KDE'li İşletim Sistemi, Ama Hangisi?

Başlatan agunZagun, 03 Mayıs 2010 - 18:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

Alıntı yapılan: finix - 12 Ağustos 2011 - 14:36:35
Alıntı yapılan: karizmaxi - 12 Ağustos 2011 - 13:48:51
Mageia ilk sürümü ile harika bir şekilde şu anda kullanımda :)
Mageia çok olmasına rağmen babası olan Mandriva'nın 2011 sürümü ise çok iyi görünüyor. :)
Önemli olan bu güzel görümle performansıda sunabilmek :D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

TahaKaradeniz

Pardus-Kubuntu-Mageia kullandım KDE ile. O yüzden kısıtlı bir yorum olacak. En iyi randıman aldığım Mageia'ydı. Pardus'ta gayet iyi şekilde çalıştı ve çökme yaşanmadı desem yeri. Şuan kubuntu kullanıyorum fakat 2 günde 1-2 ay Mageia-Pardus ikilisinde toplam olarak yaşamadığım çökmeleri yaşadım. :) Üstelik ram ve cpu canavarı Kubuntu. Belki de benim kullanımımdan kaynaklıdır, dağıtıma çamur attığımı falan sanmasın kimse ki zaten hala kubuntu kullanmaktayım.

1-Mageia 2-Pardus 3-Kubuntu
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

Ozgurluk

Alıntı yapılan: Kadir Can - 09 Ağustos 2011 - 13:11:31
@vasily;
Söylediğin gibi Pardus'un tek sorunu paket yönetim sistemi.
3000'den fazla paket varmış.
Geçen gün bir rıhtım kurmak istemiştim.Cairo yok, Awn yok.Sadece Plasma eklentisi olan Daisy var.
ÇoMaK projesi olmasaydı zaten KDE haricine destek verilmiyordu.
Pardus'un daha alması gereken bir yol var.

aslında demek istediğiniz pardusun paket yönetim sistemi değil. Paket yönetim sistemi çok iyi pardus'un. Sadece depolarda ki yazılım sayısı eksik. Pardusun paket yönetim sistemi pisi son derece kullanışlı ve basit.

KDE'li olarak Pardus çok iyi, yazılım desteği az.
Mageia, Mandriva çatallama projesi 1.0 yayınlanmış hayırlı uğurlu olsun.
OpenSuse
Sabayon ( Bence en iyi KDE dağıtımlarından biriside o.)
PClinux OS
Arch

Birde bahsedilmemiş galiba Chakra'da çok çok iyi ve hızlı bir KDE dağıtımıdır.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=chakra

Kadir Can

Evet kastettiğim paketlerin yetersiz olması idi.
Paket yönetim sistemi dediğiniz gibi kaliteli. :)
Fakat paket yönetim sistemi yeniden yazıldığı için böyle bir sorunla karşı karşıyayız. :(
Dolayısıyla aynı kapıya çıkıyoruz.

barış

İlk mesajlarımı saymayarak yeni bir şey demek istiyorum,
kesinlikle Slackware.

decent

KDE 4.6x sürümlerinden itibaren kendisine çeki-düzen verdi.

Güncel sürüm KDE kullanabileceğimiz ana dağıtımların hepsini önermekle beraber;

• Kubuntu
  • Mageia
  • Fedora
  • ...

karamani44

Kubuntu bende sorun çıkarıyordu. Örneğin PCLOS'ta masaüstü efektlerini kullanabiliyordum Kubuntu bunları sistem yetersiz diyerek yok sayıyordu.
Birde harici diskin içini görmüyordu. yani diski boş gösteriyordu. Bundan dolayı tekrar Ubuntu'ya döndüm. Unity'ye alışmaya çalışıyorum.

emreöteki

Evde yaklaşık 1.5 yıldır PCLinuxOS kullanıyorum iş yerinde de yaklaşık 3 aydır PCLinuxOS kullanıyorum.  :) Hiç sıkıntı yaşamadım diyebilirm. Rolling release olmasının avantajını çok gördüm. 6 ayda bir ya da yılda bir üst sürüme güncelleme stresini hiç yaşamıyorum. Kullandığım programlar ve sistem hep güncel. Ekran kartının yeni bir sürücümü çıktı mı kısa süre sonra depoda yerini alıyor ve sistemi güncellerken ekran kartı da güncel sürümüne yükseltilmiş oluyor. Multimedya tarafında kodekler zaten kurulu geliyor. Flash hep en güncel sürümüne otomatik olarak güncelleniyor. Foruma üye olmadan sadece okuyarak bile bir dolu şey öğrenebiliyorsunuz.
Stabilite (Karalılık): PCLinuxOS için kararlılık çok önemli. Örneğin KDE 4.7 çıktı ama halen bir kaç sorun nedeni ile depoda yerini almadı. 4.7.1 sürümünü bekliyor sanırım. Böylece sisteminizde oluşabilecek olası sorunların önüne geçilmiş oluyor.
Birlikte çalışılabilirlik (interoperability): İş yerinde Windows domaini var. Tüm bilgisayarlar domaine üye. Benim laptop üye olmadan istediğim kaynakları kullanabiliyorum. Smb4k ile mount ettğim paylaşılımş klasörlere ulaşabiliyorum, yazıcıları kullanabiliyorum.
Eksiklik: 64 bit sürümünün olmaması bence büyük bir eksiklik. Şu sıralar 64 bit sürümü de hazırlanıyor. Bu yıl içinde çıkacak. Depodaki paket sayısı  12976. Ubuntudan az ama benim arayıp da bulamadığım hiç bir paket olmadı.

KDE özelleştirmesini bence çok iyi yapmışlar. Mandriva ve Pardusu denedim bu arada söylemeden geçmeyeyim. KDE sistem ayarlarına girdiğinizde görüyorsunuz ki en sık kullanılan temalar zaten sisteme yüklü geliyor. Mandrivadan alınmış control merkesi ayrı bir kolaylık zaten. Neredeyse hiç terminal kullanmaya gerek kalmadan oradan herşeyinizi yapabiliyorsunuz.

Kime göre?

1. GNU/Linux dünyasına yeni giriş yapıyorsanız tam size göre. Sürücüler (ekran kartı, wireless) kurulu, kodekler kurulu, flash kurulu geliyor.
2. İşletim sisteminin ayarları ile sürekli uğraşmak istemiyorsanız sadece arayüzde özelleştirmeler yaparım bana yeter diyorsanız size göre.
3. Türkçe desteği %100 e yakın ama tüm paketlerin Türkçesi yok. KDE tarafı tamamen Türkçe. Ben İngilizce kullanmayı tercih edenlerdenim. Sanal makinam Türkçe :)
4. Yılda bir ya da 6 ayda bir sistemi yeniden kurmak gibi bir şeyle uğraşamam diyorsanız. (Kimileri için bu keyifli olabilir ve hiç sorun yaşamadan sistemlerini güncel hale getirebilirler. Önemli olan bence sizin ne istediğiniz)   

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Kolaylıklar dilerim.

heartsmagic

@emreöteki, iletini forumun ilgili bir yerine asıp "Örnek dağıtım savunuculuğu" adıyla göstermek isterdim. Başkalarına bulaşmadan insan demek ki kendi dağıtımını gayet güzel bir şekilde övebiliyormuş.

Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Arada bir Archlinux'a da sanş verin :) Çünkü bu şansı hakediyor :)
Herşeye Rağmen...

emreöteki

Alıntı yapılan: Contempt - 18 Ağustos 2011 - 14:48:17

Arch'ı da kullanıyorum. Hem gerçek makinade hemde sanalda. Bence uğraşırım diyen biri için en güzeli :)  Yeni kenel 3.0 yayınlandığından beri sadece kerneli güncellemedim (yapılacak işlemlerden emin değilim riske girip o kadar emeği heba etmek istemedim ;D) onun dışında güncel. Türkçe wiki hep güncel olsa evde ana işletim sistemi olarak kullanabilirim. Sistemi güncellemeden önce mutlaka Arch'ın sayfasından güncellemeden ya da güncelledikten sonra bir şey yapmam gerekir mi diye kontrol etmek gerekiyor. Yoksa hoş olmayan sonuçlar alınabiliryor. Örneğin; Nvidia sürücüsü ile x.org uyumsuzluğu gibi. Neyse konu dağıldı kusura bakmayın :)

Sonuçta uğraşırım diyenler için Ach+KDE süper ikili  ;) 

KemalALKIN

KDE Arayüzüne Bayılıyorum :) Şimdilik Kubuntu İle Pardus derseniz wine stabilitesi vb durumlar için pardus
x64 pardus içinde süper bir çözüm buldum wine 32 bit yapmayı sıkıntım kalmadı :) ancak güncellenmesi lazım bir sistem
fedora soğuk geliyor mandriva tr desteği az gibi sanırım fedora gibi az türkçe dil desteği
pclinuxos diyorsanız denedim ve bezdim ama gel gelelim bazı amerikan firmalar pcleri düzüyorlar amd işlemci + nvidia kart içinde pclinuxos
arch denemedim ama güzel diyorlar opensuse çok kalabalık geldi red hat görmedim bile debian berbat
yani şimdilik düşünüyorum ve full uyum ve stabiliteyi yakaladığım mac os x [pc de olana hackintosh denir] kullanıyorum

bilgi verenler için teşekkür ederim bende vereyim dedim saygılar hayırlı ramazanlar
www.tckemal.ist

ironic

Alıntı yapılan: emreöteki - 18 Ağustos 2011 - 17:10:43
Alıntı yapılan: Contempt - 18 Ağustos 2011 - 14:48:17

Arch'ı da kullanıyorum. Hem gerçek makinade hemde sanalda. Bence uğraşırım diyen biri için en güzeli :)  Yeni kenel 3.0 yayınlandığından beri sadece kerneli güncellemedim (yapılacak işlemlerden emin değilim riske girip o kadar emeği heba etmek istemedim ;D) onun dışında güncel. Türkçe wiki hep güncel olsa evde ana işletim sistemi olarak kullanabilirim. Sistemi güncellemeden önce mutlaka Arch'ın sayfasından güncellemeden ya da güncelledikten sonra bir şey yapmam gerekir mi diye kontrol etmek gerekiyor. Yoksa hoş olmayan sonuçlar alınabiliryor. Örneğin; Nvidia sürücüsü ile x.org uyumsuzluğu gibi. Neyse konu dağıldı kusura bakmayın :)

Sonuçta uğraşırım diyenler için Ach+KDE süper ikili  ;)

Yeni kernel için eski dosya adları için kurulumla birlikte bağ atılıyor. Yani işlemleri yapmasanız da doğrudan sorun olmaz. Yapılacak işlem grub dosyasında initrd ve kernel satırını yeni adlandırmalara göre düzenlemek.
Alıntı yapılan: KemalALKIN - 20 Ağustos 2011 - 03:50:10
KDE Arayüzüne Bayılıyorum :) Şimdilik Kubuntu İle Pardus derseniz wine stabilitesi vb durumlar için pardus
x64 pardus içinde süper bir çözüm buldum wine 32 bit yapmayı sıkıntım kalmadı :) ancak güncellenmesi lazım bir sistem
fedora soğuk geliyor mandriva tr desteği az gibi sanırım fedora gibi az türkçe dil desteği
pclinuxos diyorsanız denedim ve bezdim ama gel gelelim bazı amerikan firmalar pcleri düzüyorlar amd işlemci + nvidia kart içinde pclinuxos
arch denemedim ama güzel diyorlar opensuse çok kalabalık geldi red hat görmedim bile debian berbat
yani şimdilik düşünüyorum ve full uyum ve stabiliteyi yakaladığım mac os x [pc de olana hackintosh denir] kullanıyorum

bilgi verenler için teşekkür ederim bende vereyim dedim saygılar hayırlı ramazanlar

Mandriva/Mageia' nın Türkçe desteği en iyi olan dağıtımlardan. Teknik destek için mageia-tr.org sitesinden yardım alabilirsiniz.