Plymouth (Açılış Logosu) Çözünürlüğünü Değiştirmek

Başlatan gio, 02 Mayıs 2010 - 08:37:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zgunduz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Aralık 2010 - 00:54:31
Bu yazdığın başlığın ilk iletisinde anlatılan şeyi, düzgün bir çözünürlük için denedin mi?

Evet şimdi yeniden kurdum ubuntuda buradakilerin hepsini uyguladım. Sonuç olumlu açılışta ama kapanışta deil. Kapanıştada normal ubuntu simgesi gelmesi gerekirken farklı kare kare kutucuklar yanyana geliyo öyle kapanıyo, öncekisi gibi yazılar yazmıyor, bide kapat dedim zaman çok kısa bi süreline saçma sapan bi resim geliyo, mor renkler saçılmış saçılmış gibi, ve son olarak bi sorum daha olucak, ubuntunun açılırken siyah ekranda uzun süre beklemesi normalmi benim hatırladığım 9.10 da direk ubuntu simgesi geliyodu, şimdi bilgisayrı açtım zaman siyah ekranda bekliyo biraz, biraz dedim yine baya var sol üst tarafta bi çizgi yanıp yanıp sönüyo bi süre sonra ubuntu simgesi geliyo ve devam ediyo. Bunun nedeni nedir ? Geliştiricelin sorunları çözmesi gerekirken yeni sürümlerinde neden böyle sorunlar meydana geliyo.

heartsmagic

Alıntı yapılan: zgunduz - 08 Aralık 2010 - 02:07:07
Geliştiricelin sorunları çözmesi gerekirken yeni sürümlerinde neden böyle sorunlar meydana geliyo.

Çözüyorlar zaten. Ancak bu kadar ivmeye sahip bir dünyada hiç mi sorun olmayacak? Her şeyi sisteme eklesinler isteyen bizleriz, sorun çıkmasın isteyen de.
Farklı donanımlar, farklı özelleştirmeler, farklı kullanıcılar. Sorun çıkması gayet normal, mesele bunu aktarıp hata bildirimi yapmak.

Açıkçası kapanış neden bu şekilde bilemiyorum. Siyah ekranda bekleme meselesi içinse Grub menüsünden e ile çekirdek satırnı düzenleyerek quiet ve splash kısmını kaldır. Ardından Ctrl+X ile aç sistemi. Beklediği yer neresiymiş görürsün böylece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zgunduz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Aralık 2010 - 02:33:59
Alıntı yapılan: zgunduz - 08 Aralık 2010 - 02:07:07
Geliştiricelin sorunları çözmesi gerekirken yeni sürümlerinde neden böyle sorunlar meydana geliyo.

Çözüyorlar zaten. Ancak bu kadar ivmeye sahip bir dünyada hiç mi sorun olmayacak? Her şeyi sisteme eklesinler isteyen bizleriz, sorun çıkmasın isteyen de.
Farklı donanımlar, farklı özelleştirmeler, farklı kullanıcılar. Sorun çıkması gayet normal, mesele bunu aktarıp hata bildirimi yapmak.

Açıkçası kapanış neden bu şekilde bilemiyorum. Siyah ekranda bekleme meselesi içinse Grub menüsünden e ile çekirdek satırnı düzenleyerek quiet ve splash kısmını kaldır. Ardından Ctrl+X ile aç sistemi. Beklediği yer neresiymiş görürsün böylece.

Haklısınız tabi elbette sorun olucak, benim anlayamadığım 9.10 da yokken 10.10 da böyle bi sorun olması. Açıkcası bu sorun benim canımı çok sıktı. Bide Grub menüsünden el ile quiet ve splash kısmını nasıl kaldıracağımı tam olarak yazabilirmisiniz hangi satırları tam olarak sileceğimi ? Ve bi soru daha ben şimdi 9.10 64Bit kursam daha sonra 11.04 çıktığı zaman direk 11.04 e upgrade edebilirmiyim.

heartsmagic

Grub menüsü geldiğinde e tuşuna bas ve ilgili çekirdek satırına git. Dediğim şeyleri orada görebilirsin.

9.04'ten 11.04'e geçişi tavsiye etmem. Zaten arada çok büyü bir boşluk var, bir de üzerine 11.04 ile köklü değişiklikler olacak.

Leroy

Benden size tavsiye swap ı 1 gb den aşağı tutmayın geçende uykuya yatırcam, yetersiz swap hatası verdi sapıttı pc baştan formatladım şimdi ise en garantisi 2 gb swap sistemde ufak pürüzler mevcut hala askıya al uykuda beklet gibi seçeneklerde sorun çıkabiliyor başıma gelmişti, neyseki halettim ama ben yıl içinde 2. kez cıkarılan sistemin hep bir öncesnin yaması olduğunu düşünürüm,ve 11.04 versiyonu içime doğuyor yepyeni bir linux heyecanı yaşatacak bize :) o yüzden 10.10 dan çok beklentiniz olmasın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Aralık 2010 - 00:31:22

Ayrıca yukardaki denemlerden sonra açılış ve kapanış ekranları daha beter oldu açıkçası ilk hali daha iyiydi desem yeri var bir de açılısta bir ton yazı cıkıyor o nerden esti o da muamma dediğim gibi 11.04 bekliyorum :)
Neyse size önerim 800x600 yapın değerleri :) en azından açılış ekranı istediğimiz gibi geliyor kapanış ekranını hiç sormayın :)

if

Alıntı yapılan: Leroy - 20 Aralık 2010 - 00:21:27
Benden size tavsiye swap ı 1 gb den aşağı tutmayın geçende uykuya yatırcam, yetersiz swap hatası verdi sapıttı pc baştan formatladım şimdi ise en garantisi 2 gb swap

Kullandığım bilgisayarın 512MB işlemcisi  ve 512 MB swap alanı var. Askıya alma, uykuya geçirmede hiçbir dağıtımda sorun yaşamıyorum. Sizin bilgisayarınız için sorun oluşturabilir swap alanının az olması fakat; bu durumun herkese sorun yaşatacağı yargısına varmamanız gerektiğini düşünüyorum. Herkesin 2 GB swap alanı ayıracak kadar bellek alanı olmayabilir ya da o kadar alan boşa harcanmış olabilir.

heartsmagic

@Leroy, bu konuda ben de @if'e katılıyorum. Fikirlerini kendi tarafından belirtmişsin ancak şunu düşün, senden daha yeni arkadaşlar da olabilir. Es kazara senin iletilerine denk gelirlerlse durumu bir düşün. Açıkçası ben de takas alanımı 500MB olarak kullanmaktayım, uykuya yatırma vs. gibi işlemleri kullanmıyorum, sorun yaşadıysam da hiç biçimlendirme ihtiyacı hissetmedim, 10.10'dan gayet memnunum.

Son olarak Plymouth üzerinde 800x600'ün üzerinde bir çözünürlük kullanıyorum ve şu anda açılışımı görsel bir şölen süslüyor.

Leroy

Evet sorun belki bende oluşan birşey ama bu konuda söylemek istediklerim var;
Öncelikle genel çapta birkaç kullanıcıda oluşan hata işletim sistemini kötü kılmaz,gene de mükemmele yakındır, bilmiyorum 0 sorunla kullanan var mıdır ama bakıyoruz 2010 senesindeyiz 2011 e geleceğiz, tarihi olan bir çekirdeğe sahip bir işletim sisteminde göz zevkini bozan hatalar görüyoruz, tamam kullanımda sorun teşkil etmiyor diğer hususlarda çağın ilerisinde bile diyebiliriz ubuntu ve türevleri için, ubuntu okyanus geçip derede boğulan bir sistem compiz (bu benim hatamdan dolayı) olayında bir anda pencere menüleri kayboldu komutlar da işe yaramadı baştan kurulum yaptım(neden basit bir kullanıcı hatasında komut da girilmiş olmasına rağmen olumlu yanıt alamadım), tabii bu da mesele değil swap olayından 768 mb alan ayırmıstım moda alınca sorun oldu, sonra bir kere daha aynı şekilde bu sefer ses butonu kayboldu, menülerde gezinirken bazı tepkisizlikler ile karşılaşıyorum.Menüler bazen cevap vermiyor vs vs vs.

Ama yine de çok sevimli :) 11 sürümünü bekliyorum sadece. Böyle avrupanın dümdüz karayolu gibi olan sistem Türkiye'min bozuk ara caddeleri gibi engebelere gebe oluyor :)
Siz de diyeceksiniz "Bakın siz ettiniz, eden bulur :), sorun kullanıcı hatası...." diye haklısınız ama böyle babalar gibi herşeyin üstesinden gelen ubuntum (canım benim :P) niye böyle ufak tefek yerlerde takılıyor benim aklım onu almıyor sadece.

Uykuya yatırma vs. işlerini bende kullanmıyorum es kaza böyle bir durum oldu ondan da bir uyandı ki karabasandan uyanmış gibi oldu :)

Hayalimdeki ubuntu paket kurma, kullanıcı alışkanlığına göre optimizasyon yapılmasından ibaret derecesinde mükemmel(e yakın) olması, sonuçta her ne kadar sevsem takım tutar gibi sistem fanatikliği yapmıyorum, ubuntu nun bana sağladığı güzellikleri de yabana atmıyorum :)
Herşeyden tatmak lazım biraz mac biraz ms biraz linux bunların amacı öncelikle para kazanmak ve bizi memnun etmek (tabi linuxu bu parasal yönünden bir tarafa ayırmak lazım)...
Biraz konu dağıldı ama neyse önemli olan rahat kullanım :)
Yanlış izlenim verdiysek affola...

heartsmagic

@Leroy, sorunlarımızın olduğunu inkâr etmiyoruz. Bizim söylemek istediğimiz "yapmayın" tavsiyesini daha dikkatli kullanmak sadece :)

2070

"software is like sex. it's better when it's free."

eleaf

Linux a geçtiğimden itibaren bir kaç defa format atmışımdır, Her defasında buradakileri uygularım ama stabil bir ayar yakalayamadım, Çözünürlüğüm 1366x768 ama sudo hwinfo --framebuffer çıktısında max 1024x768 veriyor, 1024x768 uygulamama rağmen olmuyor. Olmuyor derken değişiyor ama kapanış farklı açılış farklı oluyor. En son 1024x578 i denemiştim mükemmel olmuştu, 11.04 macerasından sonra tekrar 10.10 da 1024x578 denedim daha farklı oldu :-\ kapanış kusursuz(logo'lu) açılış ise "Ubuntu 10.10 (metin)" sol üst köşede oluyor tekrar tekrar denediğim halde değişmedi. Belki logo konusunun yeri burası değildir ama en azından   "Ubuntu 10.10" u merkeze alabiliriz diye düşündüm.

gokhanyildiz

Önce startup-manager i kurup ayarlarını incelermisin? Dediğin sorun bende olduğunda bu program sayesinde yapıyordum ayarlarımı.

eleaf

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 14 Nisan 2011 - 14:21:02
Önce startup-manager i kurup ayarlarını incelermisin? Dediğin sorun bende olduğunda bu program sayesinde yapıyordum ayarlarımı.

Farklı farklı çözünürlükleri vardı, hepsini denedim. Değişen birşey olmadı

gokhanyildiz

Boot options:

Resolution: 1024 x 768
Color Depth: 24 bits

Advanced:

Boot menu resolution: 1024 x 768

bu ayarları denermisin.

eleaf

Değişiklik yok yalnız,
gksu gedit /etc/default/grub
gksu gedit /etc/initramfs-tools/modules

dosyalarında hiç bir değişiklik olmuyor onu farkettim. Verdiğin ayarları kendim değiştirdim yine olmadı. İşin kötüsü konudaki ayarları farklı farklı denememe rağmen hiç tepki vermiyor. Dediğim gibi bu ayarlarda stabil bir durum söz konusu değil, en azından benim için.
Teşekkürler.

gokhanyildiz

Ekran kartını etkinleştirdikten sonra bende de text yazıyısı görünüyor. Ama startup-manager'i kurduktan sonra bu ayarları yapınca düzeliyor. Yani bir sıkıntım yok şuanda. Sendeki bu sıkıntılar başka bir hatadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için daha fazla bilgiye sahip üyeler sana yardımcı olacaktır.

platon

Bende de " /etc/default/grub: 33: Syntax error: EOF in backquote substitution " hatası verdi. Ne yapıcam.

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit

sema

Ne yaparken alınıyor bu hata? Grub'ta bir şeyler yanlış mı gibi bir şeyler var, sanırım? Çıktısına bakabilir miyiz:

cat /etc/default/grub
susema

platon

Alıntı yapılan: susema - 17 Nisan 2011 - 22:43:19
Ne yaparken alınıyor bu hata? Grub'ta bir şeyler yanlış mı gibi bir şeyler var, sanırım? Çıktısına bakabilir miyiz:

cat /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
GRUB_GFXMODE=1366x768

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Packard Bell
EasyNote - TJ65

sema

Aslında şunu istemem gerekiyordu burg için, tekrar rica edebilir miyim

cat /etc/default/burg
susema

platon

Alıntı yapılan: susema - 18 Nisan 2011 - 00:10:00
Aslında şunu istemem gerekiyordu burg için, tekrar rica edebilir miyim

cat /etc/default/burg

Bunda da bu hatayı aldım:

cat /etc/default/burg
cat: /etc/default/burg: No such file or directory

Packard Bell
EasyNote - TJ65

sema

Anladım @platon, o hâlde siz burg kullanmıyorsunuz. Şu durumda konu dışı olacak ama şu dosyayı açın, içindekileri silin ve alttakileri yapıştırın:

sudo gedit /etc/default/grub

Alıntı YapGRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Sonra grubu güncelleyelim:

sudo update-grub2
susema

platon

Alıntı yapılan: susema - 18 Nisan 2011 - 14:08:22
Anladım @platon, o hâlde siz burg kullanmıyorsunuz. Şu durumda konu dışı olacak ama şu dosyayı açın, içindekileri silin ve alttakileri yapıştırın:

sudo gedit /etc/default/grub

Alıntı YapGRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Sonra grubu güncelleyelim:

sudo update-grub2

Şimdi de kapanırken Ubuntu yazısının altındaki yanıp sönen noktalar dışında ekran siyah oldu, açılırken de menü çıktı 4-5 tane seçenekli en üsttekini seçtim. Sonra açılış ekranında ubuntu yazısı çok büyüktü. Ben 1366x768 kullanıyorum kaça ayarlamam lazım açılık ekranı ayarını yapraken?

Packard Bell
EasyNote - TJ65

sema

Üst tarafta verdiğim normal Ubuntu grub dosyasının içinde olması gerekenlerdi, sizde nasıl olmuşsa silinmiş bunlar ya da ne yapmıştınız bilmiyorum?

Gelen ekrandakiler de grub ekranındaa olması gerekenler. Burada gördüğüm tek sorun çözünürlük kötü olmuş, bunun da çözümü olacaktı forumda.

Giriş ekranından Ubuntu'nun direkt açılması için otomatik girişi seçebilirsiniz. Anladığım kadarıyla bir de önceki çekirdekler duruyor? Öyle mi? Ubuntu-tweak kurun ve hem giriş ekranınızı kolay yoldan değiştirin hem de önceki çekirdekleri silin. Konu forumda mevcut.
susema

platon

sudo update-grub2 konutundan sonra

/etc/default/grub: 6: Syntax error: Unterminated quoted string

hatası verdi.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1024x768-24,mtrr=3,scroll=ywrap
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
GRUB_GFXMODE=640x480 ifadesini GRUB_GFXMODE=1024x768

Packard Bell
EasyNote - TJ65