KDE'li İşletim Sistemi, Ama Hangisi?

Başlatan agunZagun, 03 Mayıs 2010 - 18:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agunZagun

Selam arkadaşlar.

Şu sıralar KDE'ye biraz heveslendim. Kubuntu kurayım dedim ancak hem bizim forumumuzda, hem de başka internet sitelerinde KDE'yi en iyi kullanan işletim sistemi Kubuntu değil gibi yorumlar görünce ben de bizim foruma sorayım. Pardus'un görünümü de hoş, ama paket sayısı sanırım az.

Yorumlarınız nedir?

Yiğit Ateş

Evet paket sayısı az ama yine de Pardus diyorum.

eribol

Kubuntu kullanıyorum. 2gb bellek varsa çok güzel çalışıyor.

barış

Pardus harikadır bu konuda. Paket sayısının azlığı doğru. Ancak sürekli güncellenen bir deposu var. (Her sürümde depoyu yeniliyorlar o ayrı bir gıcıklık)

bsod1

KDE hiç kullanmadım, fakat bir süredir Linux Format takip ediyorum ve ordan öğrendiklerime göre; Pardus KDE açısından gayet güzel, fakat paket olayı çok kötü gerçekten, ayrıca hızlı da(çok kısaydı Pardus incelemesi, geçen ay). KDE açısından openSUSE süper, KDE'yi o kadar iyi kullanan başka bir dağıtım yok falan deniyordu yani, KDE dağıtımları arasında en başarılısı olarka gösterilmişti birkaç ay önce, KDE dağıtım incelemesi olan sayıda.

empax

Daha once bir yerde Mandriva diye duymustum. Denemedim sadece okudum  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

agunZagun

openSuSE'ye baktım biraz, ancak Pardus gibi hoş görünmüyor pek. Mandriva'nın da tam sürümü ücretliymiş.

Bu arada netbook kullanmaktayım, biliyorsunuzdur :). Ama 2 GB'e yükselteceğim RAM'i en kısa sürede.

eribol

Alıntı yapılan: Trane - 03 Mayıs 2010 - 18:28:49
openSuSE'ye baktım biraz, ancak Pardus gibi hoş görünmüyor pek. Mandriva'nın da tam sürümü ücretliymiş.

Bu arada netbook kullanmaktayım, biliyorsunuzdur :). Ama 2 GB'e yükselteceğim RAM'i en kısa sürede.
Öyle birşey yok. Server mı kuracaksınız :) Desktop sürümünü ister ücretsiz ister ücretli kullanabilirsiniz. Bir nevi indirirken bağış yapabilirsiniz.

agunZagun

Alıntı yapılan: eribol - 03 Mayıs 2010 - 18:34:35
Alıntı yapılan: Trane - 03 Mayıs 2010 - 18:28:49

Öyle * bir şey yok. Server mı kuracaksınız :) Desktop sürümünü ister ücretsiz ister ücretli kullanabilirsiniz. Bir nevi indirirken bağış yapabilirsiniz.
Powerpack diye bir sürümü var. O ücretli sanırım. "For subscribers" diyor, ona tıklayınca yine belirli bir ücret istiyor.

http://www2.mandriva.com/downloads/

eribol

Onlar şirketler için. Sonuçta masaüstü sürümünü indirip güncellemeleri alabiliyorsanız ücretsizdir.

heartsmagic

... ve bir konu daha şöyle biter:

Soruyu soran arkadaş önerilen dağıtımlardan birini dener ama beğenmez. Diğerine bakar, beğenir ancak öteki dağıtımları da merak eder. Bir sonrakini dener ama beğenmez. Sonuncuyu da dener ama beğenmez, bundan sonra beğendiği ikinci dağıtıma döner ve mutlu mesut KDE yaşantısına devam eder.

:)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Ne güzel kavga edecektik :D Kubuntu döver hepsini :)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: eribol - 03 Mayıs 2010 - 20:23:38
Ne güzel kavga edecektik :D Kubuntu döver hepsini :)
Edelim tabii, 1-2 hafta sonra görürüm ben seni :P

agunZagun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2010 - 20:19:42

Soruyu soran arkadaş önerilen dağıtımlardan birini dener ama beğenmez. Diğerine bakar, beğenir ancak öteki dağıtımları da merak eder. Bir sonrakini dener ama beğenmez. Sonuncuyu da dener ama beğenmez, bundan sonra beğendiği ikinci dağıtıma döner ve mutlu mesut KDE yaşantısına devam eder.

Heartsmagic, şu beğeneceğimi söyle de kurtulayım :D :P

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Trane - 03 Mayıs 2010 - 20:37:55
Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2010 - 20:19:42

Heartsmagic, şu beğeneceğimi söyle de kurtulayım :D :P
Bu biraz senin donanımına da bağlı. Örneğin Mandriva benim sistemle pek anlaşamıyor kurulumda hep sorun çıkarıyor, kısacası senin deneyip bulman lazım.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

@ironic'in işaret ettiği ankete kulak ver derim. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agunZagun

Alıntı yapılan: bytan - 03 Mayıs 2010 - 22:37:06
@ironic'in işaret ettiği ankete kulak ver derim. :)
1. Mandriva
2. Pardus
3. Archlinux
4. Kubuntu

Kafayı yedim :D. Nedir bu ya, bu dörtlü hiç değişmez mi? :D

badhero

Mandriva tecrübe etmedim ama kullanıcı dostu bir dağıtım olduğu belli. Kullanıcı sayısı yüksek, sorun az. Kubuntu'yu önermiyorum çünkü ben Ubuntu'nun Gnome ile güzel olduğunu düşünenlerdenim. Arch kullanmak için derin bir tecrübe gerekiyormuş. Sabayon'un son sürümünü(KDE) denedim görsellik olarak gayet güzeldi. Eğer farklılık ve biraz heyecan istiyorsan Sabayon derim. İşimi sağlama alayım diyorsan Mandriva...

agunZagun

Mandriva Mandriva dendi ama ben bizimkilerin ne yaptığını merak ettiğimden dolayı Pardus 2009.1'i kuracağım öncelikle. Sabayon da dikkatimi çekti ancak diğer işletim sistemlerine göre biraz daha dışarıda kalmış. Ama kullanıcılarla yakınlıkları çok hoşuma gitti. Sitedeki anket, sitenin adı vs. çok sıcakkanlı ve cıvık olmuş :D. Eğer Pardus'tan memnun kalmazsam Sabayon, sonra Mandriva... :)

Felâsife

e bir de Debiş var bende onu anlatayım bari  :P
vakti zamanın da Ian adlı genç Debra'ya aşık olur, bunlar bir araya gelirler bu birleşmeden Debian doğar.
Debian'da büyür gelişir dal budak sarar vs vs.

Bu Debiş'te KDE3/4'ü başarılı şekilde kullanır mı? kullanır.
istenirse minimal/core kurulur mu? kurulur.
Full kurulumda toplamda aşağı yukarı 1.300GB veri çeker mi? çeker.
Kullanıcı mennuniyeti üst düzey midir? üst düzeydir.
Her bir şeyi var mıdır? vardır.
Peki zor mu kurulur? zor kurulur.
Uğraştırır mı? bittabi ona şüphe yok.

Debiş sizin sabrınızı sınar.
Siz onu değil o sizi seçer.  :P
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

mahira

KDE konusunda PCLinuxOS çok başarılı... Geçenlerde deneme amaçlı kurdum, hem kurulum hem çalışma sorunsuz. Pardus 2009'u bir süre denedim, çok sorun yaşadım ve pes ettim...

sonay

Arch taş gibi ama sizin de bayağı linux bilmenizi gerektiriyor, her ne kadar yeterli ve kaliteli dökümanı sağlasa da. Şahsen Pardus (bayağı oldu), Kubuntu, Arch sırası ile kullandım. Arch'ı hiçbir şeye değişmem gari.

Xenophobia

Şahsen KDE kullandığımda Mandriva ile kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.