ubuntu genel olarak dizüstülerde ısınma problemi..

Başlatan omergex, 05 Mayıs 2010 - 00:38:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

masaustülerin aksine dizüstülerde ısınma problemi, bununla birlikte pil problemi, fan problemi...
Arkadasın masaüstüne kurdum cillop gibi ubuntu akıyor resmen tabi bende de akıyor ama dizüstü olduğundan yukarıda sıraladığım sorunlar ve anladım kadarıyla bu çoğu dizüstünde aynı..
ubuntu dizüstülerde masaüstülere göre daha yol alması gerekiyor galiba. Buna katılıyor musunuz?
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

Karamalay

Benim kullandığım eski diz üstünde şuan için "Düşük grafik hatası" alıyorum ara sıra. Onun dışında sanki biraz işlemciyi, xp'ye göre yoruyor gibi geldi banada.  Kardeşimin diz üstüne kurdum. Kendisi 2 gündür kullanıyor. Batarya'nın hızlı boşladığını söyledi bana. Benim işlemci Centrino 1.73Ghz, onun işlemcisi de Amd 64.

Hız olarak açılış hızımızda farklılık var. Ancak bende  Lucid sürümünün yeni gelecek güncellemeler, ya da  10.10 sürümünde  diz üstüler için daha uyumlu olacağı kanısına vardım.

omergex

çünkü donanım üreticileri ve microsoft uyumlu olarak çalışarak bir işletim sitemi ortaya koyuyor. ubuntunun bu bakımdan eli kolu biraz bağlı çünkü az kullanıldığından dolayı ureticiler onu göz ardı ediyor. bu da biz kullanıcılara (dizüstü kullanıcılarına masaüstücülerden daha fazla) yaramıyor malesef.. dediğiniz gibi sonraki sürümlerde daha da iyi olacak. bu ubuntunu daha fazla kullanılmasını sağlıyacak. bunu gören üreticiler ubuntuyla da anlaşmalar yapıcak..

önümüzde daha çok yol var görünüşe göre

Karamalay

Haklısınız,  Donanım konusunda  Ubuntu'nun hiç bir kabahati yok. Linux sürücüsü çıkarmayan üreticiler utansın. Tam Xp'den ubuntuya geçtim derken, bu grafik hatası yüzünden ve de yeni baş gösteren sebepsiz resetler yüzünden üzülerek xp'ye döneceğim. Ama içimden geri dönmek hiç mi hiç gelmiyor. Aksilik tamda bunları yaşarken düzenlemem gereken dosyalar çıktı. Zaman alan bu işler için daha fazla zaman ayıramıyacağım. Ancak burada takipte olacağım.

omergex

aynı şekilde ben de win 7 ubuntu arasında gidip gelicem çünkü dizüstümün zarar görmesini istemiyorum. ubuntuyu seviyorum ama dizüstümü ısıdan yakacak kadar da değil :) Ama takipteyim tabi bu forumda surekli yeni seyler öğreniyor insan ve bu biraz da hobi gibi aslında.

heartsmagic

Alıntı yapılan: omergex - 05 Mayıs 2010 - 00:38:17
ubuntu dizüstülerde masaüstülere göre daha yol alması gerekiyor galiba. Buna katılıyor musunuz?

Maalesef katılmıyorum. Ancak katılmadığım şey bu problemin bazı dizüstlerinde olabileceği değildir. Katılmadığım nokta bu meselenin genellenmesidir. Kullandığım son üç dizüstünün markası farklıydı, üçünde de böyle bir problemim yoktu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ozmo

Alıntı yapılan: Karamalay - 05 Mayıs 2010 - 00:47:53
Benim kullandığım eski diz üstünde şuan için "Düşük grafik hatası" alıyorum ara sıra. Onun dışında sanki biraz işlemciyi, xp'ye göre yoruyor gibi geldi banada.  Kardeşimin diz üstüne kurdum. Kendisi 2 gündür kullanıyor. Batarya'nın hızlı boşladığını söyledi bana. Benim işlemci Centrino 1.73Ghz, onun işlemcisi de Amd 64.

Hız olarak açılış hızımızda farklılık var. Ancak bende  Lucid sürümünün yeni gelecek güncellemeler, ya da  10.10 sürümünde  diz üstüler için daha uyumlu olacağı kanısına vardım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=17174.0 burayı incelemeni öneririm gnome masaüstü kullanıyorsan

omergex

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2010 - 02:09:58
Alıntı yapılan: omergex - 05 Mayıs 2010 - 00:38:17

Maalesef katılmıyorum. Ancak katılmadığım şey bu problemin bazı dizüstlerinde olabileceği değildir. Katılmadığım nokta bu meselenin genellenmesidir. Kullandığım son üç dizüstünün markası farklıydı, üçünde de böyle bir problemim yoktu.

ama yine de masaüstülere göre dizüstülerin ısınma problemi var.. bunu inkar edemeyiz.. ubuntu da malesef evet genelleme yapmak hata ama çoğu dizüstünde, dizüstünün huyuna gitmekte birazdaha olgunlaşmalı. Haa bu ubuntunun hatası deildir o ayrı olay..

Karamalay

Alıntı yapılan: Ozmo - 06 Mayıs 2010 - 02:16:02

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=17174.0 burayı incelemeni öneririm gnome masaüstü kullanıyorsan

Teşekkür ederim. Yarın dener, sonucu bildiririm ilgili linkte ki başlık altında altında.

heartsmagic

Alıntı yapılan: omergex - 06 Mayıs 2010 - 02:25:20
ama yine de masaüstülere göre dizüstülerin ısınma problemi var.. bunu inkar edemeyiz..

Böyle düşünecek olursak bu sorun Windows'ta da var, inkar etmeyelim. Söylemek istediğim şey makinelerim Windows'tan çok da farklı değildi. Orada ne kadar ısınıyorsa burada da o kadar ısınıyordu. Evet dikkat ettiğim noktalar yok mu? Var. Örneğin grafik kartımı ATI seçmemeye gayret gösteriyorum. Son iki makinemdeki grafik kartım Nvidia. Tekrar ediyorum, ben genellenmesine karşıyım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Geany

Bende dizüstü kullanıyorum. Ubuntu 10.04 'ü ilk kurduğumda fanlar delirmiş gibi ses çıkarıyordu. Sıcaklık 70 üstündeydi. Ne yaptıysam hatayı gideremedim.

Ertesi gün tekrardan temiz  bir kurulum yaptım. Önceki gün kurulum için kullandığım flaş diski kullandığım ve kurulum da öncekine göre bir değişiklik yapmadığım halde sorun düzeldi. Şuan sıcaklıklar gayet normal gidiyor. Windows ile kıyasladığımda çok daha altta sayılabilir. :)

12 saatten fazla açık olan bilgisayarımın sıcaklıkları bu şekilde ;