki sürümleri denediniz ve hepsinde sorun yaşıyorsunuz demek. Hımm.. Son sürümü indirdiyseniz onu değil de 9.10'a tekrar baksanız bir de indirdiğiniz isonun MD5 kontrolünü yaptınız mı, iso doğru şekilde indi mi, yavaş hızla yazdırmanız da gerekiyordu?

Sorun CD'den değilse bilmiyorum. Wubi de deneyebilirsiniz?
susema

eribol

F6 seçeneklerini denediniz mi?

wikwik

Dediğiniz seçeneklerin hepsini denedim. Ancak 10.04 sürümünde siyah ekrandan kurtulamadım. Bunun üzerine 9.10 sürümünü taze indiriyim dedim. Bi baktım sürprizz. Herhangi bir sorun yaşamadan kurabildim. İnş. bir gün son sürümü de kullanma fırsatım olur :) Teşekkürler.
Bilgi Güçtür...

heartsmagic

Altenate ISO ile deneme yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wikwik

Anladığım kadarıyla dosyalar üzerinde değişiklik yapmayı kastetmişsiniz. Ancak hangi dosya üzerinde nasıl bir değişiklik yapacam. Sanırım sorun ubuntu ile ekran kartı arasındaki uyumsuzluk. Ekran kartım nVidia 9300M GS. Ne yapcam :(
Bilgi Güçtür...

sema

Öyle demek istemiyor yani şansınızı bir de Alternate ISO ile deneyin diyor. Ben denedim, bende kurulmadı. Alternate ISO'yu:
http://cdimage.ubuntu.com/daily/current/ buradan indirip deneyebilirsiniz. Ekran kartınızda sorun yok bildiğim kadarıyla (benimki de öyle de).

O da işe yaramazsa yükseltme yapmayı deneyebiilirsiniz..
susema

wikwik

Ben yanlış anlamışım. Hem o yol denenmiş. İnş. bir çözüm bulabilirim. Yok mu bir çözüm. Gerçi ben bir çözüm buldum. Caspere layık olduğu yere göndermek. Çöp Tenekesi. Ancak gene de bir çözüm olursa sevinirim. :)
Bilgi Güçtür...

sema

Immm.. Casper..., iki yılını doldurmadan 3 kez servise verdim ama son seferki gönderişim çok faydalı oldu, artık çok az ısınıyor, bütün parçalarını değiştirdiler neredeyse :P

Alternate ISO hakkında da.. Hayır siz deneyin, bana bakmayın, belki olur. Zaten bende kuruldu (yaklaşık on saatte, daha fazla da olabilir, neyse) kuruldu da açılmadı, siyah bir ekran karşıladı beni, sanırım son kernel'dan kaynaklanan bir durumdu. Siz deneyebilirsiniz, olabilir..

İşte son çözüm olarak da 9.10'dan son sürüme yükseltmiştim, şu an 10.04'ü kullanıyorum. Yalnız bir şey farkettim, biraz geç farkettim ama benim pencere düğmeleri en başta sol taraftaydı hatırlıyorum, elim yanlışlıkla sağa gidince birkaç defa şaşkınlık yaşamıştım ama şimdi bakıyorum da eski yerine geçmiş, ben sol tarafta olmasını istiyorum :(
susema

wikwik

Ben de 9.10 dan yükseltiyorum şu an. Kullandığım en stabil linux sürümlerinden biri. GNOME masaüstünü pek sevmiyordum. Ancak alışmaya başladım. Casperi ben de gönderdim yenilenerek geldi. Sırf yerli diye almıştım. Ancak bundan sonra kaliteyi ön planda tutacağım. Zırt pırt sıkıntı çıkarmasından bıktım. Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
Bilgi Güçtür...

wikwik

Maalesef 10.10da da aynı sorunu yaşıyorum. Bir türlü kuramadım. İlk ekrandan sonra ekran kararıyor. Ne yapacağım. Ubuntu kullanamayacak mıyım ben ya.
Bilgi Güçtür...

Yiğit Ateş

Alternate iso'da ne hata veriyor?

wikwik

Sürüm 11 oldu ama sorunum hala devam ediyor. Eski çekirdekte çalışıyor.(.....14) ama yeni çekirdekte hala açılışta siyah ekran geliyor. Çözüm hala yok mu?
Bilgi Güçtür...

zeitgeist

Açılmayan çekirdek seçili haldeyken "e" tuşuna bas. Karşına çıkan satırların sonlarına doğoru "quit" ve "splash" ibareleri var, onları sildikten sonra ctrl+x ile kaydet ve sistemi yeniden başlat. Böylece sorunlu çekirdek açılırken sana hata iletileri gösterecektir. Hataları buraya aktarırsan sorunu anlayabiliriz belki. 
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

wikwik

Söylediklerinizi yaptım. Gelen ekran :

Yardımlarınız için teşekkürler.
Bilgi Güçtür...

agritux

bir çılgınlık öneresim geldi :)

debootstrap ile kurulum denenebilir. :)

wikwik

Bu sabah aldığı hata :

Gave Up waiting for root device. Common Problems:
- Boot Args(cat /proc/cmdline
   -Check root delay=(Did the system wait long enough?)
   -Check root=(Did the system wait for right device?)
-Missing Modules(cat /proc/modules; Is/dev)

ALERT!  /dev/disk/by-uuiid...... doesnt exist.

Dropping to a shell!

Busy Box v1.....

Problem ekran kartından kaynaklanıyor sanırım. Ekran kartım Nvidia GeForce 9300M GS. Ubuntu 9.10 sürümünde sorun yok ama ondan sonraki sürümler kurulamıyor. Sadece Ubuntu değil, Pardusta kurulamıyor.(Son sürüm) Aynı siyah ekran. Bilgisayar Linux kerneliyle anlaşamıyor sanırım. Beni asıl sinir eden, dandirik netbooka kuruluyor. Buna kurulmuyor ya. Neyse yardımlarınızı bekliyorum. :)
Bilgi Güçtür...

zeitgeist

Verdiğ hata çıktısın eksik modülden ve bir disk bölümünün kayıp olduğundan bahsediyor. Son zamanlarda disk bölümlerinden birinin ismini, cinsini değiştirmiş miydin? Belki şu çıktılar faydalı olur durumu gözlemekte:

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab
sudo blkid
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

wikwik

Bu sefer açılışta herhangi bir sorun vermedi. Sadece imleç yanıp sönüyordu.
Komutların çıktıları :

-laptop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for joker:

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x5c0ef556

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        6184    49671956    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            6185       12749    52726784   83  Linux
/dev/sda3   *       12749       30402   141796352    7  HPFS/NTFS

~$ sudo blkid
/dev/sda1: LABEL="Yeni Birim" UUID="60E67881E67858EC" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="121abbcd-8849-4c54-a2ab-6d68bfdd364e" TYPE="ext4"
/dev/sda3: UUID="ECCC941FCC93E1DE" TYPE="ntfs"
Bilgi Güçtür...

heartsmagic

quiet ve splash'ı kaldırdığın halde mi imleç yanıp sönüyor ve bir şey görünmüyor? Bir şekilde yazıların akması ve senin bir şeyler görüyor olman lazım.

wikwik

quiet ve splashı kaldırdığımda yukarda resimdeki ekran geldi. Orda kaldı. Ayrıca aynı olayı LinuxMint 11 ve Fedora 15'te de yaşadım. Kurulumlar resimdeki ekranda kitleniyor ve ileri gitmiyor.
Ubuntu 9.10 kurup Ubuntu 10.04'e yükselttim. Ancak bu seferde ekran kartı devreye girmiyor.
Bilgi Güçtür...

heartsmagic

Peki kuruluma geçmeden önce f6 ile işaretleyebileceğin seçenekleri denemiş miydin?

wikwik

Kurulumu F6 daki seçenekleri deneye deneye yaptım. Ancak Ubuntu açılmadı yine. Seçeneklerden Ubuntuyu seçtikten sonra öyle bekliyor. Bilgisayarın yeni sürüm kernellerle sorunu var sanırım. Eski sürüm kernel yüklersem(İnş. yükleyebilirim) sorun ne kadar çözülür? Güvenlik sorunları ortaya çıkar mı?
Bilgi Güçtür...