KDE'li İşletim Sistemi, Ama Hangisi?

Başlatan agunZagun, 03 Mayıs 2010 - 18:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Konu bu şekilde Windows KDE' ye kadar gider.  :) @Trane , her sistemin bir güzelliği var. En sağlıklısı  dağıtımları bizzat kendin  deneyerek  kararı, senin vermen. Herkesin bakış açısı, gereksinimleri, beklentileri  farklı haliyle.

agunZagun

Şu an Kubuntu 10.04 Desktop'tayım. Gayet süper çalışıyor, Netbook Remix kurmayarak iyi etmişim :). Ama 10 GB yer ayırdığım için de şu an UNR'deki dosyalarımı nasıl aktaracağımı düşünmekteyim :D.

omergex

toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

daligo5

aslında ben hepsini denedim arc haric tabi
aslında denemeye calıstım ama basaramadım :)
arkadaşlar bu dagıtımların hepsi cok guzel ben hepsini cok beğeniyorum
ama bence kde kullanmak ıstersenız bence ama sabayon
pardus ta cok guzel ama buyuk dagıtım kullananlar nedense pardus u begenmıyor
hep paket sayısından bahsedilir ama ben simdiye kadar paket azlıgı ıle hiç sorun yasamadım
ne aradıysam %90 buldum diyebilirim
ama su var kde den sonra gnome kullanmak gercekten guzel
su anda gnome benı cezbediyor ve nasıl pardus kdeyi en güzel işliyorsa gnomu da ubuntu işliyor
teşekkürler
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

karizmaxi

arkadaşlar bende kdeye merak saldım daha önceleride denemeler yaptım ama çok kısa sürdü  kwin efektleri hiç hoşuma gitmiyor yani bilgisayardan bile soğutuyor diyebilirim ayrıca compizin tüm özelliklerine iyice alıştım bana compiz ile kde'yi çok iyi şekilde entegre edip  sorunsuz olarak copiz kullanabileceğim bi sistem önerebilir misiniz?
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

badhero

Alıntı yapılan: karizmaxi - 19 Nisan 2011 - 00:22:10
arkadaşlar bende kdeye merak saldım daha önceleride denemeler yaptım ama çok kısa sürdü  kwin efektleri hiç hoşuma gitmiyor yani bilgisayardan bile soğutuyor diyebilirim ayrıca compizin tüm özelliklerine iyice alıştım bana compiz ile kde'yi çok iyi şekilde entegre edip  sorunsuz olarak copiz kullanabileceğim bi sistem önerebilir misiniz?

http://www.epidemiclinux.org/index.php?lang=en

eribol

Compiz'i kde altında çalıştırmayı denediniz mi hiç? Zira compiz rahatlıkla kde üzerinde çalışıyor zaten.

karizmaxi

kubuntu da denedim ama gnomedeki kadar iyi sonuç alamadım pencere kenarları kayboluyordu en sık verdiği hata olarak birde bazen compiz kendi kendine kapanıyordu gnomedeki performansına en yakın performansı almak istiyorum

muzir

Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

yakusha

fi tarihinde mandvira-mandrake kurmuştum, bana debiandaki adımlar o günleri hatırlattı :)

neyseki ubuntu var, yıkıyorum çıkıyorum diyen şampuan reklamları gibi, kuruyorum çıkıyorum
Artık bu forumu kullanmıyor.

karizmaxi

Alıntı yapılan: muzir - 19 Nisan 2011 - 22:31:29
http://www.youtube.com/watch?v=O5NuVo6076s&feature=related   7.40  burda da bu soruya benzer bir şekilde cevap aranıyor:)
iyi ama hangisi ? :D en iyisi hepsini kurup denemek mi yani? :D :D

muzir

@karizmaxi teşekkürler. Filmde ki karakterin dediği gibi yapalım o zaman fazladan 2 işletim sistemi daha kuralım, ben gerçekten öyle yapıyorum bu arada:)
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

karizmaxi

Alıntı Yapfazladan 2 işletim sistemi daha kuralım, ben gerçekten öyle yapıyorum bu arada:)
benim içinde kurup denemek hiç sorun değil ama kota ayak bağı işte  yoksa şimdiye piyasadaki dağıtımların yarısını denemiştim :D ama kota olunca işin içinde olamıyor.

Cradle

Bir aylık linux sürümleri denemelerim sonucu, Arch + KDE ikilisinde karar kıldım. Önce ubuntu, debian, fedora, mint gibi sürümleri denedim. Eski bilgilerimi tazeledim. Yeni şeyler öğrenip biraz daha kendimi geliştirdim. Sonunda hazır olduğumu hissedip Arch diyarına yelken açtım. Gayet başarılı oldum. :) KDE, Arch`da oldukça iyi çalışıyor. Hiçbir sorunla karşılaşmadım.

karamani44

Bende kde masaüstünü nerdeyse hiç kullanmadım. Son aylarda biraz denemelerde bulundum. Archbang'ta openbox denedim çok yavan kaldı. Chakra kurdum sistemi kastı. Kubuntu 11.04 fena değildi ama kullanmadım. Şu an PCLinuxOS 2011.6 kullanıyorum. KDE'yi burada sevdim diyebilirim. Birde deposu genişmiş. Şu an Türkçe ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum bu sistemi. Tavsiye edebilirim.

finix

Arch'ın hazır hali olan Chakra Linux'u deneyebilirsin.

thex_yavuz

Ben kubuntunun daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Mandrivanın şirket olarak son zamanlarda sıkıntılı bir süreç yaşadığı ve geliştirme konusunda biraz geride kaldığını falan okumuştum, zaten 2010 sürümü var hala sitede ve şirketin satışı sonrasında yeni bir linux dağıtımımız daha oldu mandrivanın kardeşi sayılabilir Megeia :) Güncellemeler yapılmıştır illaki ama yinede eksiklikleri kubuntuya göre fazla olabilir.

KDE olarak fedora, mandriva, pardus, kubuntu kullandım. Zaten hepsi KDE olunca aynı oluyor. Geriye kalan en önemli kriter ise depo meselesi. E ubuntunun deposuda nambır van yani :) Tabi bu benim şahsi fikrim

Ama mandrivayıda bi kurup deneyeyim en güzeli. Tekrar etmiş olurum, baya bi vakit geçti kurmayalı
www.duzceuni.com
Düzce Üniversitesi öğrenci mekanı

furkankalkan

Eğer yeni nesil bir bilgisayarın varsa Arch üzerine KDE kurmanı öneririm. Ama sakın ha benim yaptığım gibi pacman -S kde ile kurma yoksa Pardustaki gibi gereksiz bir sürü paket kuruyor şu şekilde kurmanı öneriririm pacman -S kdebase-workspace kdebase-konsole kde-l10n-tr.

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

finix

Alıntı yapılan: thex_yavuz - 30 Haziran 2011 - 08:54:40
Ben kubuntunun daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Mandrivanın şirket olarak son zamanlarda sıkıntılı bir süreç yaşadığı ve geliştirme konusunda biraz geride kaldığını falan okumuştum, zaten 2010 sürümü var hala sitede ve şirketin satışı sonrasında yeni bir linux dağıtımımız daha oldu mandrivanın kardeşi sayılabilir Megeia :) Güncellemeler yapılmıştır illaki ama yinede eksiklikleri kubuntuya göre fazla olabilir.

KDE olarak fedora, mandriva, pardus, kubuntu kullandım. Zaten hepsi KDE olunca aynı oluyor. Geriye kalan en önemli kriter ise depo meselesi. E ubuntunun deposuda nambır van yani :) Tabi bu benim şahsi fikrim

Ama mandrivayıda bi kurup deneyeyim en güzeli. Tekrar etmiş olurum, baya bi vakit geçti kurmayalı

Kubuntu'da çok fazla işlemci harcandığı gözünüzden kaçmış olmalı. %70lerden aşağı inmiyordu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: finix - 30 Haziran 2011 - 15:31:11
Kubuntu'da çok fazla Ram harcandığı gözünüzden kaçmış olmalı. %70lerden aşağı inmiyordu.

Sadece senin sisteminde %70 olabileceği de senin gözünden kaçmış olabilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

finix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2011 - 21:22:47
Kubuntu'da çok fazla İşlemci harcandığı gözünüzden kaçmış olmalı. %70lerden aşağı inmiyordu.

%70 olmasa bile fazla  işlemci  harcadığı aklımda.  Arch'da bu oran %35'lerde...

eribol

4gb bellek var ve Ubuntu Unity ile bende de %35 kısmı kullanımda. Sistemden sisteme, bellek miktarından bellek miktarına değişebiliyor. Genelleme yapılması pek sağlıklı sonuçlar vermiyor.

karamani44

Ben nepomuk denilen uygulama açık kullandığımda gerçekten cpu'yu sömürüyordu. KDE biraz daha görsel herhalde.

thex_yavuz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2011 - 21:22:47
Kubuntu'da çok fazla Ram harcandığı gözünüzden kaçmış olmalı. %70lerden aşağı inmiyordu.

Sistem ayarları-Uygulama görünümü-İnce ayar kısmından işlemci kullanımıyla ilgili gerekli ayarı yapabiliyorsunuz :)
Kubuntu bence gayet güzel bi dağıtım. Fedora 15i denedim, Mandriva 2011 Beta3ü denedim (-ki profesyonellikten amatörlüğe geçmişler), openSuse denedim ve hepsinin arasında en verimlisi kubuntu geldi bana.
www.duzceuni.com
Düzce Üniversitesi öğrenci mekanı

SrdrKcmz

En iyisi şüphesiz PcLinuxOs'dur. Kubuntu - Mandriva - Pardus kullanmış biri olarak PcLİnuxOs açık ara birincidir.