"Not enough free swap" hatası (Hazırda beklet)

Başlatan mrtkas, 02 Mayıs 2010 - 22:43:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrtkas

Arkadaşlar ubuntu 9.10 kullanırken hazırda beklet dediğimde siyah görüntü geliyor ve bir türlü kapanmıyordu.. Şimdi ubuntu 10.04 yükledim  Hazırda beklet dediğimde bu sefer uyarı veriyor yeteri kadar ram olmadığından bahsediyor..3 gb ram var bilgisayarda. Bu sorunun yazılım olarak bir çözümü var mıdır?. Hazırda beklet için windowsta bazı ayarlar vardı hardisk te yer falan ayırıyorduk yanlış hatırlamıyorsam. Acaba bu tarz bir çözüm yolu ubuntuda mevcutmu?

teşekkür ederim..

eribol

Bellek derken Ram bellekleri kullanmıyor swap alanı kullanıyor sanırım. Bende 2gb swap alanı mevcut lakin ne zaman hazırda bekletsem aynı uyarıyı veriyor ve sonra zaten uyanmıyor maalesef.

mrtkas

Normal kapattıktan sonra da açılma esnasında inanılmaz bekliyor....
normalde 30 saniye sürecek bir açılma işlemi 2 dakika falan sürüyor....  siyah ekranda imleç yanıp sönüyor öyle bekliyor çoook sonra ubuntu açılabiliyor. Bir önceki sürümde böyle değildi. Acaba sizde durum nasıl?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 01:46:31

https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq    Adresten swap alanımı 3072MB olarak ayarladım....

uçbirime " cat /proc/meminfo " yazarak çıkan bilgilerde total swap ve free swap ayarladığım gibi 3 gb olarak görünüyor ancak denedim bende tekrar sizin gibi aynı problemi verdi....3 gb ta bile yeterli boş swap yok diyor kaç ayırıcaz yada hazırda bekletebilen arkadaşlar kendilerinde kaç gb ayrıldığını söyleyebilirler mi?.. Kişiden kişiye değişmesi mantıksız değil mi? hazırda beklet olayının. Donanmla ne kadar ilgili ki bu?

HighTotal:       2231536 kB
HighFree:        1402688 kB
LowTotal:         860516 kB
LowFree:          378152 kB
SwapTotal:       3406832 kB
SwapFree:        3406832 kB
Dirty:              1044 kB
Writeback:             0 kB
AnonPages:        193584 kB
Mapped:            77148 kB

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 02:28:35

Anladığım kadarıyla swap bölümünün büyüklüğünden çok onun çalışıyor olması önemli..

uçbirime free   yazınca görüyorumki swap kullanılmıyor halbuki 10 gb ayırdım şuanda... Bunun nasıl aktif hale getirileceğine uğraşıyorum şimdi umarım bir sonuç çıkar  :)