Oss ses motorunu kullanma

Başlatan zeitgeist, 05 Mayıs 2010 - 06:03:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozcx

Alıntı yapılan: bytan - 16 Eylül 2010 - 20:07:49
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18765.msg265187.html#msg265187

İşlem sırasında hatalar bulundu:
/var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

bytan

Hatanın üst satırları?

sudo rm /var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_amd64.deb
sudo apt-get update
sudo apt-get install -f
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ozcx

http://img356.yukle.tc/image.php?id=6683Ekran_Goruntusu-1.png

bende dandik bir mixer çıktı 5.1 ses ayarını mic ve line in i nasıl yapıcam

zeitgeist

Ossxmix karışık geldiyse panale ekleyeceğin ses simgesinde gelişmiş seçeneklere girerek uygun yapılandırmayı yapabilirsin. Örnek ekran görüntüleri belge sonunda var, onları örnek alabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ozcx

işte onu bulamadım simleler arasında yok ? nasıl ekleyeceğim

eribol

Gösterge Uygulamacığı içindedir ses simgesi.

zeitgeist

Panalde sağ tuşla açılan menüden volume kontrol ya da ses kontrol diye bir ibare olması lazım o uygulamayı ekyeceksin. Eğer bu uygulama yoksa şu adım tamamlanmamış demektir:

Alıntı YapArdından şu adrese gidip: https://launchpad.net/~dtl131/+archive/ppa
paket deposunu ekliyoruz sonrasında da

sudo apt-get update

@eribol, bu oss ses kontrolü olduğu için ayrıca eklemek gerekiyor, gösterge uygulamacağında çıkmayacaktır. Eski 9.10, 9.04 sürümlerindeki gibi.)

zeitgeist

Anlatıma bir kaç ekleme çıkarma yaparak güncelledim. Asıl niyetim oss4-base ve oss-gtk ile ilgili olarak farklı kullanıcılardan gelen hataları tekrar etmekti ancak bahsi geçen hatayı tekrarlayamadım; tüm aşamalar sağlıklı bir şekilde tamamlandı deneme yaptığım iki bilgisayar da Oss kullanmaya başladı :)

Neyse bir sorun çıkarsa buradan müdahale etmeye çalışırız artık.

lotus1991

Nihayetinde şu komutla açtığımız uygulamadan Oss yapılandırmasını tamamlıyoruz:

Kod: [Seç]
gstreamer-properties

YAptım fakat oss değilde alsa çıktı hayırdır inşallah :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ekim 2010 - 01:17:11

Alıntı yapılan: lotus1991 - 06 Ekim 2010 - 01:02:19

Nihayetinde şu komutla açtığımız uygulamadan Oss yapılandırmasını tamamlıyoruz:

Kod: [Seç]
gstreamer-properties

YAptım fakat oss değilde alsa çıktı hayırdır inşallah :S

Ayrıca gstreamer-properties yazdığım anda çıkan şeyler şunlar
gokhan@LoTuS:~$ gstreamer-properties
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'artsdsink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'esdsink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'pulsesink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'glimagesink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'sdlvideosink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'v4lmjpegsrc'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'qcamsrc'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'esdmon'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'pulsesrc'

zeitgeist

@lotus1991,

Aşağıdaki başlıkta sorunu çözdüğünü belirtmişsin acaba bu başlıkta söylediğin sorunların üstesinden geldin mi yoksa devam ediyor mu?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22722.0/topicseen.html

lotus1991

Kusura bakmayın buraya yazamadım uyuya kalınca  evet halloldu sorunum çok teşekkür ederim yardımlarınız için..

zeitgeist

lotus1991

Özür dilerim yine ben :)

Benim sistemimden bass geliyor ve iki kolonumdanda ses alabiliyorum,ama diğer üçünün nasıl aktif hale getirebilirim,herahngi birşey var mı acaba
ses denetimine basınca sizdeki gibi birçok barın çıkmasının yerine,vmix0 out vol ve invol çıkıyor
Herhalde ufak bi yerde atlama yaptım ?

zeitgeist

Öncelikle ses simgesine fare sağ tuş ile tıklıyoruz. Ses denetimlerine giriyoruz. Alt bölümde yer alan Tercihler sekmesinen tıklıyoruz. Burada bir çok seçenek var, kullandığın sisteme uygun ibarelerin yanına çentik atarak aktif hale getiriyoruz. Buradaki ibarelerden bana da yabancı gelenler olmuştu fakat deneme-yanılma yoluyla sistemime uygun olanları belirleyebildim. Burada önemli olan ibarelerin yanındaki açıklamalarda göreceğin ifadeler ki bunların büyük kısmı "switch" sonlarda olan bir kısmı da "ayarlar". İşte bu "ayarlar" ibarelerindnen yine kullandığın sisteme uygun olanların yanına çentik atmalısın. Böylece ses denetimleri ana pencesine bir de "ayarlar" sekemesi eklenecek. Ayarla bölümünde de istediğin 5+1 ya da 7+1 gibi karıştırıcı ayarları yapabilirsin.

lotus1991

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Ekim 2010 - 21:06:57
Öncelikle ses simgesine fare sağ tuş ile tıklıyoruz. Ses denetimlerine giriyoruz. Alt bölümde yer alan Tercihler sekmesinen tıklıyoruz. Burada bir çok seçenek var, kullandığın sisteme uygun ibarelerin yanına çentik atarak aktif hale getiriyoruz. Buradaki ibarelerden bana da yabancı gelenler olmuştu fakat deneme-yanılma yoluyla sistemime uygun olanları belirleyebildim. Burada önemli olan ibarelerin yanındaki açıklamalarda göreceğin ifadeler ki bunların büyük kısmı "switch" sonlarda olan bir kısmı da "ayarlar". İşte bu "ayarlar" ibarelerindnen yine kullandığın sisteme uygun olanların yanına çentik atmalısın. Böylece ses denetimleri ana pencesine bir de "ayarlar" sekemesi eklenecek. Ayarla bölümünde de istediğin 5+1 ya da 7+1 gibi karıştırıcı ayarları yapabilirsin.

Verdiğiniz ilgi alaka için çok ama çok teşekkür ederim..Dediğinizi uyguladım açıklarımı yavaş yavaş kapatıyorum şu anda hoparlorlerimden sesi tam olarak alabiliyorum fakat full kapasite ile çalıştırmayı yarın deneyeceğim malum saat biraz geç şu anda fakat yine belirtiyorum çok teşekkür ederim..

zeitgeist

Alıntı Yap... fakat yine belirtiyorum çok teşekkür ederim..

Önemli değil yahu  :) Burada herkes bildikleriyle birbirine yardımcı olmak için var  ;) Sen de yarın bana yardım edersin bir hususta.

ksksersey

@zeitgeist bu belge için çok teşekkürler, en sonunda ubuntuda creative soundblaster 5.1 ses kartımla olan problemi senin sayende çözdüm. ancak bugün bilgisayarı açtığımda hiç ses yoktu ve ses denetimlerine girdiğimde ses kartımın orda olmadığını gördüm, aygıt seçeneklerinde o yoktu. onun yerine sistem benim tv kartımı ses kartı olarak algılamış : SAA7134.  ve ben bunu değiştiremiyorum, ses kartım orda yok. ilk oss kurduğumda ses kartım ve tv kartımı orda gösteriyordu ancak şuan sadece tv kartım gözüküyor ve doğal olarak ses kartımı kullanamıyorum. ayrıca tv kartı kısmında şu yazıyor : SAA7134(Alsa mixer).  acaba ses kartımı tekrar nasıl geri getirebilirim. artık bu creative ses kartımın bu problemimden bıktım, pulseaudio'da da ilk önce ses kartımı tanıyor ancak daha sonralar bilgisayarımı açtığımda ses yerine sadece cızırtı var, hiçbir ses anlaşılmıyor.

zeitgeist

Ses kartının donanım listesinde görünmemesi kötü. Ben de tv kartıyla birlikte kullanıyorum ancak şimdiye dek hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Oss kullanımında güncellemeleri takip etmek daha da çok önem taşıyor. Tüm güncellemeleri yaptıktan ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra yine aynı sorun devam ediyorsa yeni bir başlık açarsan daha iyi olacak.

İlgili bölüme açacağın yeni konuda Oss kullandığını belirtir şu çıktıları da mesaja eklersin:

lspci
aplay -l
cat /proc/asound/cards
ls /dev | grep audio

mcfatih

Alıntı yapılan: zeitgeist - 17 Eylül 2010 - 15:05:02
Panalde sağ tuşla açılan menüden volume kontrol ya da ses kontrol diye bir ibare olması lazım o uygulamayı ekyeceksin. Eğer bu uygulama yoksa şu adım tamamlanmamış demektir:

Alıntı YapArdından şu adrese gidip: https://launchpad.net/~dtl131/+archive/ppa
paket deposunu ekliyoruz sonrasında da

sudo apt-get update

@eribol, bu oss ses kontrolü olduğu için ayrıca eklemek gerekiyor, gösterge uygulamacağında çıkmayacaktır. Eski 9.10, 9.04 sürümlerindeki gibi.)

meraba ben uygulamanın genelini yaptım ama bu siteye girip paket deposunu ekleme bölümünü anlamadım

zeitgeist

Konsolda şu komutu ver:

sudo add-apt-repository ppa:dtl131/ppa

Kısa süreli bir işlem yapacak, o bittiğinde

sudo apt-get update

komutuyla depoları güncelle ve ardından Sistem>Yönetim>Güncelleştirme yöneticisinde denetleme yaparak gelen tüm güncelleştirmeleri kur. Sonrasını belgeden takip edebilirsin.

Yalnız şunu söyleyeyim: 10.10 üzerine geçen günlerde yükledim Oss'u fakat ses denetimlerindeki yapılandırma ayarları bir hayli değişmiş. Daha önce yapılandırma ayarları çok daha kapsamlıyıdı. Ayrıca 10.10 üzeinde Oss ile 5+1 ses almayı başaramadım henüz, hoş yükelmenin ardından sadece bir kaç ayara baktım, yeterince kurcalamadım ama yine de bilgin olsun. Son bir şey de ses sismgesinde olan tutarsızlık, kimi zaman sessiz görünüyor fakat ses oluyor kimi zaman da tam tersi. Bellki olası güncellemelerle düzelir.

mcfatih

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Ocak 2011 - 17:55:39
Konsolda şu komutu ver:
sudo add-apt-repository ppa:dtl131/ppa
Kısa süreli bir işlem yapacak, o bittiğinde
sudo apt-get update
komutuyla depoları güncelle ve ardından Sistem>Yönetim>Güncelleştirme yöneticisinde denetleme yaparak gelen tüm güncelleştirmeleri kur. Sonrasını belgeden takip edebilirsin.

Çok saol oldu, Ama volume control eskisi gibi değil rhythmbox a  giriliyodu o yok, , alt-f2 basıp "gnome-volume-control-applet" denedim ama hata verdi

zeitgeist

Alıntı yapılan: mcfatih - 19 Ocak 2011 - 01:24:01
... volume control eskisi gibi değil rhythmbox a  giriliyodu o yok...

Evet bu özellik yok.

mcfatih

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Ocak 2011 - 17:55:39
Yalnız şunu söyleyeyim: 10.10 üzerine geçen günlerde yükledim Oss'u fakat ses denetimlerindeki yapılandırma ayarları bir hayli değişmiş. Daha önce yapılandırma ayarları çok daha kapsamlıyıdı. Ayrıca 10.10 üzeinde Oss ile 5+1 ses almayı başaramadım henüz, hoş yükelmenin ardından sadece bir kaç ayara baktım, yeterince kurcalamadım ama yine de bilgin olsun. Son bir şey de ses sismgesinde olan tutarsızlık, kimi zaman sessiz görünüyor fakat ses oluyor kimi zaman da tam tersi. Bellki olası güncellemelerle düzelir.
Ses yükledikten sonra çok iyiydi ama bi yeniden başlatıktan sonra hiç ses gelmiyo artık bu işlemleri geri alma şansımız varmı yoksa ben silip yeniden kurcam ubuntu yu

zeitgeist

Daha önce hiç denemedim ama ilk iki komutla alsa ve bağımlılıklarını kurup son iki komutla alsa ya da pulse kullanmayı seçebilirsin sanırım.

sudo apt-get install pulseaudio gstreamer0.10-pulseaudio

sudo apt-get install alsa-base alsa-utils

sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base

gstreamer-properties

Bir ara bu belgeye Oss'u kaldırıp Alsa-Pulse'ye dönmekle ilgili bilgi eklesem iyi olacak sanırım.

mcfatih

ses geldi cızırtıyla birlikte , ama hiç yoktan iyidir güncelleme gelince yeniden denicem saol.