Plymouth (Açılış Logosu) Çözünürlüğünü Değiştirmek

Başlatan gio, 02 Mayıs 2010 - 08:37:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gio

Bilindiği üzere açılış logosu kurulum yaptıktan sonra 640x480 çözünürlüğünde çıkıyor ve büyük monitörlerde gerçekten göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturuyor.

Birkaç adımda bunu istediğimiz çözünürlüğe getirmek mümkün.

1680x1050 örneği üzerinden gidiyorum. Çözünürlük değerlerini kendi değerlerinizle değiştirin.

Gelecek herhangi bir güncelleme ile kendiliğinden de çözülebilir. Sabreden her zaman muradına eremiyor diyerekten başlıyoruz  :)

sudo apt-get install v86d

v86d kurulumunu yapıyoruz

sudo apt-get install hwinfo
sudo hwinfo --framebuffer

hwinfo olayını ekşi sözlükten "pure evil" ekledi.(teşekkürler kendisine) desteklenen çözünürlükleri gösteriyor. eğer çözünürlüğünüz listedekilerden biri değilse en yakınını yapmak en uygunu.

gksu gedit /etc/default/grub

9. satırdaki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" ifadesini GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1680x1050-24,mtrr=3,scroll=ywrap" ile değiştiriyoruz.

18. satırdaki #GRUB_GFXMODE=640x480 ifadesini GRUB_GFXMODE=1680x1050 ile değiştiriyoruz. (başındaki diyez işareti de kalkıyor) [BU SATIRDAKİ DEĞİŞİM GRUB TABLOSUNUN OLDUĞU YER. EĞER OLDUĞU GİBİ KALSIN DİYORSANIZ DEĞİŞTİRMENİZE GEREK YOK]

kaydedip kapatıyoruz.

gksu gedit /etc/initramfs-tools/modules

alt tarafta herhangi bir boş satıra uvesafb mode_option=1680x1050-24 mtrr=3 scroll=ywrap ekliyoruz ve kaydedip, kapatıyoruz.

echo FRAMEBUFFER=y | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash
sudo update-grub2
sudo update-initramfs -u

sırasıyla yukarkilerini yaptıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

ironic

@gio, teşekkürler.  Plymouth daha tam oturmadı kaç aydır üzerinde çalışılıyor, bakalım ne zaman istenen seviyeye gelecek. Çözümü beklemek yerine, elimizde değerlendirebileceğimiz "diğer" bir seçeneğin olması iyi olmuş.  :)

zeitgeist

Ben de tam bu meseleye için internette geziniyordum. Teşekkürler @gio.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

serkanburda

badhero

sudo update-grub2
komutunu verdiğimde
/etc/default/grub: 28: Syntax error: EOF in backquote substitution

hatası aldım. Tek işletim sistemi kullanmadığım için GRUB ekranıyla hiç bir zaman karşılaşmıyorum. O yüzden olabilir mi?

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

eribol

Alıntı Yap/etc/default/grub: 28: Syntax error: EOF in backquote substitution
/etc/default/grub dosyasının 28. satırında yazım hatası var. Son satır fazla gibi.

@empax; neyi deniyorsun?

badhero

Alıntı yapılan: eribol - 04 Mayıs 2010 - 21:08:03
/etc/default/grub dosyasının 28. satırında yazım hatası var. Son satır fazla gibi.

Evet bir yerde iki tane tırnak işareti yan yana gelmiş. Ama 28. satırda değildi. 27 satır vardı dosyada. :)

empax

Alıntı yapılan: eribol - 04 Mayıs 2010 - 21:08:03

@empax; neyi deniyorsun?

Yukarida bahsi gecen acilis ekrani'ni duzenleme yontemini. Simdi duzeldi, bundan once kotu gorunuyoru.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Alquimista

Aynen yazıldığı gibi yaptım, iyi oldu böyle. Ellerine sağlık @gio ;)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

agritux

ekullu

GNUbuntu

Benim 1920x1080 için olmadı. Listede olmadığı için en yakın çözünürlüğü yaptım, bir değişiklik fark etmedim.  Neyse, o kadar da sorun değil; ilerde düzelir diye umut ediyorum.
Önce Saygı...

Yiğit Ateş

1024x768 için de sorunsuzca çalıştı, çok teşekkürler.

vasily

Bende Ati HD 4650 var ve Catalyst in en fazla verdiği çözünürlük 1440-900. Ben bu çözünürlüğe göre yaptım , splash ekranı küçüldü fakat ekran sağa kaydı açılışta. Yani solda ekranın 1/4 ü kadar siyah bölüm vardı ve ekranda "input not supported" diye bi ibare dolanıyordu. Bu yöntem benim çözünürlüğümü desteklemiyormu yoksa benmi bi yerde hata yaptım acaba.

badhero

Masaüstündeki çözünürlük de 1440x900 mü vasily?

vasily

ewet bethiro. En azında Catalyst Control Center da öyle gözüküyor. Zaten neden daha fazlasını vermiyor onuda anlamış değilim. 19 inç lcd monitör var. HD4650 ekran kartı var.

badhero

"1440x900-24" şeklinde mi yazdınız yoksa sadece "1440x900" mü? Hata mesajında desteklenmediği söyleniyor ama "sudo hwinfo --framebuffer" ile baktığımızda desteklendiği görünüyor.

blauzahn

Arkadaşlar merhaba Ubuntu 10.04 ile başlangıç logosunun çözünürlüğünde sıkıntım vardı ve aynı zamanda bilgisayarı kapat/yeniden başlat dediğimde ise garip kırmızı çubuklar görmekteydim. Bunun sorununu çok araştırdım ama daha yeni bulabildim. Aynı sorunu yaşayanlar var ise  aşağıdaki linkten 1. alternatifi deneyebilirsiniz. İkinci alternatifi daha önce kendim denemiştim ama bir sonuç alamamıştım. 1. Alternatif sorunumu tamamiyle çözdü. Kusura bakmayın Türkçe ye çevrilmiş olarak anlatımı yapmak için vaktim olmadığından direk sayfanın adresini veriyorum. Umarım vakti olan biri çevirip sabit bir konu yaratır...

http://news.softpedia.com/news/How-to-Fix-the-Big-and-Ugly-Plymouth-Logo-in-Ubuntu-10-04-140810.shtml

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekullu

Merhaba, daha önce 32 bit sistemde sorunsuzca halletmiştim bu sorunu fakat 64 bitte ilk kodu girince sorun yaşadım acaba 64 bit için kodda ne gibi bir değişiklik yapmak gerekir?

gio

@ekullu,

"v86d" paketi kurulumunu mu kastediyorsunuz ? 32-64 bit farketmiyor. depolarda olması gerekiyor. synaptic paket yöneticisine "v86d" yazarsanız da gelmesi gerekiyor.

ekullu

Tamamdır teşekkürler yanlış yorumlayıp hata sanmışım özür dilerim