Video > mp3 dönüştürücü

Başlatan ironic, 04 Mayıs 2010 - 10:27:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

ffmpeg ile uçbirimde kullandığım komutu bir betiğe ekleyerek daha kullanışlı yaptım.

Gnome sürümü

#!/bin/bash
#video > mp3 dönüştürücü - !GTK
#GPL v2

GIRISVID=`zenity --file-selection `
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

MP3D=`zenity --entry --title="Mp3 kbit değeri" --text="Mp3 kbit değerini girin (ör: 128)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

AD=`zenity --entry --title="Mp3 adı" --text="Mp3 adını girin (ör: benim şarkım)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

ffmpeg -i "$GIRISVID" -ab "$MP3D"k -ac 2 -ar 44100 -vn "$AD".mp3

zenity --info --text="Yapıldı"

exit

KDE sürümü

#!/bin/bash
#video > mp3 dönüştürücü- !KDE
#GPL v2

GIRISVID=`kdialog --getopenfilename .`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

MP3D=`kdialog --title "Mp3 kbit değeri" --inputbox  "Mp3 kbit değerini girin (ör: 128)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

AD=`kdialog --title "Mp3 adı" --inputbox  "Mp3 adını girin (ör: benim şarkım)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

ffmpeg -i "$GIRISVID" -ab "$MP3D"k -ac 2 -ar 44100 -vn "$AD".mp3

kdialog --msgbox "Yapıldı ! " --title "Bilgi"

exit

Nautilus Betiği (sağ tık menüsünden çalışır)

#!/bin/bash
#video > mp3 dönüştürücü - Nautilus betiği - !GTK
#GPL v2

MP3D=`zenity --entry --title="Mp3 kbit  değeri" --text="Mp3 kbit değerini girin (ör: 128)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

sleep 0.5

AD=`zenity --entry --title="Mp3 adı" --text="Mp3 adını girin (ör: benim şarkım)"`
if [ $? -eq 1 ] ; then
exit 1
fi

gnome-terminal -e "ffmpeg -i '`echo -e "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"`'  -ab '$MP3D'k -ac 2 -ar 44100   -vn '$AD'.mp3" &&

zenity --info  --text="Yapıldı"

Tahmin edebildiğim olası bağımlılıklar;

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras ffmpeg libavcodec-extra-52

Dipnot:  Sistem >> Yönetim >> Yazılım kaynakları bölümünden multiverse depolarının açık olduğundan emin olun.

Çalıştırma:

betiği herhangi bir adla belgeye kaydedin.

sağ tıklayıp , özellikler >> izinler >> dosyaya program gibi çalışma izni ver. (en alttaki kutucuk)

daha sonra betiğe çift tıklayıp, uçbirimde çalıştır ' ı seçin.

Çalıştıktan sonra betik ;

1. aşamada videoyu seçmenizi isteyecek. (Sesini kullanmak istediğiniz videoyu seçin (.flv,  .mp4, .avi...)

2. aşamada betik mp3' ün bit oranını soracak. Ortalama kalite için 128

[IMG]http://imgur.com/0VVBU.png[/img]

3. aşamada oluşacak mp3 dosyasının adını belirliyoruz. (herhangi bir şey)

[IMG]http://imgur.com/dxzRg.png[/img]

4. aşamada kodlama süreci başlayacak. Bitene kadar bekleyin. Eğer kodlama işlemini tamamlanmadan  sonlandırmak istiyorsanız  "q " tuşuna basın.

[IMG]http://imgur.com/RNX7x.png[/img]

Dipnot: Betik hangi konumda çalıştıysa mp3 dosyası da o konumda oluşacaktır. Kullandığınız video dosyasının sesi kullanılacaktır. Herhangi bir video silme, dönüştürme olmayacaktır.

Yiğit Ateş

@ironic, bunu ogg için de yapabiliyor muyuz?

ironic

Benim de aklıma geldi ama ogg' da  örnekleme oranı (sampling rate) ve bit oranları hakkında bilgim yok. Teori de olur gibime geliyor biraz bakınmak gerek.

hitokiri

Eline sağlık ironic güzel örnek . :)

ironic

@hitokiri, teşekkürler.

Ogg için komuttaki .mp3 uzantısını değiştirmek şu haliyle yetiyor. Ogg flac oluyor ve boyutu mp3' e göre yüksek.

hitokiri

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11807.0 > burdaki betikte  yapmışlar galiba
flac'dönüştürme uzun sürmüyordur , flac'a dönüştürdükten sonra mp3 e dönüştürsün dert değil :)

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 04 Mayıs 2010 - 20:34:03
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11807.0 > burdaki betikte  yapmışlar galiba
flac'dönüştürme uzun sürmüyordur , flac'a dönüştürdükten sonra mp3 e dönüştürsün dert değil :)

Mp3' e zaten dönüşüyor da .ogg için değerleri tam tutturamadım. Kaliteye göre ortalama değerler ne olmalı bilmiyorum, araştırmadım daha. Yoksa şu haliyle de komuttaki uzantıyı değiştirerek .ogg' ye dönüştürüyor. Yalnız vorbis yerine, flac kullanıyor bu da boyutu yükseltiyor..

ironic

Nautilus betiği olarak da hazırladım. Video seçme işi sağ tık menüsü ile yapılabiliyor.

hitokiri

Alıntı YapNautilus betiği olarak da hazırladım. Video seçme işi sağ tık menüsü ile yapılabiliyor.
Güzel düşünce @ironic , hoş olmuş :)

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 06 Mayıs 2010 - 12:24:13
Alıntı YapNautilus betiği olarak da hazırladım. Video seçme işi sağ tık menüsü ile yapılabiliyor.
Güzel düşünce @ironic , hoş olmuş :)

Teşekkürler. Boşluk sorunu bayağı uğraştırdı ama halledebildim sonunda..  :)

hitokiri

Valla ben bezdim artık veriyorum eşitlği güzel uğraşmısın :)

zeitgeist

Bu betik sayesinde elimizdeki videonun sesini mp3 olarak kayıt edip dinleyebiliyoruz, doğru mu anladım?

Film dosyasının içinden sadece belli bir bölümdeki sesi kaydetme şansımız var mı?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

hitokiri

Alıntı YapBu betik sayesinde elimizdeki videonun sesini mp3 olarak kayıt edip dinleyebiliyoruz, doğru mu anladım?

Film dosyasının içinden sadece belli bir bölümdeki sesi kaydetme şansımız var mı?
O biraz editorlerin işi betikte yapılması mümkünmüdür bilemiyorum , ayrı bi araştırma gerektirir sanırım mümkünse de ..(@ironic'ten her şey beklenir :) )

ironic

Evet @zeitgeist, aynen öyle. Videoyu tekrar kaydediyor fakat kaydederken görüntü kaydını devredışı bırakıyor. Sadece ses kaydediliyor. komuttaki .mp3 uzantılı yeri .ogg yapınca da ogg kaydediyor..

Alıntı yapılan: hitokiri - 07 Mayıs 2010 - 00:10:48
Alıntı YapBu betik sayesinde elimizdeki videonun sesini mp3 olarak kayıt edip dinleyebiliyoruz, doğru mu anladım?

O biraz editorlerin işi betikte yapılması mümkünmüdür bilemiyorum , ayrı bi araştırma gerektirir sanırım mümkünse de ..(@ironic'ten her şey beklenir :) )

hehe,   :) yok o kadar değilim istesem de olamam .. yolun başındayım daha..

zeitgeist

Anladım. Güzel bir betikmiş bu, ellerine sağlık @ironic.

O halde benim aklımı çelen amaç için; avidemux ile film dosyasının ilgili bölümü kesip biçilerek oluşturulan yeni görüntü dosyasında bu betik sayesinde ses kaydı yapılabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles