Oss ses motorunu kullanma

Başlatan zeitgeist, 05 Mayıs 2010 - 06:03:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

Wiki bağlantısı:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Oss_Ses_Motorunu_Kullanma

Bu belge Ubuntu 10.04 sürümü üzerinde Oss ses motoru kullanmak için hazırlanmıştır ve 9.10-10.04 ve 10.10 sürümleri üzerinde denenmiştir. Oss'un desteklediği donanımların listesine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://mercurial.opensound.com/?raw-file/f794ffc6c185/devlists/Linux

Ubuntu 9.10 sürümüyle başlayan ve 10.04 sürümüyle devam eden ses ayarlarıyla ilgili yaşadığım genel sorunlar nedeniyle meseleleri çözmek için kolları sıvadım. Uğraşlarım neticesinde bu belge de kendiliğinden oluşmuş oldu. Umarım faydalı olur.

Öncelikle karşılaştığım sorunları ve neden sistem genelinde sorunu çözmek yerine farklı uygulamalara yöneldiğimi belirteyim:

9.10 ve 10.04 sürümlerinde sesle ilgili yaşadığım sorunlar şunlardı:

1- 5+1 ses sisteminde tüm kanallardan ses alabiliyordum ancak bu sesler yankılı geliyordu.

2- Varsayılan olarak gelen ses uygulama ve ayar yöneticileri ses sistemine tümüyle hakim olmama izin vermiyordu. Söz gelimi arka kolon ses çıkış seviyelerini değiştiremiyordum.

3- Yaptığım değişiklikleri sistemi yeniden başlatmadan ya da sesi deneyebileceğim uygulamaları kapatıp açmadan kontrol edemiyordum.

4- Ses çıkışlarında cızırtı ya da anlık ses patlamaları oluyordu.

5- Mikrofon kaydı yapamıyor ve tv kartımın ses çıkışını taktığım mikrofon girişinden ses alamıyordum.

Bahsettiğim sorunlar gerek forumda gerekse internette bulunan çeşitli belgelerle yeterince uğraşılırsa giderilebilirdi belki ama ben bu yolu tercih ettim. Dolayısıyla olmazsa olmaz bir seçenek değil. Eğer yukarıda sıraladığım sorunlarla benzer sorunlar yaşıyorsanız öncelikle forumdan yardım almanızı tavsiye ederim. Büyük ihtimalle ses tercihlerinde yapacağınız ufak ayarlamalarla sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Yazı sonundaki "Bilgi" kısmından yararlanarak okuyacağınız belgelerden anlaşılacağı üzere bu biraz da hangi ses motorunu kullanmak istediğinizle ilgili. 

Bu belgede uygulanacak yöntemle Pulse ve Alsa yerine Oss(The Open Sound System) ses motorunu kullanıyorsunuz. "Ses motoru" tabiri doğru mudur emin değilim. Bu hususta bilgisi olan düzeltme yapabilir.

Belge, bütünüyle yazı sonunda belirttiğim kaynaktan yararlanmıştır. Kaynak bir parça eski ve son sürüm olarak 9.10 göz önüne alınmış ancak uygulama aşamalarında herhangi bir sorun yaşamadım. Belgede bahsedilen bazı paketlerin sürümleri farklılaşabilir ama paket kurulum yöneticisi sağ olsun bunu kendisi hallediyor. Eh bu kadar uyarıdan sonra hala niyetliyseniz uygulamaya geçebiliriz.

Öncelikle PulseAudio'yu kaldırıyoruz:

sudo killall pulseaudio
sudo apt-get purge pulseaudio gstreamer0.10-pulseaudio

Ardından da Alsa paketlerini:

sudo /etc/init.d/alsa-utils stop
sudo apt-get remove alsa-base alsa-utils

Sesi yeniden ayarlıyoruz:

sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base

Çıkan pencerede yön tuşlarıyla Oss seçeneğini aktif edip tamam diyoruz.

Sıra geldi Oss yüklemeye:

http://www.opensound.com/download.cgi adresine gidiyor ve sistemimize uygun olan deb paketini indiriyoruz. Örneğin 32 bit kullanıyorsanız "Linux 2.6 (x86) deb" paketini indirmelisiniz.

Yüklemeye başlamadan önce sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor. Yeni açılışla birlikte seslerin çalışmadığını göreceksiniz, endişe etmeyin yakında çalışacak.)

sudo dpkg -i oss-linux*.deb

komutuyla paketi yüklüyoruz. Tabi bu komutu verirken indirdiğiniz dosyayla aynı dizinde olup olmadığınıza dikkat edin yoksa "suckh no file directory" uyarısı alırsınız. Yüklemeden sonra bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekiyor.

Artık Oss kurabiliriz. Orjinal metinde iki farklı seçenek var; testing tarball ve Mercurial. Ben belgedeki açıklamaları dikkate alarak Mercurial tercih ettim. Daha detaylı bilgi için belgeyi inceleyebilirsiniz.

sudo apt-get install -y mercurial
cd /opt
sudo hg clone http://opensound.hg.sourceforge.net:8000/hgroot/opensound/opensound oss-devel

Eğer bu aşamada bir hata olursa büyük ihtimal dosya sistemi içinde /opt klasörü olmadığı içindir. Kendiniz oluşturduktan sonra komutları tekrar yürütebilirsiniz. Yine hata alırsanız oss-devel klasörü olmadığı içindir yine /opt içinde oss-devel klasörü oluşturabilirsiniz.

Sıra geldi derleme aşamasına ancak öncesinde ev klasörünüzde boş bir dizin oluşturmanız gerekmekte:

cd ~/
sudo rm -rf oss42build
mkdir oss42build
cd oss42build/

Ayrıca derleme yapabilmek için sisteminizde "build-essential" kurulu olmalı; Synaptic aracılığıyla kurabilirsiniz.

Artık derlemeye başlayabiliriz:

NO_WARNING_CHECKS=yes /opt/oss-devel/configure --enable-libsalsa=NO
make
sudo make deb
sudo dpkg -i oss*.deb

İşlem tamam bundan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp ayarlamalara girişeceğiz. Küçük bir not; isterseniz Oss yapısını yükseltebilirsiniz. Şu sayfada ve kaynak belgede daha ayrıntılı bilgi var: http://mercurial.opensound.com/

Ardından Oss yapılandırması için gerekli paketi yüklüyoruz:

sudo apt-get install -y gstreamer0.10-plugins-bad

Bu aşamada "zaten en yeni sürümde" uyarısı alırsanız dert etmeyin. Belki daha önce sisteminize kurduğunu bazı uygulamalarla ilgili kullanılmayan paketleri listeleyebilir. İsterseniz bu paketere

sudo apt-get autoremove

komutuyla müdehale ederek kaldırabilirsiniz, isterseniz olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Nihayetinde şu komutla açtığımız uygulamadan Oss yapılandırmasını tamamlıyoruz:

gstreamer-properties

ile açılan uygulamada varsayılan çıkışı Oss yapmalısınız. Ses sekmesinde "eklenti" kutucuğunda göreceğiniz "ASS açık ses sistemi" Oss oluyor.) İsterseniz sesi de deneyebilirsiniz.

Ardından şu adrese gidip: https://launchpad.net/~dtl131/+archive/ppa
paket deposunu ekliyoruz sonrasında da

sudo apt-get update

komutunu yürütüyoruz. Depomuz güncellendikten sonra Sistem>Yönetim>Güncellem yöneticisi ile yeni gelen güncellemelerimizi yüklüyoruz. Sistemi yeniden başlattıktan sonra işlem tamamdır. Artık ses ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.

Pulse ve alsa yı sildiğimiz sırada paneldeki ses ayarları kalkmıştı ve artık yeniden eklemenin zamanı geldi:

Panele sağ fare tuşuyla "Ekle" diyoruz ve "Ses denetimi" uygulamasını panele ekliyoruz. Ses uygulamasına sağ fare tuşuyla tıklıyor ve "Ses denetimleri" ne geliyoruz. Aygıt olarak ben (Ossv4 audio mixer) seçtim diğer seçeneklere de göz atabilirsiniz. Ardından "Ses çıkışı" sekmesindeyken "Tercihler" bölümüne girip sistemimize uygun olan kanalları açıyoruz. Farklı seçenekleri aktif ederek farklı ayarları görebilirsiniz. Örnek resimler bu konuda bir parça fikir verecektir. Nihayet sistemimiz hazır. Artık film ve müzik dosyalarınızı en çok sevdiğiniz uygulamayı açarak izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz. Dosyaları açtığınızda ses yoksa benim gibi hemen endişeye kapılmayın.) Uygulamanın kendisinde de ufak bir ayar yapmak gerekebilir. Söz gelimi Smplayer seçeneklerine girip ses sekmesinde Oss aygıtını seçmek gerekebilir.

Son bir not; bir ses karıştırıya ihtiyaç duyarsanız oss için kullanılan uygulama ossxmix. Synaptic aracılığıyla kurabilirsiniz.

Bir not daha: yeni kernel güncellemeleri aldığınızda panele eklediğiniz ses denetimi kaybolabilir. Yine panele ekleme seçeneğini kullanarak Oss kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sonuç: Yukarıda bahsi geçen tüm sorunlar giderildi.

Hepsi bu kadar. İyi günlerde kullanın.)

Kaynak:
https://help.ubuntu.com/community/OpenSound

Bilgi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Sound_System
http://en.wikipedia.org/wiki/PulseAudio
http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Linux_Sound_Architecture

Belgede kullanılan resimler:

http://rapidshare.com/files/383661950/Oss-resimler.tar.gz.html
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

hitokiri

zeitgeist

.) Senin de ellerine sağlık @hitokiri.

Ozmo

not: bu işlemden sonra ubuntu studio programları düzgün çalışmıyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2010 - 12:58:36

not2: bu işlemden sonra hem dahili ve hem kulaklıktan ses geliyor :)

zeitgeist

@Ozmo,

Belgede bahsi geçen aşamalardan herhangi birinde hata oluştu mu yoksa her şey olması gerektiği gibi yüklendi mi? Çalışmayan programlar hangileri ve bu programların özelliklerinden ses çıkışlarını düzenlemiş miydin? Eğer bu hususlarda bir aksilik olmadığını düşünüyorsan bu demek oluyor ki Ubuntu Studio üzerinde bu işlemleri yapmak sağlıklı değil.

Bildiğim kadarıyla Ubuntu studio zaten çoklu ortam üzerine yoğunlaşmış bir sürüm, haliyle sistem pulse ve alsaya desktop sürümlerindne çok daha fazla bağımlı olabilir.

Nota cevap: Daha önce kulaklıktan ses alamıyor muydun?

Ozmo

her şeyi ay nenen yaptım oss midi servisi yok yeni fark ettim o yüzden nota yazdığımız programlar ve jack audio ve ses düzelme programları düzgün çalışmadı ve studio programları çoğu alsa göre yazıldığından dolayı sorun orda benim için pekte sorun sonra yaptığım işlemleri geri alacağım .

evet

heartsmagic

Eline sağlık @zeitgesit, özene bezene bir belge hazırlamışsın :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzystradlin

Bütün adımları hatasız tamamladı bilgisayar. önceden çok kısık gelen ses sorunumu çözmüş oldum. ses gayet güzel geliyor şimdi. ancak bi kaç problem var;

1-) klavyenin üzerindeki ses açma kapama tuşları çalışmıyor
2-) volume control u panele ekledim ancak sağ tıklayıp open volume control dediğim zaman uyarı verior "No volume control GStreamer plugins and/or devices found. "

3-) aynı panele sağ tıklayıp preferences diyorum ancak oda çalışmıyor, hiç bişi göstermiyor. şimdilik gözüme çarpanlar bunlar :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: izzystradlin - 28 Ağustos 2010 - 23:28:45
1-) klavyenin üzerindeki ses açma kapama tuşları çalışmıyor
2-) volume control u panele ekledim ancak sağ tıklayıp open volume control dediğim zaman uyarı verior "No volume control GStreamer plugins and/or devices found. "

3-) aynı panele sağ tıklayıp preferences diyorum ancak oda çalışmıyor, hiç bişi göstermiyor. şimdilik gözüme çarpanlar bunlar :)

1- Klavye ile ses kontrolünü hiç denememiştim oysa kullandığım klavyede de bu destek varmış. Bu konuda biraz bakınmak gerekecek.

2- Bu sorun için anlatımdaki şu alıntı önem arz ediyor. Aşağıda alıntıladığım kısmı sorunsuzca tamamlamış mıydın? Eğer tamamladıysan panele ekle seçeneğinde volume control çıkmalı ve sağlıklı çalışmalı.

Alıntı YapArdından şu adrese gidip: https://launchpad.net/~dtl131/+archive/ppa

Kod: [Seç]
sudo apt-get update

komutunu yürütüyoruz. Gelen güncellemeleri yükledikten ve sistemi yeniden başlattıktan sonra işlem tamamdır. Artık ses ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.

3. Bunu anlamadım, ses sorunundan bağımsız olarak fareye sağ tuşla tıkladığında panel özelliklerine mi giremiyorsun yoksa o hata alman rağmen eklediğin ses kontrolünün özelliklerine mi giremiyorsun?

izzystradlin

Alıntı yapılan: zeitgeist - 28 Ağustos 2010 - 23:48:34
1- Klavye ile ses kontrolünü hiç denememiştim oysa kullandığım klavyede de bu destek varmış. Bu konuda biraz bakınmak gerekecek.

2- Bu sorun için anlatımdaki şu alıntı önem arz ediyor. Aşağıda alıntıladığım kısmı sorunsuzca tamamlamış mıydın? Eğer tamamladıysan panele ekle seçeneğinde volume control çıkmalı ve sağlıklı çalışmalı.

Kod: [Seç]
sudo apt-get update

komutunu yürütüyoruz. Gelen güncellemeleri yükledikten ve sistemi yeniden başlattıktan sonra işlem tamamdır. Artık ses ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.

Bu kısımda sorun yaşamadım, yeniden başlatmalar dahil eksiksiz tamamladım.

Alıntı Yap3. Bunu anlamadım, ses sorunundan bağımsız olarak fareye sağ tuşla tıkladığında panel özelliklerine mi giremiyorsun yoksa o hata alman rağmen eklediğin ses kontrolünün özelliklerine mi giremiyorsun?

ya işte, volume control u panele ekledikten sonra, volume control simgesine sağ tıklayıp preferences diyorum hiç bi pencere açılmıyor. ordan düzenleme yapamıyorum yani.

bu arada, kurulumu yaparken hiç hata almadım ama, paketlerden birinde bir sorun var öyle sanıyorum ki.
update manager ı açtığım zaman;
oss4-base(new install)

diye bişi görünüyor sadece. install updates diyorum; ilk bilgi mesajı veriyor;
You have 1 broken package on your system!
Use the "Broken" filter to locate it.

close diyorum kuruluma başlıyor ancak sonra hata veriyor;
An error occurred
The following details are provided:
E: /var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_i386.deb: trying to overwrite '/usr/share/man/man1/ossinfo.1.gz', which is also in package oss-linux 0

eğer çok uğraştırcak bişeyse kalsın valla, zaten 10.10 gelicek sıfırdan kurulum yaparım, şimdilik ses kontrolü olmasada olur :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: izzystradlin - 29 Ağustos 2010 - 00:01:11
update manager ı açtığım zaman;
oss4-base(new install)

diye bişi görünüyor sadece. install updates diyorum; ilk bilgi mesajı veriyor;
You have 1 broken package on your system!
Use the "Broken" filter to locate it.

close diyorum kuruluma başlıyor ancak sonra hata veriyor;
An error occurred
The following details are provided:
E: /var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_i386.deb: trying to overwrite '/usr/share/man/man1/ossinfo.1.gz', which is also in package oss-linux 0

Tamam bu hatayı biliyorum bir iki kere daha karşıma çıkmıştı, nasıl çözdüğümü hatırlayabilecek miyim işte ondan emin değilim.

Syanptic uygulamasını açarak oss4-base paketini bulup kaldırmak için işaretle. Eğer kaldırma aşamasında da sorun çıkarırsa ppa adresini Synaptic ayarlarından kapat şimdilik. O sorunu daha sonra hallederiz.

Sorun gstreamer ile ilgili sanırım, şu kodu yürüt bakalım

ve ardından

gstreamer-properties

ile oss'u seçili hale getir ve tabi ardından ses kontrolünü yeniden dene.)

Bu şekilde de olmazsa sonraya erteleyelim sorunun çözümünü, bu şekilde elimin altında bilgisayarım olamayınca zor oluyor.

Alıntı yapılan: izzystradlin - 29 Ağustos 2010 - 00:01:11
eğer çok uğraştırcak bişeyse kalsın valla, zaten 10.10 gelicek sıfırdan kurulum yaparım, şimdilik ses kontrolü olmasada olur :)

:) Yani biraz uğraşmak gerekiyor sorunlarla karşılaşıldığı vakit. Hem ses kontrolü olmadan biraz sıkıntılı olur kullanım. Ama en iyisini sen bilirsin tabi. Senin yine bir gözün bu konuda olsun ilk yakaladığım boş zamanda konuya bir kaç ekleme yaparak güncelleyeceğim.

izzystradlin

oss4-base paketini kaldırmak için işaretlemem mümkün değil zira kurulu gözükmüyor kendisi zaten. kurarken problem veriyor işte.

+

" sudo apt-get install -y gstreamer0.10-plugins-bad " bişi yapmıyor gibi sanki çıktısı şöyle;

slasher@slasher-laptop:~$ sudo apt-get install -y gstreamer0.10-plugins-bad
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
You might want to run `apt-get -f install' to correct these:
The following packages have unmet dependencies:
  gstreamer0.10-plugins-bad: Depends: libass4 (>= 0.9.7) but it is not going to be installed
                             Depends: libcdaudio1 (>= 0.99.12p2) but it is not going to be installed
                             Depends: libcelt0-0 (>= 0.7.1) but it is not going to be installed
                             Depends: libdc1394-22 but it is not going to be installed
                             Depends: libdca0 but it is not going to be installed
                             Depends: libdirac-encoder0 but it is not going to be installed
                             Depends: libfaad2 but it is not going to be installed
                             Depends: libflite1 but it is not going to be installed
                             Depends: libgme0 (>= 0.5.5) but it is not going to be installed
                             Depends: libiptcdata0 but it is not going to be installed
                             Depends: libkate1 (>= 0.3.0) but it is not going to be installed
                             Depends: libmimic0 but it is not going to be installed
                             Depends: libmms0 (>= 0.3-4) but it is not going to be installed
                             Depends: libofa0 (>= 0.9.3) but it is not going to be installed
                             Depends: libopenspc0 but it is not going to be installed
                             Depends: liborc-0.4-0 (>= 0.4.3) but it is not going to be installed
                             Depends: libsoundtouch1c2 (>= 1.3.1) but it is not going to be installed
                             Depends: libwildmidi0 but it is not going to be installed
  oss4-gtk: Depends: oss4-base but it is not going to be installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
slasher@slasher-laptop:~$

sudo apt-get -f install, dediğim zaman üzerine şöyle bir çıktı alıyorum.

Alıntı Yapslasher@slasher-laptop:~$ sudo apt-get -f install
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Correcting dependencies... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  libclucene0ldbl libqca2 libqt4-opengl libtaskmanager4 libsolidcontrolifaces4 ttf-dejavu-extra libboost-program-options1.40.0 kdelibs5 libxcb-xv0
  libqt4-qt3support shared-desktop-ontologies libplasma-geolocation-interface4 libexiv2-6 libakonadiprivate1 libsoprano4 libpolkit-qt-1-0 libksgrd4
  kdelibs5-data libdbusmenu-qt2 libxcb-shape0 libstreamanalyzer0 libkephal4 libplasma3 ttf-dejavu ksysguardd kdepimlibs5 libweather-ion4 libasound2-plugins
  kdelibs-bin libsolidcontrol4 libattica0 libstreams0 libmodplug0c2 exiv2 virtuoso-nepomuk libxcb-shm0 soprano-daemon libiodbc2 libmpcdec3 kdepimlibs-data
  libxine1-console
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
The following extra packages will be installed:
  oss4-base
Suggested packages:
  oss4-modules
The following NEW packages will be installed:
  oss4-base
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
1 not fully installed or removed.
Need to get 0B/589kB of archives.
After this operation, 1,094kB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? y
(Reading database ... 199703 files and directories currently installed.)
Unpacking oss4-base (from .../oss4-base_4.2-build2002-2_i386.deb) ...
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_i386.deb (--unpack):
trying to overwrite '/usr/share/man/man1/ossinfo.1.gz', which is also in package oss-linux 0:4.2-2003
dpkg-deb: subprocess paste killed by signal (Broken pipe)
Processing triggers for man-db ...
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
slasher@slasher-laptop:~$

bu arada benim için uğraşmak sorun değilde, sizin zamanınızı alıyorum o sıkıntı. bu arada bu tarz uzadıkça uzayan problemler beni delirtiyor :) hiç bitmiycek bunlar hayatımızın sonuna kadar sanırım.

heartsmagic

oss4-base ve  oss-linux paketi çakışıyor sanırım. İkisinin de kurulması gerekiyor mu?

izzystradlin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ağustos 2010 - 04:17:32
oss4-base ve  oss-linux paketi çakışıyor sanırım. İkisinin de kurulması gerekiyor mu?

ups, emin olmadığım için oss-linux u direk kaldırmıyorum. hiç birimiz emin değilsek kaldırıp oss-base kurulumunu tekrar deneyebilirim. şimdi kaldırıcam onu kaldırdım diye alakasız bişey çalışmıycak bu sefer filan. :)

heartsmagic

Kaldırırken sana sorar şunları da kaldıracağım diye :) Baktın yanında bir şeyler de gidiyor kaldırmazsın. Ancak bence bu işin sahibi olan @zeitgeist yorumlasın bu durumu.

izzystradlin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ağustos 2010 - 08:33:52
Kaldırırken sana sorar şunları da kaldıracağım diye :) Baktın yanında bir şeyler de gidiyor kaldırmazsın. Ancak bence bu işin sahibi olan @zeitgeist yorumlasın bu durumu.

kaldırırken oss-gtk da kaldırıcak bak yanında diye uyarı verdi, baktım broken olan paket o gtk zaten. kaldırdım. sonra oss4-base paketini kurabildim düzgünce. ve dahası @zeitgeist in verdiği
"sudo apt-get install -y gstreamer0.10-plugins-bad" kodu yürüttüm, yaklaşık 40 -50 mb lık bişiyler yükledi yine bissürü, sonra gerekli yerlerden oss'yi seçtim, * her şey güzel gidiyordu ve restrart attım.

şu anda hiç ses çıkmıyor bilgisayardan :D
insanoğlu garip, elindekiyle yetinmiyor, en ufak hata olmasın istiyor filan. sonra bissürü uğraş.

yukarıdaki kurulumu tekrardan yapıcam galiba.

tekrardan derlemede yapamıyorum, zaten kullanımda gibi şeyler söylüyor galiba. öf kayboldum hata mesajlarının arasında :D (kabul ediyorum kullanıcı hatası :s)

Alıntı Yapslasher@slasher-laptop:~$ sudo dpkg -i oss-linux-4.2-2003_i386.deb
(Reading database ... 200070 files and directories currently installed.)
Unpacking oss-linux (from oss-linux-4.2-2003_i386.deb) ...
dpkg: error processing oss-linux-4.2-2003_i386.deb (--install):
trying to overwrite '/etc/oss.conf', which is also in package oss4-base 0:4.2-build2002-2
dpkg-deb: subprocess paste killed by signal (Broken pipe)
Upgrading OSS - will not purge /usr/lib/oss.
Errors were encountered while processing:
oss-linux-4.2-2003_i386.deb

zeitgeist

Alıntı yapılan: izzystradlin - 29 Ağustos 2010 - 09:38:02
...
yukarıdaki kurulumu tekrardan yapıcam galiba.

tekrardan derlemede yapamıyorum, zaten kullanımda gibi şeyler söylüyor galiba. öf kayboldum hata mesajlarının arasında :D (kabul ediyorum kullanıcı hatası :s)

Eğer oss yüklemesini yeniden yapacaksan şu adımdan başla:

Alıntı YapSesi yeniden ayarlıyoruz:

sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base

Çıkan pencerede yön tuşlarıyla Oss seçeneğini aktif edip tamam diyoruz.

Ayrıca oss derlemesine başlamadan önce,

Alıntı YapSıra geldi derleme aşamasına ancak öncesinde ev klasörünüzde boş bir dizin oluşturmanız gerekmekte:

ev dizininde bulunan "oss42build" klasörünün içindeki tüm dosyaları sil yoksa hata verir.

Sonraki adımları yeniden uygulaman sorun çıkarmamalı; en fazla bu paketler zaten var der. Derleme bittikten sonra yani son olarak anlatımdaki

Alıntı Yapsudo dpkg -i oss*.deb

komutunu uyguladıktan sonra şu komutu yürüt

ve büyük olasılıkla artık ezberlemiş olduğun

gstreamer-properties

komutunu yürütüp oss uygulamasını seç.

Son aşama olan:

sudo apt-get update

aşamasında zaten bir sorunun yoktu herhalde. Yine de emin olmak için launchpad sayfasında yer alan gnome paketlerin listesine bir bak zaten 7-8 tane var. Update işlemi başarılı şekilde tamamlanmışsa o paketleri Synaptic uygulamasında kurulu göreceksin zaten.

Şimdi artık yeniden ses gelmeye başladı değil mi? Artık ses kontrolünü kullanabiliyorsun değil mi? Evet de!  :P

izzystradlin

tekrar kurulum yaptım, ilginç bi şekilde artık klavyenin üzerindeki ses açıp kapama ve volume controlde düzgün çalışıyor. teşekkür ederim yardımlarınız için :)

düzenleme: hahah son cümlenizi okumamıştım tekrar kurulum yapmadan önce :D evet evet bi sorun kaldım.
tekarar kurulumuda oss-base paketi yüklü olduğu için yapamıyormuşum oss-base ve oss-gtk paketlerini kaldırdım öyle kurulum yaptım synapticten şimdi sorunsuz çalışıyor herbişey :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: izzystradlin - 29 Ağustos 2010 - 20:16:27
tekrar kurulum yaptım, ilginç bi şekilde artık klavyenin üzerindeki ses açıp kapama ve volume controlde düzgün çalışıyor. teşekkür ederim yardımlarınız için :)
...

Benim de ilk işim şu klavyeden ses ayarlarına bakmak olacak, merak ettim şimdi.

:) Sorunun çözülmesine sevindim.

izzystradlin

Alıntı yapılan: zeitgeist - 29 Ağustos 2010 - 21:54:37
Alıntı yapılan: izzystradlin - 29 Ağustos 2010 - 20:16:27
...

Benim de ilk işim şu klavyeden ses ayarlarına bakmak olacak, merak ettim şimdi.

:) Sorunun çözülmesine sevindim.

yardıma ihtiyacın olursa ben baya kavradım :p ahahah.
şaka bir yana da, konunun içeriğinde bulunması açısından;

freenode altında #OSS adında bir kanal var, unofficial ama olsun, support için açmışlar, ordan da yardım istenebilir gerekirse.

zeitgeist

Başlıktaki Oss anlatımını ve buna bağlı Wiki baelgesini ekleme-çıkarmalar yaparak güncelledim. Son durumu sistemimde deneme şansı bulamasam da bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Çıkarsa  da buradayız  ;)

ozcx

Alıntı Yaposs4-base
Doğrulama uyarısı önemsenmiyor.
(Veritabanı okunuyor... 220280 dosya ve dizin kuruldu.)
Unpacking oss4-base (from .../oss4-base_4.2-build2002-2_amd64.deb) ...
dpkg: /var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_amd64.deb (--unpack) işleminde hata:
trying to overwrite '/usr/share/man/man1/ossinfo.1.gz', which is also in package oss-linux 0:4.2-2003
dpkg-deb: yapıştır alt işlemi (Broken pipe) sinyali tarafından durduruldu
Processing triggers for man-db ...
İşlem sırasında hatalar bulundu:
/var/cache/apt/archives/oss4-base_4.2-build2002-2_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

diyor ? ne yapıcam

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ozcx

Alıntı yapılan: bytan - 16 Eylül 2010 - 14:53:09
Hemen yukarıda aynı hata konuşulmuş. Takip ettin mi?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18765.msg265067.html#msg265067

sorun yazıyor çözümü yazmıyor ne yapılması lazım ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST